Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2005., 19:54   #81
Uz dopuštenje moderatora, citirat ću još jednom svoju omiljenu prispodobu koja pokazuje besmislenost vjerovanja u nevidljivog Boga. Mislim da dobro pristaje ovoj temi.


*******************************


This morning there was a knock at my door. When I answered the door I found a
well groomed, nicely dressed couple.

The man spoke first: "Hi! I'm John, and this is Mary."

Mary: "Hi! We're here to invite you to come kiss Hank's ass with us."

Me: "Pardon me?! What are you talking about? Who's Hank, and why would I want
to kiss his ass?"

John: "If you kiss Hank's ass, he'll give you a million dollars; and if you
don't, he'll kick the @#%$ out of you."

Me: "What? Is this some sort of bizarre mob shake-down?"

John: "Hank is a billionaire philanthropist. Hank built this town. Hank owns
this town. He can do what ever he wants, and what he wants is to give you a
million dollars, but he can't until you kiss his ass."

Me: "That doesn't make any sense. Why..."

Mary: "Who are you to question Hank's gift? Don't you want a million dollars?
Isn't it worth a little kiss on the ass?"

Me: "Well maybe, if it's legit, but..."

John: "Then come kiss Hank's ass with us."

Me: "Do you kiss Hank's ass often?"

Mary: "Oh, yes, all the time..."

Me: "And has he given you a million dollars?"

John: "Well, no, you don't actually get the money until you leave town."

Me: "So why don't you just leave town now?"

Mary: "You can't leave until Hank tells you to, or you don't get the money, and
he kicks the @#%$ out of you."

Me: "Do you know anyone who kissed Hank's ass, left town, and got the million
dollars?"

John: "My mother kissed Hank's ass for years. She left town last year, and I'm
sure she got the money."

Me: "Haven't you talked to her since then?"

John: "Of course not, Hank doesn't allow it."

Me: "So what makes you think he'll actually give you the money if you've never
talked to anyone who got the money?"

Mary: "Well, he gives you a little bit before you leave. Maybe you'll get a
raise, maybe you'll win a small lotto, maybe you'll just find a twenty dollar
bill on the street."

Me: "What's that got to do with Hank?

John: "Hank has certain 'connections.'"

Me: "I'm sorry, but this sounds like some sort of bizarre con game."

John: "But it's a million dollars, can you really take the chance? And
remember, if you don't kiss Hank's ass he'll kick the @#%$ of you."

Me: "Maybe if I could see Hank, talk to him, get the details straight from
him..."

Mary: "No one sees Hank, no one talks to Hank."

Me: "Then how do you kiss his ass?"

John: "Sometimes we just blow him a kiss, and think of his ass. Other times we
kiss Karl's ass, and he passes it on."

Me: "Who's Karl?"

Mary: "A friend of ours. He's the one who taught us all about kissing Hank's
ass. All we had to do was take him out to dinner a few times."

Me: "And you just took his word for it when he said there was a Hank, that Hank
wanted you to kiss his ass, and that Hank would reward you?"

John: "Oh no! Karl's got a letter Hank sent him years ago explaining the whole
thing. Here's a copy; see for yourself."

John handed me a photocopy of a handwritten memo on From the desk of Karl
letterhead. There were eleven items listed:

1. Kiss Hank's ass and he'll give you a million dollars when you leave town.
2. Use alcohol in moderation.
3. Kick the @#%$ out of people who aren't like you.
4. Eat right.
5. Hank dictated this list himself.
6. The moon is made of green cheese.
7. Everything Hank says is right.
8. Wash your hands after going to the bathroom.
9. Don't drink.
10. Eat your wieners on buns, no condiments.
11. Kiss Hank's ass or he'll kick the @#%$ out of you.

Me: "This appears to be written on Karl's letterhead."

Mary: "Hank didn't have any paper."

Me: "I have a hunch that if we checked we'd find this is actually Karl's
handwriting."

John: "Of course, Hank dictated it."

Me: "I thought you said no one gets to see Hank?"

Mary: "Not now, but years ago he would talk to some people."

Me: "I thought you said he was a philanthropist. What sort of philanthropist
kicks the @#%$ out of people just because they're different?"

Mary: "It's what Hank wants, and Hank's always right."

Me: "How do you figure that?"

Mary: "Item 7 says, 'Everything Hanks says is right.' That's good enough for
me!"

Me: "Maybe your friend Karl just made the whole thing up."

John: "No way! Item 5 says, 'Hank dictated this list himself.' Besides, item
2 says, 'Use alcohol in moderation,' item 4 says, 'Eat right,' and item 8 says,
'Wash your hands after going to the bathroom.' Everyone knows those things are
right, so the rest must be true, too."

Me: "But 9 says, 'Don't Drink,' which doesn't quite go with item 2, and 6 says,
'The moon is made of green cheese,' which is just plain wrong."

John: "There's no contradiction between 9 and 2, 9 just clarifies 2. As far
as 6 goes, you've never been to the moon, so you can't say for sure."

Me: "Scientists have pretty firmly established that the moon is made of
rock...."

Mary: "But they don't know if the rock came from the Earth, or from out of
space, so it could just as easily be green cheese."

Me: "I'm not really an expert, but I think the theory that the moon came from
the Earth has been discounted. Besides, not knowing where the rock came from
doesn't make it cheese."

John: "Aha! You just admitted that scientists make mistakes, but we know Hank
is always right!"

Me: "We do?"

Mary: "Of course we do, Item 5 says so."

Me: "You're saying Hank's always right because the list says so, the list is
right because Hank dictated it, and we know that Hank dictated it because the
list says so. That's circular logic, no different than saying, 'Hank's right
because he says he's right.'"

John: "Now you're getting it! It's so rewarding to see someone come around to
Hank's way of thinking."

Me: "But.... oh, never mind. What's the deal with wieners?"

Mary blushes. John says: "Wieners, in buns, no condiments. It's Hank's way.
Anything else is wrong."

Me: "What if I don't have a bun?"

John: "No bun, no wiener. A wiener without a bun is wrong."

Me: "No relish? No Mustard?"

Mary looks positively stricken. John shouts: "There's no need for such
language! Condiments of any kind are wrong!"

Me: "So a big pile of sauerkraut with some wieners chopped up in it would be
out of the question?"

Mary sticks her fingers in her ears: "I am not listening to this. La la la, la
la, la la la."

John: "That's disgusting. Only some sort of evil deviant would eat that...."

Me: "It's good! I eat it all the time."

Mary faints. John catches her: "Well, if I'd known you were one of those I
wouldn't have wasted my time. When Hank kicks the @#%$ out of you, I'll be
there, counting my money and laughing. I'll kiss Hank's ass for you, you
bunless cut-wienered kraut-eater."

With this, John dragged Mary to their waiting car, and sped off.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 21:07   #82
heh, znam za ovo što si napisao, ima to i prevedeno na hrv jezik, i da, cijelo kršćanstvo se temelji na tome, ako imaš neko logičko pitanje koje može poljuljat vjeru, tada ti kažu "tko si ti da to pitaš"....ili tako slične fraze.
Vjera nije najvažnija u životu i to ćete se uvjeriti, ima puno važnijih stvari od vjere, onih koje možete opipati i osjetiti,....recimo kao vaši prijatelji, familija, cura....itd....
Vjera se ne zove bez razloga vjera.
Ja ću vam reći da niti jedna regligija niti vjera nije u pravu, i iza toga stojim, sad...pričekajmo pa ćemo vidit šta će biti........uskoro....
GameDeveloper is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 23:47   #83
Quote:
Gluplje paralele dugo nisam vidio...
Quote:
Čak i u poslodavca, koji je materijalno biće, koji daje materijalni vlastoručno potpisani ugovor, koji plaća materijalnim novcem, i za kojeg ima svjedočanstva iz prve ruke da redovito isplačuje, bez rezerve će vjerovati jedino totalna naivčina...
normalno da ti je glupo, kako bi bilo da ti nije glupo, sta sam ti rekao vec ti vjerujes samo onim od kojih imas koristi...........

no nije vazno............vjeruj ti u sove, a od BOGA je svako unaprijed vec isplacen.................

no pitanje sta je novac...........

Quote:
Aha... dakle, važno je da Bog postoji, a govole li istinu, to nije važno... JAAAKO dobra logika... svaka čast!
pa ako ti trazis ko trazi greske u pravilima vjera eno ti brat VASO on se tim bavi

Quote:
Argument iz autoriteta ili brojnosti ne vrijedi apsolutno ništa...
bas je ISUS bio autoritet, koji je to profet bio autoritet to nam moras reci, jer to je svjetski premier ja ne znam ni jednog,

Quote:
Daj se potrudi naučiti Hrvatski... Ništa nisam skužil...
ne znam ja taj ja znam za ovaj hrvatsko srpski i srpsko hrvatski.........
Quote:
Ovo također ne ću komentirati dok ne prevedeš na Hrvatski...
neznam

EGO:

Možda je tako... a možda ćeš ti ostati samo jedan mali fanatik, koji će protratiti život računajući na nepostojeću nagradu nepostoječeg bića.

Im ja:

zasto nisi siguran kao ja, ja sam sa vjerom siguran da BOG IMA

jer bolje mi je njima vjerovati, nego tebi, jer eto ti i pored svoje nevjere i pored tollikog silnog znanja, kojim se trudis da kazes da nema BOGA zakljucujes samo ovo Možda je tako i eto vidi i sam sebe, oni vjerom znaju da ima i ocekuju spas a ti samo kazes: mozda, nevjerom, znaci to i ovo: nisi siguran u sebe pa neznas, neznas jer nevjerujes pa eto ti jos jedan ocit dokaz, dokaz da se njima treba i mora vise vjerovati nego li tebi meni i bilo bilo kom. hvala profetima da su bili i hvala Savrsenom BOGU da je BOG. a ja nisam nikakav fanatik spreman sam saslusati svakog i sve ideje, ali ostajem vjeran BOGU na osnovu: vjerovanja profetima......a ako su oni bili ludi ko to onda nije..........

ja sam ovjde gdje sam, otisao iz sfrj, te shodno tome nisam dovoljno upoznat sa novokomponovanim jezicima, kojim ti vjerujes, zato sto neki misle da ce bolji biti ako su razlicitiji od nekih drugih.........sto je naravno totalna glupost.
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 23:53   #84
Quote:
GameDeveloper kaže:
Ja ću vam reći da niti jedna regligija niti vjera nije u pravu, i iza toga stojim, sad...pričekajmo pa ćemo vidit šta će biti........uskoro....
1. ne moras se truditi oko toga, ima dezurni brat VASO on je zaduzen za te stvari.

2. no koga jos vise zanima sta ko kaze o njegovoj religiji, on trazi greske svoje vjere u drugoj: ISLAM kod KRSCANA, i tako dalje i sve je na internetu....

pozdrav............
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 23:58   #85
Quote:
kaskader kaže:
Vjera moze biti samo i jedino dokaz da ima vjernika....i nista vise. A vjernika je oduvijek bilo, vjeruju ljudi u sve i svasta...
morao bi citati bar jedno tri topica prije a ne samo zakljucni....


pozdrav.
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 00:13   #86
Quote:
Ego kaže:
Vjera je temelj iluzije... sumnja je temelj napretka.
ovo je naveca glupost, jer kad bi sam zidar sumnjao u svoj posao morao bi biti lud pa ga i dalje vrsiti.......ili neki naucnik koji poboljsava masinu ili bilo sto drugo, kad bi sumnjao a ne vjerovao da ce biti bolje, sto bi je tad i radio, to jest, nesto ako radi dobro i ti ne vjerujes da ces ga poboljsati neces ga ni dirati....ako se na osnovu sumnje napredak pravi jadan je to napredak.........

samo vjera a ne sumnja, pa kad je vjera, jer eto ti dokazano gore, sto ne vjerujes i kome treba...........

pozdrav ti opet..........
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 03:07   #87
Quote:
Im ja kaže:
[B]normalno da ti je glupo, kako bi bilo da ti nije glupo, sta sam ti rekao vec ti vjerujes samo onim od kojih imas koristi...........

no nije vazno............vjeruj ti u sove, a od BOGA je svako unaprijed vec isplacen.................

no pitanje sta je novac...........
Kao što sam već rekao barem 5 puta... Ja sam skeptik, ja u ništa ne vjerujem potpuno, čak ni u to da je moj monitor stvarno ispred mene.
Sve je ostalo stvar toga koliko u nešto sumnjam. U nešto što opažam, i što se poklapa s fizičkim zakonitostima, manje ću sumnjati, nego u nešto što se po definiciji ne može shvatiti, opisati, vidjeti...

Quote:
pa ako ti trazis ko trazi greske u pravilima vjera eno ti brat VASO on se tim bavi
Dakle, tebe baš brige je li ono u što slijepo vjeruješ istina, ili manipulacija nekog debelog popa?

Quote:
bas je ISUS bio autoritet, koji je to profet bio autoritet to nam moras reci, jer to je svjetski premier ja ne znam ni jednog,
Kao što rekoh, argument iz autoriteta ne znači ništa... a osim toga, kako možeš biti siguran da su to stvarno Isusove riječi, a ne nečija manipulacija?!

Quote:
ne znam ja taj ja znam za ovaj hrvatsko srpski i srpsko hrvatski......... neznam
Ne radi se o srbizmima... ni da govoriš čisti Srpski ne bi mi smetalo... problem je što ti struktura polovice rečenica nema smisla.


Quote:
Im ja:

zasto nisi siguran kao ja, ja sam sa vjerom siguran da BOG IMA

jer bolje mi je njima vjerovati, nego tebi, jer eto ti i pored svoje nevjere i pored tollikog silnog znanja, kojim se trudis da kazes da nema BOGA zakljucujes samo ovo Možda je tako i eto vidi i sam sebe, oni vjerom znaju da ima i ocekuju spas a ti samo kazes: mozda, nevjerom, znaci to i ovo: nisi siguran u sebe pa neznas, neznas jer nevjerujes pa eto ti jos jedan ocit dokaz, dokaz da se njima treba i mora vise vjerovati nego li tebi meni i bilo bilo kom. hvala profetima da su bili i hvala Savrsenom BOGU da je BOG. a ja nisam nikakav fanatik spreman sam saslusati svakog i sve ideje, ali ostajem vjeran BOGU na osnovu: vjerovanja profetima......a ako su oni bili ludi ko to onda nije..........
Kao prvo, ja ne pokušavam dokazati da Bog ne postoji... Smatram to apsurdnim... Ja ne vjerujem da bog ne postoji, nego samo ne vjerujem da postoji... ako shvačaš sto sam htio reči...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 03:17   #88
Quote:
Im ja kaže:
ovo je naveca glupost, jer kad bi sam zidar sumnjao u svoj posao morao bi biti lud pa ga i dalje vrsiti.......ili neki naucnik koji poboljsava masinu ili bilo sto drugo, kad bi sumnjao a ne vjerovao da ce biti bolje, sto bi je tad i radio, to jest, nesto ako radi dobro i ti ne vjerujes da ces ga poboljsati neces ga ni dirati....ako se na osnovu sumnje napredak pravi jadan je to napredak.........

samo vjera a ne sumnja, pa kad je vjera, jer eto ti dokazano gore, sto ne vjerujes i kome treba...........

pozdrav ti opet..........
Naravno... ali ako vjeruje da može zidati bez cementa...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:21   #89
Quote:
Im ja kaže:
zasto nisi siguran kao ja, ja sam sa vjerom siguran da BOG IMA

jer bolje mi je njima vjerovati, nego tebi, jer eto ti i pored svoje nevjere i pored tollikog silnog znanja, kojim se trudis da kazes da nema BOGA zakljucujes samo ovo Možda je tako i eto vidi i sam sebe, oni vjerom znaju da ima i ocekuju spas a ti samo kazes: mozda, nevjerom, znaci to i ovo: nisi siguran u sebe pa neznas, neznas jer nevjerujes pa eto ti jos jedan ocit dokaz, dokaz da se njima treba i mora vise vjerovati nego li tebi meni i bilo bilo kom.
Apsurdno. Ne možeš znati da ima Boga, isto kao što ne možeš znati da ga nema. Možeš samo misliti, spekulirati, pogađati na osnovu vlastitih osjećaja. Ja sam siguran da si ti 100% uvjeren u postojanje Boga, ali to ne znači da on stvarno postoji. Ti možeš njega dokazati samo u svojoj glavi. A ono što je u tvojoj glavi ne mora biti točno, jel'? Nisam bio toliko upoznat s bolesti zvanom shizofrenija dok nisam pogledao film "Genijalni um". Glavni lik si je uobrazio da obavlja top secret posao za vladu i da ga proganjaju KGB agenti, što nije bila istina. I dok je on bježao pred imaginarnim neprijateljima, ljudi su ga sažalno gledali i na kraju poslali na liječenje. Eto što je vjera - u nešto toliko povjeruješ da više ne razlikuješ stvarnost od mašte. Još jedan primjer: narkomani uzimaju droge od kojih dobivaju halucinacije. Njima su te halucinacije toliko stvarne da bi se bili spremni zakleti na njih. Ali nitko drugi ih ne vidi.

Zato nemoj govoriti da znaš. Reci da vjeruješ ili smatraš, ali ne da znaš.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:35   #90
Kao što sam već rekao barem 5 puta... Ja sam skeptik, ja u ništa ne vjerujem potpuno, čak ni u to da je moj monitor stvarno ispred mene.
Sve je ostalo stvar toga koliko u nešto sumnjam. U nešto što opažam, i što se poklapa s fizičkim zakonitostima, manje ću sumnjati, nego u nešto što se po definiciji ne može shvatiti, opisati, vidjeti...
kao i ja tebi prvo ti bi vjera: dm marka. sad je euro i poklapalo se to i sa CIM ILI NE NIJE TEBE TO BRIGA

Quote:
Dakle, tebe baš brige je li ono u što slijepo vjeruješ istina, ili manipulacija nekog debelog popa?
ovo ti ne racunam kao neku ozbulju jer ja nisam rekao koje sam religije, prema tome, ne znas ti, sta ja kazem da je tacno a sta ne U OSTALOM CEKAM ZAKON SA SIONA

Quote:
Ne radi se o srbizmima... ni da govoriš čisti Srpski ne bi mi smetalo... problem je što ti struktura polovice rečenica nema smisla.
ja pisem da bi to bilo zabavno citaocu, da se ima i on cim baviti da razmislja, jer ne mogu ti ja reci ovo i napisati knjigu o tome: ja posadi drvo i to drvo jedne godine bilo takvo, pa ga zaljevao, pa ga kalemio, pa druge godine je bilo to ovako sa tim drvetom i sad zamisli sam da ti ja napisem dvadeset godina drveta i njegovog rasta i mog truda kad je sasvim dovoljno reci ovoja posadi drvo i poslije dvadeset godina jeo sam lijepi krusaka shodno tome ti bi morao sam znati da sam ja tih dvadeset godina proveo u paznji oko te kruske, jer jeo sam lijepi krusaka...... a to sto to kod tebe ne radi jesam li ja tome kriv 1+?=2 koliko je upitnik trudi se malo i sam
Quote:
Naravno... ali ako vjeruje da može zidati bez cementa...
naravno, ali onaj sto je razmisljao o cimentu, on je sumnjao da ce to biti ciment pa ga nikad nije ni napravio tako da mi ni dan danas nemamo cimenta................ALI SAMO PO TEBI


Quote:
Kao što rekoh, argument iz autoriteta ne znači ništa... a osim toga, kako možeš biti siguran da su to stvarno Isusove riječi, a ne nečija manipulacija?!
kao sto vec rekoh, nije me briga da je pola, pa cak i devedeset posto rijeci ISUSOVIH pogresno, neko napisao ali ti kazem ovo ONje trvdio da ima BOG i za to dao svoj zivot......a pravilo, pravila religija ja se tim ne bavim za sad....... eno VASO

pozdrav i opet ovo: kad vec vjerujes ovom i onom, sto ne vjerujes i ABRAHAMU ili samo vjerujes u euro`s
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:41   #91
Quote:
Im ja kaže:
U OSTALOM CEKAM ZAKON SA SIONA
E daj mi, molim te, objasni ovo. Kakav zakon, i što je to Sion? Ona planina? Što misliš, što će taj zakon donijeti novo? I nije li bolje da se ti sam potrudiš napraviti promjene u svom životu umjesto da čekaš nekakav deus ex machina za kojeg nemaš garancije da će doći. Ne ide tako - svatko se sam bori za svoju kvalitetu življenja. Obećanje - ludom radovanje!
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:47   #92
Cijenjeni citatelji , meni stvarno nije namjera da se bilo tko svadja zbog ove teme.



Da udjem dublje u temu moramo se vratiti na sam pocetak tj "Big Bang".
Znanstvenici potvrdjuju da je svemir stvoren nakon Velikog Praska.
Bas taj"Big Bang" nije mogao se desiti sam od sebe jer to je nemoguce.Nesto je moralo biti iza tog dogadjaja i to nesto mi nazivamo Bogom.
Cak putem matematike je poznato da Kreator mora postojati.


Naravno da nikad nece biti cvrstog dokaza jer cemu bi onda sluzila vjera.
Vjera sama po sebi te nemoze povrijediti .
Ona najmanja mrvica vjere u presudnim trenutcima ti moze puno pomoci.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:55   #93
Upravo zbog tog Big Banga sam u neku ruku sklon prihvatiti mogućnost Boga. ALI samo zbog toga jer trenutačno nemamo boljeg rješenja, pa prihvaćamo magični postanak. To je po meni linija manjeg otpora, ali nek' im bude. Međutim, trebamo biti spremni da, ukoliko u budućnosti dođe do naznaka otkrića postanka Svemira, prihvatimo ono novo umjesto da budemo zaslijepljeni dogmom o Bogu, tj. okovima uma koje sami proizvodimo. Bilo bi šteta odbaciti tako sjajno otkriće radi očuvanja religije. Kao što sam već napomenuo, kroz povijest se vidi kako je Bog samo privremeno rješenje za nešto što je nedovoljno istraženo; onaj "x" koji u nepoznanici služi tako dugo dok se taj x ne konkretizira.

A to da vjera može pomoći čovjeku (čisto psihološki), to potpisujem i s time ću se uvijek složiti.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:57   #94
Maitreya, kao agnostik (za xaru) koji naginje teistickom stavu, vjerujem da je moguce/logicno da postoji/jao neki inteligentni uzrok. No to nikako ne znaci da taj isti uzrok je i danas utjecajan u bilo kom smislu. Uzrok je moguce uzrokovao neke stvari ali nema dokaza da taj isti uzrok je still around.
__________________
http://www.actionaid.org.uk/

Sponsor a Child Today
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:59   #95
Quote:
Planewalker kaže:
Apsurdno. Ne možeš znati da ima Boga, isto kao što ne možeš znati da ga nema. Možeš samo misliti, spekulirati, pogađati na osnovu vlastitih osjećaja. Ja sam siguran da si ti 100% uvjeren u postojanje Boga, ali to ne znači da on stvarno postoji. Ti možeš njega dokazati samo u svojoj glavi.
Zato nemoj govoriti da znaš. Reci da vjeruješ ili smatraš, ali ne da znaš.
no dobro a de mi sad kazi ovo: sta se to desava a da je van glave, ako ti nije glave nije ni tebe, prema tome ja sam svojom vjerom siguran da IMA BOG a ti i dalje gledaj filmove pa slusaj muziku, pa uzmi malo droge kad ti dosadi sve, ja sam ISUSOVOM vjerom i znanjem, siguran da IMA BOG, ja sam ABRAHAMOVOM vjerom i znanjem, siguran da ima BOG, i mnogi drugi itd itd a cime si ti siguran da nema, ne znas pa lazes, onako iz hobija, i opet ti kazem da znam, ako li ne sobom, onda znam njima, a ako nije vjere nije ni zivota a ako nije vjere nije ni znanja.... ti si na redu rezultat ti je poznat pa izvoli...................ili ces biti lud ili vjerovati a sto nadji sam i zar ti to nije dokaz...........sto god ti napises obori se, sto god kazes obori se.........ja kazem zasto se to obori i ko je na mojoj strani..........a ti opet ne vjerujes pa i ne znas..........
no izvoli bila je partija jedan, igrali smo do dva i pol, ako ti kazem ima do deset..........no niko nije igrao do tri..............

ne kaze li ti ISUS: ako imas problema da vjerujes, vjeruj meni, tako nesto, vjeruj po njemu da ima pa ces i sam znati, a ja ti to garantiram.....moze li otac mrziti djecu ako je normalan..............moze li BOG kad tebe vidi da se trudis da ga nadjes da ti ne kaze ovako je............ali vec ti rekoh pokusaj pored svih tih filmova i svega i kojekakvih glupih knjiga, pokusaj traziti malo i BOGA pa ide opet ISUS: ko pita ne skita, ko trazi nadje a ko nadje zna nesto ovome slicno

jel dobro

pozdrav
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 11:04   #96
Quote:
Planewalker kaže:
E daj mi, molim te, objasni ovo. Kakav zakon, i što je to Sion? Ona planina? Što misliš, što će taj zakon donijeti novo? I nije li bolje da se ti sam potrudiš napraviti promjene u svom životu umjesto da čekaš nekakav deus ex machina za kojeg nemaš garancije da će doći. Ne ide tako - svatko se sam bori za svoju kvalitetu življenja. Obećanje - ludom radovanje!
ako nije sa siona onda moras vjerovati i VASI i maitreji i svima zivim ko napravi zakon a BOG kaze doci ce zakon sa SIONA pa ce biti savresen
a koji je moj kvalitet zivota zanimal te mercedes i takve stvari dvije kuce sta te zanima kazi ti meni. a da pri tome ni sad ne radim. sta je mjerilo............. sta ja to moram po tebi sebi kupiti da bi bilo dobro.........mozel tako, pa da ti posaljem sliku

nesto mi je to glupo

pozdrav
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 11:08   #97
Quote:
Im ja kaže:
no dobro a de mi sad kazi ovo: sta se to desava a da je van glave, ako ti nije glave nije ni tebe
Vjerovao ili ne, svijet postoji i izvan tvoje glave (osim ako se ne upustimo u radikalni skepticizam kome ti još nisi dorastao). Bez čovjeka i njegove glave svejedno pada kiša, životinje se množe, tektonske ploče pomiču, Boga nema, itd. Tvoja glava je zbroj dviju stvari: objektivnog svijeta i onoga što tvoj um sam dodaje. A ako tvoj um doda previše fikcije i pomiješa je s onim objektivnim, rezultat je iskrivljena slika stvarnosti. Nitko nema pravu sliku stvarnosti, ali je suludo tvrditi da je tvoja slika jedna prava.

Quote:
Im ja kaže:ti si na redu rezultat ti je poznat pa izvoli...................ili ces biti lud ili vjerovati a sto nadji sam i zar ti to nije dokaz...........sto god ti napises obori se, sto god kazes obori se.........ja kazem zasto se to obori i ko je na mojoj strani..........a ti opet ne vjerujes pa i ne znas..........
no izvoli bila je partija jedan, igrali smo do dva i pol, ako ti kazem ima do deset..........no niko nije igrao do tri..............[/B]
Ma nemoj... Najjači su mi ti koji sami sebe proglašavaju pobjednicima u raspravi i grade se kao da pobijaju svaki argument. To samo dokazuje koliko si zapravo ti zaslijepljen vlastitim egom.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 19:27   #98
Quote:
Planewalker kaže:
Ne razumiješ. Ja zastupam agnostičku poziciju i tvrdim da je nemoguće znati i dokazati da li Boga ima ili nema. Vjera je čisto individualna stvar, i ja je poštujem ako takva i ostane. No, kad meni netko kaže da sam lud, nerazuman ili zaslijepljen zato što ne prihvaćam nečiju religiju, onda mi to zasmeta. Svojom kritikom sam želio reći da nije dobro zatvoriti se u svoju religiju i odbijati samu mogućnost da postoji nešto više. Iako po osobnom osjećaju naginjem prema ateizmu, ja ću prihvatiti i reinkarnaciju i Boga i bilo kakve mistične sile ako se za njih nađe dovoljno dokaza. Ako nema dokaza, nema ni smisla da vjerujem. Jer sve se samo svodi na "rekla-kazala". Ali najviše mi smeta kad netko nameće svoju moralnost drugome misleći da je baš njegova ona prava i superiorna.

Dakle, ja sam za to da svatko nađe svoju vjeru i da se prestane miješati u uvjerenje drugih. Nitko nije više vrijedan jer je kršćanin; nije zbog toga ni pametniji ni prosvjetljeniji. Ali ako to dovodi do a priori odbacivanja svega što je kontradiktorno njihovoj vjeri (a takvih vjernika ima puno), onda je to prema meni ograničenost i tvrdoglavo odbijanje da se uzme u obzir tuđe mišljenje. Ne doslovce da se prihvati kao životni put, već da se uputi na kritičko preispitivanje onoga u što vjerujemo. Ne znam kako vama, ali to meni više izgleda kao put istini nego uporno vikanje "to je tako i nikako drugačije!", jer kako čovjek može biti tako siguran u nešto što je strogo individualno i nedokazljivo? Moja reakcija je bila ponajviše na misao koju Im Ja ponavlja u svakom svom postu: "Ili ćeš biti lud ili vjerovati". Zato ne želim nikoga uvrijediti, nego samo pozivam na veću misaonu slobodu i izlaženja iz okvira na koje smo navikli.

EDIT: Ne postoji prava vjera/religija. Sve je u našoj glavi. Zato je i besmisleno nametati svoja uvjerenja drugome i suditi po onome u što čovjek vjeruje.
Upravo tu leži i tvoj problem. Ti želiš dokaze pa ćeš onda vjerovati, ali to ne ide tako. Ljudi su dokazali da Boga ima samo šta ti ne znaš gdje tražiti. Kažeš da je vjera čisto individualna stvar i da svatko nađe svoju vjeru. Mislim da pod tim misliš za koju se vjeru čovjek opredijeli. Ako je tako to uopće nije bitno. Sve religije, vjere svijeta pričaju o jednoj te istoj stvari; kako upravljati svojim umom i svojim osjećajima, a ne da oni upravljaju tobom. Kako ćeš svoj um i svoje osjećaje iskoristiti u svoju korist ili da dođeš do onoga što ti želiš u životu i da budeš zadovoljan sam sa sobom. I da to postigneš postoji jedan jedini SISTEM koji je čovijek otkrio. I najprije ga moraš naučiti i zatim primjeniti i tek onda ćeš VIDJETI ONO O ČEMU PRIČAJU ISUS, BUDA, SAI BABA, MUHAMED, BIBLIJA......... Nije bitno da li vjeruješ u Boga ili ne. Ali da dođeš do onoga šta želiš moraš raditi određene stvari ili držati se tog sistema. I ZA SVE LJUDE OVOGA SVIJETA JE TAJ SISTEM ISTI. I dok učiš polako već osjećaš Božje postojanje jer ti se um počinje otvarati i polako počinješ dobijati sve te osjećaje za koje se istinski isplati živjeti i koji se ne mogu platiti nikakvim materijalnim stvarima. A ako želiš izaći iz okvira na koje si naviko i postići veću misaonu slobodu i da biš preispitao ono u šta ti doista vjeruješ moraš se "poniziti pred Gospodinom". Moraš sam sebi reći pa možda to i nije takva misterija, možda to i nije nedokazivo i tako individualno, možda ima na svijetu ljudi koji to znaju ISPRAVNO NAPRAVITI DA STVAR FUNKCIONIRA i možda bi mogao od njih to naučiti. Moraš pobijediti svoj sadašnji UM da bi počeo upravljati njime. Moraš pobijediti svoje sadašnje osjećaje da bi počeo upravljati njima. Da otkriješ Boga moraš ga najprije pobijediti i onda ga početi koristiti za ono šta ti želiš . Jer kad pobijeddiš Boga osijećaš olakšanje, a kad ga počinješ koristiti i uspijevaš u tome osijećaš slobodu. Imaš pozdrav
koc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 19:41   #99
Quote:
Planewalker kaže:
Vjerovao ili ne, svijet postoji i izvan tvoje glave (osim ako se ne upustimo u radikalni skepticizam kome ti još nisi dorastao). Bez čovjeka i njegove glave svejedno pada kiša, životinje se množe, tektonske ploče pomiču,
Ma nemoj... Najjači su mi ti koji sami sebe proglašavaju pobjednicima u raspravi i grade se kao da pobijaju svaki argument. To samo dokazuje koliko si zapravo ti zaslijepljen vlastitim egom.
ti>>>>>>>>>
Vjerovao ili ne, svijet postoji i izvan tvoje glave (osim ako se ne upustimo u radikalni skepticizam kome ti još nisi dorastao). Bez čovjeka i njegove glave svejedno pada kiša, životinje se množe, tektonske ploče pomiču,
ja>>>>>>>>>>>
fantasticno fenomenalno glupo e daj vidi sam zasto meni je to tako mrsko
Quote:
To samo dokazuje koliko si zapravo ti zaslijepljen vlastitim egom.
fatal eror i to bi morao znati zasto je tako...............nije moj ego i ne smije ga biti, ja samo hocu i volim da vjerujem BOGU, i da mi jedino zadovoljstvo bude vrsiti BOZIJU VOLJU, stoga moja me vjera uvijek spasi, zato BOGU slava na nebesima i na zemlji, a ti posto si nevjernik ne moze ti pomoci niti jedna niti sve knjige ovoga svijeta...........
tako mene moja vjera spasi a moja vjera je VJERA U BOGA to samo sinko, lud covjek moze da nezna i nece da vidi, da ima BOG stoga ostani tu gdje volis u svome znanju (ludosti) a ja volim da vjerujem pa me to uvijek in spasi zakljucak je opet isti: tebi tvoja ludost zovi ga i znanje (vjeruj u sove ali moras vjerovati nekom) meni moja vjera A BOGU STO ME CINI TAKVIM SLAVA NA NEBU I SVEMIRU, NA ZEMLJI POD ZEMLJOM, NA VODI POD VODOM,

HVALA VAM DA STE BILI SAUCESNIK U DISKUSIJI

POZDRAV
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS

Zadnje uređivanje Im ja : 17.03.2005. at 00:25.
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 22:09   #100
Quote:
koc kaže:
Sve religije, vjere svijeta pričaju o jednoj te istoj stvari; kako upravljati svojim umom i svojim osjećajima, a ne da oni upravljaju tobom. Kako ćeš svoj um i svoje osjećaje iskoristiti u svoju korist ili da dođeš do onoga što ti želiš u životu i da budeš zadovoljan sam sa sobom. I da to postigneš postoji jedan jedini SISTEM koji je čovijek otkrio. I najprije ga moraš naučiti i zatim primjeniti i tek onda ćeš VIDJETI ONO O ČEMU PRIČAJU ISUS, BUDA, SAI BABA, MUHAMED, BIBLIJA......... Nije bitno da li vjeruješ u Boga ili ne. Ali da dođeš do onoga šta želiš moraš raditi određene stvari ili držati se tog sistema.
Nije li to upravo ono o čemu sam ja govorio - da se čovjek treba othrvati ograničenosti uma i aktivno tražiti istinu kroz kritičko ispitivanje? Ako opišemo vjeru kao sustav, onda ona nije jedinstvena. Postoje mnoge različite vjere; od primitivnog animizma preko politeizma do monoteizma. Da je sve to isto, ne bi bilo toliko netolerancije i vjerske mržnje. A zbog čega dolazi do netolerancije prema drugim vjerama? Zbog toga što čovjek toliko doslovno slijedi odabrani sistem da sve drugo postaje "krivo". On si uobrazi da je upravo njegov put ka istini jedini pravi, niti ne uzimajući u obzir mogućnost da je možda u krivu. I pokušava preobratiti sve druge na svoj put, a oni se opiru jer slijede neki drugi put. Tu dolazi do konflikta - zbog čiste dogmatičnosti. Obavljanjem određenih radnji ritual polako postaje sam sebi svrha, pogotovo ako su duhovni vođe nekvalitetni i korumpirani. Put skeptika, iako "nevjernički" i neduhovan, barem osigurava kakvu-takvu kritičnost prema svemu. Sumnja je uvijek ta koja vodi prema napretku, a vjerske dogme uljuljkuju čovjeka u konstantnu sliku o svijetu koja ne mora biti istinita.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.