Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 04:23   #1
Čiščenje dimnjaka - problemi Q&A

da li je normano traziti od umirovljenika koji imaju mirovinu od po 600 kn da palacaju ciscenje dimnjaka???
hugo71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 10:15   #2
Dimnjak se mora očistiti, a netko to mora platiti. Pa tako i oni, jebi ga.
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 13:30   #3
Quote:
hugo71 kaže: Pogledaj post
da li je normano traziti od umirovljenika koji imaju mirovinu od po 600 kn da palacaju ciscenje dimnjaka???
usluga kao i svaka druga koju moras platiti.
u suprotnom, odbijes li, inatis se i ne dozvoljavas dimnjacaru pristup dimnjaku i tim dimovodnim ili kako se vec zovu kanalima i otvorima, dodje i policija pa jos i prekrsajno odgovaras.
u najgorem slucaju, ako to sve ipak uspijes i sprijecis, jednog dana dodje do zacepljenja necega, i na kraju pozara, manjeg ili veceg, nedaj boze gusenja stanara i smrtnog slucaja..
dimnjacar odgovara sto nije obavljao svoj posao sukladno propisima (on ima obveze koje mora izvrsiti) i eto ti nesrece i unesrecenih za cijeli zivot zbog nekoliko desetaka kuna..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 12:12   #4
Quote:
hugo71 kaže: Pogledaj post
da li je normano traziti od umirovljenika koji imaju mirovinu od po 600 kn da palacaju ciscenje dimnjaka???
Mislim da se onemogućavanjem krši zakon o zaštiti o požaru i još nekoliko zakona.
__________________
Du `cha mee gagh roch.
kor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 23:34   #5
Dimnjačar, bojler, dimnjak problemi

Moj problem je što je jednom suvlasniku bojler neispravan, ulupao je hrpu para pa bi ga htio promijeniti ali to povlači, kako dimnjačar kaže, mijenjanje cijelog dimnjaka ali i izmjenu svih potpuno ispravnih bojlera i instalacija koji su spojeni na isti dimnjak jer je to po nekom zakonu a dimnjačar ne zna reći kojem. To bi naravno svi suvlasnici spojeni na isti dimnjak trebali sami platiti a to je iznos od najmanje 10 000 kuna kako kaže dimnjačar iako svi drugi imamo potpuno ispravne bojlere te je taj trošak potpuno bespotreban.

Zgrada je stara 13 godina i sve je bilo OK, nikome nigdje ne pušta plin, nema CO o kojemu dimnjačar stalno tupi ali ne razumije da se CO stvara samo ako nema dovoljno prisustva kisika i ne može se budali objasniti. Sada dimnjačar kaže da taj dimnjak više ne zadovoljava propise i da ga treba mijenjati iako je do sada po svim njegovim kontrolama bio dobar a sada odjednom ne valja. Gledao sam zadnji zakon nn broj 3/2007 i tamo ništa ne piše o tome nego samo da je dimnjak ispravan ako je sukladan projektu i izdana građevinska prije 2008e godine. Nigdje nisam našao da išta piše da sada svi suvlasnici koji imaju bojler priključen na isti dimnjak moraju mijenjati ISPRAVNE bojlere i još se dimnjačar prijeti da će nam plinara zatvoriti plin. A ako se to desi onda bi mu netko mogao zatvoriti gubicu vlastitim zubima. Po toj logici je jednim člankom zakona, za koji ne znam kako se zove jer ni dimnjačar ne zna nego spominje nekakvu normu a ne zna koju ni broj, proglašeno da su svi ili 99,999999999% dimnjaka u RH neispravno i sada su dimnjačari prešli sa bicikala u najnovije i najveće terence jer svaki taj atest po stanu košta bar 100€ a ima minutu posla. A najbolje od svega je što bi samo jedan dimnjak od pet u zgradi proglasio neispravnim dok bi drugi identični bili ispravni dok god netko ne bi zatražio atest. A dimnjačar ga je dosada čistio i bio je ispravan a sada odjednom nije. Kako?
Isto tako kaže da svi moraju imati iste bojlere što nema veze s mozgom jer si ja mogu kupiti najbolji što postoji a netko drugi ne želi. Isto tako kaže da svi bojleri po novom moraju biti zatvorenog tipa tj. da moraju jednom cijevi vući zrak u sebe a drugom cijevi ispuh ići u dimnjak što znači da svatko mora bušiti jednu rupu na zidu i provlačiti cijev bar 3 metra po kupaoni. Kako će to izgledati onda i koliko mjesta će zauzimati?

Šta da napravim? Pomozite dimnjačaru da se ne najede vlastitih zubi.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 00:21   #6
meni isto dimnjacar nece da da atest za dimnjak iako je na taj dimnjak spojen bojler vec 30 godina ako ne i vise. sad odjednom ne valja dimnjak, a bojler cu vjerojatno morat mjenjat uskoro, al bez atesta niko nece postavit osim ovih na crno preko oglasnika.

dimnjacar veli da ako nemislimo novi dimnjak gradit da uzmemo fasadni plinski bojler, izbusi se rupa u zidu i kroz tu rupu ide dim van.sad koliko je to tocno neznam.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 11:45   #7
Spajanje više bojlera na jedan dimnjak je problematično, dijeljenji dimnjak je jedna cijev sa rupama u sve stanove i da bi otrovni plinovi išli u željenom smjeru, mora postojati razlika tlakova na svakoj od rupa, a koju lako poremeti bilo koji odsisni uređaj u bilo kojem od stanova, kupaonski ventilator, napa, mobilna klima, pa čak i uzgon stubišta kad se otvore ulazna vrata stana i onda plinovi kroz rupu ulaze umjesto da izlaze. Građevinarima je zajednički dimnjak (bilo) jeftinije rješenje nego da za svaki bojler grade posebni.
Ispušni plinovi modernih kondenzacijskih bojlera su manje temperature i nemaju dovoljan uzgon pa na ispuhu imaju turbinu koja ih utiskuje u dimnjak i dimnjak mora biti zabrtvljena cijev. Stari dimnjaci ne brtve i stari bojleri nemaju turbine i klapne nego rupe direktno do plamenika bojlera u stanu...Zato ti dimnjačar ne dozvoljava da potruješ susjede kroz njihove rupe. Noviji stanovi su brtvljeni na stolariji i zato bojleri trebaju imati dobavu svježeg zraka izvana, a ne pouzdati se u obećanja ukućana da će otškrinut prozor u kupaoni kad bojler radi ...
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 16:39   #8
Nema tu nikakvih napa, klima ni bilo čega drugog spojenog na dimnjak jer je fizički nemoguće to napraviti tj. za napu bi trebalo probušiti jedan zid i provući cijevi do dimnjaka kroz kupaonu.
Na dimnjak su spojeni isti, identični bojleri. Do sada je 13 godina sve bilo ispravno, nije bilo nikakvih plinova, dimnjačar ih nije nalazio a sada se odjednom pravi mutav. Kako je građevinski projekt dobio dozvolu tj. dimnjak a sada odjednom ne valja?

Kako novi bojleri imaju turbinu tj. ventilator koji ih gura u dimnjak, opet ne vidim problem jer ispušni plinovi idu u dimnjak. Dimnjak ne pušta, čist je, čisti se, nema smeća unutra i koji je problem zabrtviti rupu ako negdje pušta? Lakše je promjeniti hrpu bojlera nego staviti brtvu? Baš.

Mislim, koje mi ideje imamo. Odjednom proglasimo sve bojlere u državi neispravnima.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 18:07   #9
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Nema tu nikakvih napa, klima ni bilo čega drugog spojenog na dimnjak jer je fizički nemoguće to napraviti tj. za napu bi trebalo probušiti jedan zid i provući cijevi do dimnjaka kroz kupaonu.
Ne mora napa biti spojena na dimnjak u kupaoni, može biti u kuhinji i bacat zrak van kroz najbliži zid. Stan je zabrtvljen (sva nova stolarija ima brtve), a nadomjesni zrak negdje mora ući (ne ostaje vakuum u stanu), a jedina rupa u stanu je dimnjak i kroz njega uvlači sadržaj iz dimnjaka. Nape vuku i do 500m3/h! Srećom, noviji bojleri imaju detektor povratnih plinova pa se isključe.

Quote:
Dimnjak ne pušta, čist je, čisti se, nema smeća unutra i koji je problem zabrtviti rupu ako negdje pušta? Lakše je promjeniti hrpu bojlera nego staviti brtvu? Baš.
Rupa je susjedov bojler, u susjedovom stanu... bez ventilatora i klapne, a vjerojatno i bez detektora povratnih plinova.

Quote:
Odjednom proglasimo sve bojlere u državi neispravnima.
Svaka šuša svoj posel nategne.
Da vidiš tek odvjetnike ili bilježnike (da ostanemo ontopic), nekad si mogao ovjeriti potpis za 5 kn u općini.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 18:36   #10
Nitko NEMA napu niti bilo šta spojeno.

Kako do sada nitko ili gotovo nitko tj. zanemariv broj ljudi najebao od CO? Znaš li koliko ljudi padne na ravnome i bubne glavom u rizol i umre? Puno više nego od CO samo to nije zanimljivo novinarima. Hoćemo li zato sve rizole proglasiti nezakonitima iako to nebi bilo loše?

Lakše je zabrtviti sve rupe kod mene, svih susjeda makar ih lijepio Loctite ljepilom koje je najbolje na svijetu a bome i poprilično skupo i nema teorije da to negdje kasnije propusti.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 21:18   #11
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Kako do sada nitko ili gotovo nitko tj. zanemariv broj ljudi najebao od CO? Znaš li koliko ljudi padne na ravnome i bubne glavom u rizol i umre? Puno više nego od CO samo to nije zanimljivo novinarima. Hoćemo li zato sve rizole proglasiti nezakonitima iako to nebi bilo loše?
Padanje je nesretan događaj, odstupanje od projektiranog, kao i npr. zarušavanje dimnjaka usred više sile i sl. Spajanje jednog bojlera sa forsiranim ispuhom na do sad dobro balansirani, dijeljeni dimnjak atmosferske cirkulacije je "pogrešno od početka" i zato je zabranjeno..
Nisu drugi bojleri neispravni, samo ne smiju raditi zajedno sa forsiranim na istom dimnjaku.

Quote:
Lakše je zabrtviti sve rupe kod mene, svih susjeda makar ih lijepio Loctite ljepilom koje je najbolje na svijetu a bome i poprilično skupo i nema teorije da to negdje kasnije propusti.
Ma susjedovi bojleri su spojeni na te rupe. Kad tvoj ventilator nabija plinove u dimnjak oni izlaze na sve rupe, ne samo onu na vrhu dimnjaka. Pogotovo jer su hladni i zbog toga nedovoljnog uzgona prema vrhu, a otrovni.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 11:19   #12
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ma susjedovi bojleri su spojeni na te rupe. Kad tvoj ventilator nabija plinove u dimnjak oni izlaze na sve rupe, ne samo onu na vrhu dimnjaka. Pogotovo jer su hladni i zbog toga nedovoljnog uzgona prema vrhu, a otrovni.
Zato sam i napisao da se zabrtve SVE rupe svih stanova. Onda ne može nabijati ništa jer nema kuda osim van.

Jučer bio kod žene kojoj su stavili "fasadni" bojler i dimnjak stavili 20 cm od njenog prozora i sve im je to super. Mislim na dimnjačara, plinaru, instalatera. Tek toliko o stručnosti dotičnih.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 00:02   #13
Smijem ja pitati kako se to čisti dimnjak u koji su spojeni samo plinski bojleri?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 09:44   #14
Tako da uzmeš novce i odeš. Vrlo jednostavno, zar ne? Razlog više da mu se sjetim mame.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 10:24   #15
Quote:
hrvoje55 kaže: Pogledaj post
Zato sam i napisao da se zabrtve SVE rupe svih stanova. Onda ne može nabijati ništa jer nema kuda osim van.

Jučer bio kod žene kojoj su stavili "fasadni" bojler i dimnjak stavili 20 cm od njenog prozora i sve im je to super. Mislim na dimnjačara, plinaru, instalatera. Tek toliko o stručnosti dotičnih.
kaj tebi kurbla treba da shvatis kaj ti covjek pise?
sve ti je zorno pojasnio a ti ni makac od "razbit cu mu zube" moda...
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:27   #16
Tako sam nešto i mislio jer "čišćenje" dimnjaka kroz koji izlazi većinom vodena para je meni SF. Možda on četkom pomete kojeg pauka no to je to.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:43   #17
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
kaj tebi kurbla treba da shvatis kaj ti covjek pise?
sve ti je zorno pojasnio a ti ni makac od "razbit cu mu zube" moda...
A šta tebi treba da shvatiš da dimnjačari hoće s tim nekim člankom zakona prijeći sa bicikla na SUV-e? ? ? Odjednom su proglasili apsolutno SVE dimnjake u cijeloj RH NEISPRAVNIMA. Jel tebi treba crtat?
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:48   #18
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post

dimnjacar veli da ako nemislimo novi dimnjak gradit da uzmemo fasadni plinski bojler, izbusi se rupa u zidu i kroz tu rupu ide dim van.sad koliko je to tocno neznam.
točno je....isto to je napravljeno kod moje frendice i sve ok.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:51   #19
Ali se taj fasadni dimnjak ne može staviti jer po zakonu ne smije biti blizu bilo kakvog prozora što je u zgradama gotovo nemoguće.
hrvoje55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:53   #20
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Tako sam nešto i mislio jer "čišćenje" dimnjaka kroz koji izlazi većinom vodena para je meni SF. Možda on četkom pomete kojeg pauka no to je to.
netočno! ne radi se samo o vodenoj pari već o kristalizaciji na stijenkama dimnjaka. mi čistimo svake godine i uvijek iznese bar za 1 kg tih kristala koji se talože i kad ih čisti kuglom i četkom padnu na dno dimnjaka i lijepo lopaticom izvadi. nije to baš tak....
uostalom, ti ni ne znaš je li možda cijev tvoga dimnjaka tanja pa ne možeš sam to očistiti.....nismo ni mi znali. dok je MM sam čistio nije bilo kristala, kad je došla stručna osoba eto....ima smeća . tko zna - zna!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.