Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2017., 15:08   #1
Podgorica-Titograd

Zanima me zašto je baš Podgorica od svih značajnijih gradova u Jugoslaviji preimenovana u Titograd, svjestan sam da je bilo i drugih mjesta preimenovanih na sličan način međutim Podgorica se ističe kao republički glavni grad te kao i relativno veliko središte.

Ima li to veze sa velikom razinom razaranja grada u ratu te posljedično depopulacijom?
TimmyHH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 08:30   #2
Podgorica je dobila naziv Titograd već 1946.. Kako je do toga došlo, ne znam. Brzim guglanjem nisam našao, niti u nekim starim knjigama. Podgorica je za 2SR bila jako porušena bombardiranjem, prvo njemačkim, a onda savezničkim.

Kasnije je po jedan grad u svakoj drugoj republici i autonomnoj pokrajini dobio prefiks "Titov". U Hrvatskoj je bila Korenica, u Srbiji Užice. U BiH nije bilo Jajce.

Postoji jedna knjiga naslovljenja "Titograd", autor Miliovoje Brajović, Zagreb: Epoha, 1967., pa možeš potražiti (ima je u Knjižnicama grada Zagreba). Možda tamo ima nešto o tome.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 13:16   #3
Hvala na odgovoru i ja nisam mogao saznati način odabira gradova guglanjem a to me najviše i zanima budući da ne vidim nikakav uzorak u odabiru gradova; od sićušne Korenice do Užica i Podgorice. Nažalost nisam u Zagrebu
TimmyHH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:39   #4
Potraži razne crnogorske portale i forume (ekstenzija je .me), pa pitaj! Svakako ima negdje objavljena priča, kako je do toga točno došlo.

Evo na fb-u "Portal Crna gora".

https://www.facebook.com/portalcrnagora/
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 18:29   #5
Hvala dobar prijedlog pokušat ću.
TimmyHH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 21:15   #6
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
U BiH nije bilo Jajce.


U Bosni je mislim samo Drvar nosio prefiks Titov.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:00   #7
Quote:
TimmyHH kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru i ja nisam mogao saznati način odabira gradova guglanjem a to me najviše i zanima budući da ne vidim nikakav uzorak u odabiru gradova; od sićušne Korenice do Užica i Podgorice. Nažalost nisam u Zagrebu
Postajao je uzorak kako su se odabirali gradovi, nije zbog veličine ili sl, nego zbog povezanosti tog mjesta s Titom ili općenito partizanskim pokretom. U Drvaru je bilo sjedište Titovog štaba i tu su ga njemački padobranci pokušali uhvatiti. Užice je bilo sjedište prvog teritorija u Jugoslaviji pod kontrolom antifašističkih snaga i u spomen na to gradu je dodan taj prefiks...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 08:54   #8
Koji je onda razlog sto su i Veles, Korenica ili Velenje dobili prefiks Titov ??
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:01   #9
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Koji je onda razlog sto su i Veles, Korenica ili Velenje dobili prefiks Titov ??
Razlog, odnosno uzrok je bio da se što više učvrsti Titov kult ličnosti. Ovo što ti ekipa ovdje priča je samo povod.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 10:56   #10
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Koji je onda razlog sto su i Veles, Korenica ili Velenje dobili prefiks Titov ??
Velenje zbog koncentracije industrijskog radništva, Korenica zbog partizanskog pokreta tj. uloge u NOB-u, Podgorica kao jedini republički centar sa Titovim imenom jer su Crnogorci željeli i po tome biti naj u novom sustavu ...za Veles ne bi znao.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 11:33   #11
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Velenje zbog koncentracije industrijskog radništva, Korenica zbog partizanskog pokreta tj. uloge u NOB-u, Podgorica kao jedini republički centar sa Titovim imenom jer su Crnogorci željeli i po tome biti naj u novom sustavu ...za Veles ne bi znao.
U Velesu su otvoreni: prva škola makedonskog jezika, prva gimnazija, prvo kazalište, prva knjižnica, prvi muzej i prva glazbena škola u Republici Makedoniji.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 12:12   #12
U starom Rimu carevi su žudili da, po smrti, postanu bogovi.

Raznorazni diktatori (i lijevi i desni) su skužili kako to predugo traje i da je ugodnije biti ovozemaljsko nego li onozemaljsko božanstvo.

Tito nije iznimka iako pretpostavljam kako to nije izvorno njegova ideja (što pak ne znači da njegov ego nije uživao ko praščić u toplom blatu) već uradak podguznih muha koje su novom vrstom guzoljuba sebi tražile sunčaniju stranu pramide.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.01.2018., 12:25   #13
Preuzeto iz staljinskog SSSR-a, kultom ličnosti do jedinstva društva https://hr.wikipedia.org/wiki/Socija..._imena_gradova
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 12:45   #14
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Preuzeto iz staljinskog SSSR-a, kultom ličnosti do jedinstva društva https://hr.wikipedia.org/wiki/Socija..._imena_gradova
Slažem se. Ipak, ide to daleko šire, gradovi su tek vrh ledenog brijega pa, u jednom trenutku, dođemo i do aerodroma ilitiga zračnih luka.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 13:16   #15
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ipak, ide to daleko šire, gradovi su tek vrh ledenog brijega pa, u jednom trenutku, dođemo i do aerodroma ilitiga zračnih luka.
Nije li to s imenovanjima zračnih luka ipak podvala "klasnog neprijatelja"?

https://en.wikipedia.org/wiki/John_F...tional_Airport

Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.