Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 14:16   #41
Netreba. Bitnim funkcijama to ne služi - samo sporednim (koliko ostavlja svjetla upaljena, koliko koristi SS, i takve sekundarne trice i kučine).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 14:17   #42
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Netreba. Bitnim funkcijama to ne služi - samo sporednim (koliko ostavlja svjetla upaljena, koliko koristi SS, i takve sekundarne trice i kučine).
danke!
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:02   #43
Kako si ga punio? Na kleme na akumulatoru ili na one u motornom prostoru?
babanghida is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:42   #44
ma spojili ga direkt na akumulator. u gepeku je. one kleme kod motora sam samo koristio jednom, dvaput kada sam nekom pomogao da upali na kablove
prijatelj taj punjač što ima, nešto malo, ka za laptop da je. za jedno 2 sata je bio pun.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:22   #45
Da, znam da je u gepeku, ali na akumulatoru je na negativnom polu spojen IBS (intelligent battery sensor), koji je osjetljiva stvarčica. Ovako kaže BMW

Servicing the IBS
The IBS is very sensitive to mechanical stress and strain. It is serviced as a complete unit with the ground cable. The ground cable also serves as a heat dissipater for the IBS.
Particular attention should be paid to the following points in service:
Do not make any addition connections at the negative terminal of the battery
Do not modify the ground cable
Do not make any connections between the IBS and the sensor screw
Do not use force when disconnecting the ground terminal from the battery
Do not pull at the ground cable
Do not use the IBS as a pivot point to lever off the ground terminal
Do not use the connections of the IBS as a lever
Use only a torque wrench as described in the repair manual
Do not release or tighten the sensor screw
babanghida is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:37   #46
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
Da, znam da je u gepeku, ali na akumulatoru je na negativnom polu spojen IBS (intelligent battery sensor), koji je osjetljiva stvarčica. Ovako kaže BMW

Servicing the IBS
The IBS is very sensitive to mechanical stress and strain. It is serviced as a complete unit with the ground cable. The ground cable also serves as a heat dissipater for the IBS.
Particular attention should be paid to the following points in service:
Do not make any addition connections at the negative terminal of the battery
Do not modify the ground cable
Do not make any connections between the IBS and the sensor screw
Do not use force when disconnecting the ground terminal from the battery
Do not pull at the ground cable
Do not use the IBS as a pivot point to lever off the ground terminal
Do not use the connections of the IBS as a lever
Use only a torque wrench as described in the repair manual
Do not release or tighten the sensor screw
znam da je osjetljiv, zato nisam htio ništa mehanički čačkat tamo, a punjač ga valjda nije škoriao.
pročitao sam negdje da je dovoljno auto otključati, otvoriti gepek i pričekati jedno 10 min, maknuti ključ dalje od 10 m od auta (jer ima oni comfort access pa ga prepoznaje ako je blizu auta) i navodno auto onda pogasi sve od elektronike i možeš raditi.
preporuka je da se odspoji negativni pol, ali zbog toga što je ka tako osjetljiv na mehaničko djelovanje nisam tija ništa raditi.
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:44   #47
IBS ti radi praktički stalno, nebitno da li motor radi ili je ključ u bravi i sl. Znači parkiraš ga na parkingu od aerodroma, odeš dva tjedna na Maldive, a on i dalje stalno radi. Nekoliko puta u minuti šalje podatke o akumulatoru upravljačkoj elektronici.
babanghida is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 20:19   #48
OK, sad ga malo pretjeruju, pa nije taj senzor punjen nitroglicerinom da grune od malo trešnje, pa namjenjen je za upotrebu u autima, dakle mehanički stres mu je dio života.

Možeš ga skurit ako koristiš smeće od punjača no samo mu skini +12V i siguran si.

Evo data-sheet:
http://www.hella.com/emergency/asset...V_HELLA_EN.pdf
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 22:42   #49
Jole, pogriješio si što si ga punio na kleme akumulatora a ne na onaj priključak kod motora jer si sada zbunio IBS. Taj sklop mjeri sve živo, znači on sada nije registrirao na pravi način punjenje akumulatora i poremećena mu je logika mjerenja kapaciteta, životnog vijeka akumulatora, režima punjenja i sl. Zbog toga bi bilo dobro napraviti reset IBS-a. Service manual isto piše o tome da ako se dopunjava na punjač to treba napraviti isključivo preko priključka kod motora.
Bhakti is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 01:48   #50
Tebi ja jasno da je IBS tako aproksimativan u svojim mjerenjima (praktički isti ko oni mali ručni testeri akumulatora) da to što je on napravio baš i ne mjenja stanje. Zapravo je napravio dobro jer IBS "misli" da je baterija u gorem stanju nego što jest pa će ju više "šparat".
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 09:42   #51
što predlažete onda za kraj - napraviti reset akumulatora ili ne?
Nisam to baš proučavao, pa kako velite tako napravin
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 09:49   #52
Ja bi napravio, kada sam na svom mjenjao akumulator otišao sam u servis da ga spoje na dijagnostiku i resetiraju IBS.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:33   #53
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Tebi ja jasno da je IBS tako aproksimativan u svojim mjerenjima (praktički isti ko oni mali ručni testeri akumulatora) da to što je on napravio baš i ne mjenja stanje. Zapravo je napravio dobro jer IBS "misli" da je baterija u gorem stanju nego što jest pa će ju više "šparat".
Tebi je jasno da mlatiš gluposti? IBS prati sve podatke, obrađuje ih i prema tome određuje režim punjenja i dozvoljenog pražnjenja i to godinama, to nipošto nije takav vulgaris sklop kako misliš. Zato originalni akumulatori traju uredno desetak godina pa i više. Lijepo piše u servisnom uputstvu da se ne smije puniti na kleme, no ti si opet pametniji i od Bavaraca koji su konstruirali taj sklop.
Bhakti is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:45   #54
Ma kak ne, superračunalo je unutra, više memorije od OneDrive-a. Da si uopće otvorio pdf koji sam linkao MOŽDA bi ti nešto bilo jasnije. Možda.

Što se reseta tiče ... meh, napravi ako ti se hoće. Ja osobno nebi jer ne vidim poantu.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 14:15   #55
ne bi ni ja. Nek on misli da je aku slab pa će sam isključiti SS sranje
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:00   #56
neznan kako šljaka taj IBS, no možda ako se reset napravi on provjeri bateriju i na osnovu toga odredi sve kako će raditi?
jolekralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:15   #57
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
ne bi ni ja. Nek on misli da je aku slab pa će sam isključiti SS sranje
Egzaktly.

Quote:
jolekralj kaže: Pogledaj post
neznan kako šljaka taj IBS, no možda ako se reset napravi on provjeri bateriju i na osnovu toga odredi sve kako će raditi?
Ma on bateriju nadzire non-stop. C3 majstor pravi od njega znanstvenu fantastiku a sklop je zapravo prilično priglup. Iz napona u mirovanju računa SoC, od pada napona prilikom verglanja SoH i to je zapravo to. LIN busom javi isto BC-u a ovaj odlučuje koliko će "opteretit" aku SS-om ili sa koliko će ga punit (ako je State of Charge loš).

Dakle ako si je ti dopunio on će po naponu skužit da je SoC bolji i to je manje-više to.

Budući da je mjerenje "jako pouzdano" nisu dozvoljene nagle promjene stanja baterije (time se filtriraju greške) dakle promjena SoC-a ili bilo kojeg drugog parametra nemože biti skokovita nego treba xy ciklusa da elektronika sama skuži kako se nešto promjenilo i ZATO se primjenjuje reset, da joj kažeš da se nešto promjenilo - skokovito.

Budući da si ti samo promjenio SoC (iliti napunjenost) - ništa bitno se neće promjenit ako IBS to "shvati" za 10 dana a ne odmah sutra.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 16:23   #58
Što filozofirate, neki dan sam gledao u dijagnostici podatke sa tog IBS-a i zaćudio se koliko toga ima u memoriji, reset se napravi za deset sekundi preko androida i Carly aplikacije. Ti si zaprženi popio pamet cijelog svijeta, ovi iz BMW-a su kišne gliste za tebe
Bhakti is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:47   #59
Bar nisam zaklao 3 motora pametnim izborom ulja.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:44   #60
ne tri, već četiri....u tvojim snovima
Bhakti is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.