Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2021., 13:03   #1
Facebook psihoze

Ovu temu otvaram sa naslovom - facebook psihoza, iako je tema ujedno vezana i sa problemom internet te ponajviše facebook ovisnosti.

Kao osoba koja je savladala psihotični poremećaj, kompetentan sam realno govoriti o širokom spektru psihoza. Po mom mišljenju, već danas a i kroz prošlosti, jedan od najpotencijalnijih opasnosti za razvoj psihotičnog i psihoznog stanja kod ljudi biti će facebook ili po novome META.

Godine kada sam ja razvio specificni psihoticni poremecaj, po mome je bilo ubrojano sve; od genetske predispozicije do vanjskih faktora stresa i neurednog nacina zivljenja. Tu bih zakljucio sa tockom i okrenuo se facebooku.

Facebook je virtualna platforma koja nema nikakve poveznice sa vanjskim stvarnim svijetom. Što mogu primjetiti je da ljudi sve više vremena provode na facebooku i skupljaju virtualne prijatelje te čitaju svakakve virtualne informacije. Rijetki su oni poput mene koji danas i trenutačno nemaju virtualni facebook profil.

I kao kod svega umjerenost je ključna, ali sam primjetio da sve više ljudi je aktivno preko te platforme tj "online". Kad bi se napravila anketa koliko prijatelja u stvarnosti vide sa popisom prijatelja na facebooku kladim se da bi podatak bio porazavajuci.

Nakon sto sam se godinama ocistio od nezdravog nacina zivljenja, i savladao kratki psihoticni poremecaj, ostao je 1 faktor kojeg nisam zamijetio. A to je pretjerana ovisnost o internetu i veliku upotrebu facebooka. Što sam primjetio kod uporabe facebooka su jake mentalne DISTORZIJE. To bi bilo da nešto što gledam i čitam online idem tumačiti i projicirati na vanjski svijet. Taj postupak sam po sebi je nemoguć jer virtualno ne možete projicirati na stvarno i uklopiti ga. Javljaju se različita čudna emocionalna stanja, a posljedično dolazi do anksioznosti i nesanice, a ja znam da je nesanica kasnije temelj za razvojem psihoze.

Tako se lako objasni pojava facebook ili neke druge virtualne platforme koja kod mozgova ljudi stvara razlicite neuronske veze. I iako je sve to virtualno, nacini razmisljanja i ucenja u mozgu stvaraju - veze.

Ja sam facebook odbacio "cold turkey" i nakon pocetnih stadija susprezija od neuzimanja nisam imao nekakvih pretjeranih problema. Tu sam i zakljucio sta su to zapravo virtualni prijatelji. To su osobe imaginacije. Izgubio sam i DISTORZIJE koje su se pojavljivale a i neku anksiozničavost te opetovane ruminativne misli o iskljucivo virtualnim prijateljima.

Ovo je tema za dijalog, i pisite vasa misljenja o provodjenju vremena na Facebooku tj sad i u budućnosti ćete biti i na META-i.

I samo jedno pitanje da li vas je strah da od META-e u buducnosti razvijete psihozu ?
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 14:28   #2
Imala sam akutni psihotični poremećaj - nastradala na forum.hr - previše foruma. Dijagnoza f23.9 Imala sam strah ne samo od Facebooka i foruma, već i od interneta i uređaja općenito. Bila sam sve izbrisala i mobitel koristila samo za pozive. Strah da mi se ne ponovi isto bio je jači od želje za informacijama. Uz lijekove i nekorištenje interneta oporavila sam se i sad sam super. Vratila sam se i na forum. Nedavno sam se vratila i na fejs. Ali sve umjereno. Dakle, ničega previše nije dobro.
jadranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 14:56   #3
Dijabetičarima nije baš pametno uživati puno slatkog, i/ili ako je isti tipa jedan možda, preskakati svakodnevnu inzulinsku terapiju?
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 16:48   #4
Quote:
jadranka kaže: Pogledaj post
Imala sam akutni psihotični poremećaj - nastradala na forum.hr - previše foruma. Dijagnoza f23.9 Imala sam strah ne samo od Facebooka i foruma, već i od interneta i uređaja općenito. Bila sam sve izbrisala i mobitel koristila samo za pozive. Strah da mi se ne ponovi isto bio je jači od želje za informacijama. Uz lijekove i nekorištenje interneta oporavila sam se i sad sam super. Vratila sam se i na forum. Nedavno sam se vratila i na fejs. Ali sve umjereno. Dakle, ničega previše nije dobro.
Jadranka carice

Ovaako na prvu mi se tvoj profil cini poznatim. Nisam siguran da li si ti bila na temi kreacionizma, di se vodila bitka oko jahve ?

Uglavnom po meni uzrok tvojoj psihozi je SVE a ne samo forum.hr. To sve je zapravo izoblicenje pojma zdravog i normalnog zivota.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 16:51   #5
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Dijabetičarima nije baš pametno uživati puno slatkog, i/ili ako je isti tipa jedan možda, preskakati svakodnevnu inzulinsku terapiju?
Moze biti i preosjetljivost.

No ne postoji genetsko predtestiranje na to tko je osjetljiv na prekomjernu konzumaciju virtualnog zivota. To ce se ocitavati vremenom dijagnozama.

Za internet ovisnosti je upravo sad u Zagrebu na Vrapcu formiran jedan novi tim i jedna nova jedinica.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 17:47   #6
Mislim da smo svi preosjetljivi na prekomjernu konzumaciju plavog svjetla. I sam kažeš, ogroman doprinos (ako ne i glavni) kod prolaznih psihoza ima nesanica. A mi smo se svi zalijepili za ekrane. Dodaj na to stres, a svačiji život je ponekad stresan, i dobiješ dobitnu kombinaciju.
Mislim da ne mora biti Facebook, može biti i neka druga stranica pa i samo učenje na kompu, pisanje seminara i slično, rad do kasno u noć. I onda kortizol preuzme organizam pa više nit možeš spavati. Što radimo kad ne možemo spavati? Opet se zalijepimo za plavo svjetlo. Igramo se na hormonalnoj razini pa se pitamo što nam se dešava.
Ima li ikoga da nije spavao 4 dana ili da je 6 mjeseci spavao isprekidano po 2-3 sata na noć pa da nije završio u nekim deluzijama?
Xanthurum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 19:06   #7
Možda Tesla i tipovi slični njemu. Da li je bio u deluzijama pitanje je, ili je on svoju halucinatornu stvarnost projicirao u eksperimente. Tko zna
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 20:35   #8
Kod mene se sumnja i na utjecaj hormona trudnoće, jer sam bila na samom početku trudnoće kad mi se to dogodilo- do duše nisam to tada još znala. A utjecaj plavog svjetla- definitivno, kad se samo sjetim koliko sam se na njemu "sunčala"
E ne bih nikom poželjela one neprospavane noći poslije napadaja s bujicama misli- katastrofa!
jadranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 20:37   #9
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post

Ovaako na prvu mi se tvoj profil cini poznatim. Nisam siguran da li si ti bila na temi kreacionizma, di se vodila bitka oko jahve ?

Uglavnom po meni uzrok tvojoj psihozi je SVE a ne samo forum.hr. To sve je zapravo izoblicenje pojma zdravog i normalnog zivota.
Imaš odlično pamćenje- a te bitke više ne vodim
jadranka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:19.