Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2017., 22:37   #41
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Kolega u pravu ste u vezi mog znanja o genetici, niti znam niti me zanima, zapravo znam tj odmah sam shvatija da je ta genetika vodi u slijepu ulicu, a tu genetiku sam spomenija samo radi Ljudiwetusa koji redovito drobi o nekim halotipovima vjerovatno nemajući blage veze što je to...
Kad već sam tvrdiš da o tome "niti znaš niti te zanima", od kuda ti ideja da o drugima možeš donositi sudove u vezi znanja o istom?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 00:07   #42
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Kad već sam tvrdiš da o tome "niti znaš niti te zanima", od kuda ti ideja da o drugima možeš donositi sudove u vezi znanja o istom?
Trola, post mu se treba prijaviti
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 02:41   #43
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Trola, post mu se treba prijaviti
Ma znam, mrsko mi je tužakati, a i neka Zoran u miru proslavi zimski solsticij.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2017., 05:15   #44
Slaveni, Iliri, Tračani, Dačani, Skiti, Sarmati, Veneti, Etruščani, Dalmati... to su bili samo različiti nazivi za isti narod.
Godefroy-Borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 00:33   #45
Quote:
Godefroy-Borna kaže: Pogledaj post
Slaveni, Iliri, Tračani, Dačani, Skiti, Sarmati, Veneti, Etruščani, Dalmati... to su bili samo različiti nazivi za isti narod.
Vlasi/Srbi svi i svuda?

@Liudewitus, ja sam već stisnuo trokutić na njegov post
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 00:41   #46
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Vlasi/Srbi svi i svuda?

@Liudewitus, ja sam već stisnuo trokutić na njegov post
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 01:04   #47
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 01:15   #48
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Vlasi/Srbi svi i svuda?

@Liudewitus, ja sam već stisnuo trokutić na njegov post
Mislim da si ovog puta malo prebrz na obaraču. Čovjek u biti govori istinu, a ti si tu odnekuda izvukao Vlahe. Slaveni su pri dolasku i kasnije u različitim stoljećima nazivani, i to je zapisano, Skiti, Sarmati, Goti, Iliri, itd.

To naravno nije nikakav dokaz da su Slaveni autohtoni narod na Balkanu. Postali su Iliri tek za vrijeme narodnog preporoda.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 01:17   #49
cek jel ima neko ko ovu tezu shvaca ozbiljno?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 01:25   #50
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Mislim da si ovog puta malo prebrz na obaraču. Čovjek u biti govori istinu, a ti si tu odnekuda izvukao Vlahe. Slaveni su pri dolasku i kasnije u različitim stoljećima nazivani, i to je zapisano, Skiti, Sarmati, Goti, Iliri, itd.
To naravno nije nikakav dokaz da su Slaveni autohtoni narod na Balkanu. Postali su Iliri tek za vrijeme narodnog preporoda.
Skiti su perzijanci, kao i Sarmati, Goti su germani, a za Ilire se ni ne zna točno što su bili.
To bi bio "knjiški" odgovor.

Da su Slavene trpali u ove kategorije, to isto stoji.
No njegov post nije takav, čim on vidi Etruščane kao Slavene.
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
cek jel ima neko ko ovu tezu shvaca ozbiljno?
Dilberth
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 11:56   #51
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Skiti su perzijanci, kao i Sarmati, Goti su germani, a za Ilire se ni ne zna točno što su bili.
Potomci Hetita ili vjerojatnije srodnici Tracana.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 14:52   #52
U legendi o dolasku Ceha, Leha i Meha iz Hrvatske, vjerojatno je u pitanju Bijela Hrvatska koja se nalazila u dijelovima Poljske i Ukrajine. Neznam koji bi drugi argumenti postojali da su Slaveni zivjeli na Balkanu prije V. stoljeca, meni nisu poznati nikakvi izvori koji bi to potvrdili.

A da je dio domorodaca bio slaveniziran uopce nema sumnje. Upravo razne vlaske skupine su prvi primjer.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 15:53   #53
Quote:
Godefroy-Borna kaže: Pogledaj post
Slaveni, Iliri, Tračani, Dačani, Skiti, Sarmati, Veneti, Etruščani, Dalmati... to su bili samo različiti nazivi za isti narod.
Majko mila :

1) Slaveni i Veneti - slavenski jezik
Skiti i Sarmati - skitski jezik (istočno iranski)

2) Iliri, Dalmati - ilirski jezik
Tračani - trački jezik
Dačani - dacijski jezik

3) Etruščani - etruščanski jezik (nije niti indo-europski poput ovih gore)

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Vlasi/Srbi svi i svuda?
Ma nema to veze s tim.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Skiti su perzijanci, kao i Sarmati
Nisu, to su zasebni narodi, jezici (perzijski spada u zapadni iranski, podjela počela barem 2000 godina pne) i regije iako srodni.

Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Neznam koji bi drugi argumenti postojali da su Slaveni zivjeli na Balkanu prije V. stoljeca, meni nisu poznati nikakvi izvori koji bi to potvrdili. A da je dio domorodaca bio slaveniziran uopce nema sumnje. Upravo razne vlaske skupine su prvi primjer.
Za argumente vidi npr. "Starosjeditelji i Hrvati" (str. 11-12). Samo u čemu je problem - ono što tvrdi znanstvena autohtona teorija je da su južni Slaveni potomci većinom starosjedilaca Ilirika koji su bili poslavenjeni od manjine pridošlih Slavena, ali ova "znanstveno rubna" autohtona teorija kakvu je iznio Šarić ima sasvim drugu kronologiju prema kojoj ispada kako su Slaveni bili autohtoni u Iliriku, pa su bili romanizirani čime nastaju Vlasi, koji se potom eto nekako ponovno oni slaveniziraju između 7.-16. stoljeća, a do tada gotovo da nema ikakvih zapisa na slavenskom jeziku
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 15:57   #54
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
A da je dio domorodaca bio slaveniziran uopce nema sumnje. Upravo razne vlaske skupine su prvi primjer.
Kada se Vlasi kod nas prvi put spominju oni su već slavizirani. Zaključak: da bi se netko zvao Vlah trebaš ga prvo slavizirati...

Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 17:00   #55
Pa termin Vlah treba gledati u balkanskim razmjerima. Termin se pojavljuje otprilike u 12. stoljecu i radi se u pravilu o romanslim govornicima.

Dio Vlaha je jasno posebice kod nas vec tad slavenski ali postoje ti tragovi romanizama jos uvijek, a neke grupe kod nas kao Cici ili Cincari su i zadrzale romanski jezik
Brdo iznad Sarajeva je Romanija. Prezimena sa sufiksom -ul su tipicna za Vlahe. Drakula ili Zuzul.

Dakle Vlasi su sigurno najvecim dijelom autohtono stanovnistvo. Kolilo je pak bilo dosljaka je stvarno cisto nagadjanje.

Ali gledao sam jednom neke karte rasirenosti svjetlih fenotipa kose i ociju za Europu. Hrvatska i Bosna su mnogo svjetlije nego ostatak Balkana.

Moze li to ukazivati na selidbe iz sjevernijih krajeva u vecoj mjeri nego kod nasih susjeda?
U svakom slucaju jedno antropolosko istrazivanje je pokazalo nevjerojatnu podudarnost lubanja iz starohrvatskih grobova te grobova iz Poljske, u 9. stoljecu. Sto manje-vise potvrdjuje aktualne teorije.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 17:04   #56
Ja ne znam kako se jednom sljedbeniku Deretića uopće daje medijski prostor na državnoj televiziji.
Microban is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 17:27   #57
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Pa termin Vlah treba gledati u balkanskim razmjerima. Termin se pojavljuje otprilike u 12. stoljecu i radi se u pravilu o romanslim govornicima.

Dio Vlaha je jasno posebice kod nas vec tad slavenski ali postoje ti tragovi romanizama jos uvijek, a neke grupe kod nas kao Cici ili Cincari su i zadrzale romanski jezik
Brdo iznad Sarajeva je Romanija. Prezimena sa sufiksom -ul su tipicna za Vlahe. Drakula ili Zuzul.

Dakle Vlasi su sigurno najvecim dijelom autohtono stanovnistvo. Kolilo je pak bilo dosljaka je stvarno cisto nagadjanje.

Ali gledao sam jednom neke karte rasirenosti svjetlih fenotipa kose i ociju za Europu. Hrvatska i Bosna su mnogo svjetlije nego ostatak Balkana.

Moze li to ukazivati na selidbe iz sjevernijih krajeva u vecoj mjeri nego kod nasih susjeda?
U svakom slucaju jedno antropolosko istrazivanje je pokazalo nevjerojatnu podudarnost lubanja iz starohrvatskih grobova te grobova iz Poljske, u 9. stoljecu. Sto manje-vise potvrdjuje aktualne teorije.
Tacno, s' tim da je Drakul* (bez "a"). To "ul" je za njih bilo najkarakteristicnije i po tome su se najbolje/lakse prepoznavali.
Takodje Dančul, Kožul, Markul, Jadrul, Vlčul (kasnije Vučul), Bakul itd. su bila karakteristicna imena na nasim prostorima.
Ali i postojala su imena tima Barbat, Bukor, Singur itd.

Ali i vrlo rano su uzeli i "domaca" imena pa ih je sve teze bilo prepoznati. Jedino oni kod kojih se zadrzao romanski jezik, mada i to je iscezlo.
Na kraju jedino si mogao bukvalno nagadjati ili bacati novcic je li neko Vlah ili ne po zanimanju.
Jer se svako ziv tad bavio planinskom ispasom i stocarstvom.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 22:28   #58
Prezimena na ul su zapravo vrlo rijetka među Rumunima, bar po ovom popisu:
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C...9ti_-_litera_B

Ono što se često može vidjeti je nešto što bi podsjećalo na slavenski korijen, romaniziran.

Koliko vidim i ta navodna vlaška prezimena ga također često imaju.

Sam Drakula je osobno i u familiji imao slavenska osobna imena, bar meni Vlad, Radu i Mirče zvuče više slavenski nego romanski.
Imajte na umu da se slavenski svijet sudario s romanskim i nije se dogodila samo slavizacija, nego i utjecaj romanske kulture na Slavene, negdje više, negdje manje. Negdje su se i Slaveni romanizirali, ne nužno uvijek jezično, ali kulturološki svakako, pa im je možda i na prezimena utjecalo. Prezimena u staroj domovini vjerojatno nisu ni imali, pa kad su ih dobili na tvorbu je mogla utjcati i najbliža kultura.

Tako i ovi na ul mogu imati više slavenske krvi nego neke druge.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 00:13   #59
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Prezimena na ul su zapravo vrlo rijetka među Rumunima, bar po ovom popisu:
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C...9ti_-_litera_B

Ono što se često može vidjeti je nešto što bi podsjećalo na slavenski korijen, romaniziran.

Koliko vidim i ta navodna vlaška prezimena ga također često imaju.

Sam Drakula je osobno i u familiji imao slavenska osobna imena, bar meni Vlad, Radu i Mirče zvuče više slavenski nego romanski.
Imajte na umu da se slavenski svijet sudario s romanskim i nije se dogodila samo slavizacija, nego i utjecaj romanske kulture na Slavene, negdje više, negdje manje. Negdje su se i Slaveni romanizirali, ne nužno uvijek jezično, ali kulturološki svakako, pa im je možda i na prezimena utjecalo. Prezimena u staroj domovini vjerojatno nisu ni imali, pa kad su ih dobili na tvorbu je mogla utjcati i najbliža kultura.

Tako i ovi na ul mogu imati više slavenske krvi nego neke druge.
Rumunjska pravoslavna crkva je skoro do kraja 19. stoljeća imala liturgiju na staroslavenskom jeziku. Generalno govoreći slavenski jezični utjecaj među Ruminjima je bio do tog vremena znatan. Sredinom 19. stoljeća i oni prolaze kroz kulturni preporod, izbacuju mnoge slavenske i uvoze francuske riječi.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 00:34   #60
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Potomci Hetita ili vjerojatnije srodnici Tracana.
Hetiti svi i svuda
Za Tračane ima smisla.
Mislim da je priča da su Tračani (i Dačani) bili malo više sjeverno i zapadno, pa da su ih onda natamburali Iliri.
Legenda je da su isti pokrenuli i seobu Dorana, iako se ista sada više gleda kao migracija radne snage

@Moro, ma ne.
Većina ovih imena se javlja u Pontskim stepama (slaveni su živjeli sjeverno od toga), pa bi ih vjerojatno (Slavene) netko neupućen nazvao po poznatijim susjedima.
Etrušćanski vjerojatno vuče porijeklo iz Male Azije, i vjerojatno je srodan jezicima Pelazga (domorodaca Grčke).
Sad, to je uvijek pitanje, malo je izvora.

@Pharanzor, ovo s -ul ili s -ulić su čiste gluposti.
Vlasi su svi porijeklom s brda središnjeg balkana. Teško da mogu biti domoroci onda u drugim krajevima.
Što se tiče fenotipa, to je li-la.
Ovisi što je privlačno, odnosno moda u neko doba. A svijetlije karakteristike su čisto recesivne...

@Kexx, do Krimskog rata je rumunjski imao više slavenskih riječi nego romanskih. Ali je taj rat Rusija izgubila, morala se povući, pa se i izbrisalo "pola rječnika", a u drugoj polovici se favozirao francuski ili talijanski izgovor...
Kao što je Dilberth rekao
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:54.