Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2011., 17:01   #101
Da, postoji, rok za tužbu je prekluzivan i isto iznosi 15 dana:

Članak 129.

(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

...
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 16:01   #102
...pozdrav, imam pitanje, u ugovoru na neodređeno piše mi da je otkazni rok 30 dana. Odnosi se samo na radne dane????
__________________
18.02.2010. ELA...mamin jackpot
stella bella is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 19:02   #103
Ne, na kalendarske dane. Znači računaju se i nedjelje i blagdani.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 13:32   #104
otkazni rok za vrijeme roditeljskog dopusta

pozdrav! imam pravo na jos tri mjeseca roditeljskog dopusta, a dobila sam ponudu za posao koji zelim. moram li kod sadasnjeg poslodavca postivati otkazni rok? po clanku 114 zakona o radu pise da otkazni rok ne tece za vrijeme roditeljskog dopusta, ali ne znam kako se to tumaci. moze pomoc?
dc10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 15:29   #105
Članak 114. odnosno 113. prema novom Zakonu o radu, služi za zaštitu pojedino navedenih osoba - tako da iako dobe otkaz, za to vrijeme kad su odsutni s posla ne teče im otkazni rok. Nemoj se zamarati s time...

Imaš sreće što je zakonodavac donio jako povoljnu odredbu za tebe! Naime, ti možeš dati izvanredni otkaz ugovora o radu te praktički isti dan kad ga dostaviš poslodavcu ti prestaje radni odnos kod njega (bez odrađivanja ikakvog otkaznog roka i pitanja) - jedini uvjet je da ga daš najmanje 15 dana prije nego što se vratiš na posao. Znači, lijepo se u izvanrednom otkazu pozoveš na dolje navedenu odredbu Zakona o radu i to je to.

Sretno s novim poslom

Zakon o radu

Pravo radnika da izvanrednim otkazom otkaže ugovor o radu

Članak 72.
(1) Radnik koji koristi pravo na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, rad u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopust trudnice ili majke koja doji dijete, te dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili kojem ugovor o radu miruje do treće godine života djeteta sukladno posebnom propisu, može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom.
(2) Na način iz stavka 1. ovoga članka, ugovor o radu može se otkazati najkasnije petnaest dana prije onoga dana kojeg se radnik dužan vratiti na rad.
(3) Trudnica može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 17:27   #106
@goliath, puno ti hvala, nitko mi do sad nista nije znao o tome reci. znaci da moram pripremiti izvanredni otkaz i pozvati se na ovaj clanak ako se ne dogovorimo za sporazumni. a koliko poznajem svu staru firmu, uruciti im otkaz moglo bi biti komplicirano, znalo se dogoditi da ga ne zele primiti. sutra je 17., trebam poceti raditi 02.05., ja sad stvarno ne znam izracunati je li to 15 dana. malo panicarim. imas kakav savjet kako da to izvedem? mislila sam probati se dogovoriti, a ako ne bude islo, predati pisani otkaz. ako ni to ne bude islo, sta onda, da ga saljem postom preporuceno?



oprosti, znam da sam sad vec luda. ali citam ovaj dio
(2) Na način iz stavka 1. ovoga članka, ugovor o radu može se otkazati najkasnije petnaest dana prije onoga dana kojeg se radnik dužan vratiti na rad.
Kod starog poslodavca ne moram se vratiti jos par mjeseci. Znaci da me ne kaci cak ni tih 15 dana? Ili je rijec o 15 dana prije nego ponovno stupam u radni odnos?

Zadnje uređivanje drot13 : 16.04.2012. at 20:33. Reason: spajanje komentara
dc10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 18:34   #107
Ovaj rok od 15 dana se u odnosi na "starog" poslodavca, dakle kod onog kod kojeg si se trebala vratiti raditi poslije roditeljskog dopusta.

Probaj se dogovoriti za sporazumni prekid radnog odnosa, ali ako kažeš da će biti problema lijepo napiši izvanredni otkaz i pošalji im preporučeno. Još jedna stvar - sve mora biti pismeno, jer usmeni otkaz i dogovori ne vrijede. Znači sporazumni potpišite i nek tamo bude naveden dan prestanka radnog odnosa i to napravi unaprijed tako da ti ostane dovoljno vremena za eventualni izvanredni otkaz u slučaju problema...

Makar bi ja na tvom mjestu, lijepo odmah podnio taj izvanredni otkaz i nemaš nikakvih briga!

Ako trebaš pomoć oko sastavljanja tog otkaza, javi mi se na privatne poruke.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 20:02   #108
hvala ti za pomoc i savjete, probat cu proguglati obrasce za izvanredni, javim kako je proslo! pozz
dc10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 11:50   #109
hej! dogovorili smo se za sporazumni, ali umalo je bilo problema. kolegica objasnila nadredjenima da i tako se mogu pozvati na clanak koji je goliath naveo. i jos jednom hvala! pozz
dc10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 11:31   #110
ako radnik radi manje od mjesec dan a ima ugovor na 6 mjeseci i daje otkaz ima li otkazni rok i koliki mu je?
Cupka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 12:57   #111
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ne, na kalendarske dane. Znači računaju se i nedjelje i blagdani.
Kažete kalendarski dani se broje. Jel mi možete odgovoriti: kao poslodavac poslali smo radniku na kućnu adresu Otkaz sa skrivljenim ponašanjem radnika 10.05.2012., zaprimio je 11.05.2012. Kako sad računati otkazni rok od mjesec i tjedan dana - koji bi onda bio to zadnji dan bio Hvala unaprijed
inja73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 11:42   #112
Fiktivni tehnološki višak !

U firmi se vlasnik želi riješiti jednog radnika koji je dugo bio sindikalist i uvijek mu je stvarao "probleme" svojom bormom za radničak prava. Već nekoliko godina nije više sindikalni povjerenik, ali i dalje štiti radnike. A savjetodavac mu je sin koji upravo stažira u jednog advokata.
Stoga se vlasnik želi riješiti takvog radnika koji mu ne ide niz dlaku. Ali je problem kako to napraviti jer ne može naći u radnika prekršaj radne discipline.
Stoga je vlasnik odlučio ići za nejga uhodanim putem:
Radnika primijesti u novu radnu jedinicu. I onda ga nakon nekoliko mjeseci proglasi tehnološkim viškom.

Ali u zakonu piše:
Zbog pada proizvodnje ili s ciljem smanjenja troškova poslovanja, poslodavac je često primoran radniku otkazati ugovor o radu te on tada za njega predstavlja tehnološki višak. U tom slučaju poslodavac narednih 6 mjeseci ne smije zaposliti novog radnika, a ukoliko se ipak pojavi potreba zapošljavanja poslodavac se prvo mora obratit radniku kojem je prethodno dao poslovno uvjetovani otkaz i ponuditi mu sklapanje novog ugovora o radu. No, ako radnik odbije prihvatiti sklapanje novog ugovora o radu, poslodavac može zaposliti drugog djelatnika i prije isteka 6 mjeseci od poslovno uvjetovanog otkazivanja ugovora.

Da bi vlasnik to izbjegao on na njegovo radno mjesto neće nikoga primiti jer ej u toj radnoj jedinici i prije bilo dovoljno radnika. Ali on može njemu dati i direktni otkaz tamo gdje radi i onda PREBACITI IZ DRUGE RADNE JEDINICE nekog djelatnika da radi taj posao. Npr. čovjek je tokar, a firma ima i glodače i montere , brusače. Većina radnika zna sve raditi. Dakle taj tokar gubi posao, a umjesto njega dolazi raditi brusač iz drugog pogona koji je ionako bio tokar neko vrijeme. Taj brusač neće dobiti nikakav papir da je prebačen na drugo radno mjesto, nego će se i dalje službeno voditi kao brusač.
Dakle tokar će biti tehnološki višak bez stvarnog tehnološkog viška.

Da li taj tokar može tražiti od svojih kolega na sudu da mu budu svjedoci koji će potvrditi da je on u stvari bio fiktivni tehnološki višak kao perfidna metoda kako se gazda riješava za njega nepoćudnih elemenata.
Ali se opet postavlja pitanje da li taj čovjek uopće može diti vraćen na posao ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 11:53   #113
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li taj tokar može tražiti od svojih kolega na sudu da mu budu svjedoci koji će potvrditi da je on u stvari bio fiktivni tehnološki višak kao perfidna metoda kako se gazda riješava za njega nepoćudnih elemenata.
Ne vidim kako bi to dokazao.
Ako poslodavac ne bi zapošljavao nikog drugog, a mogao bi s radnikom manje, obavljati jednaku količinu poslova, koja bi bila pokrivena u svim dijelovima proizvodnje... šta ćeš tu dokazat?

I nek se "tokar" ne pouzdaje previše u svoje radne kolega i njihovo svjedočenje - mogao bi se iznenaditi.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 12:13   #114
1) dobar radnik=dobar profit gazdi.
niti jedan gazda neće otpustiti dobrog radnika. ukoliko je dobar radnik malo "nestašan", gazda će pronaći načina da ga "disciplinira". Svi imaju svoju cijenu, pa tako i taj tokar koji se u slodobno vrijeme (jel u slobodno ili u radno vrijeme?) bavi pravima radnika.

2) ukoliko gazda da tokaru otkaz,a ne zaposli nikoga nego istu količinu posla može obaviti s jednim radnikom manje, onda se tu radi o čistom tehnološkom višku i tu nemaš kaj.

meni se nakako čini da je taj tokar više zaokupljen sindikalnim "radovima" nego tokarenjem i da je to razlog otkaza.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 21:54   #115
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
1) dobar radnik=dobar profit gazdi.
niti jedan gazda neće otpustiti dobrog radnika. ukoliko je dobar radnik malo "nestašan", gazda će pronaći načina da ga "disciplinira". Svi imaju svoju cijenu, pa tako i taj tokar koji se u slodobno vrijeme (jel u slobodno ili u radno vrijeme?) bavi pravima radnika.
"Dobar radnik" je negdje stvar koja se teško definira. A pogotovo u RH.
Jer ono što je dobro na Zapadu, ne znači da je dobro i kod nas.
Primjeri iz firme koja je gore navedena demantiraju da je dobar radnik u RH poželjna osoba. Naime moja se firma prije 13 godina razdvojila na strojogradnju i marinu. Imali smo jednog sa 2 fakulteta: strojartstvo i ekonomija, starog 40 godina. Njega novi gazda nije htio u novu firmu, nego je pripao Marini. A oni koji su tamo došli imali su definiranu sudbinu: raditi kao čuvari, prati brodove, privezivati ili održavati. S time da je tendencija da većina ide na biro sa nekom otpremninom. A zašto novi gazda sa starim direktorom nije htio ovog s 2 fakulteta? Zato jer čovjek previše zna. A u RH su nepoželjni radnici koji prefiše znaju. A on je već onda znao kako je gazda došao do strojograđevne firme: http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...sloveniji.html
( Hrvat Jozo Dragan ukrao ruski klirinški dug vrijedan 400 milijuna dolara pa ugostio Putina u Sloveniji
Sa sumnjivim bogatstvom postao je suvlasnik zadarskog SAS-a preko tvrtke iz Lichtensteina te slovenskog Rika a kad je 2007. želio kupiti hrvatska brodogradilišta prvo je izvijestio Mesića
)
A stari direktor nove firme je to podržao, jer je imao debeli interes. A mi smo to tek kasnije saznali , kada je puklo prijateljstvo gazde i direktora :
http://www.slobodnadalmacija.hr/Zada...6/Default.aspx
A ovaj s 2 fakulteta je sve bio nanjušio. Eto, to ti je definicija HRVATSKOG DOBROG RADNIKA !!!
Ovaj je mogao ostati u firmi da šuti ko kurva. Ali mu to nije savjest dopustila. Zbog savjesti je najebao.

Quote:
2) ukoliko gazda da tokaru otkaz, a ne zaposli nikoga nego istu količinu posla može obaviti s jednim radnikom manje, onda se tu radi o čistom tehnološkom višku i tu nemaš kaj.
Rekao sam da će na njegovo mjesto uskočiti brusač. A na mjesto brusača neki glodač. A na mjesto glodača jedan monter. Svi će se rohadirati.
I gazda će tražiti novog montera, što ovaj tokar-tehnološki višak nije po zanimanju.
Ako ne tako, ima gazda i drugu soluciju. Otvorio je on sa svojim satelitima par firmi unutar firme. Evo, u mojoj radnoj jedinici rade 5 radnika, ali su dvojica iz satelitske firme. Ali svi rade savršeno isti posao. Na strojevima koji su vlasništvo osnovne firme. Dakle , gazda može primiti novog radnika iz satelitske firme a da to nije nigdje pravno regulirano. Jer svi imaju riješenje da su glaodači, a rade sve poslove bez riješenja.

Sve detalje kako se to radi imaš ovdje: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=241


Quote:
meni se nakako čini da je taj tokar više zaokupljen sindikalnim "radovima" nego tokarenjem i da je to razlog otkaza.
On je prije davao papra gazdi braneći radnike. A sada je to prepustio sinu. A gazda to ne prašta !
Barem ne ovaj gazda gore napomenut.

Inače ne vole samo hrvati dobre radnike. To čak ne vole ni francuzi: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=108

A sada nešto konkretno sa pravne strane: što da radi radnik koji dobije tehnološki višak?
Da li će sud uvažiti da njegova tokarilica nije prazna, nego da na njoj tokari neki brusač. Ili da je došao neki radnik iz sestrinske firme !???
On bi trebao naći svjedoke koji će to potvrditi. Ali svjedoci mogu dobiti otkaz.

Zadnje uređivanje krena : 26.10.2013. at 22:14.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 23:27   #116
ok ok, otišao si malo predaleko.
vidim da u toj firmi ima svega, ali stvari svugdje funkcioniraju na isti način od kad postoji čovjek,a to je ne kurči se bez pokrića
taj tokar izgleda nema nikakvog pokrića, kurčio se, gurao nos svugdje, i što je čini se naviše raspizdilo gazdu, taj tokar se ne kurči čak niti svojim znanjem nego nečime što je čuo od sina. Vec zamišljam situaciju kad se oko nečeg pokefaju,pa tokar šuti ko pizda,ali drugi dan dođe sav nabrijan jer je dobio savjet od svog sina koji stažira kod nekog odvjetnika. A mali mlad i nadobudan, rasipa pravne floskule i zamišlja idealan svijet. A ćaća glavom u vremenima kad su udarnici dobivali značke i dolazile ih kamere snimati. Jebena kombinacija.
Moj savjet je da se tokar uhvati svog stroja,a ako se radnička prava grubo krše neka pošalje anonimnu prijavu inspektoratu.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 08:24   #117
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ok ok, otišao si malo predaleko.
vidim da u toj firmi ima svega, ali stvari svugdje funkcioniraju na isti način od kad postoji čovjek,a to je ne kurči se bez pokrića
taj tokar izgleda nema nikakvog pokrića, kurčio se, gurao nos svugdje, i što je čini se naviše raspizdilo gazdu, taj tokar se ne kurči čak niti svojim znanjem nego nečime što je čuo od sina. Vec zamišljam situaciju kad se oko nečeg pokefaju,pa tokar šuti ko pizda,ali drugi dan dođe sav nabrijan jer je dobio savjet od svog sina koji stažira kod nekog odvjetnika. A mali mlad i nadobudan, rasipa pravne floskule i zamišlja idealan svijet. A ćaća glavom u vremenima kad su udarnici dobivali značke i dolazile ih kamere snimati. Jebena kombinacija.
Moj savjet je da se tokar uhvati svog stroja,a ako se radnička prava grubo krše neka pošalje anonimnu prijavu inspektoratu.
Trebao bi ti doći u našu firmu u posjet oko nove godine. Pa bi tek onda vidio što je to kurčenje !
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=214
već treću zimu nemamo ni GRIJANJA. Ljudi tokare na 10 stupnja.

Problem je što je ovaj tokar radio 10 godina u Njemačkoj, pa došao u firmu koja je bila kao jedna njemačka firma. A sada je jedna tunguzijska firma !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 10:08   #118
božićnica i gablec nisu obveza poslodavca u privatnom sektoru. daščice radnik nema pravo uzeti, radi se o krađi. Za minimalnu temperaturu na kojoj se smije raditi 8 sati nisam siguran, provjeri da li postoji neki propis o tome. Plaća je takva kakva je, nije ispod minimalca. Tko misli da vrijedi više na tržištu rada...
Ne pada mi na pamet braniti nekoga tko piše prijavu za 2 kile otpadnih daščica, ali ja još uvijek ne vidim gdje to vaš gazda krši zakon? Ako ga krši, prijava državnom inspektoratu i kraj priče.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 12:44   #119
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
božićnica i gablec nisu obveza poslodavca u privatnom sektoru. daščice radnik nema pravo uzeti, radi se o krađi. Za minimalnu temperaturu na kojoj se smije raditi 8 sati nisam siguran, provjeri da li postoji neki propis o tome. Plaća je takva kakva je, nije ispod minimalca. Tko misli da vrijedi više na tržištu rada...
Ne pada mi na pamet braniti nekoga tko piše prijavu za 2 kile otpadnih daščica, ali ja još uvijek ne vidim gdje to vaš gazda krši zakon? Ako ga krši, prijava državnom inspektoratu i kraj priče.
Kada je firma normalna , onda su i radnici normalni.
Ako je firma nenormalna skupa sa vlasnikom, onda djelatnici traže pravdu.
A nenormalni vlasnik je neda i traži pravne "cake" da to neda.
Jedna od zadnjih tehnologija je rješavanje bolesnih ili nepodobnih radnika.
Jednog se bolesnog inženjera riješio spontano
Naime, čovjek se vukao po psihijatriji 10 godina. Bio on on na bolovanju i pročitao izjavu nekadašnjeg direktora koji je radio po naputcima gazde da se firma mora riješiti bolesnih ljudi. To je bilo u novinama. Kada je to inženjer pročitao, isti se dan objesio.

A tehnologija rješavanja ostalih je slična. Evo kako se riješio jednog bolesnog brusača koji je radio na porti. Dobio je tehnološki višak i 3 plaće otpremnine.
I riješenje o tome da je bruač viška. Jer nigdje nije službeno evindentirano da je on portir a ne više brusač. I sada radi netko drugi na porti !

Traži se pravni savjet kako spriječiti fiktivne tehnološke viškove, koji se rade na temelju "pravnih caka". A glavna je caka što malo koji radnik ima točno ugovor na točno to i to radno mjesto. I drugo što postoje sestrinske firme koje služe za popunjavanje ispražnjenog radnog mjesta !

Zadnje uređivanje krena : 28.10.2013. at 13:22.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 14:53   #120
Otkaz radi optužbe za krađu

Da li tko zna koliku vrijednost mora radnik ukrasti da za to dobije otkaz !
1 kuna , 5 kuna, 10 kuna , 100 kuna !


U trgovini je pravilo: policija dolazi samo ako je krađa veća od 1000 kuna !!!

A što kaže zakon za obična privatna poduzeća !


Naime prije mjesec dana je presjednik sindikata uzeo čeličnu hidrauličnu cijevčicu promjera 15 mm dužine 70 cm.
Ali je bio smotan pa ju je pala iz jakne , a direktor je to vidio. Dovoljno da se napiše otkaz.
A pogotovo sindikalistu koji ga jebe. A to je inače u opisu te funkcije da se sindikalist bori za prava radnika.
Da je to bio neko drugi radnik ne bi bilo ništa.

Vrijednost cjevčice je oko 10 kuna, ako ju je odrezao iz šipke. A oko 1 kune ako je iz otpada.
Vjerovatno da je iz otpada.

Da bi mogao dati otkaz sindikalistu, to mora odobriti Središnjica u Zagrenu. Normalno, ona je to odbila je se radi o bagatelnoj krađi. Sada je direktor dao sindikat na sud u Zadru da su ovi bili nepravedni i nisu se složili sa direktorom. Ako sud dosudi u korist gazde , sindikalista leti iz firme.

SKUPLJAM OPKLADE :
1. Sud će dosuditi: u korist vlasnika i sindikalista leti iz firme
2. Sud će dosuditi: u korist sindikalista koji ostaje u firmi

Ja se kladim pod 1.

Zadnje uređivanje krena : 26.11.2013. at 16:04.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:15.