Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2009., 22:05   #61
@engelchen00012
Ja sam sa "pricom o drogama" (koja je istinita, iako tebi zbog neceg smeta...) samo hteo da demantujem tvrdnju forumasice vigilanty da je takva istovremenost u aktivaciji nekih zona mozga nemoguca kod "obicnih ljudi". Isto tako sam (sto si trebao da procitas!) dodao da tih fenomena sinestezije ima i kad su flesbekovi - dakle, kad nema govora o tome da je osoba "na drozi"!

Stoga ti zameram za tako "brz" i (moram reci) patetican komentar na moj post.
_-
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:06   #62
kazes da ti ljudi npr. vide glazbu koju slusaju?
__________________
When the truth is found to be lies
and all the joy within you dies
tel50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:08   #63
"Dio istraživača smatra da su svi potencijalni sinestete. Drugi se ne slažu. Još nema konsenzusa."
Upravo zato sto u realnoj neuro- nauci (za razliku od tvoje neuro-nauke nauke) nema pravog dokaza za to da svi nisu potencijalne sinestete - nisi trebala lupati kako je to kod obicnih ljudi nemoguce!

Shvatas???!
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:09   #64
Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
"Dio istraživača smatra da su svi potencijalni sinestete. Drugi se ne slažu. Još nema konsenzusa."
Upravo zato sto u realnoj nauci (za razliku od tvoje nauke) nema pravog dokaza za to da svi nisu potencijalne sinestete - nisi trebala lupati kako je to kod obicnih ljudi nemoguce!

Shvatas???!
Ali nitko nije ni rekao da je nemoguce! Samo je cinjenica da neki JESU, a neki NISU.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:11   #65
@Engelchen00012

Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće.

Zaista?
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:12   #66
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Ja osobno vidim slova i brojeve u bojama, s različitim obrubom. Tako je od kada znam za sebe. Zna mi se dogoditi da se ne mogu sjetiti da li nečije ime počinje sa M ili sa A, jer su mi oba slične nijanse crvene!
Također, razne pojmove i značenja doživljavam u raznim bojama, oblicima, ili čak apstraktnim karakteristikama (poput personifikacija, teško je to objasniti).
Također se često osjećam osjetilno prepunjenom, ali to je zapravo predivno! Jedino što onda volim žmiriti u osami da smanjim input informacija i posvetim se doživljaju koji je beskrajno intenzivan. Čini mi se ponekad da mogu percipirati samo 'postojanje'.

Da li je netko doživio nešto slično? Ili netko zna još nešto o tom fenomenu?
Pročitaj:

SAMOGLASNICI (Arthur Rimbaud)

A crno, I rujno, O modro, E bijelo,
U zeleno - evo postanja vam tajnih:
A, dlakavo, crno tijelo muha sjajnih
U mnoštvu što na smrad zujeći je sjelo,

Mrk zaton; E, šator, pare ozarene,
Ledena koplja, bijeli kralji, štitast trepet:
I, grimiz, krv iz usta, smiješak usne lijepe,
Od kajanja kivne ili zanesene;

U, kruzi, božanski srh zelenih mora,
Mir pašnjaka punih stoke i mir bora
Alkemijom utrt u čela široka;

O, čudesna reskost ponajzadnje Trube,
Šutnja gdje se Zviježđa i anđeli gube:
- O, Omega, modri trak Njegova Oka!

i još malo:

"Alkemija Slova"

"Sad o meni. Povijest jedne od mojih ludosti.(...)
Volio sam idiotske maštarije, nadvratnike, oslikane kulise, pelivanske cimere, natpise, pučke ilustracije; zastarjelu književnost, crkvenu latinštinu, erotske knjige bez pravopisa, romane naših baka, vilinske priče, dječje knjižice, stare opere, glupe pripjeve, naivne ritmove.
Sanjario sam o križarskim vojnama, o otkrivačkim putovima o kojima nema izvješća, o republikama bez povijesti, o ugušenim vjerskim ratovima, o revolucijama običaja, o pomicanju rasa i kontinenata: vjerovao sam u sve čarolije.
Izmislio sam boju samoglasnika! - A crno, E bijelo, I crveno, O plavo, U zeleno. - Odredio sam oblik i kretanje svakog suglasnika,pa sam, s nagonskim ritmovima, polaskao sebi da sam izmislio pjesničku riječ koja ce danas-sutra biti dostupna svim ćutilima. Prijevod sam pridržavao za sebe.
Isprva je to samo bila vježba. Ispisivao sam tišine, noći, bilježio neizrazivo. Na papir sam stavljao vrtoglavice. "(...)
ARTHUR RIMBAUD
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:15   #67
Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
@Engelchen00012

Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće

Zaista?
Nisam citala uvodni post do kraja, ali ohladi malo. Vodis li ti sad raspravu povodom rijeci "nemoguce"? Dobro, nije nemoguce. Nista nije nemoguce. Jednostavno, nisu svi sinestete, neki jesu i gotovo. Jesi li zadovoljan?
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:20   #68
Ako dobro razmislis, shvatices da tebi treba da kazes "ohladi malo" - meni ne, nikako. Nisam trazio da me niko zadovoljava, vec samo da se ne laze o tome sta realna neuro znanost prica, i da vigilanty ne prodaje svoje licne izmisljotine pakujuci ih u "Ja znam sta danasnji neuro naucnici misle", jer je priznala i sama u postu ovom da nije bila u pravu, tj da je malo "proguravala svoje izmisljotine"...

To nije lepo, tako ne rade gospoda.
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:22   #69
Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
Ako dobro razmislis, shvatices da tebi treba da kazes "ohladi malo" - meni ne, nikako. Nisam trazio da me niko zadovoljava, vec samo da se ne laze o tome sta realna neuro znanost prica, i da vigilanty ne prodaje svoje licne izmisljotine pakujuci ih u "Ja znam sta danasnji neuro naucnici misle", jer je priznala i sama u postu ovom da nije bila u pravu, tj da je malo "proguravala svoje izmisljotine"...

To nije lepo, tako ne rade gospoda.
Mislim da nije ona sama to izmisljala, nego je sve ovo iz nekih drugih izvora...
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:27   #70
Lightbulb sinestezija kao osobina vs. kao epizodni poremećaj!

Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
@engelchen00012
Ja sam sa "pricom o drogama" (koja je istinita, iako tebi zbog neceg smeta...) samo hteo da demantujem tvrdnju forumasice vigilanty da je takva istovremenost u aktivaciji nekih zona mozga nemoguca kod "obicnih ljudi". Isto tako sam (sto si trebao da procitas!) dodao da tih fenomena sinestezije ima i kad su flesbekovi - dakle, kad nema govora o tome da je osoba "na drozi"!

Stoga ti zameram za tako "brz" i (moram reci) patetican komentar na moj post.
_-
Ali to su sve patološke okolnosti. Sinestete to imaju stabilno i kontinuirano, iz punog mentalnog zdravlja!

Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
@Engelchen00012

Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće.

Zaista?
Pa je nemoguće iz punog mentalnog zdravlja, a to piše dalje u postu, što si izvadio iz konteksta. (Čemu svađalački ton?)


Quote:
tel50 kaže: Pogledaj post
kazes da ti ljudi npr. vide glazbu koju slusaju?
Da.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:33   #71
Forum.hr je javno mjesto, a ne znanstveni časopis. svako ima pravo iznijeti svoje mišljenje. vrijeđanje je zabranjeno i kažnjava se kartoniranjem i zabranom pristupa forumu

molim vas suzdržite se vrijeđanja i svađanja.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:33   #72
U vezi toga sto je Engelchen00012 citirala post koji mi je neki moderator izbrisao, moram da primetim:

I budala neki put uradi nesto pametno, ...
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.04.2009., 22:34   #73
Exclamation DEFINIRANJE TOPICA!

Quote:
sediporedmene kaže: Pogledaj post
Ako dobro razmislis, shvatices da tebi treba da kazes "ohladi malo" - meni ne, nikako. Nisam trazio da me niko zadovoljava, vec samo da se ne laze o tome sta realna neuro znanost prica, i da vigilanty ne prodaje svoje licne izmisljotine pakujuci ih u "Ja znam sta danasnji neuro naucnici misle", jer je priznala i sama u postu ovom da nije bila u pravu, tj da je malo "proguravala svoje izmisljotine"...

To nije lepo, tako ne rade gospoda.
Nisam ništa priznala, samo ti bezuspješno objašnjavam.
Drugo, inače studiram neuroznanost - pa, ono što se zaista zna, imam u to dobar uvid.
Treće, jesu drugi izvori, ništa nije moje autorstvo. Piše jasno na početku da sam se i sama iznenadila tom spoznajom!

Četvrto, gubimo vrijeme na teorije urote (to je za Alterantivu, ili šta ja znam) i ljudi stječu krivi dojam o temi da je još jedan svađalačka. Ovo nije topic za iskaljivanje bijesa!
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:38   #74
MOLIM VAS, AKO DOPRINOSITE SPOZNAJAMA U VEZI OVE PROBLEMATIKE:

- zna li netko za mogućnosti testiranja?
- da li ima netko da se time dodatno (profesionalno) bavio?
- kakva su vaša osobna iskustva, ako ste sinestete? Kako to kod vas izgleda? Ili kod nekoga koga znate?
- bilo kakva dodatna saznanja!
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:42   #75
Koje je boje riječ MIR?
PoPotrebiLuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:57   #76
meni je riječ mir plave boje,al to samo kad se to zapitam,dakle ne uvijek,i mogu namirisat il okusit boje...al ne vjerujem da je to to,al mi se zna počet rigat od svjetloroze XD
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 23:02   #77
Quote:
Zasto ja ne mogu u prilog svojoj prici, za razliku od vigilanty - koja to moze, reci (a da to neko ne obrise) da ja studiram psihologiju?
Zato sto moderatorka nalazi za shodno da ja nemam to pravo a ona ima, ili zasto?
Stvar je u tome da nije dobro iznositi probleme bez ikakvih preptpostavljenih rješenja. Odnosno, drugačije mišljenje je ponuđeno drugačije rješenje, ili drugačiji dokaz - a ne izvrijeđati i 'ja baš tako mislim pa hoću tako'.
Naime, kad se iznose problemi bez obaveznog ponuđenog rješenja, onda nema niti odgovornosti za svoje riječi - i ništa ne dokazuje da nije riječ o manipulaciji i/ili svađalaštvu.
Tako ja to vidim.

Znači, ponuditi oprečne znanstvene dokaze, ako se dani osporavaju!

I općenito, afirmativan pristup!
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 23:03   #78
Zasto ja ne mogu u prilog svojoj prici, za razliku od vigilanty - koja to moze, reci (a da to neko ne obrise) da ja studiram psihologiju?
Zato sto moderatorka nalazi za shodno da ja nemam to pravo a ona ima, ili zasto?

. . .
sediporedmene is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.04.2009., 23:05   #79
Quote:
PoPotrebiLuda kaže: Pogledaj post
Koje je boje riječ MIR?
Meni je to crveno, svijetlo svjetlo sivo, tamno zeleno!

Prevladava kompeticija između te crvene i zelene pa nijedna ne prevladava - teško je tu kompeticiju objasniti.

USPUT:
Zadnjih godina je došlo do procvata istraživanja sinestezije koja su, između ostalog, uspješno pokazala da sinestetska iskustva stvarno postoje. Tako npr. grafem-boja sinestezija izaziva aktivaciju mozga u upravo onim područjima za koja se zna da su odgovorna za percepciju stvarnih boja (npr. vizuelno područje V4/V8). Isto tako, sinestezijom izazvane boje imaju karakteristike oponentnih boja: crvena se takmiči sa zelenom a plava sa žutom, što nije služaj za obične asocijacije oblika i boje (npr. žuti limun). Obzirom da se procesiranje oponentnih boja odvija u vizualnim područjima, ti rezultati nude znanstvene dokaze da sinesteti doživljavaju stvarna perceptivna iskustva--točno onako kako to i sami tvrde.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 23:11   #80
Quote:
lemonshine kaže: Pogledaj post
meni je riječ mir plave boje,al to samo kad se to zapitam,dakle ne uvijek,i mogu namirisat il okusit boje...al ne vjerujem da je to to,al mi se zna počet rigat od svjetloroze XD
Jesu ti mirisi i okusi nepromijenjivi za određene boje?
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:45.