Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2015., 20:49   #201
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post

udarit po sa naftnoj infrastrukturi znači cijene nafte u nebo. dobro za teheran i moskvu, loše za zapad.

al eto, ima na portalu i onih koji to smatraju dobrom idejom.

Nije dobro ni za Teheran, jer bi im uskoro po naftnim postrojenjima počele padati pakistanske i saudijske strateške rakete.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:50   #202
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post

Iran zeli biti vodeca zemlja islamskog svijeta,a ne samo sijitskog.Zato su neprijatelj Saudijskoj koja sebe vidi u istoj ulozi.Uz to radi se o vjerskim interpretacijama i nametanju istih onom drugom.
Šiiti čine samo 20% svih muslimana i Iran nikada ne bi mogao postati vodeća sila muslimanskog svijeta po tom pitanju
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:53   #203
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Ne može Iran pobijediti u vjerskom ratu protiv sunita. Premalo ih je, i suniti ih mogu napasti iz više smjerova, a uz sve to im Izrael i SAD rade o glavi. Preduvjet iranskog opstanka je da priznaju Izrael, to bi omogućilo da se i odnosi sa SAD-om dovedu u normalu.
Bez toga, teško da mogu išta protiv sunita.
Realno, zajednički neprijatelj Izraela i Irana su Arapi.
Zaista ne razumem zašto Iran toliko pizdi na Izrael. Izrael i Iran treba da se pomire i postanu saveznici.

Još savez Irana i Indije, koji bi obuzdao Pakistan, I Iran dobija "slobodne ruke" da se baci na Saudi Arabiju...
The-Duke is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:53   #204
Quote:
The-Duke kaže: Pogledaj post
Ne moraju da budu iste granice, ali Jemen će definitivno da ostane podeljen posle ovog rata.

Podjela bi se dogodila ako šijiti pobijede, a ne vjerujem da mogu pobijediti udružene snage sunitskih država.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:58   #205
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Podjela bi se dogodila ako šijiti pobijede, a ne vjerujem da mogu pobijediti udružene snage sunitskih država.
A kako će da pobede 10 miliona ljudi koji se bore za svoju slobodu i pre svega opstanak? Jedino genocidom.
The-Duke is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:00   #206
Svašta
http://www.altermainstreaminfo.com.h...odi-u-nova-266

Američki bijeg iz Jemena vodi u nova savezništva na Arapskom poluotoku – Saudijci traže dijalog s Rusima

Zanimljivo:
Quote:
Saudijci ne razumiju da su jemenski šiiti Houti, koji prakticiraju islam u najblažem obliku, izvor stabilnosti za Jemen, a nikako prijetnja, jer bi zemlja u suprotnom slučaju pala u ruke Al Qaede.
The-Duke is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:00   #207
Quote:
The-Duke kaže: Pogledaj post
A kako će da pobede 10 miliona ljudi koji se bore za svoju slobodu i pre svega opstanak? Jedino genocidom.

Oružjem će ih pobijediti, kako drugačije? Onaj tko se bude protivio sunitskoj vlasti, biti će ubijen.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:06   #208
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Šiiti na jugu Libanona su toliko patili pod Palestinskom okupacijom juga Libanona, d asu dočekali Izraelce kao osloboditelje.

Nažalost nije se pametno radilo kasnije i okni su se okrenuli protiv njih.
ma tu je velika greska bila u bombardovanju istocnog beiruta i pokolja od strane falange.

al da ne idemo previse off, husiji ako se izbore protiv svih bit ce nesto ko armeni iako su ovi losijoj poziciji.
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:13   #209
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
....
nakon Egipta sveSunitska koalicija dobila je i Tursku na svoju stranu....
bez obzira na ulaganja koja su turskoj pomogla prebrodit krizu, mislim da bi turska trebala ostat neutralna.
s jedne strane, teheran joj je bitan trgovinski partner. s druge strane, to je sukob arapa/sunita i teherana.
turskoj tu nije mjesto (bez obzira na to što su suniti).


Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Nije dobro ni za Teheran, jer bi im uskoro po naftnim postrojenjima počele padati pakistanske i saudijske strateške rakete.
to je najgora opcija.
nedavno sam napisala da ako ikad dodje do 3. ww, krenulo bi od tamo, s bl. istoka. a gornje bi bio uvod.

Quote:
stipsa123 kaže: Pogledaj post
vidim fali ti rasprave,sto je i normalno nakon sto ste rastirali i unijeli dasak jednoumlja na temi Ukrajine,al cemu usporedbe,ubacivanje cetnika,ustasa u temu o Jemenu aj da je npr., Bugarska al Jemen brate niđe veze..
takvi zatrolaju svaku temu na pdf-u svijet.
ignorirat. ili prijavit trolanje.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:29   #210
Quote:
The-Duke kaže: Pogledaj post
Svašta
http://www.altermainstreaminfo.com.h...odi-u-nova-266

Američki bijeg iz Jemena vodi u nova savezništva na Arapskom poluotoku – Saudijci traže dijalog s Rusima

Zanimljivo:
ovdje originalni text.

veze nema s ovim šta se trenutno dogadja. a i inače je nesuvislost bez ikakvih izvora.
kako bi uopće rusija pomogla s. arabiji kod iri nuklearnog deala kad ista ta rusija stoji, manje više, na strani teherana po tom pitanju.

ps. nejasno je kako neki uvijek uvedu putina u temu.
pa i onda kad tema s putinom i rusijom veze nema.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:30   #211
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
e hvala svima koji su odgovorili na moj upis. izgleda dakle kako se ipak izgovara "husi".
ovdje se dakle igra na sunitsko-siitski vjerski sukob. mozda bi husiji i mogli ratovati protiv svih ovih drzavnih vojski da su iracki siiti stabilni ali su i oni u ratu. igra netko jako dobro sah covjecanstva. hoce li iran pobijediti u svojoj povjesnoj bastinskoj igri saha.
Tako nekako.
Samo nisam siguran da će ih dobiti u njihovim brdima.
Možda ih potjeraju iz Adena i Saane, ali to je to.
Nisu ni Ameri nešto više u Afganistanu uspjeli.

@Sivi svijet, ujedinjeni su da. Zato bi im poraz i mogao još bolnije pasti.
Pakistan se zadnjih godina posebno ljulja, Egipat je već jednom popušio u Jemenu, a Turci su priča za sebe.
Maroko je najvjerniji i najdugotrajniji američki saveznik, ali je pitanje koliko će on sudjelovati, a koliko je stvar marketinga.

@Kanzas, otvoreni rat bi bio problem.
Za mornarice nisam siguran tko bi dobio.
Koje su suprostavljene snage?

@Plus.nešto, zar nisu houthiji već na ulazu u Aden?
Članak je zanimljiv

@MC, palestinske izbjeglice su i dobrim djelom zeznule Libanon. Da njih nije bilo, Libanon bi danas bio Švicarska bliskog istoka, a kako pola kršćana ne bi odselilo i većinski kršćanska država (šiiti bi činili većinu ostatka od 30ak posto).

Quote:
The-Duke kaže: Pogledaj post
Ne moraju da budu iste granice, ali Jemen će definitivno da ostane podeljen posle ovog rata.
Nisam siguran. Ako Saana i Aden ostanu u istom dijelu, ostatak su pustinje, brda i slične vuko*ebine.
Kaj se tiče Pakistana, koji se pomalo raspada i kojem ovaj rat sasvim dobro dolazi, njega drži Kina...
Indija je tu drugorazredna država.
@Kanzas, ma Đuka kaže da ako šiiti pobjede sunitima ostaju pustinje na istoku, a ako suniti pobjede, šiitima ostaju brda na zapadu. Nekako mi se ne čini da je to bilo kakva podjela vrijedna spomena.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:33   #212
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
bez obzira na ulaganja koja su turskoj pomogla prebrodit krizu, mislim da bi turska trebala ostat neutralna.
s jedne strane, teheran joj je bitan trgovinski partner. s druge strane, to je sukob arapa/sunita i teherana.
turskoj tu nije mjesto (bez obzira na to što su suniti).


to je najgora opcija.
nedavno sam napisala da ako ikad dodje do 3. ww, krenulo bi od tamo, s bl. istoka. a gornje bi bio uvod.

takvi zatrolaju svaku temu na pdf-u svijet.
ignorirat. ili prijavit trolanje.
MA, znan i ja brljati al ovo nema veze sa nasim glupostima o ustas/patiz.., nego kakvo je stanje u Jemenu sto se tice nafte jel ima toga tamo?
stipsa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:34   #213
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
bez obzira na ulaganja koja su turskoj pomogla prebrodit krizu, mislim da bi turska trebala ostat neutralna.
s jedne strane, teheran joj je bitan trgovinski partner. s druge strane, to je sukob arapa/sunita i teherana.
turskoj tu nije mjesto (bez obzira na to što su suniti).

gledaj, kada jedan Maroko (ugledna drzava islamskog kruga) s drugog kraja svijeta sudjeluje u ovome postaje ti jasno o cemu se ovdje radi
necemu sto kod muslimana nadilazi materijalno

od Atalnskog oceana do Pakistana suniti su kao rijetko kada stali zajedno
Pakistan kao nuklearna sila izjavi
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
"The meeting concluded that any threat to Saudi Arabia's territorial integrity would evoke a strong response from Pakistan," it said, adding that Pakistan's defence minister and Sharif's national security advisor would travel to the country, along with top military figures.
nitko ne smije krivo pogledati na Saudiju dok provodi akcije u svojem dvoristu, a ove prijetnje se odnose na Iran
izgleda kako su suniti napravili konsenzus kako nakon dogadaja u Siriji i Iraku nikako nece dopustit da na jos jednom podrucju suniti postanu donji i u bezizlaznom polozaju
povukli su liniju



PS. prije godinu sam naisao na tursku anketu u kojoj su ispitivali svoje gradane o stavu prema iranskom nuklearnom programu, oko 70% je izjavilo kako nimalo ne podrzava Iran
Iran je glavni takmac Turskoj u regiji, a vec su daleko vise profitirali sukobima u Siriji i Iraku nego Turska
Irak je prakticki njihova vazalna pokrajina
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:37   #214
Quote:
stipsa123 kaže: Pogledaj post
MA, znan i ja brljati al ovo nema veze sa nasim glupostima o ustas/patiz.., nego kakvo je stanje u Jemenu sto se tice nafte jel ima toga tamo?
Prije je bilo, ima i sada, ali iz godine u godinu sve više pada proizvodnja a tako i zarada.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:40   #215
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
@Sivi svijet, ujedinjeni su da. Zato bi im poraz i mogao još bolnije pasti.
Pakistan se zadnjih godina posebno ljulja, Egipat je već jednom popušio u Jemenu, a Turci su priča za sebe.
Maroko je najvjerniji i najdugotrajniji američki saveznik, ali je pitanje koliko će on sudjelovati, a koliko je stvar marketinga.
ne vidim nacin na koji bi mogli biti porazeni, pogotovo ako i Egipat ispuni planirano i kopneno preko Saudije s njihovim snagama ude u akcije na zemlji
zracnu superionost imaju

Iran zbog pomorske blokade ne moze pomoci, a Pakistan koji garantira sigurnost Saudiji sluzi kao osigurac ako Iranci pokusaju neku ludost vecu od pomoci pomorskim putem u tehnici

Erdogan nadalje najavljuje kako Turska ovisno o razvijanju napada bude pomagala logistikom
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:47   #216
Thumbs down

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
......@MC, palestinske izbjeglice su i dobrim djelom zeznule Libanon. Da njih nije bilo, Libanon bi danas bio Švicarska bliskog istoka, a kako pola kršćana ne bi odselilo i većinski kršćanska država (šiiti bi činili većinu ostatka od 30ak posto).....
Hajde, sva sreća da su palestinske izbjeglice krive, a ne oni koji su ih učinili izbjeglicama....
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:48   #217
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
ne vidim nacin na koji bi mogli biti porazeni, pogotovo ako i Egipat ispuni planirano i kopneno preko Saudije s njihovim snagama ude u akcije na zemlji
zracnu superionost imaju


Iran zbog pomorske blokade ne moze pomoci, a Pakistan koji garantira sigurnost Saudiji sluzi kao osigurac ako Iranci pokusaju neku ludost vecu od pomoci pomorskim putem u tehnici

Erdogan nadalje najavljuje kako Turska ovisno o razvijanju napada bude pomagala logistikom
Možda su i Egipcani razmisljali slicno prije nego su napali Izrael sa Sirijom i Jordanom, a svi znamo kako je to završilo.

nepovezano: ja sam za to da HR prizna Palestinu.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:53   #218
@darkwood

izvjestaje koje sam pratio unutar zadnjih godinu, a vezani uz naoruzavanje i vojnu pomoci siitima Jemena od Irana govorili su samo o lakom naoruzanju (mozda mi je nesto promaklo?)
usporedbe s Izraelom koji je imao u vecini slucajeva zracnu premoc s ovom situacijom u kojoj se obrambene snage nalaze bez teske tehnike i zrakoplovstava ne bih usporedivao
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:57   #219
U planinskom podruciju zracna premoc malo znaci, asimetricno ratovanje lomi najbolje trenirane i opremljene vojske.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 21:58   #220
Quote:
balkanunited kaže: Pogledaj post
kako sad kozojebina i ostali americki sateliti u regiji za nekoliko sati su izbombardirali siite u jemenu vise nego sto
su DAIŠ u nekoliko mjeseci
Ne baš. Kako sam čitao na nekom drugom forumu bilo je sve skupa 7 napada, 7 - letova!!!

Čitam da su Huti zarobili tenkove Saudijske Arabije!?
Ima li kakava potvrda, ne bi me čudilo s obzirom na Saudijske Bertorelije hahaha.
Inače, rat je sve dalje i dalje od Irana a sve bliže Saudijskoj Arabiji. Neloše.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg

Zadnje uređivanje ferda : 26.03.2015. at 22:19.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.