Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2011., 18:02   #2021
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Rezultat je 148, normalne vrijednosti 60-142. Muška osoba od 28 godina.
Svi ostali nalazi krvi su u redu.
Prije 5-6 godina je isto tako bilo, dva vađenja krvi u nekoliko mjeseci, a onda je dulje vrijeme nalaz bio u granicama normale.
Antialkoholičar, nepušač, čovjek se nije nikada drogirao.
Navodno nekoliko postotaka zdravih ljudi ima povišenu vrijednost ALP, zašto, ne zna se.
Doktori molim vaše mišljenje.
Ako je jedinica U/L, nalaz je uredan,zabrijavajuće su više vrijednosti.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 23:08   #2022
Quote:
Zoe_ kaže: Pogledaj post
LEUKOCITI 12,2 (3,4 - 9,7)
LIM % 48,5 (20 - 46)
MON % 9,3 (2 - 19)
GRA % 42,2 (44 - 72)

ENZIMI
AST (GOT) 21 (8 - 30)
ALT (GPT) 39 (10 - 26)
ALP 98 (54 - 119)

PROTEINI
CRP 1,3 (<5)

Hvala unaprijed!

Moram komentirat neke postove i možda bi trebalo negdje dati kratke upute kako postaviti pitanje na topicu "laboratorijski nalazi - mišljenja" Dakle, ovo što ste napisali sada apsolutno ništa ne znači, to su nekakvi nabacani brojevi! Tako se ne može komentirat nalaz: nije isto jeste li trudnica, osoba od 7 godina, 30 ili 70 godina...I najvažnija stvar koja se izostavlja "zašto ste uopće vadili krv i koje tegobe imate" Komentirat nalaz u smislu povišeno-sniženo može bilo tko tko zna čitati (vidiš vrijednost i vidiš ref. interval i kažeš sniženo ili povišeno) ali interpretacija nalaza je nešto sasvim drugo i ide u sklopu barem kratke anamneze i kliničkog pregleda a kako ovdje ne radimo preglede preko foruma onda barem napišite neke osovne podatke. Evo, ja se nadam da se modovi neće naljutiti na komentar.

Komentar nalaza: Malo je povišen apsolutan broj leukocita. Zašto? - nemam pojma jer nemam dovoljno podataka, uzroci su od upale, lijekova, trčanja do leukemija.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 00:11   #2023
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Evo, ja se nadam da se modovi neće naljutiti na komentar.
Neće. Dapače, svaka konstruktivna kritika ili savjet je dobrodošao.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 01:07   #2024
Ne da se neće naljutit nego im je jako drago vidjet ovakav komentar. Naravno, u nadi da će forumaši dati što više podataka, a ne samo brojeve.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 12:40   #2025
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Moram komentirat neke postove i možda bi trebalo negdje dati kratke upute kako postaviti pitanje na topicu "laboratorijski nalazi - mišljenja" Dakle, ovo što ste napisali sada apsolutno ništa ne znači, to su nekakvi nabacani brojevi! Tako se ne može komentirat nalaz: nije isto jeste li trudnica, osoba od 7 godina, 30 ili 70 godina...I najvažnija stvar koja se izostavlja "zašto ste uopće vadili krv i koje tegobe imate" Komentirat nalaz u smislu povišeno-sniženo može bilo tko tko zna čitati (vidiš vrijednost i vidiš ref. interval i kažeš sniženo ili povišeno) ali interpretacija nalaza je nešto sasvim drugo i ide u sklopu barem kratke anamneze i kliničkog pregleda a kako ovdje ne radimo preglede preko foruma onda barem napišite neke osovne podatke. Evo, ja se nadam da se modovi neće naljutiti na komentar.

Komentar nalaza: Malo je povišen apsolutan broj leukocita. Zašto? - nemam pojma jer nemam dovoljno podataka, uzroci su od upale, lijekova, trčanja do leukemija.


bez uvrede, al ove brojke ne znače ništa samo onima koji veze nemaju sa medicinom,
stavila sam ih tu u nadi da ima neki "pravi" doktor.
i ne treba ti povijest bolesti da bi protumačio krvnu sliku,
moj prijatelj liječnik ju je jučer protumačio bez da sam mu rekla što me muči.
Zoe_ is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.10.2011., 13:12   #2026
Zoe, ovo ti je već 2. puta da podjebavaš i omalovažavaš nekoga ko ti je pokušao odgovoriti na pitanje i pomoći ti. I što je najgore od svega već 2. puta omalovažavaš nekoga ko je stručan i zna šta piše.

Jako ružno od tebe i molim te prestani to raditi jer ćeš početi skupljati kartone za provociranje i trolanje.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 17:39   #2027
Veliki pozdrav....
Moj otac je isao maloprije doktoru gdje mu je rekao da ima sedimentaciju 173....
sto to znaci....napisala mu je nalaz da sutra vadi sedimentaciju eritrocita i CRP....
jako sam prepadnuta i vise ne znam sama sto da mislim....otac je 1965 godiste
garavaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 17:42   #2028
Quote:
garavaa kaže: Pogledaj post
Veliki pozdrav....
Moj otac je isao maloprije doktoru gdje mu je rekao da ima sedimentaciju 173....
sto to znaci....napisala mu je nalaz da sutra vadi sedimentaciju eritrocita i CRP....
jako sam prepadnuta i vise ne znam sama sto da mislim....
Na osnovu ovih podataka mogu reći smo vjerovatno upala. imate gore post od BlueWhale za što sve morate napisati .
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 17:55   #2029
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Na osnovu ovih podataka mogu reći smo vjerovatno upala. imate gore post od BlueWhale za što sve morate napisati .


Oprostite,nisam ni gledala ostale komentare...
garavaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 18:34   #2030
evo kopiram i ovdje naputak, ako imate još kakav prijedlog slobodno ga recite, ja ću ga nadopuniti.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:


Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe) - ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze
I hvala svima na sugestijama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 03.10.2011. at 19:27.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 18:37   #2031
Uglavnom,moj otac se neki dan nije dobro osjecao,glava ga je boljela i mantalo mu se....Otisao je kod doktora i rekao mu je da mu je tlak jako visok,da ima masnocu i secer....Pio je tablete za tlak i secer i to mu je sada u redu....U petak je radio nalaze krvne slike,urina ...Danas je isao kod doktora da mu ocita nalaze i rekao je da mu je sedimentacija 173 i masnoca malo povisena,6,34 te ALT 67 a tlak i secer da su dobri,te krva slika da je dobra ....Propisao mu je nalaz da sutra vadi opet sedimentaciju eritrocita i CRP....Otac je 1965 godiste,,,,,Nikada prije nije imao problema sa zdravljem,pa cak ni obicnu prehladu...Jedino sto je imao problema sa venama,te je isao na lasersko uklanjanje vena ali nije mu pomoglo....Jakooo se bojim i ako mi netko moze pomoci bar malo bila bi zahvalna,,,,
garavaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 18:56   #2032
Quote:
garavaa kaže: Pogledaj post
Uglavnom,moj otac se neki dan nije dobro osjecao,glava ga je boljela i mantalo mu se....Otisao je kod doktora i rekao mu je da mu je tlak jako visok,da ima masnocu i secer....Pio je tablete za tlak i secer i to mu je sada u redu....U petak je radio nalaze krvne slike,urina ...Danas je isao kod doktora da mu ocita nalaze i rekao je da mu je sedimentacija 173 i masnoca malo povisena,6,34 te ALT 67 a tlak i secer da su dobri,te krva slika da je dobra ....Propisao mu je nalaz da sutra vadi opet sedimentaciju eritrocita i CRP....Otac je 1965 godiste,,,,,Nikada prije nije imao problema sa zdravljem,pa cak ni obicnu prehladu...Jedino sto je imao problema sa venama,te je isao na lasersko uklanjanje vena ali nije mu pomoglo....Jakooo se bojim i ako mi netko moze pomoci bar malo bila bi zahvalna,,,,
Malo višlje ste napisali da je uzimao tablete za šećer,to morate sami sa sobom riješiti-JELI IMAO DiabetesMelitus ILI NE. Trebate mi prepisati kompletan lipidogram i hepatogram.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 21:17   #2033
41 godina, drugi put u životu u razmaku od dvije godine napad abnormalnih, nevoljnih pokreta ruku, nogu i tijela istovremeno, trzajevi tijela, cijelo vrijeme pri svijesti. prvi napada trajao 2 dana u valovima po nekoliko minuta, drugi napad prije 10-tak dana trajao otprilike 1 sat u valovima od par minuta. nikakav stres, fizički rad, dakle iz čistog mira, dok sam sjedila. smirilo se samo od sebe
nalaz neurologa, EEG, TCD, MSCT mozga: b.o.
nalaz EEG: srednja voltažna cerebralna aktivnost je alfa ritma 9-II Hz. Blokiranje djelomično izraženo. Asimetrija ni paroksizama nema. HV bez promjene. Nalaz u granici normale.
nalaz TCD: Prikaz cirkulacije Villsonovog kruga, kao i VB sliva pokazuje uredne SBSK u svim ispitivanim krvnim žilama, fizioloških smjerova cirkulacije, uredne signature vala.
Nalaz MSCT mozga pokazuje uredno položenu i primjereno široku četvrtu moždanu komoru sa normalnim apsorpcionim vrijednostima u infratentorijalnom području. Supratentorijalno medioponirana treća i simetrične lateralne moždane kore. Bazalne cisterne i sulkusi uredni. Vrijednosti denziteta moždanog tkiva u granici normale. Koštani dijelovi neurokranijuma bez patoloških promjena.
nalaz štitnjače:
T3 1,65 0.89-2,44
TSH 0,982 0.350-5.000
FT4 14,42 9.00-19.5
Anti TPO 9.64 H <5.61
biokemija:
ukupni proteini 71.0 66-81
bakar 19.3 12.2-25.1
imunoglobolin A 1.65 0.70.-4.00
imunoglobulin M 1.64 0.40-2.30
imunoglobulin G 9.9 7.0-16.0
feritin 28 20-200
albulimi 67.8 58.0-70.0
alfa 1 globulini 2.2 1.0-2.8
alfa 2 globulini 9.1 7.0-12.0
beta globulini 8.3 L 9.0-14.0
gama globulini 12,6 8.0-17.0
albumini 48.1 42-50
alfa 1 globulini 1,6 0,7-2.0
alfa 2 globulini 6,5 5-9
beta globulini 5.9 L 6-10
gama globulini 8,9 6-12
CA 19-9, GICA <2.00 <37
CA 15-3 5,7 <31
CA 125 32,4 <35
CEA 1,29 <5.0

ostaje mi još pregled na očnom, SEP/SEEP i magnetna rezonanca mozga. molim vas da li je za magnetnu dovoljno 1,5 T ili je ipak bolje da oden u neuron jer oni imaju 3T? morala bi u tom slučaju putovati u zagreb. u mom gradu imaju 1,5 T, pa sam sad u nedoumici.
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 21:40   #2034
Quote:
pinkday kaže: Pogledaj post
molim vas da li je za magnetnu dovoljno 1,5 T ili je ipak bolje da oden u neuron jer oni imaju 3T? morala bi u tom slučaju putovati u zagreb. u mom gradu imaju 1,5 T, pa sam sad u nedoumici.
Za obični MR mozga je skroz dovoljno 1,5T.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 06:56   #2035
hvala gerta
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 17:01   #2036
Quote:
pinkday kaže: Pogledaj post
41 godina, drugi put u životu u razmaku od dvije godine napad abnormalnih, nevoljnih pokreta ruku, nogu i tijela istovremeno, trzajevi tijela, cijelo vrijeme pri svijesti. prvi napada trajao 2 dana u valovima po nekoliko minuta, drugi napad prije 10-tak dana trajao otprilike 1 sat u valovima od par minuta. nikakav stres, fizički rad, dakle iz čistog mira, dok sam sjedila. smirilo se samo od sebe
nalaz neurologa, EEG, TCD, MSCT mozga: b.o.
nalaz EEG: srednja voltažna cerebralna aktivnost je alfa ritma 9-II Hz. Blokiranje djelomično izraženo. Asimetrija ni paroksizama nema. HV bez promjene. Nalaz u granici normale.
nalaz TCD: Prikaz cirkulacije Villsonovog kruga, kao i VB sliva pokazuje uredne SBSK u svim ispitivanim krvnim žilama, fizioloških smjerova cirkulacije, uredne signature vala.
Nalaz MSCT mozga pokazuje uredno položenu i primjereno široku četvrtu moždanu komoru sa normalnim apsorpcionim vrijednostima u infratentorijalnom području. Supratentorijalno medioponirana treća i simetrične lateralne moždane kore. Bazalne cisterne i sulkusi uredni. Vrijednosti denziteta moždanog tkiva u granici normale. Koštani dijelovi neurokranijuma bez patoloških promjena.
nalaz štitnjače:
T3 1,65 0.89-2,44
TSH 0,982 0.350-5.000
FT4 14,42 9.00-19.5
Anti TPO 9.64 H <5.61
biokemija:
ukupni proteini 71.0 66-81
bakar 19.3 12.2-25.1
imunoglobolin A 1.65 0.70.-4.00
imunoglobulin M 1.64 0.40-2.30
imunoglobulin G 9.9 7.0-16.0
feritin 28 20-200
albulimi 67.8 58.0-70.0
alfa 1 globulini 2.2 1.0-2.8
alfa 2 globulini 9.1 7.0-12.0
beta globulini 8.3 L 9.0-14.0
gama globulini 12,6 8.0-17.0
albumini 48.1 42-50
alfa 1 globulini 1,6 0,7-2.0
alfa 2 globulini 6,5 5-9
beta globulini 5.9 L 6-10
gama globulini 8,9 6-12
CA 19-9, GICA <2.00 <37
CA 15-3 5,7 <31
CA 125 32,4 <35
CEA 1,29 <5.0

ostaje mi još pregled na očnom, SEP/SEEP i magnetna rezonanca mozga. molim vas da li je za magnetnu dovoljno 1,5 T ili je ipak bolje da oden u neuron jer oni imaju 3T? morala bi u tom slučaju putovati u zagreb. u mom gradu imaju 1,5 T, pa sam sad u nedoumici.
Eto ovo je primjer kako to treba izgledati. Nalazi su uredni. Imate li problema sa menstruacijom? U slučaju kliničke indikacije nebi bilo zgorega učiniti UZV jajnika te štitnjače. Ovdje bi ja jedino nadopunio obradu elektrolitima (K,Na,P,Ca)
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 19:15   #2037
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ako je jedinica U/L, nalaz je uredan,zabrijavajuće su više vrijednosti.
Hvala doktore
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 19:19   #2038
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Hvala doktore
Nema na čemu i drugi put.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 19:41   #2039
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Eto ovo je primjer kako to treba izgledati. Nalazi su uredni. Imate li problema sa menstruacijom? U slučaju kliničke indikacije nebi bilo zgorega učiniti UZV jajnika te štitnjače. Ovdje bi ja jedino nadopunio obradu elektrolitima (K,Na,P,Ca)
hvala što ste pogledali nalaze. uf, malo mi je lakše kad kažete da su nalazi u redu. što se tiče menstruacije, prije 10 godina operirala sam endometriozu, obavljena laparoskopija, ništa nije vađeno, samo čišćenje priraslica, cisti. to uredno kontroliram i pod nadzorom je. imam povremena krvarenja nevezana za ciklus, ali ginekolog kaže da je to ok s obzirom na moju bolest. ove godine mi se desilo da mi je jedan cijeli ciklus izostao. obavila sve pretrage da otkrijemo razlog, ali sve je bilo u granicama normale. nakon toka ciklus se vratio u normalu sam od sebe. inače, enodmetrioza je utjecala na neplodnost. ne koristim nikakve tablete za kontracepciju zbog srca.
dogovorila sam sa ginekologom da me pošalje na pretrage radi eventualnog ulaska u promjenu jer već danima (a možda je tome uzrok i moji "napadi) po danu ili po noći po par sati me trese takva hladnoća, kao da se hladim, da se jednostavno ne mogu zgrijati, onda kao da krv procirkulira i na par minuta se zgrijem, pa onda nakon toga opet po sat vremena trese hladnoća, onako iznutra. ljudi hodaju u kratkim rukavima, a ja u jakni.
zaboravila sam napomenuti da mi je dijagnosticiran prolaps mitralne valvule (I-II stupanj) i unazad 2 godine svakodnevno pijem ormidol 25 mg. u svrhu smanjenja broja otkucaja, aritmija i tahikardija. čini mi se da je terapija smalo manjila broj tih tegoba.
čekam još nalaze krvi iz laboratorija u domu zdravlja, pa vam mogu i njih napisati.
nekoliko puta sam bila i na ultrazvuku štitnjače, nalazi su bili u okviru normale.
evo, sad sam se vratila iz grada sva depresivna. otišli smo u šetnju ja, muž i pas, sve je bilo ok i u jednom trenutku kao da mi se u tijelu desio nekakav klik, ali doslovno klik, odjednom sam počela osjećati slabost u nogama, rukama, cijelom tijelu, ravnoteža se poremetila, kao da ću pasti u nesvjest ili mi otkazati noge. osjećam nekakve trnce koji peckaju u šakama i stopalima. muž pita oćemo na kavu, a ja kažem da se opet loše osjećam i otišli smo doma. samo sam briznula u plač, jer ovo nisam ja, ova nemoćna osoba koja se loše osjeća, plačem se jer imam osjećaj da sam nepovratno izgubila svoj prošli život koji je bio sretan i vesel, bezbrižan, a ovo je sad moja nova stvarnost i još uvjek ne znam koliko crna će biti.l sve mi se prokrenulo u ovih par tjedana, cijeli život i meni i mojoj obiteljil. hoću svoj stari život nazad!
ova depresija me ubija, popijem ponekad normabel 2 mg, tek toliko da mozak zavaram.
u glavi mi se stalno mota multipla skleroza i ja u kolicima i to me ubija
znam da s time činim samo loše sebi, ali teško se tome oduprijeti
prestala sam pušiti nakon 20 godina, i uopće ne osjećam nikakvu krizu, nikakvu želju da povučem barem dim
izgleda da mi je mozak totalno zablokiran strahom
jednu stvar ne razumijem, a to je, ne mislim stalno na ovo što mi se događa, zaokupi me posao, dobro društvo, kao na primjer danas u šetnji, smijali smo se sve je bilo pozitivno, zaista ni u jednom trenutku mi nije prošlo kroz glavu šta mi je, ali iz čistog mira došlo je do klika i iste sekunde počela sam osjećat loše u sebi, nisam umislila, zaista sam osjećala fizičku slabost, poremećaj ravnoteže, dakle nisam mislima sama sebe učinila bolesnom
to nikako ne razumijem

Zadnje uređivanje pinkday : 04.10.2011. at 19:50.
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 16:38   #2040
Pozdrav, ako mi netko može pomoći oko ovih nalaza..
Nalaz serološke pretrage na HSV

HSV IgM - POZITIVNO - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 1 IgG - POZITIVNO - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 2 IgG - negativno - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 1 IgG WB - POZITIVNO - (metoda WB) - referentne vrijednosti: neg
HSV 2 IgG WB - negativno - (metoda WB) - referentne vrijednosti: neg

Ne kužim ove ref. vrijednosti.. a pod rubrikom rezultat i jedinica ne piše ništa...a trebalo bi pisati, barem pod ovo drugo, jer ovako ispada da nemam HSV 2, a imala sam pred mjesec dana te promjene dolje i sve moguće simptome. I razboljela sam se, kao da imam upalu grla, grozno nešto, sve me boljelo...a uz to mi se onda pojavio i po prvi puta na usnici. Bila sam na pregledu i kod gin i kod derm-ven, i ni jedna ni druga mi tad nisu znale reći i postaviti točnu dijagnozu pa sam otišla potražiti drugo mišljenje na Šalatu i tamo sam upućena na vađenje krvi dalje na zaraznu. Nikad prije u životu ga nisam imala, valjda je zato bila tako burna reakcija. Kažu da HSV1 gotovo svi imamo u sebi i to od malena, i da nam se barem jednom pojavi..no ja nikad do tad nisam imala problema, uvijek zdrava ko dren, jedino što mi se par puta znala pojavit groznica uz rub usana i to je to. A sad pokupim i jedan i drugi bez obzira što je osoba koja mi ga je vjerojatno prenijela kasnije rekla da joj je neaktivan već godinu dana. Strašno, što je meni to trebalo...
__________________
I'll make your heart smile...

Zadnje uređivanje 0merta : 05.10.2011. at 16:44.
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.