Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 13:53   #6521
Samo da napišem epilog priče.

Iz Carine sam dobio odgovor da za vozilo na koje je već plaćen posebni porez na motorna vozila u RH i koje se iznese van i nakon određenog vremena vraća u Republiku Hrvatsku ne postoji obveza plaćanja posebnog poreza na motorna vozila, odnosno s toga naslova ne postoji nikakva obveza prema Carinskoj upravi ukoliko za takvo vozilo nakon odjave i iznosa iz Republike Hrvatske nije zatražen povrat posebnog poreza na motorna vozila.

Iz MUP-a da poslovi registracije vozila i ostali povezani poslovi, koji su se obavljali u policijskim upravama, odnosno policijskim postajama, obavljaju se u stanicama za tehnički pregled vozila te mole da se sa upitima koje navodim obratim u stanicu za tehnički pregled vozila.

Iz CVH-a mi nisu htjeli odgovoriti na mail nego su me tražili broj telefona i onda su mi usmeno potvrdili ono što je rečeno u carini, te da će prilikom ponovne registracije trebati donijeti potvrdu iz Carine da nije zatražen povrat PPMV-a.
Cromeister Mali is offline  
Old 22.01.2018., 14:53   #6522
Quote:
Cromeister Mali kaže: Pogledaj post
Samo da napišem epilog priče.

Iz Carine sam dobio odgovor da za vozilo na koje je već plaćen posebni porez na motorna vozila u RH i koje se iznese van i nakon određenog vremena vraća u Republiku Hrvatsku ne postoji obveza plaćanja posebnog poreza na motorna vozila, odnosno s toga naslova ne postoji nikakva obveza prema Carinskoj upravi ukoliko za takvo vozilo nakon odjave i iznosa iz Republike Hrvatske nije zatražen povrat posebnog poreza na motorna vozila.

Iz MUP-a da poslovi registracije vozila i ostali povezani poslovi, koji su se obavljali u policijskim upravama, odnosno policijskim postajama, obavljaju se u stanicama za tehnički pregled vozila te mole da se sa upitima koje navodim obratim u stanicu za tehnički pregled vozila.

Iz CVH-a mi nisu htjeli odgovoriti na mail nego su me tražili broj telefona i onda su mi usmeno potvrdili ono što je rečeno u carini, te da će prilikom ponovne registracije trebati donijeti potvrdu iz Carine da nije zatražen povrat PPMV-a.
Što si javio. Btw 100% logično što traže tu/takvu potvrdu.
__________________
Take five
leonas is offline  
Old 22.01.2018., 15:15   #6523
Quote:
zambata14 kaže: Pogledaj post
Je, moguće je. Ja sam petodnevne probne tablice + osiguranje platio 80€.
Znaci moze se uzet manje dana?
dalmmat is offline  
Old 22.01.2018., 15:42   #6524
Meni je rečeno da moraju bit do kraja mjeseca, jasno, osiguranje raste s brojem dana. Ja sam imao kakvih tjedan dana, koštalo je stotinjak eura sve skupa. Ali računaj da s tim tablicama moraš obaviti kod nas homologaciju i carinu (a ako želiš minimizirat gnjavažu - i tehnički), pa nemoj sad 31.1. krenut po auto...
Lyman is offline  
Old 22.01.2018., 16:07   #6525
Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post
Meni je rečeno da moraju bit do kraja mjeseca, jasno, osiguranje raste s brojem dana. Ja sam imao kakvih tjedan dana, koštalo je stotinjak eura sve skupa. Ali računaj da s tim tablicama moraš obaviti kod nas homologaciju i carinu (a ako želiš minimizirat gnjavažu - i tehnički), pa nemoj sad 31.1. krenut po auto...
Ja kad sam uvozio auto, prije 13 mjeseci, nije moralo biti do kraja mjeseca. Konkretno, bilo je od 09.12. do 13.12.
Trošak osiguranja je iznosio 37, a registracije 46 eura.
Jedino ako od tada nisu nešto mijenjali...
zambata14 is offline  
Old 22.01.2018., 17:58   #6526
Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post
Meni je rečeno da moraju bit do kraja mjeseca, jasno, osiguranje raste s brojem dana. Ja sam imao kakvih tjedan dana, koštalo je stotinjak eura sve skupa. Ali računaj da s tim tablicama moraš obaviti kod nas homologaciju i carinu (a ako želiš minimizirat gnjavažu - i tehnički), pa nemoj sad 31.1. krenut po auto...
Pa ja bi bas trebao ici po auto 30.01.!
Nema mi smisla ako platim tablice i osiguranje za 7 dana da mi vrijedi do 31.01. Wtf!
dalmmat is offline  
Old 22.01.2018., 18:45   #6527
Stari, nazovi npr. Triglav osiguranje u Mariboru, Celju ili negdje drugdje pa se raspitaj. Jbga ti, sve imaš na net-u
zambata14 is offline  
Old 22.01.2018., 21:27   #6528
Quote:
dalmmat kaže: Pogledaj post
Pa ja bi bas trebao ici po auto 30.01.!
Nema mi smisla ako platim tablice i osiguranje za 7 dana da mi vrijedi do 31.01. Wtf!
Da je "takav propis" u Hrvatskoj, ne bi sekunde sumnjao.., dakle odmah bi povjerovao da jest tako..
(da si dakle prisiljen kupiti 7-dnevno osiguranje, koje vrijedi možda samo još i pola dana - ako je taj dan "zadnji dan u mjesecu".)

Ali s obzirom da ova priča neće bit u Rvatskoj.. bez brige si ideš odradit.., sve će bit dobro ! ;-)

lalala123 is offline  
Old 22.01.2018., 21:49   #6529
Quote:
zambata14 kaže: Pogledaj post
Ja kad sam uvozio auto, prije 13 mjeseci, nije moralo biti do kraja mjeseca. Konkretno, bilo je od 09.12. do 13.12.
Trošak osiguranja je iznosio 37, a registracije 46 eura.
Jedino ako od tada nisu nešto mijenjali...
Ja sam htio manje, ali mi je na TP rečeno da mora do kraja, jerbo na tablici ima naljepnica dokad vrijedi, i da se osiguranje mora poklapati s time?!

Ako su lagali mene i ja lažem vas...
Lyman is offline  
Old 22.01.2018., 23:42   #6530
Cool Primjer izračuna

Malo sam istraživao i računao i evo primjer mog izračuna pa bih volio da samo neko potvrdi/opovrgne...
Dakle gledao sam ovaj terenac...bmw x5...
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...medium=android
Zatim sam provjerio na stranicama carine koliko je koštao u 1/2015...osnovna cijena je 437.000 na što treba nadodati još dodatne opreme i uzeo sam da je to sve skupa 600.000 kn. (Ovaj dio je diskutabilan)
Zatim sam otišao na kalkulator carine i tamo ubacio podatke, rabljeno, automobil, 600.000 kn, 148 g CO2, dizel, 1mj/2015 i dobio izračun od 55.134 kn ppmv.

Sam automobil je neto 36.126 € i na to nadodam naš pdv od 25% i eto me na 338.681 kn..i na to nadodam gornji ppmv i eto me na 393.815 kn...

Ekipa jel to to?
dino555 is offline  
Old 23.01.2018., 00:04   #6531
PDV računaš ako uzimaš na firmu, inače gledaš brutto cijenu i ne dodaješ PDV.
frANZi50 is offline  
Old 23.01.2018., 00:26   #6532
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
PDV računaš ako uzimaš na firmu, inače gledaš brutto cijenu i ne dodaješ PDV.
Ja bih uzimao na firrmu...znaci izracun je ok, nema nekih skrivenih caka?
dino555 is offline  
Old 23.01.2018., 02:28   #6533
Quote:
dino555 kaže: Pogledaj post
Malo sam istraživao i računao i evo primjer mog izračuna pa bih volio da samo neko potvrdi/opovrgne...
Dakle gledao sam ovaj terenac...bmw x5...
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...medium=android
Zatim sam provjerio na stranicama carine koliko je koštao u 1/2015...osnovna cijena je 437.000 na što treba nadodati još dodatne opreme i uzeo sam da je to sve skupa 600.000 kn. (Ovaj dio je diskutabilan)
Zatim sam otišao na kalkulator carine i tamo ubacio podatke, rabljeno, automobil, 600.000 kn, 148 g CO2, dizel, 1mj/2015 i dobio izračun od 55.134 kn ppmv.

Sam automobil je neto 36.126 € i na to nadodam naš pdv od 25% i eto me na 338.681 kn..i na to nadodam gornji ppmv i eto me na 393.815 kn...

Ekipa jel to to?
Ajmo reći.. VRLO je blizo "da je to TO".

..kao što je inače već u naslovu predmetnog oglasa navedeno..: "UPE" (njem.: Unverbindliche Preisempfehlung) = hrvatski bi se reklo "perporučena cijena" kontretno tog vozila (kod ispourke) je iznosila 77.000 EUR (uklj. 19 % njemačkog PDV-a)
Kada bi "jednostavno" izračunali tadašnju netto-cijenu (pretpostavljajući da je "BMW" tada u RH naplaćivao po istim netto cijenama vozila i opremu / te dodali 25 % HRV- PDV-a (koliki je u 01/2015. g već bio) - tada proizlazi nešto "lagano viši" iznos "cijene novog vozila" od 600.000 kn..

"konačna prognoza" o tome (ispod ili iznad 600.000 kn).. mislim da to doslovno NE MOŽE NITKO ŽIV.., jer je zaista "na knap"..
Imajući na umu (preinačeni) članak 9. Pravilnika o PPMV (st. 9) stvar će izgledno ovisiti o "sposobnosti zaduženog djelatnika generalnog zastupnika BMW-a u RH" - "koliko točno će računati"..
Predmetnim člankom je inače po novom propisano:

(9) da se za sva vozila čija je prodajna cijena iznad 300.000,00 kn bez dodatne opreme i starosti do 60 mjeseci te za vozila čija je prodajna cijena iznad 200.000,00 kn bez dodatne opreme i starosti do 24 mjeseci, u osnovu za obračun posebnog poreza uključuje se vrijednost dodatne opreme nakon provjere kod proizvođača, predstavničkog ureda ili trgovca koji su generalni zastupnik ili uvoznik određene marke motornih vozila u Republici Hrvatskoj.
U prevodu..: Sada je i zvanični propis, da nema više "procjenjivanja i zaboravljanja" pojedinih stavki popisa opreme.. - nego faktički dobivaju "gotovu nekadašnju preoporučenu prodajnu cijenu" direktno od generalnog zastupnika.

(I pored ovog prethodnog, izračun koji si "prezentirao", je mislim da je prilično blizo realnostima, kakve jesu)

Iako nisi pitao.., na ovom mjestu napomena.. Kad već "hoćeš" plaćati 25 % PDV u RH.. nadam se za tebe "da imaš nekog tko te inače porezno savjetuje".. u smislu eventualno povrata dijela PDV (novi propisi 2018. g.) nemogu naravno sad pobliže ulaziti "u tvoje poslovanje"..

a i off topic je..

P.S. dodaj 625 kn za trošak "Potvrde o pojedinačno pregledanom vozilu" + 0,60 kn /kg - praznog vozila (cca.. 1200 kn ?) za naknadu za gospodarenje otpadnim vozilima..

lalala123 is offline  
Old 23.01.2018., 07:10   #6534
lalala123 imam pitanje vezano uz tvoj post gore......pošto vozila do 5 godina starosti(i vrijednija od 300 000kn) idu na posebnu provjeru dodatne opreme, jel to znači da zapravo za takva vozila ne vrijedi kalkulator za trošarine na netu? Jer pretpostavljam dok se to obavlja da bi trošarina vozila mogla još skuplja biti nekogo prikazuje kalkulator? kolika bi bila neka razlika u najgorem slucaju? ako bi je i bilo uopce





A i ovo što se tiče povrata dijela PDV (sad je 50% koliko sam cital od 2018.), tu ako se auto kupuje izvana na firmu, tj. obrt, zakonski ne bi trebalo biti problema u smislu da se povrati PDV?

hvala
__________________
"It Ain't Over, 'Till It's Over"

Zadnje uređivanje Komar22 : 23.01.2018. at 07:29.
Komar22 is offline  
Old 23.01.2018., 11:18   #6535
Quote:
lalala123 kaže: Pogledaj post
Ajmo reći.. VRLO je blizo "da je to TO".

..kao što je inače već u naslovu predmetnog oglasa navedeno..: "UPE" (njem.: Unverbindliche Preisempfehlung) = hrvatski bi se reklo "perporučena cijena" kontretno tog vozila (kod ispourke) je iznosila 77.000 EUR (uklj. 19 % njemačkog PDV-a)
Kada bi "jednostavno" izračunali tadašnju netto-cijenu (pretpostavljajući da je "BMW" tada u RH naplaćivao po istim netto cijenama vozila i opremu / te dodali 25 % HRV- PDV-a (koliki je u 01/2015. g već bio) - tada proizlazi nešto "lagano viši" iznos "cijene novog vozila" od 600.000 kn..

"konačna prognoza" o tome (ispod ili iznad 600.000 kn).. mislim da to doslovno NE MOŽE NITKO ŽIV.., jer je zaista "na knap"..
Vozilo iz linka ima dodatne opreme u visini 22950€ (D PDV 19%), što je 24107€ (HR PDV 25%) što je 179277KN + 437000KN = 616277KN (ako su istovjetne D & HR cijene dodatne opreme). Ako je oprema u HR skuplja 10% to je 197204KN + 437000KN= 634204KN.
__________________
Take five
leonas is offline  
Old 23.01.2018., 11:28   #6536
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
lalala123 imam pitanje vezano uz tvoj post gore......pošto vozila do 5 godina starosti(i vrijednija od 300 000kn) idu na posebnu provjeru dodatne opreme, jel to znači da zapravo za takva vozila ne vrijedi kalkulator za trošarine na netu? Jer pretpostavljam dok se to obavlja da bi trošarina vozila mogla još skuplja biti nekogo prikazuje kalkulator? kolika bi bila neka razlika u najgorem slucaju? ako bi je i bilo uopce
Najjednostavniji način da shvatiš je pizza: na neki osnovni "model" pizze tražiš/naručiš i dodatke. Ukupna cijena pizze je cijena osnovnog modela + dodaci (ta cijena se upisuje u kalkulator). Normalno, da bi imao točnu ukupnu cijenu moraš znati točnu specifikaciju dodataka i njihove cijene iz godine prve registracije vozila. Dobar tek!
__________________
Take five
leonas is offline  
Old 23.01.2018., 11:42   #6537
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
lalala123 imam pitanje vezano uz tvoj post gore......pošto vozila do 5 godina starosti(i vrijednija od 300 000kn) idu na posebnu provjeru dodatne opreme, jel to znači da zapravo za takva vozila ne vrijedi kalkulator za trošarine na netu? Jer pretpostavljam dok se to obavlja da bi trošarina vozila mogla još skuplja biti nekogo prikazuje kalkulator? kolika bi bila neka razlika u najgorem slucaju? ako bi je i bilo uopce

A i ovo što se tiče povrata dijela PDV (sad je 50% koliko sam cital od 2018.), tu ako se auto kupuje izvana na firmu, tj. obrt, zakonski ne bi trebalo biti problema u smislu da se povrati PDV?

hvala
Kalkulator vrijedi, samo moraš znati koliko je taj identični automobil koštao u Hr u vrijeme prodaje. Znači, kalkulator vrijedi, ali cijenik automobila ne vrijedi osim ako unosiš automobil koji nema ništa od dodatne opreme.

Za pdv ti je najbolje pitati knjigovođu, na forumu možeš dobit pogrešnu informaciju jer netko ne zna sve detalje, ili je otišao ih Hr prije 20 godina i nema pojma o tome. Ukratko, trebaš biti u sustavu pdv-a, ali najbolje je pitati knjigovođu. Također u praksi najčešće ne tražiš povrat već ga prebijaš.
Guud is offline  
Old 23.01.2018., 12:11   #6538
Quote:
lalala123 kaže: Pogledaj post
Ajmo reći.. VRLO je blizo "da je to TO".

..kao što je inače već u naslovu predmetnog oglasa navedeno..: "UPE" (njem.: Unverbindliche Preisempfehlung) = hrvatski bi se reklo "perporučena cijena" kontretno tog vozila (kod ispourke) je iznosila 77.000 EUR (uklj. 19 % njemačkog PDV-a)
Kada bi "jednostavno" izračunali tadašnju netto-cijenu (pretpostavljajući da je "BMW" tada u RH naplaćivao po istim netto cijenama vozila i opremu / te dodali 25 % HRV- PDV-a (koliki je u 01/2015. g već bio) - tada proizlazi nešto "lagano viši" iznos "cijene novog vozila" od 600.000 kn..

"konačna prognoza" o tome (ispod ili iznad 600.000 kn).. mislim da to doslovno NE MOŽE NITKO ŽIV.., jer je zaista "na knap"..
Imajući na umu (preinačeni) članak 9. Pravilnika o PPMV (st. 9) stvar će izgledno ovisiti o "sposobnosti zaduženog djelatnika generalnog zastupnika BMW-a u RH" - "koliko točno će računati"..
Predmetnim člankom je inače po novom propisano:

(9) da se za sva vozila čija je prodajna cijena iznad 300.000,00 kn bez dodatne opreme i starosti do 60 mjeseci te za vozila čija je prodajna cijena iznad 200.000,00 kn bez dodatne opreme i starosti do 24 mjeseci, u osnovu za obračun posebnog poreza uključuje se vrijednost dodatne opreme nakon provjere kod proizvođača, predstavničkog ureda ili trgovca koji su generalni zastupnik ili uvoznik određene marke motornih vozila u Republici Hrvatskoj.
U prevodu..: Sada je i zvanični propis, da nema više "procjenjivanja i zaboravljanja" pojedinih stavki popisa opreme.. - nego faktički dobivaju "gotovu nekadašnju preoporučenu prodajnu cijenu" direktno od generalnog zastupnika.

(I pored ovog prethodnog, izračun koji si "prezentirao", je mislim da je prilično blizo realnostima, kakve jesu)

Iako nisi pitao.., na ovom mjestu napomena.. Kad već "hoćeš" plaćati 25 % PDV u RH.. nadam se za tebe "da imaš nekog tko te inače porezno savjetuje".. u smislu eventualno povrata dijela PDV (novi propisi 2018. g.) nemogu naravno sad pobliže ulaziti "u tvoje poslovanje"..

a i off topic je..

P.S. dodaj 625 kn za trošak "Potvrde o pojedinačno pregledanom vozilu" + 0,60 kn /kg - praznog vozila (cca.. 1200 kn ?) za naknadu za gospodarenje otpadnim vozilima..


@LALALA....
možda ću bubnuti, al da pitam !

Jel ovo znači da ako ovi uvjeti nisu ispunjeni, odnosno npr vozilo je staro do 60 mjeseci ali ne prelazi mu cijena osnovnog modela 300 000 kn, da se onda za izračun PPMV-a ne uzima dodatna oprema ?

thx
gojko88 is offline  
Old 23.01.2018., 12:56   #6539
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Najjednostavniji način da shvatiš je pizza: na neki osnovni "model" pizze tražiš/naručiš i dodatke. Ukupna cijena pizze je cijena osnovnog modela + dodaci (ta cijena se upisuje u kalkulator). Normalno, da bi imao točnu ukupnu cijenu moraš znati točnu specifikaciju dodataka i njihove cijene iz godine prve registracije vozila. Dobar tek!
Hvala, sad sam gladan

šalim se haha, ma zanimalo upravo to, da li ta "osoba" koja radi "posebnu" procjenu vozila nebude nabila neku dodatnu cijenu nego li kaže kalkulator.

Jer ja znam otprilike koliko bi me kostao auto sa dodatnim opremom, i po tome mi izbacuje neki iznos prema kalkulatoru za trošarinu, e sad samo da me ta posebna procedura ne sje** i nakraju dođe trošarina 15 000kuna više.....malo karikiram

evo jedan primjer dolje na linku:

https://suchen.mobile.de/auto-insera...en_lowerfunnel

ako uvrstimo da je taj auto u HR koštao ko nov 470 000kn sa dodatnom opremom(vjerojatno sam malo pretjeral cijenu za 10-20 tisuca kn, ali namjerno), co2 119, 11mj star auto. Ispada trošarina nekih 32-33 tisuce kn. I sad ako se ja idem oslanjati na taj iznos, a auto ide na "posebnu procjenu" u ZG, postoji mogucnost da on tam meni digne tu cijenu i ja se iznenadim i uvoz ispadne.....karikiram....50 soma kuna? A isto bude vjerojatno odredil da auto košta oko 470 tisuca kn.....
__________________
"It Ain't Over, 'Till It's Over"
Komar22 is offline  
Old 23.01.2018., 13:04   #6540
Pozdrav,

Imam pitanje za iskusnije i upućenije od mene. Kupujem roditeljima auto i našao sam Volvo V50 1.6D u njemačkoj. 02/2008, 180tkm, 132g CO2, 110ks za 4500 eur.

Zanima je li kalkulator na uveziauto.com pouzdan? Cijena auta je ~33000kn, s uvozom prema spomenutom kalkulatoru je 44000kn.
Čuo sam se nekim poznanicima i oni su spomenili veću cifru oko 50ak tisuća kuna.

kakva je stvarna cijena uvoza (bez registracije)?

Hvala i ugodan dan.
SilvrBckGorilla is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.