Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: SMS-ove pišem:
isključivo velikim slovima 4 5.13%
isključivo malim slovima 9 11.54%
početnim velikim slovom, ali mob to radi automatski 31 39.74%
početnim velikim slovom, ali ga stavljam ručno 12 15.38%
koristim aorist/imperfekt i druge kraće oblike 15 19.23%
poštujem pravopis, stavljam razmake nakon interpunkcije i sl. 40 51.28%
općenito poštujem gramatička pravila 39 50.00%
zaboli me za gramatiku i pravopis, to je samo sms 16 20.51%
pišem telegrafski (dakle, bez pomoćnih glagola) 2 2.56%
ubacujem brojeve u riječi radi kraćine: po2la, je2, o5, na5... 1 1.28%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 78. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2005., 17:58   #21
Pazim, pazim, sve pazim ... Osim velikih slova, UBIJA me što ovaj mob sporije misli nego što ja tipkam. što znači da radije pustim sve pod opće imanice nego da čekam da mi se mob odluči da bi mi ipak i mogao, kao, nije velika tklaka, pokazat veliko slovo.
Lexia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 20:35   #22
moj mobitel pise automatski sve velikim slovima pa je sve velikim slovima, ali ponekad kad uzmem neki drugi mobitel, pazim na veliko slovo (za razliku od ovih postova gdje sve pišem malim... tu bi psihoanaliza imala što za reći...).
pišem u slengu kao što i govorim, ali gramatiku i pravopis uvijek poštujem. barem koliko mi to omogućava moje skromno znanje hrvatskog jezika.
__________________
Eeeeh, what a day!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 05:34   #23
Nastojim da pišem SMS-ove kao i komentare na forumu - što pravilnije mogu. Ne koristim skraćenice osim ako vidim da mi SMS ima 3-4 slova ili znaka viška (kad tekst ne može da stane u onih 160 znakova), pa pogledam koju bih riječ skratio. Ono što tada najčešće uradim je da prebacim jednu ili dvije riječi iz ijekavice u ekavicu i dobijem ta četiri znaka koja su mi nedostajala.

Inače, još jedna informacija koja ti možda može koristiti Cp.Tar. Bavim se jednim vidom trgovine i ponekad zbog toga imam posla i sa Romima. Do prije 5-6 godina većina njih nije znala ni čitati ni pisati (i ono što su naučili u školama zbog lijenosti su zaboravili). Ali zahvaljujući mobilnim telefonima i SMS-ovima, 90% mladje populacije Roma sada uspješno čita i odgovara na SMS-ove.
Ni škola, ni vojska nisu toliko doprinijeli pismenosti Roma kao mobilni telefoni i SMS-ovi.
__________________
La Duuuuurr

''Glupost je drugačija od svih bolesti. Oni koji su njome pogođeni uopće ne pate, uvijek pate drugi … ''
La Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 06:06   #24
ja sve pisem malim slovima. mob mi sam stavlja velika slova na pocetku recenice ali ih ja promijenim u mala
Toi Bao Bao is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 06:57   #25
Quote:
La Dur kaže:
Inače, još jedna informacija koja ti možda može koristiti Cp.Tar. Bavim se jednim vidom trgovine i ponekad zbog toga imam posla i sa Romima. Do prije 5-6 godina većina njih nije znala ni čitati ni pisati (i ono što su naučili u školama zbog lijenosti su zaboravili). Ali zahvaljujući mobilnim telefonima i SMS-ovima, 90% mladje populacije Roma sada uspješno čita i odgovara na SMS-ove.
Ni škola, ni vojska nisu toliko doprinijeli pismenosti Roma kao mobilni telefoni i SMS-ovi.
Ovo je *genijalno*.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 14:11   #26
Mene je malo ovo "zbog lijenosti" zasmetalo...mislim da bas nije u redu tako to tretirati...ne moze li se onda i ovo s razmjenjivanjem SMS-ova tretirati kao nekakav oblik ucenja? Malo prakticniji?
Nisu Romi jedini koji iz skole izadju nepismeni...nekome jednostavno ovakav oblik nastave kakav prevladava u osnovnim skolama ne odgovara...nije nuzno odmah to nazivati lijenoscu...
__________________
There is an idea of me, some kind of abstraction...
But there is no real me: only an entity, something illusory.
And though I can hide my cold gaze, and you can shake my hand and feel flesh gripping yours and maybe you can even sense our lifestyles are probably comparable...
I simply am not there...
Velkyn Jabbress is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 15:29   #27
ne pazim na gramatiku...nekad da...al uglavnom ne
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 16:08   #28
postujem uglavnom pravila..stavljam velika slova..koristim smajlice..a sto se tice skracenica koristim miss u i tako nesto..i neke obicne rijeci koje su unutar zargona mene i osobe kojoj saljem (dorbro, cem...)
Daemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 21:02   #29
pišem imajući na umu da je smisao i cilj sms da prenese moje misli drugoj osobi-dakle, često mi promakne koje slovo u riječi, od interpunkcija uglavnom koristim samo zarez, služim se svim mogućim skraćenicama, pišem u dijalektu i imam neku fobiju od riječi "OK"...strašno me iritira i mrzim poruku kojim je ta riječ jedini sadržaj...ak već trebam neš potvrdit, uvijek nađem neki drugi izraz
__________________
.
miš_koji_vrišti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 21:12   #30
Najgore su te poruke kad znaš da trošiš pol kune samo na jedno da,ok,može ili neku sličnu glupost....
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 01:06   #31
Quote:
miš_koji_vrišti kaže:
i imam neku fobiju od riječi "OK"...strašno me iritira i mrzim poruku kojim je ta riječ jedini sadržaj...ak već trebam neš potvrdit, uvijek nađem neki drugi izraz
Kao da si čitala moje misli! I mene strašno to nervira.

Ali još više me iznervira, ili možda je bolje reći rastuži kad od nekoga koga smatram za prijatelja ili prijateljicu dobijem recimo za N.G. (ili rođendan) jedno uopćeno "Sretna ti Nova Godina". Mislim da prijateljstvo ipak zaslužuje makar razgovor preko telefona u tim prigodama ako već ne može doći do ličnog susreta. A ne ovako bezlično preko SMS-a.
__________________
La Duuuuurr

''Glupost je drugačija od svih bolesti. Oni koji su njome pogođeni uopće ne pate, uvijek pate drugi … ''
La Dur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 16:45   #32
ooo, pa blagdani i rođendani su neš sasvim drugo; ak je božić il uskrs, rođendan, obljetnica pazim na gramatiku i par dana prije smišljam neke dobre fore za poslat frendovima...a za novu godinu rijetko šaljem poruke jer uglavnom nisam u stanju pročitat poruku a kamoli napisat jednu
__________________
.
miš_koji_vrišti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 15:13   #33
Obično pazim na pravopis, velika/mala slova i te stvari. Volim da mi poruka lijepo izgleda.
Ipak najčešće pišem na dijalektu.
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.