Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2005., 13:26   #341
Quote:
soultaker kaže:

inače, skroz si mašio forum. sve o tome pročitaj:


Grrrr.

Namjera je da ovo postane ozbiljan gospodarstveni forum, treba dovlačiti a ne odvlačiti ljude
banderas is offline  
Old 03.01.2005., 21:50   #342
sori.

krivo sročena rečenica. nije mi to bila namjera, samo sam htio istaknuti kako na navedenom linku može saznati dosta toga što ga zanima.
__________________
forumaš s iskustvom
soultaker is offline  
Old 04.01.2005., 22:25   #343
1. Naravno da postoje razlike, to su prvenstveno odnos prema klijentu, nacin trgovanja (telefon, osobno, internet), provizija, placanje otvaranja naloga, mogucnost dobivanja margin kredita, ...

2. Tesko pitanje, ali male uglavnom rade sa fizickim osobama, dok velike rade sa institucijama. Koje su u ovom slucaju velike, a koje male, ne bi znao, ali ja bi savjetovao male, jer u principu broj brokera u malima je proporcionalno po broju klijenata ili prometu veci nego u velikima.

3.
a) Dostupnost.
b) Nacin trgovanja
c) Naknade

4. Kod vecine da, ne znam ni jedne koji nisu na obje burze, ali nije iskljuceno da i takvi ne postoje, u tom slucaju izbjegavati.

5. Neke da, u online nacinu rada. Za pravo realno trenutno stanje cijena potrebno se pretplatiti na Mostic na zse i/ili ATM na vse.

6. ?

7. Jednom sam napisao pa me netko proglasio huskacem i prodavateljem magle, stoga ...


Ovo nisi pitao, ali da dodam, da sam promijenio do sad 4 brokerske kuce.
Ono sta je bitno u tome je da sam kupnju svojih prvih dionica platio nekih 30% vise dok sam gledao koji su mi brokeri povoljniji. Dakle, manja steta je da promijenis brokera, nego da cekas i razmisljas o brokerima, ako imas ideju u sta investirati.
Ako nemas ideju, onda dobro razmisli, jer sve sta je danas gore sutra moze biti dolje (ovo je neoviso o ideji, naravno ).


Sta se tice ozbiljnog gospodarskog foruma, moze tu kakav podforum sa inv. fondovima, dionicama, nekretninama, osiguranjima, opcenito investiranjem u sve is svasta da se topici ne gube svugdje po gospodarstvu.

Ovako imamo par dugackih tema, koje se moraju drzati na vrhu da ih ljudi uopce mogu pronaci.

Ova forum sigurno ima drugaciju klijentelu od onog "drugog", pa zasto se ne fokusirati i pomoci ljudima da lakse prepoznaju takve teme.

Pozdrav
Billy is offline  
Old 08.01.2005., 05:28   #344
hej decko

ti mora da si serbianac ili
LUD

koce ti
dati Insiders info


taj mora da je ludji od tebe
strickson is offline  
Old 08.01.2005., 05:38   #345
hrv fondovi

nisam tocno upucen
u hrv poslovanje sa fondovima

to je nesto novo,

ali iz americke prakse,
vazno je da provjerite uspjesnost fonda
i tko upravlja njime

Znaci ,najvaznija je stucna osoba tj. pojedinac
iza doticnog fonda
pa ostaloooooo
strickson is offline  
Old 09.01.2005., 16:59   #346
Re: hrv fondovi

Quote:
strickson kaže:
ali iz americke prakse,
vazno je da provjerite uspjesnost fonda
i tko upravlja njime


Zanimljiva ta američka praksa
banderas is offline  
Old 09.01.2005., 17:12   #347
Quote:
Gazda kaže:
Eto, da se pridruzim pohvalama autorima na fenomenalno dobro napisanom daytrading prirucniku.

Moje pitanje za Americana: da li ti placas porez na zaradu od dionica? Ne znam kakvi su americki zakoni, a ni NZ porezni zakon mi nije jaca strana, ali koliko ja shvacam, ako ti kupujes dionice u svrhu preprodaje i zarade, to se onda racuna u dohodak i sukladno oporezuje? Ili sam u krivu? Ako placas porez, kako se to regulira i postoje li nacini na koje steknes olaksice?
Ovakvi su zakoni u Austriji sto se tice Daytradinga:

Daytrading spada u spekulacijski posao.
Ako kupujes dionice (bez obzira koje) i zadrzis ih najmanje godinu dana, neplacas porez.
Ako se bavis Daytradingom, a to znaci kupiti i prodati u roku minut ili malo duze, placa se najveci porez, jer je to spekulacija, sto je mnogima trn u oku.
Dakle, placa se porez postepeno do sume od € 50.000.-- godisnje, a sve sto prelazi tu sumu, placa se 49% !
U Hrvatskoj to jos nije tako, vec se to vecinom radi na crno.
Kad pricam sa Hrvatima koji se time bave, cude nam se!
Tamo kao nitko neprijavljuje nista!
Ali u EU moraju sve banke drzavi dati informacije (ako se te zatraze pri reviziji, tko je ta osoba i slicno) pa ako te uhvate da taj posao radis na crno, e onda ajme tebi.
Naravno mozes i riskirati i neprijavit, a onda se moze desit da te pri ulasku u zemlju cekaju lisicne
To se kod nas jako strogo kaznjava (u Americi je veca kazna zbog zataje poreza nego zbog ubostva, a kako su drukcije uhvatili Al-Caponea )
No nemam nista protiv tih zakona, jer ako se dobro zaradi, treba se platit i dobar porez (ali boli )
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Old 09.01.2005., 17:27   #348
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Da, mislio sam na otvaranje naloga koji kosta 50kn te i naloga za prodaju opet 50kn te provizije, ma to deru svugdje...

Mislio sam da prek Interneta bude jeftinije ili badava...
Kod svake transakcije, ulaza i izlaza placas odredjeni postotak, ovisi koliko se dogovoris, a to opet ovisi o prometu koji napravis!
Uglavnom, banka-broker nikad neizgube, jer dali si sa transakcijom izgubio ili dobio, uvijek placas postotak od te sume, bar je tako kod mene.
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Old 09.01.2005., 17:29   #349
Ma joj, ljudi. Pa kod nas to nitko ne prijavljuje, ne zato što bi time nešto izbjegavao, nego je regulativa takva.
Prihodi od kapitala su kod nas tax free.
Uostalom, da ne mislite da smo neki izuzetak, i Mađarska je nedavno uvela takvu regulativu.
presvetli is offline  
Old 09.01.2005., 17:34   #350
Quote:
TiNa. kaže:
dobro oce ko rec koliko vi zaradjujete majku mu ili ja trebam procitat svih 15 stranica i opet ne skontat nista
To se nemoze reci za jedan dan ili tjedan, nego za cijelu godinu, kad ti dodje prijava poreza.
Ali, u zadnje dvije godine su zarade sigurno pale, tj. prepolovile se, jer se trziste mijenja, razne recesije, pogledaj Ameriku, pa Njemacku, dakle oprezno.
Do prije dvije godine je zarada bila nekih € 500.000.-- do 600.000
prije poreza, a porez je u Austriji 50%
Zadnje dvije godine nikako preskocit nekih € 300.000.--
Ali prezivit ce mo i to
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Old 09.01.2005., 17:46   #351
Quote:
dalmoshica kaže:Do prije dvije godine je zarada bila nekih € 500.000.-- do 600.000
Taj podatak je zanimljiv jedino poreznicima.
Bilo bi zanimljivije vidjeti o kojem je postotku riječ.
presvetli is offline  
Old 09.01.2005., 20:23   #352
Quote:
presvetli kaže:
Taj podatak je zanimljiv jedino poreznicima.
Bilo bi zanimljivije vidjeti o kojem je postotku riječ.
Po transakciji nekih 1% ili malo manje ili malo vise, a naravno ponekad i debeli minus.
Dnevno bude do dvadesetak transakcija.
I taj mali postotak je sasvim dosta ako se po transakciji ulaze izmedju € 20.000.-- i € 150.000.--
Nikad nisu otvorene vise od tri transakcije istovremeno, osim u izuzetnim situacijama.
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Old 09.01.2005., 21:13   #353
OK, sad je jasnije.
presvetli is offline  
Old 09.01.2005., 21:31   #354
Quote:
dalmoshica kaže:

...
Ako se bavis Daytradingom, a to znaci kupiti i prodati u roku minut ili malo duze, placa se najveci porez, jer je to spekulacija, sto je mnogima trn u oku.
...
Koliko je to malo duže? 5 minuta ili možda 10 minuta? Pola sata? A što je sa 5 sati npr.? A da li sam ja daytrader ako na otvaranju burze zatvorim trejd u koji sam ušao jučer i pred kraj burze opet uđem u iste pozicije?

Kad definiraš daytrejding onda to napravi kako spada.
__________________
Let the candles light your path to profit!
DayTrader is offline  
Old 09.01.2005., 22:07   #355
Quote:
dalmoshica kaže:
Po transakciji nekih 1% ili malo manje ili malo vise, a naravno ponekad i debeli minus.
Dnevno bude do dvadesetak transakcija.
I taj mali postotak je sasvim dosta ako se po transakciji ulaze izmedju € 20.000.-- i € 150.000.--
Nikad nisu otvorene vise od tri transakcije istovremeno, osim u izuzetnim situacijama.
Koliki ti je omjer za dobitničke/gubitničke trejdove?
__________________
Let the candles light your path to profit!
DayTrader is offline  
Old 09.01.2005., 23:25   #356
Quote:
DayTrader kaže:
Koliko je to malo duže? 5 minuta ili možda 10 minuta? Pola sata? A što je sa 5 sati npr.? A da li sam ja daytrader ako na otvaranju burze zatvorim trejd u koji sam ušao jučer i pred kraj burze opet uđem u iste pozicije?

Kad definiraš daytrejding onda to napravi kako spada.
Nisam mislila na tocno definiranje, jer sam mislila da se to zna, sorry!
Ja uglavnom prodajem sve sto sam kupila prije nego se navecer burze zatvore.
Malo kad ih ostavim preko noci, jer onda nema spavanja
Sorry ako sam bila nejasna, nisam imala namjeru poducavati druge, jer svak ima svoju taktiku.
Inace, daytrading je jaaaako naporan za zivce i mislim da cu se polako ali sigurno prebacit na dugorocnije dionice.
Samo, daytrading ima posebnu draz, ali si nakon desetak godina potrosen.
A prije nego se to desi, reci cu
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Old 10.01.2005., 08:50   #357
dionice

zarada od dionica

JE osobni dobitak(profit)
koji moras prijaviti sa ostalim prihodima
i platiti porez


obicno je porez na prihod od dionica manji
od ostalih
s obzirom na Veci Rizik kod ulaganja

nigdje ne pise da ces ostvariti profit
kupoprodajom dionica
mozes i osiromasiti

itd.
__________________
Bog i Hrvati
strickson is offline  
Old 10.01.2005., 22:53   #358
Re: dionice

Quote:
strickson kaže:
zarada od dionica

JE osobni dobitak(profit)
koji moras prijaviti sa ostalim prihodima
i platiti porez

Ne u Hrvatskoj.

Za sad u Hr ne postoji porez na kapitalnu dobit, pa se tako ne placa porez na kupoprodajnu razliku u cijeni dionica, ne placa se porez na stednju i slicne stvari.

Od ove godine se cak ne placa ni porez na dividende.

Cilj drzave je da potice ulaganja, investicije, stednju, prema tome ne postoji vjerovatnost da ce se tako skoro i uvesti takav porez.

A ovdje pricamo o Hr nadam se
Billy is offline  
Old 11.01.2005., 04:32   #359
porez na dionice

Odlicno


Vudri Ga Blaz
sto manje poreza, bolje za "business"

a koliko se dionica prodaje na zagrebackoj burzi
da bi mogao
sastaviti "equity fund"
od 10 do 15 dionica iz razlictih hrvackih poduzeca.

nabrojite mi ih
pored par banaka i plive
__________________
Bog i Hrvati
strickson is offline  
Old 11.01.2005., 08:51   #360
Re: porez na dionice

Quote:
strickson kaže:
Odlicno


Vudri Ga Blaz
sto manje poreza, bolje za "business"

a koliko se dionica prodaje na zagrebackoj burzi
da bi mogao
sastaviti "equity fund"
od 10 do 15 dionica iz razlictih hrvackih poduzeca.

nabrojite mi ih
pored par banaka i plive
Ti i sam znas, da ce se u Hrvatskoj tesko naci dobar izbor dionica.
Uostalom, za porez uopce nije bitno koje dionice, iz koje zemlje, od kojih firmi, te kupujes!
Bitna je zemlja iz koje ti to obavljas, tj. gdje zivis i radis, jer porez se placa u zemlji u kojoj godisnje zivis bar 6-mjeseci i 1-dan!
To uopce nema veze sa kojim dionicama trgujes!
Dakle, ako kao austrijanac odes u Thailand i od tamo obavljas ovaj posao, ili bilo koji drugi, placat ces tamo porez.
Naravno da je onda interesantno izabrati zemlju u kojoj je porez nizi (vazi za vece zarade da se bar ispalti otic)
Ovo vrijedi za EU!
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.