Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2009., 12:55   #461
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Pa valjda to znaju,istina da je bilo početničkih pitanja ali forumaši koji se sad u zadnje vrijeme javljaju ipak su"maheri"mora se priznati.Zar ne?
jesu, ali je moj odgovor bio u skladu sa vremenom koliko sam dugo ja prisutan na forumu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:20   #462
e ,sad upadam u drugu temu, ali imam jedno pitanje.

kako se riješava pitanje donacija, ne kako se knjiži, nego kako se ispravno uvode dokumenti ako je sve po zakonu.
konkretno, na skladištu imam veliku zalihu robe(cca 100000KN nabavne vrij.) koju bih donirala fizičkoj osobi, ako je to izvedivo. ta vrijednost je ispod o,5% prihoda u 2008.
znači, teoretski bi išlo u porezno priznatu olakšicu..
e sad, kakve popratne dokumente treba imati, a da je u slučaju nadzora sve po propisu, trba li zvati koga iz porezne uprave na uvid ili?
kako ja dokazujem stvarno da je to donirano s obzirom da je u pitanju fizička osoba?
ili "prodati " po nab. cijeni kroz maloprodaju ili ima li kakva druga ideja?
hvala
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:24   #463
Neće ići,ali reci o kojoj vrsti robe se radi i koji je razlog donacije
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 23:42   #464
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Imali smo puno povrata PDV-a zbog uvoza i svaki mjjesec bih slala njima na kontrolu dokumentaciju kako bi se PDV prebio sa drugim davanjima.
Tu ti zadrže mjesec dana knjige kod sebe
Kako i Vlado kaže nešto slično, meni nije jasno, zašto si im davala knjige?? Ja nisam nikada, PDV od uvoza sam na kraju mjeseca prebio kroz obračun kao i svaki drugi ulazni...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 23:52   #465
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ja sam nedavno uzeo E-poreznu (preko E-zabe) i
Vlado, ok, odgovor je dakle da se onda može imati uvid u sve porezne račune i PDV, što jest super! Ali, pitao sam KOLIKO to košta, jer time MI olakšavamo državi, a moramo to plačati više stotina kuna?? što se tiče smart kartice, tehničko pitanje je zašto moja smart kartica za RBA nebi mogla uredno raditi i za E-svrhe... Ali, nisu valjda dovoljno pametni da se toga sjete, svak lijepo izdaje svoju smart karticu, a mi onda uvlači-izvlači...
I na koncu E-zaba, a ima li drugih žaba, recimo RBA žaba?? To miriše na neko favoriziranje Zabe??

Ono što si napisao o knjiženju plaćanja, objesit ću mačku o rep, jer su me dobro oderali kamatama dok sam shvatio da su to kamate na dan-dva-tri od dana mojeg internetskog naloga pa do knjiženja. Možda smo mi daleko i tužno južno, pa signal treba preći duži put?? Tko zna. Ipak, preciznosti radi: plaćam preko RBA. Možda je tu problem?

Vlado, naknadno sam pročitao, dakle košta te taj "vic" 720 kn godišnje?!? Što da ti kažem previše mi je to love da bih je bacio i DRŽAVI olakšao posao, smanjio ispis na papir itd. Ima Dubravka pravo: NEKA PRINTAJU!!! Ili smanje cijenu.
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 19.05.2009. at 00:03.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 00:00   #466
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
jesu, ali je moj odgovor bio u skladu sa vremenom koliko sam dugo ja prisutan na forumu
Daj vi dvoje u smokve, pojma nemam da te kamatice od nešto lipa ili ukupno koja kuna mora ići na konto... ma KOJI konto? Nije na 47?? E sad se ne junačite, oću par riječi objašnjenja, zašto ta kamata nije ista kao svaka kamata, kako to nikada nisam pročitao? E jes ovo zaguljena nauka... Nego dobro je da ima vas volontera...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 00:27   #467
Dali me netko može uputiti gdje naći tekst koji bi mi objasnio može li "pemzić" biti direktor firme, ako može što bi sve trebalo znati o tome? Znam da može zamrznuti mirovinu, ali ne radi se o tome!

Reko je jedan: da mi daju samo 500 kn mirovine, opet je to bolje nego da firma plaća 500 kn doprinosa!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 08:57   #468
Ne može biti direktor jer onda gubi pravo na mirovinu ali može biti prokurista.
Daj odi u tražilicu ukucaj prokurista,ne znam gdje je bilo ali pisala sam o tome.
Ma kamate ti idu na 4 .
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:31   #469
Ja sam pitala savijetnike RRIF-a, u ožujku sam zvala, i rečeno mi je da penzioner može biti direktor, te da se mora priložiti riješenje o mirovini, da je ne mora stopirati.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:41   #470
Može biti vlasnik d.o.o. ali ne može istodobno biti direktor,mora biti druga osoba,eto to sam ja saznala,pa evo provjeriću još jednom da ne zbunjujemo ljude
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 14:18   #471
Evo, moja informacija koju ja imam je ovakva:

Umirovljenik u svojstvu člana uprave

Kada umirovljenik počne obavljati samostalnu djelatnost (u slučaju kada mora plaćati obvezne doprinose) ili se zaposli, isplata mirovine se obustavlja.

Izuzetak su korisnici invalidske mirovine, kojima se ista ne obustavlja.

Prema Zakonu o trgovačkim društvima umirovljenici mogu obavljati upravne poslove u društvu kao prokuristi.

Prokurist može sklapati sve ugovore i poduzimati sve pravne radnje u ime i za račun poduzeća i zastupati ga u postupcima pred upravnim i drugim državnim tijelima, ustanovama i sudovima.

U slučaju kada je umirovljenik prokurist, isplata mirovine se ne obustavlja, a dohodak se obračunava kao drugi dohodak. Dakle, plaćaja se porez na dohodak po stopi 25% i prirez.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 14:56   #472
e-fina

preko nje imam kompletnu poreznu upravu (uvid u porezne kartice, dnevno stanje kao i predaja SVIH obrazaca), regos, bonitete, statističke izvještaje, e-mirovinsko i e-zdravstveno, dakle sve prijave, odjave, čak sam i dodatno zdravstveno tražila prek nje.
Ne bi ju mijenjala ni za što. Dostava svih obrazaca i sva usklađenja - kada i kako ja oću. Trošak - zanemariv, u usporedbi sa troškom goriva vremena i živaca.



Koristim čitač koji od prije imam od jedne banke (nije ZABA!), i plaćam Fini mjesečno neku siću ... stvarno sada ne znam koliko, 50 kuna ? Mada taj čitač nije toliko bitan, njegova cijena je nekih 100 kn.


Uzela sam ju čim je izašla, i stvarno mi je žao da se više ne koristi .

Zadnje uređivanje sarabara : 19.05.2009. at 15:07.
sarabara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 18:11   #473
Wink

Cijenjene kolegice, molim vas dogovorite se!! Hvala na svim odgovorima, ali baš nisam načisto što i kako! Radi se o firmi i vlasnik oće u mirovinu, ali bi bio direktor, bez plaće, jasno! (magarac za sve, kao i do sada!) Zapravo, prvo pitanje je: mora li firma imati direktora?? Netko mora biti odgovorna osoba!

Usuglasite se molim, pa mi recite kako treba! A ja idem čitati o prokuristima.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 18:19   #474
Quote:
sarabara kaže: Pogledaj post
e-fina
Hvala, znam da su prednosti velike, ali za malu firmu 600, ili Vlado kaže 720 kn, godišnje je ipak izdatak. I pretplatu na časopis sam otkazao, godina je gadno počela! Ni 60% lanjskog prometa! Kako je meni Fina 150 m od prodavaonice, nije problem šetnja, problem je cijena, jer ako je to partnerstvo sa državom, smanjenje posla zaposlenima u Fini, smanjenje papirologije, ažurnost, onda cijena treba biti 100-200 kn godišnje! Ili besplatno, osim naravno cijene kartice i čitača! Svakome tko zna da je smart kartica običan ključ, (kao i RF beskontaktna) jasno je da bi se sa svakom karticom (npr banke, koja je besplatna!) nakon validacije trebalo moći pristupiti svakoj "bravi". A ne za svaku banku ili za Finu umetati drugu karticu. Informatika...joj!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 07:06   #475
Quote:
sarabara kaže: Pogledaj post
preko nje imam kompletnu poreznu upravu ...
Mada taj čitač nije toliko bitan, njegova cijena je nekih 100 kn..
Ne znam zašto, ali IDD nemaju za sada
Još nikad nisam platio čitač, a kako radim internet bankarstvo sa više lokacija imam ih na 4 mjesta instalirane
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 07:14   #476
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
..jasno je da bi se sa svakom karticom (npr banke, koja je besplatna!) nakon validacije trebalo moći pristupiti svakoj "bravi". A ne za svaku banku ili za Finu umetati drugu karticu. Informatika...joj!
možda je kartica besplatna, ali plaćaš uslugu - jednu za održavanje računa, a drugu za e-bankarstvo (u 3 banke to imam kao izdvojene stavke).
Zato su i banke išle u suradnju sa FINOM da ne moraš imati još jednu karticu. ja sam je tek nedavno uzeo, ali već se mislim, kako će ljeti, kada su gužve, biti užitak to odraditi iz hladovine
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 09:46   #477
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto, ali IDD nemaju za sada

Kako nemaju kad ja svaki mjesec šaljem ... jedino što se zove
ID-novi ? Što nije to to?
sarabara is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:27   #478
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Dali me netko može uputiti gdje naći tekst koji bi mi objasnio može li "pemzić" biti direktor firme, ako može što bi sve trebalo znati o tome? Znam da može zamrznuti mirovinu, ali ne radi se o tome!
BEZ obustave mirovine umirovljenik ujedno i vlasnik doo može ostati samo kao vlasnik s tim da na mjesto direktora koje je on obavljao zaposli i u Trgovačkom sudu imenuje za direktora drugu osobu.U tom slučaju mora izaći iz članstva društva,znači ne smije nikako ostati kao član uprave.
PROKURISTA može biti-provjereno,isto mora u Trgovačkom sudu izmijeniti dosadašnji svoj status ,više nije direktor,nego prokurista.
Napravi se što širi ugovor,mislim na to da se u ugovoru navede sve što je moguće da on obavlja kao prokurista.O tome će bolje znati pravna struka
.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:25   #479
Dubravka hvala!

Ovo vrijedi i za umirovljenike u invalidskoj mirovini?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:28   #480
Quote:
sarabara kaže: Pogledaj post
Kako nemaju kad ja svaki mjesec šaljem ... jedino što se zove
ID-novi ? Što nije to to?
Nije. Imaš ID, IDD i IDD-1.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.