Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2007., 18:01   #21
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
A igru uvijek igraju dva igrača, ne samo jedan, i to je činjenica, makar to nekome možda ne odgovara.

i neigranje utjece na konacan rezultat.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:46   #22
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
znači, ti misliš da postoje krivci i žrtve? u međuljudskim odnosima k tome?
Pa naravno da postoje .... i u međuljuskim odnosima dapače. Ne kažem da masa slučajeva ne podrazumijeva obostranu krivnju ali se isto tako ne može reći da su uvijek, baš uvijek oba partnera kriva za razvod.

Quote:
Smart_bitch kaže:
A igru uvijek igraju dva igrača, ne samo jedan, i to je činjenica, makar to nekome možda ne odgovara.
Smart čini mi se da brkamo učestvovanje u nekom međuljudskom odnosu kao nijemi promatrač događaja koje prouzrokuje neko drugi a tiču se tebe i aktivno doprinošenje razvoju i ubrzavanju tih događaja koji će rezultirati rastavom. Onaj ko pokušava izgladiti stvari, radi na kompromisu, dijalogu i svemu što bi moglo spasiti neki brak ne može snositi jednaku (ili bilo kakvu) krivicu za razvrgnuće kao onaj ko čini sve suprotno tome, pa makar prva osoba prije zatražila razvod nakon što uvidi da dalji pokušaji spašavanja zajednice nemaju smisla.

Ova rečenica da su za razvod uvijek krivi oboje mi je jednako besmislena kao i ona da su za rat krivi/potrebni oboje/dvoje.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:48   #23
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Ova rečenica da su za razvod uvijek krivi oboje je mi je jednako besmislena kao i ona da su za rat krivi/potrebni oboje/dvoje.
ne mozemo to ipak izjednacavati, jer rat uglavnom vode upravo oni koji nisu izabrali da uopce budu u odredjenoj zajednici koja se razvrgnula, a u braku to nije slucaj
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:59   #24
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
ne mozemo to ipak izjednacavati, jer rat uglavnom vode upravo oni koji nisu izabrali da uopce budu u odredjenoj zajednici koja se razvrgnula, a u braku to nije slucaj
Ne nisam mislio bukvalno upoređivati ta dva slučaja samo sam pokušao skrenuti pozornost na besmisao rečenice da je uvijek, baš uvijek za razvod krivo oboje.

U xy slučajeva ono drugo nije i pored najbolje volje uspjelo spasiti brak ... u čemu je onda njegova/njena krivnja za razvod?
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 19:04   #25
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Ne nisam mislio bukvalno upoređivati ta dva slučaja samo sam pokušao skrenuti pozornost na besmisao rečenice da je uvijek, baš uvijek za razvod krivo oboje.

U xy slučajeva ono drugo nije i pored najbolje volje uspjelo spasiti brak ... u čemu je onda njegova/njena krivnja za razvod?
vidis, a ja sam sad sigurna da cemo se nas dvoje sloziti da je koristenje rijeci uvijek, nikad, sve zapravo vrlo nekonstruktivno
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 19:21   #26
kriv je brak

Nisu ljudi krivi, kriv je brak .

Brak je prevaziđena institucija smišljena od strane društva da stavi u okvire ljubav dvoje ljudi da bi se zaštitila djeca i imovina. Kad se nešto takvo prekrasno kao što je ljubav između dvoje ljudi institucionalizira i kad se slože da država i društvo ugovorom koji poptpišu stoji iza njihove veze, kad se umiješa zakon, statut, prava i propisi izgubi se automatski ono što ljubav podrazumijeva - slobodni izbor da se voli i ljubi kako želiš.

Umješa se odjednom rodbina, krediti, računi, plate, djeljenje kreveta i stola, vremena, praznika, trgovanja, razviju se enomrma očekivanja, upletu se kolektivne ideje kako veza treba izgledati. Više nisu dvije osobe, sad su par i sad se moraju ugađati jedno drugome i ispunjivati očekivanja. Nemaju više slobode da odu kad žele, da se vrate kad žele da se druže s kim žele, da spavaju gdje žele. Svi računi se moraju polagati partneru. Ljubav ne trpi ograničenja. Ljubav se dešava u slobodi izbora. Samo dvije slobodne samostalne osobe koje stoje svaka na svojim nogama mogu ulaziti u zdrav odnos. Brak uništava svu ljepotu ljubavi. Partner postaje zatvor. Tako i jedan i drugi postaju i tamničar i zarobljenik.

Brak je nastao na jednom stupnju i na jednom stupnju će nestati, a naša generacija je svjedok njegovog odumiranja. U budućnosti će biti opcionalan i u njega će stupati samo nesigurni ljudi skloni sadomazohizmu.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 19:43   #27
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
U xy slučajeva ono drugo nije i pored najbolje volje uspjelo spasiti brak ... u čemu je onda njegova/njena krivnja za razvod?
u tome sto je izabrao takvog partnera s kojim ne moze ostvariti uspjesnu dugotrajnu vezu.

nemam iskustva s razvodima ali imam s vezama. mi jako dobro znamo sto biramo, a svjesno to shvatimo tek kad sve puca. shvatimo da smo od pocetka vidjeli sto ne valja, i preko cega necemo moci proci, ali smo si lagali, zavaravali se nastojeci odrzati vezu.

nista ne znaci "najbolja volja" kojom se spasava veza. put u pakao je poplocan najboljim namjerama

partneru koji nije zelio prekid najlakse je okriviti drugoga da je iskljucivo kriv za kraj veze, kako ne bi morao pogledati u ogledalo. jer tada bi se i on morao promijeniti.

najvise mrzim kad mi frendice pricaju, moj brak ne valja, muz je taj koji se mora promijeniti. ali ako tebi ne valja, sto se ti ne promijenis? njemu valja. ako se ne zelis mijenjati, odi. i prihvati svoju odgovornost za rastavu

ali ne, uvijek je kriv onaj drugi

Zadnje uređivanje Vilenica : 11.10.2007. at 19:44. Reason: ispravak tipfelera
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 22:03   #28
Vilenica, nerado to činim, ali potpisujem tvoj post.

Nerado zato što je teže priznati si da si pogriješio već u startu nego okriviti onog drugog.

Krivica onog drugog koji ostaje je baš u tome što ostaje.
I makar je netko uvijek (da putnica, uvijek ) više kriv, krivnja je na oboma.
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 22:37   #29
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
U xy slučajeva ono drugo nije i pored najbolje volje uspjelo spasiti brak ... u čemu je onda njegova/njena krivnja za razvod?
Možda u nečemu što je dovelo do toga da se brak uopće TREBA spašavati? Odnos između dvoje ljudi nitko sa strane ne može prosuđivati - to je cijeli splet uzročno-posljedičnih zbivanja. Ja tebi mogu reći npr "Njega nikad nema doma!" i ti ćeš reći "koji smrad! Bježi od obaveza, bježi od žene!" a istina je možda da sam ga prethodno toliko "izludila" da je jedino u tim svojim bjegovima - pronašao način da nekako funkcionira... ili da me ne nalupa. Istina je relativna stvar - sve ovisi TKO ju priča... Naravno, nećemo sad o ekstremnim situacijama kad netko nekog nalupa - onda se VIDI što je istina, jer druga strana ima masnicu. Ali psihološka "igra" između dvoje ljudi... to je teško prosuditi tko je kriv a tko je prav. Naravno, svi mi želimo biti pravednici. Ali - pitanje je zapravo zašto je nečiji muž otišao s "mladom kokom"... da li bi to učinio i ovako i onako? Da li je on osoba koja bi bolje funkcionirala da mu se CRTALO što i kako se od njega očekuje a žena je mislila da sve treba na divno, krasno, bajno, uljuljkati ga, tetošiti... Možda se on uopće nije dobro osjećao u tom tetošenju. I sad gledamo sastrane i sudimo: on je smrad jer je zbrisao od diiiivne osobe koja mu je SVE dala, a on nije znao cijeniti! Ma figu! Možda mu je dala sve - osim onog što je njemu bilo važno. I obratno. Odnosi između ljudi u braku su vrlo škakljiva stvar. Kad gledaš činjenice - on ovakav, ona onakva... brzo možeš prosuditi. Ali kasnije kad gledaš život nekih ljudi - u drugom braku funkcioniraju sasvim ok, a u prvom su bili katastrofa. Otkud odjednom taj preobražaj? Karakter svoj teško mijenjaju... Dakle - vjerojatno se nešto nije "poklopilo" između dvije osobe, dok se s nekom trećom - poklapa.
Dakle - primjeri su dani čisto onako - nasumce... Ne generaliziram. Ali uvijek postoji i neki uzrok nečemu. Možda banalan, ali - postoji. Krivica - obostrana? Da, vjerojatno - da. Koliko god to bilo tužno. Možda se jednostavno - ne znamo dobro postaviti da bi bolje funkcioniralo.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 22:50   #30
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Nisu ljudi krivi, kriv je brak .
Brak je prevaziđena institucija smišljena od strane društva da stavi u okvire ljubav dvoje ljudi da bi se zaštitila djeca i imovina. Kad se nešto takvo prekrasno kao što je ljubav između dvoje ljudi institucionalizira i kad se slože da država i društvo ugovorom koji poptpišu stoji iza njihove veze, kad se umiješa zakon, statut, prava i propisi izgubi se automatski ono što ljubav podrazumijeva - slobodni izbor da se voli i ljubi kako želiš.
Slobodni izbor je i stupanje u brak. Slobodnim izborom biramo da volimo i ljubimo tu osobu i ni jednu drugu. Papirologija? Pa šta? Ako papir nije važan -onda ne bi trebao biti važan ni NAKON što ga potpišeš, u smislu da ne bi trebao utjecati na promjene u samoj ljubavi i vezi te dvije osobe.

Quote:
Umješa se odjednom rodbina, krediti, računi, plate, djeljenje kreveta i stola, vremena, praznika, trgovanja, razviju se enomrma očekivanja, upletu se kolektivne ideje kako veza treba izgledati.
I u zajedničkom životu bez potpisivanja papira - može se sve to desiti.
Quote:
Više nisu dvije osobe, sad su par i sad se moraju ugađati jedno drugome i ispunjivati očekivanja. Nemaju više slobode da odu kad žele, da se vrate kad žele da se druže s kim žele, da spavaju gdje žele. Svi računi se moraju polagati partneru.
Jesu, uvijek su dvije osobe i to bi uvijek trebali ostati. Dvije osobe koje se druže s kim žele i kad žele.

Quote:
Ljubav ne trpi ograničenja. Ljubav se dešava u slobodi izbora. Samo dvije slobodne samostalne osobe koje stoje svaka na svojim nogama mogu ulaziti u zdrav odnos. Brak uništava svu ljepotu ljubavi. Partner postaje zatvor. Tako i jedan i drugi postaju i tamničar i zarobljenik.
Pa bi trebali voljeti svaki dan drugu osobu? Ljubav je sloboda izbora. Ali - IZBORA. I ako jednu osobu IZABEREŠ, onda joj nisi ni tamničar ni zarobljenik. Ta osoba postaje tvoj - IZBOR. Ali - da, samostalne osobe na svojim nogama bi trebale ulaziti u brak. I tada se ne bi uništavala ljepota ljubavi.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:03   #31
Ta spika da igru igraju uvijek dva igrača, jednostavno nije točna. Ako namjerno nekome lažem i taj ne zna i ne može znati da lažem jer sam opasna i dobra lažljivica, kako on može biti kriv? Zato što nije pretpostavio da svi ljudi uvijek lažu, kad bi to svi stalno i uvijek pretpostavljali, svijet bi bi bio vrlo paranoično mjesto.

I ne nisu uvijek krive obje strane. Ja pouzdano znam da sam u jednoj vezi (dobro nije brak, ali svejedno) ja bila kriva za početni, srednji i završni udarac.

Zato i tvrdim da je teza bezvezna. I možda bi mi olakšalo da mogu podijeliti krivnju, ali nekako mi se tad činilo, a i sad mi se s čini, da bi to tek bilo nisko. Sfušati i onda reći: Ah dragi da si samo primijetio, da si čitao znakove, misli, što li već…
vesela sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:09   #32
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Kad se nešto takvo prekrasno kao što je ljubav između dvoje ljudi institucionalizira i kad se slože da država i društvo ugovorom koji poptpišu stoji iza njihove veze, kad se umiješa zakon, statut, prava i propisi izgubi se automatski ono što ljubav podrazumijeva - slobodni izbor da se voli i ljubi kako želiš.
Ta i takva ljubav kakvu ti opisuješ s brakom s povezuje tek zadnjih dvjestotinjak godina. Prije toga se brakovalo iz interesa, a ljubovalo izvan braka. Često i platonski.
Vitezovi, djeve, rupčići, turniri.

Ne znam što je bilo bolje načelno. Privatno: sviđa mi se svaku večer lijegati u krevet s čovjekom koji mi je lijep, pa makar nas mučili krediti, zakoni i statuti.
vesela sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:27   #33
DARU rekla si

Pa bi trebali voljeti svaki dan drugu osobu? Ljubav je sloboda izbora. Ali - IZBORA. I ako jednu osobu IZABEREŠ, onda joj nisi ni tamničar ni zarobljenik. Ta osoba postaje tvoj - IZBOR. Ali - da, samostalne osobe na svojim nogama bi trebale ulaziti u brak. I tada se ne bi uništavala ljepota ljubavi.

Slažem se s tobom u potpunosti. Možda nisam bila dovoljno jasna pa misliš da zagovaram mijenjanje partnera. Slažem se da je ta osoba IZBOR i to naš i da joj nismo ni tamničar ni zarobljenik. Apsolutno je bitno tko stupa u odnos, ne samo partner nego kakvi smo mi. Slažem se kao što si rekla da to trebaju biti samostalne osobe na svojim nogama. To je bitan preduvjet skladnog odnosa. Sa papirom ili bez njega.

Ali ...ono što će djevojka tolerirati svom dečku i smatrati normalnim kao žena neće više. Da ne pišem eseje i ne nabrajam ali od potrošnje novaca, preko druženja, pa do korištenje slobodnog vremena, odjevanja, zabave, hranjenja, prijatelja, prijatljeica .... odjednom svagdje se postavljaju ograničenja.

Gdje si bila, kad ćeš doći, kud ideš, tko ti je ta, zašto se ovako kasno vraćaš? koliko si potrošio,?zašto si to kupio bez da me konzultiraš?, zašto me nisi pitala? obavjesti me, javi se, zašto si išao sam, a mene nisi poveo... zašto pričaš sa tom ženom ....ne razgovaraj s tim muškarcem, ne sviđa mi se.... makni te cipele... zašto ne ideš s menom u kazalište, promjeni kanal, masiraš me tim utakmicma, više voliš nogomet od mene ... ne jedi na kauču... opet moram kupiti mrvice... zašto si opet na telefonu .... opet izlaziš sa prijateljima, a ja ...

Potpisivanjem papira država i društvo vam daju pravo da zahtjevate polaganje računa jedno drugom.

To polaganje računa narušava osobnu slobodu. Iznakazuje ljubav. Uništava ljepotu. Ta kontrola ponižava partnere. To nasrtanje na osobne granice čini brak ružnim a partnere nesretnima. Pa ti kaži da to nije tako, ali ja ću te pitati pokaži mi te golubiće koji su živjeli happily ever after....
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:54   #34
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Ali ...ono što će djevojka tolerirati svom dečku i smatrati normalnim kao žena neće više.
i to je prva, osnovna, skolska pogreska
radi koje se dogadja ovo sto navodis:

Quote:
To polaganje računa narušava osobnu slobodu. Iznakazuje ljubav. Uništava ljepotu. Ta kontrola ponižava partnere. To nasrtanje na osobne granice čini brak ružnim a partnere nesretnima. Pa ti kaži da to nije tako, ali ja ću te pitati pokaži mi te golubiće koji su živjeli happily ever after....
potpuno se slazem s tobom u citiranom dijelu, stoposto, ali do njega i dolazi upravo radi prve, osnovne pogreske: u jednom trenutku nisi ono sto zapravo jesi. toleriras. zelis se prikazati boljim, strpljivijim, ne zelis izgubiti obozavano bice , pa radis ustupke na vlastitu stetu.

e zato i ona/on snosi ravnopravan dio krivnje, jer prije braka nije bio iskren partneru, a sto je najgore niti sebi.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 11:46   #35
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Nisu ljudi krivi, kriv je brak .

Brak je prevaziđena institucija smišljena od strane društva da stavi u okvire ljubav dvoje ljudi da bi se zaštitila djeca i imovina. Kad se nešto takvo prekrasno kao što je ljubav između dvoje ljudi institucionalizira i kad se slože da država i društvo ugovorom koji poptpišu stoji iza njihove veze, kad se umiješa zakon, statut, prava i propisi izgubi se automatski ono što ljubav podrazumijeva - slobodni izbor da se voli i ljubi kako želiš.

Umješa se odjednom rodbina, krediti, računi, plate, djeljenje kreveta i stola, vremena, praznika, trgovanja, razviju se enomrma očekivanja, upletu se kolektivne ideje kako veza treba izgledati. Više nisu dvije osobe, sad su par i sad se moraju ugađati jedno drugome i ispunjivati očekivanja. Nemaju više slobode da odu kad žele, da se vrate kad žele da se druže s kim žele, da spavaju gdje žele. Svi računi se moraju polagati partneru. Ljubav ne trpi ograničenja. Ljubav se dešava u slobodi izbora. Samo dvije slobodne samostalne osobe koje stoje svaka na svojim nogama mogu ulaziti u zdrav odnos. Brak uništava svu ljepotu ljubavi. Partner postaje zatvor. Tako i jedan i drugi postaju i tamničar i zarobljenik.

Brak je nastao na jednom stupnju i na jednom stupnju će nestati, a naša generacija je svjedok njegovog odumiranja. U budućnosti će biti opcionalan i u njega će stupati samo nesigurni ljudi skloni sadomazohizmu.
__________________
..all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves.
girlnextdoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 21:45   #36
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
DARU rekla si
...ono što će djevojka tolerirati svom dečku i smatrati normalnim kao žena neće više. Da ne pišem eseje i ne nabrajam ali od potrošnje novaca, preko druženja, pa do korištenje slobodnog vremena, odjevanja, zabave, hranjenja, prijatelja, prijatljeica .... odjednom svagdje se postavljaju ograničenja.

Gdje si bila, kad ćeš doći, kud ideš, tko ti je ta, zašto se ovako kasno vraćaš? koliko si potrošio,?zašto si to kupio bez da me konzultiraš?, zašto me nisi pitala? obavjesti me, javi se, zašto si išao sam, a mene nisi poveo... zašto pričaš sa tom ženom ....ne razgovaraj s tim muškarcem, ne sviđa mi se.... makni te cipele... zašto ne ideš s menom u kazalište, promjeni kanal, masiraš me tim utakmicma, više voliš nogomet od mene ... ne jedi na kauču... opet moram kupiti mrvice... zašto si opet na telefonu .... opet izlaziš sa prijateljima, a ja ...

Potpisivanjem papira država i društvo vam daju pravo da zahtjevate polaganje računa jedno drugom.

To polaganje računa narušava osobnu slobodu. Iznakazuje ljubav. Uništava ljepotu. Ta kontrola ponižava partnere. To nasrtanje na osobne granice čini brak ružnim a partnere nesretnima. Pa ti kaži da to nije tako, ali ja ću te pitati pokaži mi te golubiće koji su živjeli happily ever after....
Ne nameće takav odnos društvo, ni papir. KARAKTERI i OBAVEZE koje dolaze s vremenom mogu nametnuti takav odnos. Jer - ako živimo zajedno, s papirom ili bez, ako dijelimo sve - onda se i DOGOVARAMO oko svega. Ja mogu svojeglavo reći "Kupila sam si štikle od 3000kn!" A on mi može odgovoriti "Neka si draga, ja sam baš u dućanu spraćkao 7000kn na laptop!" - samo je pitanje onda šta ćemo ostatak mjeseca jesti i piti i čime ćemo platiti režije, odnosno - tko će nam hraniti djecu jednog dana. Dakle - dogovor! Izražavanje želje, dogovor oko realizacije - i stvar klapa! Samo često se dešava da jedan partner uzme sebi dovoljno slobode za "ne polaganjem računa" na uštrb onog drugog. Onda to nije suživot - nego teror! Idi ti brate mili kud te volja - nitko ti ne brani da popiješ cugu s dečkima nakon posla... ali - zašto misliš da to i JA ne želim - bar ponekad? Gukni golube koji su ti planovi, pa da i ja mogu svoje nešto isplanirati ponekad, a ne da sam dežurni babysitter, spremačica, peračica, kuharica, puš...ca - a da se svijet vrti oko tvog dupeta! I onda žene počnu "Gdje si? S kim si? Do kad si?" - jer PRETJERUJU u svojoj slobodi. Onda - nisi trebao BIRATI da ćeš s nekim živjeti (ženio se ili ne ženio) - onda živi SAM pa radi SVE po svom. Sloboda je relativna stvar. I - divna je dok ne ugrožava - slobodu onog PORED NAS, to mogu biti čak i naši roditelji, cimeri... a kamo ne osoba s kojom biraš da ideš kroz život.
Pričamo o toleranciji djevojke i dečka - koji NE žive zajedno, a to nije nikako ISTO kao onda kad se dijeli život. Čak i BEZ papira - ta ista djevojka bi nakon nekog vremena počela bar NEŠTO od toga pitati. Ako ništa drugo - iz praktičnih razloga. Zašto da cijelo popodne stojim kraj šporeta i nakuhavam ručkove i večere - a da on na kraju dođe u ponoć i legne u krevet bez da pojede? Jer - je jeo vani... Praktični razlog - "Dragi, gdje si? Aha! A hoćeš li doći kući na ručak? Nećeš? Doooobrooo! Odoh ja laprdat po dućanima, a ne mijesit njoke!!!" - i svi happy!
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 14:34   #37
hm..

nebitni su papiri- ako sa nekim imate dijete , normalno je da imate i odgovornost i da je brak kao zajednica obiteljska sasvim normalna i dobra pojava..to nije tema ovog topica da sad teoretiziramo o modifikacijama braka ili razlozima institucionalizacije zajednice

samo sam zelio da prokomentirate onaj famozni izraz "uvijek, baš uvijek"

zanimljivo je da se oko toga ne možemo složiti a stvar je ipak za mene jednostavna -
postoje iskreni , pravedni i odgovorni ljudi , isto tako postoje nesigurni neogovorni i sebični ljudi koji su najčešće i agresivni.
ne može se generalizirati odnose među ljudima pa tako ni u braku - nisu uvijek dvoje krivi za sukob- često je jedna budala dovoljna koliko god vi bili tolerantni i miroljuvbivi nečije ponašanje se jednostavno ne smije uvijek tolerirati a onda nastupa zahlađenje odnosa- tako je i u braku
jedino je pitanje kako možemo biti sigurni da dobro poznamo osobu sa kojom radimo dijete- jer brak je više od ljubavne veze, to je veza u kojo nastaju ta divna stvorenja koja zovemo djeca i za čiju smo psihu i tijelo odgovorni.
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 15:04   #38
Quote:
mislim... kaže: Pogledaj post
jedino je pitanje kako možemo biti sigurni da dobro poznamo osobu sa kojom radimo dijete- jer brak je više od ljubavne veze, to je veza u kojo nastaju ta divna stvorenja koja zovemo djeca i za čiju smo psihu i tijelo odgovorni.
ovo je kljucno pitanje, slazem se, a jedino sto na njega mogu odgovoriti je: slusaj svoj unutarnji glas. povuci se u tisinu gdje te ne ometaju zelje, strahovi, selo, svijet...i razmisli sto si spreman dati i sto mozes prihvatiti, a sto ne.

ne zivjeti u iluziji da ces nekoga promijeniti "kad dodje dijete", "kad pocnemo zivjeti zajedno", "kad na vrbi rodi grozdje..."

osjetis li da dvojis, vjerojatno si u pravu. pricekaj
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 19:55   #39
Quote:
mislim... kaže: Pogledaj post
zanimljivo je da se oko toga ne možemo složiti a stvar je ipak za mene jednostavna -
postoje iskreni , pravedni i odgovorni ljudi , isto tako postoje nesigurni neogovorni i sebični ljudi koji su najčešće i agresivni.
Ništa nije jednostavno, jer ni ljudi nisu jednostavni... Postoje takvi i onakvi, ali i čitav niz još onih koji "žongliraju" između ta dva opisa. U ljudskom karakteru nema crno-bijele tehnike. Btw - za svog Xa bi možda i rekla da je neodgovoran, ali nikad ne bih rekla da je i agresivan. U nekim drugim segmentima - kao posao npr - je PREodgovoran. Dakle - nema crno-bijelo...

Quote:
ne može se generalizirati odnose među ljudima pa tako ni u braku
S ovim se 1000% slažem!

Quote:
- nisu uvijek dvoje krivi za sukob- često je jedna budala dovoljna koliko god vi bili tolerantni i miroljuvbivi nečije ponašanje se jednostavno ne smije uvijek tolerirati a onda nastupa zahlađenje odnosa- tako je i u braku
Nisu UVIJEK dvoje krivi. Ali - najčešće se radi o nekompatibilnim karakterima. Dakle - tu onda igraju OBOJE ulogu. Ponekad prevelika doza tolerancije i miroljubivosti isto tako nije dobra, kao ni - premala. Možda onaj što "prelazi granice" u odnosu TREBA osobu MANJE tolerancije - i u tome onda OBOJE igraju ulogu - jer se ova tolerantna osoba ne zna drugačije postaviti, a onda ovaj drugi prelazi granice do besvjesti... I - puca! Ako bi DRUGA osoba bila na mjestu tog tolerantnog partnera, i ZNALA se drugačije (manje tolerantno) postaviti - onda bi se možda u nekim slučajevima i taj "zloćko" drugačije ponašao... Nekim ljudima jednostavno treba CRTATI GRANICE. A neki jesu, neki nisu - likovno nadareni...

Quote:
jedino je pitanje kako možemo biti sigurni da dobro poznamo osobu sa kojom radimo dijete- jer brak je više od ljubavne veze, to je veza u kojo nastaju ta divna stvorenja koja zovemo djeca i za čiju smo psihu i tijelo odgovorni.
Nikako. Dok ne - probamo. Garantni list ne postoji. Osim toga, čak i kad bi poznavali i najskriveniji kutak u toj osobi - ljudi se s vremenom i s godinama MIJENJAJU. I mi sami se - mijenjamo. Dakle - potrebno je konstantno upoznavanje, konstantno obraćati pažnju - inače se nakon xy godina uhvatimo da - ne znamo više s kim živimo...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 20:03   #40
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
ovo je kljucno pitanje, slazem se, a jedino sto na njega mogu odgovoriti je: slusaj svoj unutarnji glas. povuci se u tisinu gdje te ne ometaju zelje, strahovi, selo, svijet...i razmisli sto si spreman dati i sto mozes prihvatiti, a sto ne.

ne zivjeti u iluziji da ces nekoga promijeniti "kad dodje dijete", "kad pocnemo zivjeti zajedno", "kad na vrbi rodi grozdje..."

osjetis li da dvojis, vjerojatno si u pravu. pricekaj
I - to. Netko će se promijeniti onda kad se SAM želi i hoće promijeniti, a MI ne možemo očekivati od drugog da se mijenja. Pogotovo ne po nekoj našoj ucrtanoj shemi. Međutim, čak i ako SVE preduvjete ispunimo - opet nema garancije. Jer - vraćam se na ono što je tatyana rekla - cure očekuju jedno od dečka, a žene drugo od muža. Vjerojatno isto tako i dečki i muževi ... Dok s nekim hodaš - nemaš viziju kako bi trebao izgledati vaš zajednički život, a pogotovo kako će to izgledati kad dođe dijete. Ravnaš se po onom što ti je TOG trenutka bitno. Ili - kako je Žuži Jelinek u jednom članku rekla - ono što si volio kod neke osobe - baš to ti počne smetati... Npr - "joj kako je divan! Društven! Svi ga vole!" pretvori se u "Nikad ga nema doma! Samo landra s društvom! Nikad nema mira - stalno ga zovu!" (ps- čitaj moj sig )
Bit svega je na koncu - naći od starta - zajedništvo. U današnje vrijeme svi pokušavaju od starta sačuvati svoju INDIVIDUALNOST u vezi. To je sada postao MANJI problem - na uštrb tog zajedništva, na kojeg se "zaboravlja". Divno je imati svoje trenutke. Ali mora postojati i ono što nas veže zajedno. ili - kako sam negdje pročitala slikovito - dva stupa oko kojih struji zrak, koji samostalno stoje - i drže zajednički luk. Svi žele ostati - stupovi sa zrakom. Zaborave da je u braku njihova uloga da - nose taj luk.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.