Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2010., 21:19   #1
Podmornica P-01 Velebit

Pitanje glasi ,imate li mozda jos kakvih slika o podmornici i sljedece ,mislite li da hrvatskoj uopce trebaju podmornice?
Procitah da ne radi zbog neispravnosti(cini se da je neispravnost vozila u OSRH kronicna bolest) ,kvar na baterijama.
The_11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 21:28   #2
Ovu mi temu nisi treba otvarati. Imajte bar malo obzira.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 01:06   #3
NIsam siguran ali mislim da ta podmornica uopće nema baterije, ma najbolje bi bilo kupiti 1-3 Kilo class podmornice ili jednu Borei class podmornicu iznajmiti na 10-15 godina.... hahaha koju ja maštu imam
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 12:07   #4
Kada bi postojala politička volja, koliko bi stajalo vraćanje Velebita u kakvu-takvu operativnu uporabu i da li bi to imalo uopće smisla?

Zar ne bi bilo logično ili uopće ne imati podmornice, ili imati minimalno njih tri (jedna u stalnoj uporabi, jedna za obuku, jedna na remontu)?
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 12:19   #5
Koliko se sjecam, za Velebit se spominjala cifra od nekih milijun eura, tada prije nekoliko godina, za baterije i sonar. Sad bi vjerovatno ta cifra bila malo veca, ali bi vjerovatno mogli nabaviti i bolje baterije.

Da li nam trebaju podmornice... pa po meni ne trebaju jer ugroze klasisne na moru nema. Oko nas su sve ili prijateljske ili gotovo nepostojece mornarice.

Mislim da bi ponajbolji razlog imanja podmornica i zadrzavanja know-howa mogucnost izvoza. Barem nekad bila...
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 12:39   #6
Vijek trajanja podmornice s dizel/električnim pogonom ne ovisi o starosti podmornice nego o godini formiranja akubaterije. Za Velebit je ona formirana 1996 i time joj je vijek operativnog korištenja osiguran do 2001. kad je resurs sati baterije istekao i treba formirati novu.
Velebit je daljnja modifikacija projekta džepne podmronice klase Una ali bitno unapređena.
produžen joj je čvrsti trup ua 1,4 m radi smještaja Končarevog električnoig generatora što našoj podmornici omogućava punjenje baterije iz vlastitog izvora (a ne s posebnih stanica s ko'na ili veće podmornice kao kod ostalih podmornica ex. JRM) u šnorkel vožnji. Time joj se autonomnost djelovanja povećava 4 puta u odnosu na osnovnu klasu.
Godine 2004. Rončević je najavio stavljanje podmornice u operativnu uporabu ugradnjom nove baterije ,aktivnog sonara (PEL,kojeg Velebit nije imao jer je bio embargo a ex.JRM je poskidala skoro svu opremu sa podmornice ex. JRM Zeta P-914 te je imao samo PEG),te radova u brodogradilištu -sve vrijednosti cca 20 milijuna kn (vrijednost 2 nova tenka M-84A4).
Ostalo znate.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 14:38   #7
Tehničkom muzeju u ZG-u je ponuđena ova podmornica ali prijevoz do istoga košta oko 700 000 kn što muzej naravno mena.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 16:36   #8
Koliko znam problem je i političke a ne samo financijske strane. Ispravite me ako griješim...
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 16:37   #9
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Koliko znam problem je i političke a ne samo financijske strane. Ispravite me ako griješim...
Ispravljen si. Hrvatskoj ne trebaju podmornice. A sto se tice know-howa, njega odavna nema, niti operativnog niti brodarsko-strojarsko-elektricnog. O'šlo.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 16:12   #10
šmrc...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 20:17   #11
Super ti je logika pogotovo ovo sa Etiopijom pa možemo onda i kao Sj. Koreja imati veliku vojsku i svi neka rade samo zbog toga. Imali bi opet parade, pardon mimohode, za dragoga vođu.
Okanimo se onoga što guta novce a ne vraća ih, bar sad kad ih nema. Razvijajmo nešto što će koristiti nama a moći ćemo izvesti a to sigurno nije oružje jer ima ih koji ga proizvode bolje a i jeftinije.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 09:38   #12
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Mene je naš velebit samo nasmijavao
Da nasmijavao je i mene ali s drugog stajališta naime kada smo snimali emisiju za HTV "Sinovi Oluja" mjenjali smo oznaku P-01, P-02 itd.

Ali imalo je efekta jer se kasnije uredno moglo slušati s druge strane kako RH ima dvije tri podmornice.

Dalje "Velebit" je smješan onome tko zamišlja da je to torpedna podmornica itd, ALI podmornica Velebit je diverzanska za dubine do 85m (max.100) te autonomiju do 7 dana, te dubinski ulaz u neprijateljski prostor, na sebi ima još dva kraka koji se zovu ronilice R-2M koje joj omogučavaju još bolji odmak.


Naime imao sam čast biti na vojnoj vježbi "Žirje" istina Bog svatko od skeptika če kazati vježba je igra za djecu ( Ali znoj štedi krv), da nastavim takva simetrija, uigranost i TIŠINA a bilo je juto "Bonaca" odigrala je skupina diverzanata koji su iz dubine stigli s Velebitom + R-2M. Tiho, tiše najtiše!

I jedna od ovog ljeta u Divuljama nedaleko od ronilačkog tornja samo im još fali Diverzanska podmornica Velebit.

Mislim da ljudi iz MORH-a budu razumni i uvide koliko je u današnje vrime bitan Velebit.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:38   #13
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Da nasmijavao je i mene ali s drugog stajališta naime kada smo snimali emisiju za HTV "Sinovi Oluja" mjenjali smo oznaku P-01, P-02 itd.
I sa P-03

Imaš li noviju sliku tornja u Divuljama ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:31   #14
Cemu je to toliko bitan Velebit? Koga ces time napasti? Hoce doploviti do Beograda kroz crno more i Savu ili ce doci do Sarajeva teleportaciju preko Enterprise-a? Uz trenutno glavnu ugrozu s kopna mornarica je fakat bacanje novaca.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:43   #15
di je trenutno velebit?na suhon doku ili zavezana negdi uz mul?
Ko je bia zna! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:09   #16
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:18   #17
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Cemu je to toliko bitan Velebit? Koga ces time napasti? Hoce doploviti do Beograda kroz crno more i Savu ili ce doci do Sarajeva teleportaciju preko Enterprise-a? Uz trenutno glavnu ugrozu s kopna mornarica je fakat bacanje novaca.
Jako bitan za podmorničarksi program HRM.
Eksploataciju, uvježbavanje posada i pomorskih diverzanata,izviđanja i ubacivanja, postavljanje minskih zapreka.
Nećemo nikoga napasti jer je to sredstvo obrane-osobito sjevernog dijela Jadrana koji je jako plitak i stoga nepogodan za opertivno djelovanje današnjih suvremenih dizele-elektr. podmornica a da o nuklearnim niti ne govorim.
Beograd i Sarajevo uopće nisu bitni- bitan je efektivan nadzor hrvatskih ekonomskih interesa u podmorju veličine kopnenog dijela Hrvatske.
Hrvatska trenutno nema ugroza sa kopna-one će doći zrakom ili morem.



Zadnje uređivanje pp5d6 : 16.02.2011. at 22:31.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:47   #18
Evo podsjetila me ova tema na služenje vojske. Bio na Velebitu. Evo moje slike.
Kako netko reče gore ova država nema pojma da ima more i kad znamo tu činjenicu ništa nas ne triba čuditi. A kad malo bolje pogledamo ove vlasti su jedino znale bogatiti kriminalce i uništavati zemlju.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 23:03   #19
pp5d6 da to je ta P-03 Hvala pp5d6!

Evo jedna iz vrimena izgradnje


Velebit je jako bitan iz više razloga: obuke, školovanja, vježbi, nadzora, djelovanja u sjevernom i srednjem Jadranu i ono najbitnije:

Psihološki aspekt!

p.s za člana foruma iz sjevernih krajeva koji ionako kaže da uskoro mjenja državljanstvo ja kažem "Mare Nostrum".
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 00:25   #20
Lipo ju je vidit ovako na polaganju 1996.
Nek je kude ,nek je omalovažavaju, nek je naša ali da smo indijanci kao država i nacija jesmo.
Kad se sitin da državna obrambena i ukupna politika nije htjela uložiti 500 tisuća eura za bateriju, te PEL i radove ni 2001, ni 2005. (za dlaku) dođe mi preteško koji su to zapravo kokošari.Sve baciti u vjetar.Preteško.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.