Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2007., 22:53   #441
abyssus --> ak ti je glupo nemoj čitat, jel ja serem po tvojim pitanjima, misliš da sam glup pa da ne znam odkdud mi je prezime, samo me zanima točno porijeklo...
Pero Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 07:44   #442
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
A Magoru ni traga ni glasa.
Što da kažem? Da, stvarno je glupo pitanje.

Horváth = Hrvat (ili osoba porijeklom iz Hrvatske/Balkana/južnih krajeva, jer je Horváth često prezime među npr. mađarskim ciganima)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 08:50   #443
Vezano za to. Znao sam tipa koji se zvao Ibro, ali smo ga svi zvali Štruco. Tip je bio podrijeklom iz istočne Bosne, negdje oko Čajniča. Međutim, zanimljivo mi je bilo da je njegovo puno ime i prezime - Ibrahim Hrvat.
Znači nije baš Horvat, ali...
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 09:56   #444
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Što da kažem? Da, stvarno je glupo pitanje.

Horváth = Hrvat (ili osoba porijeklom iz Hrvatske/Balkana/južnih krajeva, jer je Horváth često prezime među npr. mađarskim ciganima)
Hvala. Zatvaram temu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 09:41   #445
Hihi. Baš san jučer imala seminar u vezi podrijetla imena i prezimena. Ukratko, najprije su ljudi imali samo osobna imena. Povećanjem broja ljudi javlja se i potreba za njihovim razlikovanjem pa se razvijaju prvo nadimci (npr. Žmirić, Tihić, Brzić, Naglić...) a od 13. st. počinju se uočavati i prva prezimena. Taj proces oblikovanja prezimena završen je u 16. st. kada su nastale tzv. matice (matične knjige) u kojima su svi upisnici morali imati ime i prezime. Tako su neki uzimali prezimena od svojeg zanimanja - Kovač, Lončar, Tkalčić...ili od osobna imena svoje majke ili oca (Anić, Jurić), nadimci, i od imena pokrajina, gradova, zemalja (kao naš poznati ministar Primorac).

A kad već govorite o vodičanima, da napomenen da san i ja jedna od Juričevih. Ima nas koliko oćeš, ali nisu svi u rodu iako imamo isto prezime.

Kako u Vodicama ima jedan čovik koji se isto zove i preziva ka moj ćaća, imali smo sriće da par puta dobijemo njegovu poštu. heheh...
Ni ja točno ne znan odakle podrijetlo našeg prezimena, ali znan da je Juričev jedno od najstarijih prezimena u Vodicama. Vjerojatno pošto je bilo toliko različitih obitelji Juričeva, a nisu svi bili u rodu, tribalo se razlikovati pa su dodali još jedno prezime da ne dođe do zabune.

eto da još nadodam, ne znan točno kako funkcionira na Islandu (meni sve to zvuči kao kaos kad ne koriste prezimena?!), ali pošto san neko vrime živila u Norveškoj, znan da ima svakakvih prezimena, i ne završavaju svi na -son - to je većinom zastupljeno u Švedskoj.
ladyivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 19:52   #446
Detelj

Bok! Znate li kojim slučajem porijeklo prezimena DETELJ??
Harles Arkely is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 04:52   #447
Quote:
Harles Arkely kaže: Pogledaj post
Bok! Znate li kojim slučajem porijeklo prezimena DETELJ??
Detelj je ptica koja se još zove i djetao.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 00:39   #448
Question Porjeklo prezimena

mene vec jako dugo zanima a ne nalazim nigdje, odakle potjece moje prezima - Kliček - vuce mi na nesto poljsko-cesko, navodno su mi pradjedovi zivjeli u sracincu kraj VŽ, ali odakle su dosli neznam?? dal zna neko nesto? hvala puno!!
Bataviah is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 17:46   #449
Moguće je da je u Hrvatskoj doista uspješno provedena asimilacija stranaca.To se vidi po nekim čudnim prezimenima koje se mogu primijetiti.

Recimo,prezimena poznatih osoba iz novije povijest tipa Hebrang,Zajc,Kvaternik,Tuđman,Šufflay,pa onda se mogu čuti prezimena tipa Heber,Šeks itd...

Ova prezimena nikako ne zvuče kao slavenska,a sa obzirom da po pravilu Hrvati imaju slavenski korijen u prezimenu,velika je vjerojatnoća da se radi o stranim prezimenima.

Mada kao što ste gore pomenuli,moguća je pojava tih čudnih prezimena pod raznim okolnostima.

Recimo u Crnoj Gori ima prezimena Kapisoda i Penda,koja ne djeluju kao slavenska,a provjereno se radi o crnogorskim obiteljima koje su iz nepoznatog razloga počele rabiti ta nova prezimena.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 16:32   #450
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Moguće je da je u Hrvatskoj doista uspješno provedena asimilacija stranaca.To se vidi po nekim čudnim prezimenima koje se mogu primijetiti. Recimo, prezimena poznatih osoba iz novije povijest tipa Hebrang, Zajc, Kvaternik,Tuđman, Šufflay, pa onda se mogu čuti prezimena tipa Heber, Šeks itd. (...) radi se o stranim prezimenima.
Zar ćemo sad gledati na prezimena? Nobelovu nagradu su dobili Austrijanac Elias Canetti, Čeh Jaroslav Seifert, Austrijanka Elfriede Jelinek itd. Češki su književnici: Jiri Walker, Ivan Olbracht, Stanislav Neumann. A u susjednom su narodu poznati Stevo Žigon, Oskar Davičo, Vasko Popa, Milan Grol, Zaharije Orfelin, Rahela Ferari, Dragomir Felba, Neda Arneri(ć), Jovan Sterija, Stanislav Vinaver, da ne nabrajam dalje. Tu je i Marinko Madžgalj. Valjda je važno što je netko korisno i s ljubavlju pridonio svojoj sredini, a ne kakvo mu je prezime.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 09:25   #451
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Netko je na Dijaspori spomenuo nekadašnjeg voditelja dnevnika Gradimira Agbabu. Odakle je to prezime i sto znači?
Agbaba je turcizam, nadimak koji je postao prezime. Znači: vrsta mladoga sokola ili kopca uvježbanoga za lov na druge ptice. Još se kaže i akmadža.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 09:47   #452
Porieklo prezimena

Mene zanima prezime Palijaš, ako tko zna znači li što i otkud je. Na hr. wikipedii piše da je iz Hercegovine, nešto u vezi palice (ali nisam siguran koliko je točna i provjerena wikipedia budući da je svatko može uređivati). Pa ako tko što zna-hvala.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 00:46   #453
I mene zanima porijeklo prezimena moga djeda i vrlo je rijetko -Harcet, ako netko zna -hvala.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 01:01   #454
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
I mene zanima porijeklo prezimena moga djeda i vrlo je rijetko -Harcet, ako netko zna -hvala.
Na ovim stranicima mnogi zsele doznati nieshto vishe o svom rodu, shto je naravna potriba vechine ljudi. A kako vidish, Agata, pitanja je mnogo a odgovora, pogotovo podrobnijih i virodostojnijih, nema. Ako se shto i ponudi, poscne i zavrshi na izkonoslovlju, prietezsito pucskom. Iztrazsivanje rodoslovlja znacsi mucsno kopanje po maticsnim knjigama, arhivima i knjigopisju, s nesigurnim izhodom. Tko nieshto o svom prizimenu nadje na omriszju, mozse se rechi da je, u tom smislu, sritan. Nisam ti nimalo pomogao, jer o tom prizimenu ne znam nishta, samo upozoravam na tezskoche i zamke.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 01:18   #455
Ma jasno je to meni, samo se nadam da možda tu netko nosi to prezime ili zna nekoga, jer je stvarno rijetko i moja mama je zadnji nosioc tog prezimena (u biti više nije jer nosi prezime mog tate), ali pošto nije bilo muškog nasljednika, to prezime više nitko ne nosi.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 15:51   #456
Thumbs up

Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
Ma jasno je to meni, samo se nadam da možda tu netko nosi to prezime ili zna nekoga, jer je stvarno rijetko i moja mama je zadnji nosioc tog prezimena (u biti više nije jer nosi prezime mog tate), ali pošto nije bilo muškog nasljednika, to prezime više nitko ne nosi.

Samo da ti kazem, da si malo bolje trazila po internetu vidjela bi da ti u gradu Sisku ima barem preko 6 obitelji s prezimenom Harcet.
Pricala mi moja baka da prezime Harcet dolazi iz Njemacke.
dejan123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:35   #457
Quote:
dejan123 kaže: Pogledaj post
Samo da ti kazem, da si malo bolje trazila po internetu vidjela bi da ti u gradu Sisku ima barem preko 6 obitelji s prezimenom Harcet.
Pricala mi moja baka da prezime Harcet dolazi iz Njemacke.
Znam da ima obitelj Harcet u Hrastelnici ili Galdovu. Mislim da nismo rod, a ako i jesmo vrlo daleki. Za ove druge nisam znala.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 15:18   #458
ja bi zabranio stara imena i prezimena vec uveo univerzalna i jednostavna.. i ne po 2-3 imena nego po jedno... isto tako bi u katastrima izbrisao knjige tipe 5 cestica u jednoj... ako si ti kupio svih 5 cestica... ONDA JE to jedna cestica sada...

zamaranje s nicim. meni djeda nije nista ostavio nit se ponosim s njime. iskreno ko ga hebe
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 15:21   #459
Onda se piše Harzet (njem. Harz = smola), kao Malez (Malec)....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 10:02   #460
voljela bih zati porijeklo i značenje prezimena šicel. inače, ima nas u rudama kod samobora, medjutim ja sam iz samobora i moji već par generacija. kažu da je prezime austrijsko- židovskog porijekla, je li to moguće? puno hvala unaprijed!!!
__________________
I' m whishing on a star...
Floridita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.