Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 22:12   #1
Visina otpremnine u slučaju bolovanja na teret HZZO

Dobar dan,

nisam nigdje našla to pitanje. Naime situacija je ovakva. Radila sam u privatnoj firmi. Zadnjih godinu dana nam je sustavno smanjivana plaća bez potpisivanja ikakvih aneksa na ugovor o radu i visini plaće.
U prvom mjesecu i zbog privatnih i poslovnih problema sam doslovno pukla i završila na bolovanju sve do kraja travnja, kada sam se vratila u firmu gdje mi je uručen otkaz zbog viška radne snage i navedeno da imam pravo na otpremninu od jedne brutto plaće, ali nije navedeno koliki je taj iznos. Čim sam otišla na bolovanje, snizili su mi plaću na minimalac.

Pretražila sam internet, nemam novaca za odvjetnike, jer sam samohrana majka i borim se na 100 frontova i sad još ovo. Uglavnom, kasnili su prvo sa isplatom otpremnine i sad su je počeli isplaćivati u dijelovima i na upit, koliko će mi otpremnina iznositi, napisali su mi ovo:

"Jedna bruto plaća ostvarena kao prosjek posljednja 3 mjeseca rada. Mi ćemo vam priznati 2814,00 kn, kao da niste bili na bolovanju iako je vaš bruto u zadnja 3 mj. manji jer ste bili na bolovanju."

Koliko sam našla na internetu naknada sa hzzo se ne računa kao plaća. Na burzi su mi za naknadu uzeli prosjek od 5, 6 i 7 mjeseca prošle godine kao neprekinutog radnog staža (neprekinutog bolovanjem).

Da li firma isplaćuje kompletni brutto ili brutto umanjen za doprinose i davanja kao i plaću?

Hvala unaprijed.

Vita jela, zelen bor molim brzi odgovor
Amarelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:26   #2
Članak 119 "Zakona o radu", ovdje se govori o bruto plaći:

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:28   #3
Hvala, to sam sve pročitala i ne daje mi odgovor, treba mi konkretan odgovor u vezi bolovanja i plaće smanjene zbog bolovanja.
Amarelija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.