Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2013., 23:38   #1
Zracenje avion versus rentgen?

dobar vecer,
danas sam morala obaviti rentgen pluca zbog neke terapije i teskom mukom sam pristala, naime opce je poznato da to zracenje stetno.

i sad sto me brine, govori meni doktor, dali sam ikad putovala do amerike, ako jesam da sam tada u avionu bila cak i vise prozracnena.
wtf.
ja nekako uopce ne vjerujem u tu njegovu usporedbu, u najmanju ruku zato sto se nakon aviona nikad nisam osjecala prozraceno kao sad, pa ako netko moze pojasniti. ima li fakat istine u tome?

druga stvar kaj me zanima, naime oni ljudi koji rade tamo na rentgenu te izadu i udu poslje slikanja u prostoriju, dali su oni isto u opasnosti od tog zracenja, kako to zracenje uopce funkcionira?
inabetterworld is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 00:38   #2
ne brini nece ti nista bit i ima pravo kozmicko zracenje u avionu ti da vecu dozu nego jedan rendgen

i nemos se osjecat prozraceno dok nije doza golema, onda je vec ozbiljno

btw sad opisivanje raznih vrsta zracenja bi trajalo i imas sve na wiki ionak, pa pogledaj
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 01:04   #3
Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
dobar vecer,
danas sam morala obaviti rentgen pluca zbog neke terapije i teskom mukom sam pristala, naime opce je poznato da to zracenje stetno.

i sad sto me brine, govori meni doktor, dali sam ikad putovala do amerike, ako jesam da sam tada u avionu bila cak i vise prozracnena.
wtf.
ja nekako uopce ne vjerujem u tu njegovu usporedbu, u najmanju ruku zato sto se nakon aviona nikad nisam osjecala prozraceno kao sad, pa ako netko moze pojasniti. ima li fakat istine u tome?

druga stvar kaj me zanima, naime oni ljudi koji rade tamo na rentgenu te izadu i udu poslje slikanja u prostoriju, dali su oni isto u opasnosti od tog zracenja, kako to zracenje uopce funkcionira?
Kako si se to osjećala prozračeno?

Inače, rendgen prsa je 20 mikroSv, let New York-Los Angeles je 40 mikroSv, mamogram je 400mikroSv, a normalna godišnja doza je 4 miliSv (4000 mikroSv).

Rendgen prsa inače ima ekvivalentu dozu ionizirajućeg zračenja kao i 200 banana.

Zadnje uređivanje Eurifesa : 29.11.2013. at 01:12.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 01:34   #4
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Kako si se to osjećala prozračeno?


Onda očito liječnik laže.

Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
druga stvar kaj me zanima, naime oni ljudi koji rade tamo na rentgenu te izadu i udu poslje slikanja u prostoriju, dali su oni isto u opasnosti od tog zracenja, kako to zracenje uopce funkcionira?
Ti si stajala u uređaju, a gdje je otišao tehničar? Možda u posebnu sobu gdje je zaštićen od svega?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 02:28   #5
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
ne brini nece ti nista bit i ima pravo kozmicko zracenje u avionu ti da vecu dozu nego jedan rendgen
hvala ti


Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Kako si se to osjećala prozračeno?
nakon snimanja osjecam neki cudan pritisak na plucima. fakat ne znam kako da to opisem, pritisak u kombinaciji s laganim probadanjem.
mislim da je prozraceno prava rijec


Quote:
Inače, rendgen prsa je 20 mikroSv, let New York-Los Angeles je 40 mikroSv, mamogram je 400mikroSv, a normalna godišnja doza je 4 miliSv (4000 mikroSv).
cekaj, dali tih 40 mikro SV u avionu se mjere po osobi ili idu na cijeli avion, za razliku od ovih 20 mikroSV koji su isklucivo usmjereni na jedan organ. jer onda bi to bilo puno vise.


ma cudi me jednostavno jer se cesto govori da se treba izbjegavati rendgen zbog stetnog zracenja a zracenje tokom leta nitko ne spominje. i da je zracenje u avionu puno vise nego u rendgenu, sto nebi ta cijela posada pilota i stjuardesa malo cesce nego inace oboljevala od bolesti prouzrocenim zracenjem a to bas i nije slucaj?
ma ne drzi mi teorija uopce vodu.
mislim da je ovdje fakat krivo usporedeno zracenje
kolicina zracenja na jedan organ = kolicina zracenja na cijeli avion.





Quote:
Rendgen prsa inače ima ekvivalentu dozu ionizirajućeg zračenja kao i 200 banana.
pa kazu da kad pojedes 200 banana umres. sad mislila sam od nekog specificnog kemickog sastava u bananama a ne od zracenja.

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post




Ti si stajala u uređaju, a gdje je otišao tehničar? Možda u posebnu sobu gdje je zaštićen od svega?
pa naravno, ali mene zanima sto se s tim zracenjem dogodi dali ono instantno nestane, dali se zrak odmah ocisti od zracenja ili i to zahtjeva vremena kao kod radioaktivnih elementa sto se polako raspadaju? i zato, iako je tip bio u posebnoj sobi, stalno ulazi u sobu gdje je bilo zraceno, pa se pitam dali je to skroz bezopasno?

Zadnje uređivanje inabetterworld : 29.11.2013. at 02:35.
inabetterworld is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 09:53   #6
Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
nakon snimanja osjecam neki cudan pritisak na plucima. fakat ne znam kako da to opisem, pritisak u kombinaciji s laganim probadanjem.
mislim da je prozraceno prava rijec
Nemoj se ljutiti, ali meni to zvuči kao hipohondrija ili anksioznost.
Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
cekaj, dali tih 40 mikro SV u avionu se mjere po osobi ili idu na cijeli avion, za razliku od ovih 20 mikroSV koji su isklucivo usmjereni na jedan organ. jer onda bi to bilo puno vise.
I jedno i drugo po osobi.

Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
ma cudi me jednostavno jer se cesto govori da se treba izbjegavati rendgen zbog stetnog zracenja a zracenje tokom leta nitko ne spominje. i da je zracenje u avionu puno vise nego u rendgenu, sto nebi ta cijela posada pilota i stjuardesa malo cesce nego inace oboljevala od bolesti prouzrocenim zracenjem a to bas i nije slucaj?
ma ne drzi mi teorija uopce vodu.
mislim da je ovdje fakat krivo usporedeno zracenje
kolicina zracenja na jedan organ = kolicina zracenja na cijeli avion.
A ja mislim da ljudi nisu informirani (ili su informirani iz kojekakvih izvora), a i vole paničariti kad ne treba. Zračne posade uistinu više obolijevaju, ali ne ove koje lete Zagreb-Split. Što je let na većoj visini, to je opasnije. Guglaj flight attendant radiation i naći ćeš puno medicinskih znanstvenih članaka.
Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
pa naravno, ali mene zanima sto se s tim zracenjem dogodi dali ono instantno nestane, dali se zrak odmah ocisti od zracenja ili i to zahtjeva vremena kao kod radioaktivnih elementa sto se polako raspadaju? i zato, iako je tip bio u posebnoj sobi, stalno ulazi u sobu gdje je bilo zraceno, pa se pitam dali je to skroz bezopasno?
Ne nestane instantno, upija se u tijelo pa lagano nestaje. Zato se ne mjeri samo kolikoj si dozi zračenja bio izložen nego i koliko u godinu dana (ili u cijelom životu).
Ako tip stalno ulazi u sobu gdje je bilo zračeno, a ne gdje je zračeno, to je bezopasno.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 09:56   #7
Evo, ovo je zgodan članak: http://www.nasa.gov/topics/earth/fea...GU-NAIRAS.html

While it may not be commonly known, airline flight crews are currently classified as "radiation workers," a federal designation that means they are consistently exposed to radiation. Flight crews on high-latitude routes, in fact, are exposed to more radiation on an annual basis than nuclear plant workers.

(Zrakoplovne posade su izložene većoj količni zračenja nego radnici u nuklearki.)
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 13:23   #8
ovo kaj si se osjecala prozraceno je cista psiha, jedinica Sievert mjeri dozu koju primi osoba i elektromagnetsko zracenje instantno nestane cim iskljucis izvor zracenja (ili ga udaljis dovoljno)

i da primila si dozu u rangu 10^-6 sieverta, a godisnje iz okoline primis dozu u rangu 10^-3 Sv

znaci nema panike, nece ti nista biti cak i da si primila par mSv dozu
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 19:18   #9
Drugim riječima, istu dozu zračenja koju dobijemo jednom rendgenskom slikom pluća, dobijemo kroz dva dana iz normalne, svakodnevne okoline. RTG pluća nije ništa, ali CT je zeznutiji. CT trbuha daje dozu zračenja kao dvije godine normalnog zračenja iz okoline, a CT mozga kao godinu dana.
BTW, možda je malo offtopic, ali zna li netko kolika je opasnost od zračenja iz betona? Kažu da bi ljudi koji žive u betonskim zdgradama trebali često prozračivati jer iz betona izlaze neki izotopi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."

Zadnje uređivanje Sigmund : 29.11.2013. at 19:24.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 20:17   #10
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, istu dozu zračenja koju dobijemo jednom rendgenskom slikom pluća, dobijemo kroz dva dana iz normalne, svakodnevne okoline. RTG pluća nije ništa, ali CT je zeznutiji. CT trbuha daje dozu zračenja kao dvije godine normalnog zračenja iz okoline, a CT mozga kao godinu dana.
.
uf bila sam prije godinu dana na nekom snimanju glave ali se ne mogu vise sjetiti dali je bio ct ili mri. znam da je mri manje stetan.
kad bi covjek to sve zbrojio , medicinske preglede, plus radijaciju iz okoline, let avionom etc bio bi to jedan zabrnjavajuci broj. ali sta se moze.

nego jel postoji neki nacin kako se rjesiti te nakupljene radijacije? ono kao neka protuborba

nedavno sam gledala neku emisiju kako je cak i sitno drvece ispred zgrada drasticno smanju neke negativne tokside u zraku. mozda vrijedi i za to zracenje iz betona. ili priroda uopce nema nekakav utjecaj na radijaciju?
inabetterworld is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 20:29   #11
Malo je radijacija preopcenito. Ne ponasaju se valjda sve cestice jednako
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 20:37   #12
EM radijacije se mos rijesiti tak da se oklopis olovom lijepo, a i onda ce te vlastito tijelo zraciti xd

to malo radijacije te nece ubiti, ne postoji nacin kak je se rijesiti, ne brini se uopce oko toga
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 22:46   #13
lol, što bi tek bilo s onima koji stalno žive u la rinconadi
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 23:02   #14
Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
nedavno sam gledala neku emisiju kako je cak i sitno drvece ispred zgrada drasticno smanju neke negativne tokside u zraku. mozda vrijedi i za to zracenje iz betona. ili priroda uopce nema nekakav utjecaj na radijaciju?
Ne možeš ublažiti sve vrste zračenja, a one koje možeš se ne isplati jer čim napustiš kuću dobiješ opet svoju dozu. A i ne možeš pobjeći od zraka kojeg udišeš.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 23:08   #15
Quote:
inabetterworld kaže: Pogledaj post
dobar vecer,
danas sam morala obaviti rentgen pluca zbog neke terapije i teskom mukom sam pristala, naime opce je poznato da to zracenje stetno.

i sad sto me brine, govori meni doktor, dali sam ikad putovala do amerike, ako jesam da sam tada u avionu bila cak i vise prozracnena.
wtf.
ja nekako uopce ne vjerujem u tu njegovu usporedbu, u najmanju ruku zato sto se nakon aviona nikad nisam osjecala prozraceno kao sad, pa ako netko moze pojasniti. ima li fakat istine u tome?

druga stvar kaj me zanima, naime oni ljudi koji rade tamo na rentgenu te izadu i udu poslje slikanja u prostoriju, dali su oni isto u opasnosti od tog zracenja, kako to zracenje uopce funkcionira?
Subjektivan dojam je u pitanju, do sada si slušala kako je štetno, i ta informacija se usadila u mozak. U trenutku snimanja tvoj mozak aktivira informaciju koja te počinje kopkati... Nakon toga sve što je sasvim normalno počinješ sve jače i jače primjećivati, pa onda počinješ misliti na to nešto, i obraćati pažnju... A u biti nemaš se što brinuti, evo netko je gore izbacio vrijednosti, posebno me se dojmila usporedba s bananama , a i nije da provodiš dane na snimanju Riječ je o par sekundi od kojih ne može biti nikakve štete. Don't worry be happy
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 20:16   #16
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Subjektivan dojam je u pitanju, do sada si slušala kako je štetno, i ta informacija se usadila u mozak. U trenutku snimanja tvoj mozak aktivira informaciju koja te počinje kopkati...
istina psiha je zajebana stvar.

hvala vam svima na odgovorima, super ste.

sad nakon dva dana, osjecam se nekako prociscenom.
mislim da onaj spomenuti oklop od olova momentalno nije potreban.
inabetterworld is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.