Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2012., 21:31   #1
PANDAS sindrom, tikovi i streptokok

PANDAS je Pedijatrijski Autoimuni Neuropsihijatrijski poremecaj povezan sa Streptokokom grupe A.
Pandas izaziva upalu mozga do koje dolazi uglavnom nakon streptokokne infekcije, mada u mnogim slucajevima roditelji tvrde kako dijete nije imalo nikakve simptome streptokokne infekcije. Pandas napada dio mozga koji se zove Ganglija i dovodi do ozbiljnih promjena u ponasanju djeteta kao sto su
ADHD, Toret sindrom, tikovi, OCD, osjetljivost, anksioznost, poremecaji sna, nocno mokrenje, cesto mokrenje po danu, primjetna pogorsanja finih motornih vještina(npr., pisanje i crtanje), itd.

Dokazano je da ne mora streptokok biti glavni okidac simptoma, vec i razne druge infekcije virusima, bakterijama od kojih najvise mikoplazma, lyme..

U Americi se zadnjih 15 ak god uspjesno tretira, u Evropi se jos ne zna previse ali je svaki dan sve vise djece sa simptomima i jako malo doktora koji se posvecuju ovoj groznoj bolesti.

Ne znam kakvo je stanje u Hr, dali se itko bavi ovim problemom?


Uglavnom izgleda tako da se dijete pocne cudno ponasati, pocne raditi nekakve cudne zvukove ili tikove, postane osjetljivo, dekoncentrirano, bojazljivo...svako dijete reagira drugacije. Uglavnom ako vam dijete pocne raditi tikove i uz to mu je upaljeno grlo ili netko od ukucana ima upaljeno grlo moglo bi biti...
treba reagirati na vrijeme i sprijeciti daljnje nuspojave, jer kod netretiranih slucajeva se situacija pogorsa pogotovo u pubertetu.

Zadnje uređivanje lilabecca : 05.02.2012. at 22:22.
lilabecca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 00:31   #2
ja se ispričavam, jer ovo nema veze s ovom temom, ali na forumu nemaništa nego jedan posto o oveome... Zanima me da li je ntko čuo od vas za PANDAS sindrom.Inače to je bolest koja koja pogađa mozak, npr. kad streptokon uđe u mozak, da da i ja sam se tome čudila i prvi put čula za to.. Ugl mene zanima da li netko zna za nekog specijalicu ili štoveć tko se time bavi... Hvala puno. Molim vas ako nešto znate da mi pošaljete u poruci... jer je to neka novo otrkivena bolest i nema puno na internetu o tome
LUČANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 12:23   #3
Quote:
LUČANA kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam, jer ovo nema veze s ovom temom, ali na forumu nemaništa nego jedan posto o oveome... Zanima me da li je ntko čuo od vas za PANDAS sindrom.Inače to je bolest koja koja pogađa mozak, npr. kad streptokon uđe u mozak, da da i ja sam se tome čudila i prvi put čula za to.. Ugl mene zanima da li netko zna za nekog specijalicu ili štoveć tko se time bavi... Hvala puno. Molim vas ako nešto znate da mi pošaljete u poruci... jer je to neka novo otrkivena bolest i nema puno na internetu o tome
pogledaj ovaj link http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19242249
na engleskom je, ne znam jel to neki problem. pandas i nije tako "nova bolest", jer je ovo osvrt na poznato o tom sindromu, a clanak je izasao 2009. dijagnosticki kriteriji su postavljeni jos 1998. ako te zanima cijeli clanak posaljem ti na mail.
moguce je da je mali dio informacija dostupan na hrvatskom
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 01:30   #4
U Hrvatskoj se doktori tek informiraju o ovoj bolesti. jedan od vodeci u Americi je nas hrvat dr. Miroslav Kovacevic, krasan doktor, dolazi povremeno u Sibenik. On koristi IVIG terapiju, steroidnu terapiju te profilaksu antibioticima.
Ja osobno nisam za to, probali jesmo, nije islo..
Mogu reci za moje dijete je izljeceno! nade ima, nije lako..
lilabecca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 19:34   #5
Question Pozdrav

Quote:
lilabecca kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj se doktori tek informiraju o ovoj bolesti. jedan od vodeci u Americi je nas hrvat dr. Miroslav Kovacevic, krasan doktor, dolazi povremeno u Sibenik. On koristi IVIG terapiju, steroidnu terapiju te profilaksu antibioticima.
Ja osobno nisam za to, probali jesmo, nije islo..
Mogu reci za moje dijete je izljeceno! nade ima, nije lako..
Trebam pomoc, moje dijete ima istu dijagnozu u biti samo sumnju na pandas ? ,niko ništa nezna ,kod nje nije jako izraženo na sreću ,ali mi nitko stručan nije dao nikakve savijete osim doze antibiotika i ekstencilina ali dokle ? nadam se da mi možeš pomoči?Od kud da krenem ?kome da se javim?
lilo090270 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 14:31   #6
Molim roditelje koji imaju djecu sa problemima koji bi mogli sličiti na PANDAS ili koja imaju dijagnosticiran Pandas da se jave ,oglase ....s obzirom da nas je izgleda vrlo malo svaka razmijena iskustva ,imena doktora koja nesto znaju o toj bolesti ,može biti dragocijena i spasiti nas lutanja i objašnjavanja ....JAVITE SE
lilo090270 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 14:25   #7
Javljam se i ja! Poslala sam ti poruku lilo...
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 01:31   #8
Pozdrav, javljam se i ja. Dete (3,5god) pre 2 meseca dobilo šarlah (streptokoka tipa A). Slede simptomi PANDAS-a -promene u ponašanju, tikovi, haos. Nakon terapije Panklavom nestaje. Pre nedelju dana opet počinju promene u ponašanju i tikovi, koji se trenutno pogoršavaju. U ponedeljak idem kod pedijatra da tražim uput za analizu krvi na streptokoku. Drago mi je da ćemo razmenjivati iskustva, i molim vas da što više toga pišemo javno na temi a što manje u privatnim porukama, da bi veći krug ljudi mogao da prati. A ako ima nešto bitno što ne može javno da se napiše, molim vas šibnite mi u tom slučaju na PP. Inače sam u Beogradu.
Fokus362 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 00:22   #9
Pozdrav! Da li imate nekoga tko vas prati i poznaje PANDAS? Koje su kod vas smjernice lijecenja tj.sto rade ukoliko se utvrdi ova dijagnoza?
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 23:10   #10
Za dva dana imamo zakazano u Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu u ulici Doktora Subotića u Beogradu kod neurološkinje koja se razume u Pandas. Javiću kako je bilo!
Fokus362 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 18:16   #11
To bi u biti trebali raditi infektolozi...nadam se da ce i oni znati sta i kako dalje. Kod nas tesko prihvacaju i prepoznaju dijagnozu osim ukoliko je akutno. Sretno! Javite kako je proslo!
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 20:01   #12
Hvala. Evo bili smo na pomenutoj klinici. Pošto dete ima tikove i pavor noctimus je imalo nekoliko puta (noćni strah), poslali su nas za početak kod psihologa, na EEG i analizu očnog dna. To ćemo završiti u avgustu (tad je zakazano), pa javljam šta je dalje bilo. Pitala sam za Pandas, a neurološkinja je rekla da je moguće da je postojao neki problem i od pre pa da je samo pod streptokokom bio više izražen, i zato ne može tek tako da da dijagnozu Pandas, već nas prvo šalje na te preglede. Rekla je da je Pandas odjednom postao "popularan" i javlja se gomila slučajeva, a, s druge strane, nije u zvaničnoj medicinskoj klasifikaciji, i ona ne bi žurila s dijagnozom. Nije nas poslala da proverimo titar antitela streptokoke ili kako se već to zove a ja nažalost zaboravih da je pitam za to. Ako bude trebalo, ići ćemo onda i kod infektologa, hvala na predlogu Javite i vi (i ostali) ako ima nekih novosti i kako ste.
Fokus362 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 21:59   #13
Super da vas je poslala na daljnje pretrage. To naravno treba obaviti prije bilo kakve dijagnoze, to se slažem.
Mi smo svašta već obavili i nakon terapije antibiotikom i izrazito pozitivnih rezultata, dalje nemamo šta nego napraviti IVIG. To ćemo u osmom mjesecu. Javite kako je prošlo a javim i ja!
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 02:07   #14
Quote:
Hello_Kitty kaže: Pogledaj post
Super da vas je poslala na daljnje pretrage. To naravno treba obaviti prije bilo kakve dijagnoze, to se slažem.
Mi smo svašta već obavili i nakon terapije antibiotikom i izrazito pozitivnih rezultata, dalje nemamo šta nego napraviti IVIG. To ćemo u osmom mjesecu. Javite kako je prošlo a javim i ja!
Quote:
Fokus362 kaže: Pogledaj post
Za dva dana imamo zakazano u Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu u ulici Doktora Subotića u Beogradu kod neurološkinje koja se razume u Pandas. Javiću kako je bilo!
Kod kojeg doktora ste bili na ovoj klinici? Jel pomoglo? Kako ste sada?
Pandas Dete is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 02:11   #15
Quote:
lilabecca kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj se doktori tek informiraju o ovoj bolesti. jedan od vodeci u Americi je nas hrvat dr. Miroslav Kovacevic, krasan doktor, dolazi povremeno u Sibenik. On koristi IVIG terapiju, steroidnu terapiju te profilaksu antibioticima.
Ja osobno nisam za to, probali jesmo, nije islo..
Mogu reci za moje dijete je izljeceno! nade ima, nije lako..
Kako je sada posle ovoliko perioda?jel sve ok?.
Pandas Dete is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 02:14   #16
Quote:
lilo090270 kaže: Pogledaj post
Molim roditelje koji imaju djecu sa problemima koji bi mogli sličiti na PANDAS ili koja imaju dijagnosticiran Pandas da se jave ,oglase ....s obzirom da nas je izgleda vrlo malo svaka razmijena iskustva ,imena doktora koja nesto znaju o toj bolesti ,može biti dragocijena i spasiti nas lutanja i objašnjavanja ....JAVITE SE
Kako je sada?
Pandas Dete is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:34   #17
Pandas Dete šaljem pm
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 13:43   #18
Pandas i škola

Quote:
lilo090270 kaže: Pogledaj post
Molim roditelje koji imaju djecu sa problemima koji bi mogli sličiti na PANDAS ili koja imaju dijagnosticiran Pandas da se jave ,oglase ....s obzirom da nas je izgleda vrlo malo svaka razmijena iskustva ,imena doktora koja nesto znaju o toj bolesti ,može biti dragocijena i spasiti nas lutanja i objašnjavanja ....JAVITE SE
Pozdrav svima!
Evo, registirala sam se iz razloga da se mogu javiti u ovom topicu koji sam već nekoliko puta iščitavala.
Djetetu je u Klaićevoj bolnici prije nekih pol godine "dijagnosticirana" sumnja na Pandas sindrom. Moje pitanje je može li se dobiti dijagnoza ili sve ostaje na sumnji
Naime, terapiju ekstencilinom smo započeli, no nikakve promjene na bolje, štoviše...Hvala svima na pomoći i savjetu
Pandora54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 20:57   #19
Pandora54 poslala sam vam privatnu poruku
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 02:15   #20
Quote:
Hello_Kitty kaže: Pogledaj post
Pandora54 poslala sam vam privatnu poruku
Možete li i meni poslati, isto imam sumnju u pandas pa bi svako iskustvo od simptoma do lijecnika bilo od velike pomoci. Također i svi ostali koji eventualno citaju, nesto znaju, a na zele javno pisati neka mi posalju
robinho05 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.