Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2017., 14:01   #21
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Što znači koristiti neto, a ne bruto? Ništa. Dođe na isto, ničim nisi zakinut ni kao radnik ni kao poslodavac, ako gledaš novčano. To je samo stvar izraza, ništa više.

Interesira ljude pitanje doprinosa i poreza, samo ne na način kakav si postavio, koji je više teoretski. Osjetiš ove parametre po standardu življenja. Ne moraš biti knjigovođa, financijski stručnjak ni matematičar da bi shvatio do kuda sve vodi...

Djeluje mi kao da sve to promatraš kroz neku svoju prizmu i ne mogu shvatiti zbog čega te to muči? Posebice što shvaćaš sve odgovore...
Shvacam odgovore, ali ne znam odgovore na sva pitanja, zato sam i pitao kako to uopce funkcionira u praksi ako je neto osnovica a to je zapravo varijabla. Uopce nemam namjeru pametovati ili mijenajti krive drine.
To jesi li zakinut kao radnik ili poslodavac pokusavam skuziti, zato i postavljam pitanje kroz razlicite scenarije jer mi bas ne izgleda kao da nikada nitko nije na gubitku. Iako vjerujem da je sve manje placa ugovoreno samo u netu, to zakon ionako ni ne dozvoljava. A ako je u ugovoru naveden bruto onda valjda ni nema nesporazuma niti se netko mora povlacit po sudovima zbog toga.

Hipoteza da se ljudi mozda interesiraju za doprinose i poreze, ali previse ne opterecuju jer im je bitno samo koliko ce dobit love s kojom mogu prezivjeti - s time se apsolutno slazem. Ali mi je isto tako zalosno sto zaposlenik u praksi neam pojma koliko vrijedi, a vrijedi onoliko koliko na njegov neto lupis poreze i mirovinske doprinose te onda jos na taj bruto lupis i zdravstveno koje poslodavac placa.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:19   #22
Nije neto osnovica. Osnovica je bruto. Iz bruta se računa doprinos za mirovinsko, nakon toga se gleda neoporezivi dio (osobni odbitak + eventualno pravo na uvećanje), pa porez pa prirez (ako ga ima) i tek onda neto.

To što masa ljudi to ne kuži, to je njihov problem.


Onaj tko ugovori plaću u netu, uvijek će dobivati isto.. bez obzira kolika bila izdvajanja za mirovinsko, koliki bio neoporezivi dio, koliki porez , prirez, tj. svi oni parametri koji idu iz bruta.

Svi ostali doprinosi (zdravstveno, ozljeda na radu i zapošljavanje) ne obračunavaju se iz plaće, nego na plaću i oni su direktni trošak poslodavca, radnik s tim nema ništa. Radnik iz bruta plaća samo mirovinsko i porez i prirez i to je to.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:04   #23
Pitanje: Kad radnik dogovori placu s poslodavcem u bruto iznosu da li taj iznos podrazumijeva bruto 1 ili bruto 2?
El_Chino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:22   #24
Quote:
El_Chino kaže: Pogledaj post
Pitanje: Kad radnik dogovori placu s poslodavcem u bruto iznosu da li taj iznos podrazumijeva bruto 1 ili bruto 2?
Bruto 1 i on je vezan u tvoj neto. A Bruto 2 nije tvoj problem.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 16:19   #25
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Bruto 1 i on je vezan u tvoj neto. A Bruto 2 nije tvoj problem.
To sam i mislio.
Mijenjam posao pa trebam razgovarati s novim poslodavcem oko place, pa čisto da budem ziher na što se misli.
El_Chino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.