Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2017., 08:23   #61
Mi smo imali medjunarodnu svadbu i svim gostima sa njegove strane smo platili smjestaj. Moji koji su doputovali su ga većinom imali samo smo jednom tetku platili. Gledala sam da ih nekako držim na okupu zbog sadržaja prije svadbe pa sam ih stavljala sto vise kod jednog iznajmljivača

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
pace pacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 11:43   #62
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
Kakvi su obicaji sto se tice placanja nocenja? Nama ce barem 10-ak gostiju biti izvana, placanje jednog nocenja je nista, izracun mi je da ce ljudi dolaziti barem na tri noci. A tri nocenja puta taj broj gostiju mi ispadne jako puno novaca.
S obzirom da je od tih desetak vecina njegova familija da li je u redu pretpostaviti da ce si sami to platiti? Ili da ponudim da mi barem dio sufinanciramo? Inace kad nam njegovi dolaze spavaju kod nas po principu "netko na krevet, netko pod krevet" jer imamo mali stan. Za svadbu to ne bi tako, em zbog ljudi em zbog sebe da nemam dodatni stres .
Da li da kumu ponudimo platiti sve? Da li je ok da radim takvu razilku, starcima dio, njemu sve npr.? Nisam uopce pametna kako i sto .

U biti ne znam jesam li na pravoj temi? Ne muci me gdje nego da li bi trebala .

Mi ćemo jedno noćenje (kada je svadba jer je cca 40 km od Zagreba) platiti mojim i njegovim roditeljima, kumovima i pratnjama, njegovim bakama, dedi, sestrama, njihovim deckima/muzevima i nećakinji. Za to jedno noćenje znači cca 16 ljudi plus mi mladenci koji dobivamo gratis noćenje. Uz to imamo još cca 14 osoba kojima plaćamo 2 noćenja jer dolaze iz inozemstva. Da, cifra će biti poprilična ali svakako na nju računamo. Ne mogu pozvati nekoga na svadbu, očekivati da će preći sve te kilometre o svom trošku, uzimati godišnji, darivat nas i da još plaća smještaj. Uvijek kada sam išla van svog grada sam imala plaćen smještaj i tako ću jednako napraviti i za svoje goste. Ujutro ćemo nas 30-ak skupa zajedno doručkovati i prepričavati dojmove te se tome jako veselim U krajnju ruku pa to su naši roditelji, najbliža rodbina i kumovi i na njima sigurno nećemo štedjeti. Za sve ostale goste koji će htjeti uzimamo bus koji će ih dovesti do sale i nazad u Zagreb.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 13:14   #63
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Ako želiš da dođu reci im da bi ti bilo drago da dođu i da se ne zamaraju kuvertama, već će njihov dolazak, prisutnost i troškovi sami po sebi biti poklon vama... Običaja nema, mladenci koji to sebi mogu priuštiti pokrivaju svakakve troškove, koji ne mogu nisu.
Možeš im pomoći i tako da se raspitaš i pronađeš povoljne opcije, hostel, hotel, apartman, kakvu kuću koja bi se mogla jeftino iznajmiti sa dovoljno ležajeva...
Ovo mi se zapravo cini kao najbolja opcija, rec da se ne zamaraju kovertama i neka si plate nocenje . Blizu naseg stana ima nekoliko stanova za iznajmljivanje, to sam vec gledala . Sad razmisljam naglas, ali mogli bi tako rec njegovim roditeljima/didama, bakama, a platiti kumu i frendovima . Ok, dobro, hvala na postovima, vidim da pravila u biti nema, to mi je vec dobro za znati .
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 14:51   #64
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
Ovo mi se zapravo cini kao najbolja opcija, rec da se ne zamaraju kovertama i neka si plate nocenje . Blizu naseg stana ima nekoliko stanova za iznajmljivanje, to sam vec gledala . Sad razmisljam naglas, ali mogli bi tako rec njegovim roditeljima/didama, bakama, a platiti kumu i frendovima . Ok, dobro, hvala na postovima, vidim da pravila u biti nema, to mi je vec dobro za znati .
Ja bi iskreno prije platila roditeljima, bakama/dedama i kumovima, a ne prijateljima - ali ok, to sam ja. A zar ti ne dođe na isto platiti noćenje ili reći da ti ne daju poklon? Mislim, nekako je običaj da platiš noćenje, a oni tebe darivaju. I svi su sretni, a ti si na nuli ili u malom minusu. I to je to. Sigurno će ljudima (barem bi meni bilo) biti glupo da ti ne daju nikakav poklon i onda će nešto staviti u kuvertu (manji iznos) i još plaćati put i noćenja.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 16:15   #65
Quote:
ribic kaže: Pogledaj post
Mislim, nekako je običaj da platiš noćenje, a oni tebe darivaju.
ovo nije istina

govorim kao iznajmljivač i iz mojeg iskustva uopće nema pravila... ponekad mladenci rezerviraju smještaj za goste, ponekad roditelji, ali ni to ne znači da će mladenci ili roditelji platiti

jedino pravilo je da pravila nema i meni je najnormalnije kod takvih rezervacija unaprijed pitati tko plaća... u 50% slučajeva su to gosti bez obzira što nisu sami rezervirali

a isto tako imam i onih koji i sami rezerviraju i sami plate i i tek usput spomenu da su došli u svatove ili na pir... garant imam i onih koji isto tako i rezerviraju i plate i ne spomenu da su došli u svatove
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 16:23   #66
Hm,meni je nekako normalno da ako već zovem u svatove nekog iz daleka da se pobrinem za smještaj o svom trošku.Nekako mi je nerealno očekivati da si neko sam plati put, smještaj i još dar.Kako god da okreneš previše to košta.
__________________
Ja sam dijete zemlje i zvjezdanog neba...
lordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 16:40   #67
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
ovo nije istina

govorim kao iznajmljivač i iz mojeg iskustva uopće nema pravila... ponekad mladenci rezerviraju smještaj za goste, ponekad roditelji, ali ni to ne znači da će mladenci ili roditelji platiti

jedino pravilo je da pravila nema i meni je najnormalnije kod takvih rezervacija unaprijed pitati tko plaća... u 50% slučajeva su to gosti bez obzira što nisu sami rezervirali

a isto tako imam i onih koji i sami rezerviraju i sami plate i i tek usput spomenu da su došli u svatove ili na pir... garant imam i onih koji isto tako i rezerviraju i plate i ne spomenu da su došli u svatove
Ja eto nikad nisam čula da su gosti sami plaćali smještaj - govorimo o gostima koji dolaze iz udaljenijih krajeva, a ne netko kome se neda pijanom vozit 10-15 km ili zvati taxi. Eto moje iskustvo. Onda ću se ispraviti i reći da je MENI i mojima običaj to tako raditi. I ne bih nikada tražila goste da sami plaćaju. Ponavljam - ja. Osobno sam počašćena da će mi oni doći na svadbu, putovati iz drugih zemalja, uzimati godišnji i sve da bi s nama proveli naš dan. Lijepo bi bilo im se nekako odužiti, a pogotovo kada se radi o najbližoj obitelji. To mi je jednako kao da mi općenito teta ili sestrična dolaze u goste i ja nemam mjesta doma pa joj kažem da si plati smještaj. Pa to mi je od mame sestra i došli su u moj grad nas vidjeti - uvijek ću biti domaćin u svojem gradu (pa čak ponekad i zemlji) neovisno o kojoj se prilici radi.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 16:56   #68
Postoji cijela tema o "parazitima"... Vjenčanje je vjenčanje, nitko, ni iz istog mjesta nije obvezan doći ako ne može priuštiti poklon, a ne želi dati nešto malo. Isto tako mladenci nisu dužni zadužiti se za prvih 5 godina braka da bi platili tisuće eura smještaja gostima.
Ako netko ne može sebi priuštiti, nije obvezan doći, bit će i drugih prilika osim vjenčanja da dođu. Isto tako ok da je jedna noć, tj. jutro nakon vjenčanja, ali zašto bi ona rođacima ili prijateljima financirala produljene vikende i godišnje odmore?
Ovdje se ne radi o teti ili svekrvi koju ćeš smjestiti na kauč, nego o desecima ljudi kojima treba platiti minimalno 200kn po noćenju po osobi, a ako baš mora biti hotel onda i 50€ za neki lošiji.
Tko nema novca doći, ne mora doći. Tko želi doći nema nikakvog razloga da očekuje smještaj od mladenaca.
Ako se radi o nekoj bližoj rodbini i prijateljima red je pozvati da dođu, ali neće se svijet prestati okretati ako dotični kažu, joj oprosti, hvala ti na pozivu, ali sad ne možemo dobiti slobodno/godišnji, a ni financijski nam nije idealno. Nazdravit ćemo kad budemo dolazili po planu u uobičajene posjete.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 16:58   #69
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Postoji cijela tema o "parazitima"... Vjenčanje je vjenčanje, nitko, ni iz istog mjesta nije obvezan doći ako ne može priuštiti poklon, a ne želi dati nešto malo. Isto tako mladenci nisu dužni zadužiti se za prvih 5 godina braka da bi platili tisuće eura smještaja gostima.
Ako netko ne može sebi priuštiti, nije obvezan doći, bit će i drugih prilika osim vjenčanja da dođu. Isto tako ok da je jedna noć, tj. jutro nakon vjenčanja, ali zašto bi ona rođacima ili prijateljima financirala produljene vikende i godišnje odmore?
Ovdje se ne radi o teti ili svekrvi koju ćeš smjestiti na kauč, nego o desecima ljudi kojima treba platiti minimalno 200kn po noćenju po osobi, a ako baš mora biti hotel onda i 50€ za neki lošiji.
Tko nema novca doći, ne mora doći. Tko želi doći nema nikakvog razloga da očekuje smještaj od mladenaca.
Ako se radi o nekoj bližoj rodbini i prijateljima red je pozvati da dođu, ali neće se svijet prestati okretati ako dotični kažu, joj oprosti, hvala ti na pozivu, ali sad ne možemo dobiti slobodno/godišnji, a ni financijski nam nije idealno. Nazdravit ćemo kad budemo dolazili po planu u uobičajene posjete.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Bio je konkretan primjer gdje je pitano za plaćanje smještaja za roditelje, kuma i muževu rodbinu tako da.... Mi zovemo na naše vjenčanje samo nama važne i bitne osobe - neovisno da li je to rodbina ili prijatelji. Ovdje nema mjesta parazitima i žao mi je ako neki ljudi imaju takve ljude u svom krugu. Ne zovemo ljude kojima smo bili na svadbama, a nismo si više ok da nam eto vrate poklon. Ne zovemo familiju s kojom nismo u redovnom kontaktu. Ne zovemo mamine, tatine i slične prijatelje jer je to kao red. Sukladno tome ja se ne mogu poistovjetiti s ovim navodima jer mi parazite nemamo te svima plaćamo smještaj. I da, koštat će nas preko 10.000 kn. Ali jednako smo i mi uvijek dobrodošli kod tih ljudi i ne plaćamo. Ne postoji niti jedna osoba za koju bi mogla reći da eto jer nema novaca da ne mora onda ni dolaziti.

Meni će za 14 ljudi biti minimalno 2 noćenja ne zato jer si ljudi spajaju godišnji nego zato jer putuju preko 800 km u jednom smjeru - i radi njihove sigurnosti te da se mogu zabaviti i opustiti ne dolazi u obzir manji broj noćenja, a čak će vrlo vjerojatno biti i veći (3 noći). Plus nas 16 još samo za tu noć.

Druga je stvar da se frendici npr. ne vozi i ne bi niti busom pa bi spavala tamo. Takav dio neću pokrivati jer realno i da dobijem na lotu nemam ih gdje toliko smjestiti u okolici sale. Zato imamo bus za sve one koji žele piti i ne brinuti o prijevozu.

Zadnje uređivanje ribic : 16.10.2017. at 17:16.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 17:13   #70
Quote:
ribic kaže: Pogledaj post
Sukladno tome ja se ne mogu poistovjetiti s ovim navodima jer mi parazite nemamo te svima plaćamo smještaj. I da, koštat će nas preko 10.000 kn.
ne bi bilo ni parazita na moru da im se plati smještaj u app kod susjede
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 17:20   #71
Gle, ti si se izjasnila da ćeš pokriti noćenje i ako možeš to je ok, ali ja sam govorila Dorii, ako im taj trošak nije prihvatljiv (a kod nje se radi i o više ljudi) ne postoji nikakva obveza. Što se tiče parazita spomenila sam ih samo zbog spominjanja tetke u gradu, to nije tema o vjenčanjima... Jedno je rodica u prolazu, drugo je dvoznamenkasti broj ljudi u gradu. A ovo što se tiče smještanja rodbine doma, tko ima mjesta i volje super, ja i gdje imam rodbinu radije si platim smještaj i odem na kavu u posjetu, nego da smetam ljude.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 17:24   #72
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Gle, ti si se izjasnila da ćeš pokriti noćenje i ako možeš to je ok, ali ja sam govorila Dorii, ako im taj trošak nije prihvatljiv (a kod nje se radi i o više ljudi) ne postoji nikakva obveza. Što se tiče parazita spomenila sam ih samo zbog spominjanja tetke u gradu, to nije tema o vjenčanjima... Jedno je rodica u prolazu, drugo je dvoznamenkasti broj ljudi u gradu. A ovo što se tiče smještanja rodbine doma, tko ima mjesta i volje super, ja i gdje imam rodbinu radije si platim smještaj i odem na kavu u posjetu, nego da smetam ljude.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Svakome njegovo. Da se razumijemo dragi i ja imamo prosječne plaće, svadbu plaćamo sami i uz to kupujemo stan i uređujemo ga (isto sami). I neće bit lako. I imamo više ljudi za noćenje nego ona (16 za jedno noćenje i 14 za dva, a potencijalno 3 noćenja; ona ima 10-ak za 3 noćenja). Ali uvijek ću radije uštediti na nekim drugim stvarima nego na smještaju za najbližu rodbinu jer o njoj je pričala. Naravno, to smo mi. Ne osuđujem nikog - samo iznosim svoje stajalište. Svadbu smo s razlogom počeli planirati dvije godine ranije da si troškove možemo raspodijeliti i lakše podnijeti. Ne mislimo se zaduživati nego na nečemu ćeš uvijek dati više nauštrb nečeg drugoga. Na svakome je da odabere taj balans i što mu više znači. Nekim curama eto cvijeće jako puno znači, a ja znam da ću tu uštediti ali ću uzeti više žestice Sad već skrećem s teme ali jasno je što želim reći.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 17:32   #73
Ma da, njeno konkretno pitanje je bilo kakvi su običaji, i eto čak i od strane "struke" je odgovoreno da običaja nema. 😊 Kako kome odgovara i kako tko može.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 19:07   #74
Nisam htjela cijelu buru izazvat . I da, hvala tiluriumm, to me tocno zanimalo - koji je obicaj . No hvala svima na inputu, vidjet cu s dragim i njegovima sto i kako cemo.
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 21:57   #75
Doria, iz mog iskustva... Većina mladenaca plaća smještaj za jednu noć (po principu, gosti dođu taj dan u grad, imaju se gdje smjestiti i odmoriti, nakon svadbe prespavati i sljedeći dan putuju), ako je baš dalek put, uzmu dva noćenja. Sve van toga si ljudi plate sami.
Meni je to skroz ok. Na taj način osiguraš smještaj za taj dan koji je bitan, a ako netko želi produžiti odmor, slobodno si financira.
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 22:36   #76
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
Nisam htjela cijelu buru izazvat . I da, hvala tiluriumm, to me tocno zanimalo - koji je obicaj . No hvala svima na inputu, vidjet cu s dragim i njegovima sto i kako cemo.
Ma ne, nije bura nego sam ja ovaj topic sasvim drugacije shvatila. Curke pricaju gdje najpovoljnije smjestiti goste upravo zato sto taj trosak same pokrivaju. A ne da li to uopce raditi ili ne. Istina da, postovi su stari ali oko toga se vecinom vrti topic. Realno, ionak ces napravit sto mislis i sto mozes, a ne sto je forum rekao jer su ocigledno misljenja podijeljena. Tvoja je svadba i nemoj slusati niti moje niti icije drugo misljenje nego radi kako mozes i u skladu sa svojim financijama i uvjerenjima. Ljudi ce uvijek imati svoje stavove i to je tako.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 23:17   #77
Iskreno, ja nisam ni pomislio da na mom vjencanju gosti duzni su placat smjestaj - oni iz udaljenijih krajeva. Nema mi nikakvog smisla ni da voze natrag ..

Navest cu kao primjer zadnju svadbu - isli smo do Züricha.. zar bi mi po dolasku morali trazit smjestaj pa tek onda na svadbu ili u gorem slucaju vozit natrag? Drugo je udaljenost 10-15km a drugo je 100 i vise..

Svi ti gosti indirektno kroz poklone daju vise, al ja sigurno ne bi direktno trazio ih da plate.. ako su mi manje bitni, ne bi ih ni zvao..
Overflow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 19:06   #78
Ja sam sama platila smještaj i većinom sam čula od drugih da sami plaćaju kada idu na svadbu.

Meni je normalno da si platim sama.
Missy Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:44   #79
Mi smo u hotelu platili smještaj svim gostima, na sreću nije ih bilo tako mnogo koji su to trebali, svega desetak ljudi :-) Nismo ni sekunde o tome razumišljali, da li da platimo, ili ne.
Anexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.