Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2017., 07:54   #81
Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post
To me zanima ako me počnu zezati i zivkati - da li mogu ja ili dijete imati probleme zbog toga što ne ide u predškolu. Ni meni nema logike da mi netko zbog toga prijeti ili da mi onemoguće djetetu odlazak u OŠ, koja je BTW po ustavu obvezna. Pogotovo što se radi o eksperimentu i banalnoj stvari koja je postala "obavezna" tek prije nekoliko godina (od 2014.)...
bez brige, nitko te nece zivkati...ta "obaveza" je samo mrtvo slovo na papiru.
a, i npr u zagrebu, cak svi vrtici i ne organiziraju predškolu za klince koji ne pohađaju vrtic, vec ljudi koji žele upisati klinca moraju raditi kilometre bez obzira kaj im je vrtic pod nosom...
inace, jedina prednost iste je što ne moraš guglati kad se treba javiti za pregled, kad u školu...a, nedostataka je hrpa, pogotovo ako ti je dijete naprednije.
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Predskola za djecu koja ne idu u vrtic sigurno nije banalna stvar jer ima puno slucajeva gdje se pokazalo da djeca koja nisu isla u vrtic imaju velikih problema i zaostaju puno spram djece koja su isla u vrtic i tesko im je nadoknaditi tu razliku u prvom razredu.
ti problemi su iskljucivo povezani sa klincem a, ne pohađanjem vrtica ili predškolske.
u predškolskoj ionako ne rade ništa posebno što je bitno za školu...i, koliko ce koje dijete imati problema i zaostajati ovisi iskljucivo o tome koliko ce si roditelji u slucaju da nešto klincu šteka, dati truda da mu isto pojasne.

također, nisu svi klinci ekstraverti, masa naprednih klinaca su introverti, i, za njih je predškola mucenje i gubitak vremena jer u njoj nema onog što njima treba.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 07:55   #82
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post

ti problemi su iskljucivo povezani sa klincem a, ne pohađanjem vrtica ili predškolske.
nije istina.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 10:26   #83
Točno, nije istina.
Predškola je neki minimum minimuma socijalizacije u kolektivu, gdje vrijede sasvim drugačija pravila i odnosi nego na dječjem igralištu ili na treningu ritmike.
Zato se mnogi roditelji neugodno iznenade kad u predškolu upišu dijete za koje su uvjereni da je socijalizirano, pa onda ispadne da baš i nije tako.
Onda se upotrijebi riječ "introvert", i točno je da je takvom djetetu predškola mučenje. Nažalost škola će biti još veće mučenje.
Da li je takvo dijete napredno, nazadno ili prosječno, sporedna je stvar.
Što se tiče same pripreme za školu, u predškoli se se rješavaju radni listići primjereni dobi, radi se na grafomotorici, ma uglavnom neke osnovne stvari koje većina djece već radi kod kuće kroz razne bojanke, točkalice, vježbalice.
Vumi, ako je vrtić ( ili obrt) koji ti dijete pohađa toliko kvalitetan i pun sadržaja, budi sigurna da će tete predškolce pripremati za školu.
Neće sigurno slagati drvene kocke sa dvogodišnjacima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 11:39   #84
Quote:
Nour Bin Laden kaže: Pogledaj post
Točno, nije istina.
Predškola je neki minimum minimuma socijalizacije u kolektivu, gdje vrijede sasvim drugačija pravila i odnosi nego na dječjem igralištu ili na treningu ritmike.
Zato se mnogi roditelji neugodno iznenade kad u predškolu upišu dijete za koje su uvjereni da je socijalizirano, pa onda ispadne da baš i nije tako.
Onda se upotrijebi riječ "introvert", i točno je da je takvom djetetu predškola mučenje. Nažalost škola će biti još veće mučenje.
Da li je takvo dijete napredno, nazadno ili prosječno, sporedna je stvar.
Što se tiče same pripreme za školu, u predškoli se se rješavaju radni listići primjereni dobi, radi se na grafomotorici, ma uglavnom neke osnovne stvari koje većina djece već radi kod kuće kroz razne bojanke, točkalice, vježbalice.
Vumi, ako je vrtić ( ili obrt) koji ti dijete pohađa toliko kvalitetan i pun sadržaja, budi sigurna da će tete predškolce pripremati za školu.
Neće sigurno slagati drvene kocke sa dvogodišnjacima.
Sent from my iPhone using Tapatalk
dijete koje se nije socijaliziralo do 5-6g. tj. do predškole, nece se socijalizirati niti u njoj....2 puta tjedno po sati pol...nemojte se zavaravati.
i, introventi ti zapravo nemaju problema u školi, oni samo bolje funkcioniraju sami neg u masi...prevedeno, za školarca, lakše uce i usvajaju gradivo sami neg u masi gdje jedno dijete prica za vrijeme sata, drugo se mrškolji, na trece uciteljica vice...itd...

i, radni listovi za predškolu se mogu kupiti bez obzira pohađa li dijete istu ili ne a, i obaveza kupovanja istih ako dijete pohađa predškolu ne postoji vec ovisi o "teti" i volji roditelja koji te listice placaju.

također, dal je dijete napredno, prosjecno ili nazadno je jako bitna stvar...jer napredno dijete ce se dosađivati u grupi prosjecnih i nazadnih, nazadni i prosjecni, manje vrijedni u grupi naprednih...a, sad ako nam je cilj ogranicavati pojedince radi mase, samo kako bi se u istu uklopili jer "nama" to puno znaci a, dijete je u toj prici sporedno....onda je to druga stvar.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 14:06   #85
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
dijete koje se nije socijaliziralo do 5-6g. tj. do predškole, nece se socijalizirati niti u njoj....2 puta tjedno po sati pol...nemojte se zavaravati.
i, introventi ti zapravo nemaju problema u školi, oni samo bolje funkcioniraju sami neg u masi...prevedeno, za školarca, lakše uce i usvajaju gradivo sami neg u masi gdje jedno dijete prica za vrijeme sata, drugo se mrškolji, na trece uciteljica vice...itd...

i, radni listovi za predškolu se mogu kupiti bez obzira pohađa li dijete istu ili ne a, i obaveza kupovanja istih ako dijete pohađa predškolu ne postoji vec ovisi o "teti" i volji roditelja koji te listice placaju.

također, dal je dijete napredno, prosjecno ili nazadno je jako bitna stvar...jer napredno dijete ce se dosađivati u grupi prosjecnih i nazadnih, nazadni i prosjecni, manje vrijedni u grupi naprednih...a, sad ako nam je cilj ogranicavati pojedince radi mase, samo kako bi se u istu uklopili jer "nama" to puno znaci a, dijete je u toj prici sporedno....onda je to druga stvar.


Donekle se slažem sa ovim u zadnjem odlomku.
Samo što par mjeseci nakon predškole dolazi škola, a tamo se događa upravo to... nastoji se djecu uklopit u "masu".
Tamo će se netko dodatno trudit skupa sa roditeljima ( da dostigne vršnjake), nekom će bit baš po mjeri, netko će se smrtno dosađivati dok bude štampao tri reda slova A, a već čita " Dnevnik Pauline P", i tako...
Nisu svi isti slažem se, ali pristup je nazalost kao da jesu.
Ne znam da li se šteta od tog pristupa umanjuje tako da jednostavno ne upišeš dijete u vrtić ili mali školu.
O socijalizaciji neću, ne razumijemo se izgleda...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:30   #86
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
bez brige, nitko te nece zivkati...ta "obaveza" je samo mrtvo slovo na papiru.
a, i npr u zagrebu, cak svi vrtici i ne organiziraju predškolu za klince koji ne pohađaju vrtic, vec ljudi koji žele upisati klinca moraju raditi kilometre bez obzira kaj im je vrtic pod nosom...
inace, jedina prednost iste je što ne moraš guglati kad se treba javiti za pregled, kad u školu...a, nedostataka je hrpa, pogotovo ako ti je dijete naprednije.
vrtici ne organiziraju predskolu, jer nemaju prostora, i onda ili se dijete upise u kompletan program (ako ima mjesta u prenatrpanoj grupi i roditelj zeli platit) ili ima besplatno 250 sati (mislim da je tolko), na nacin da se dogvoore koje dane dijete dolazi (mene ak pitas, uzasno bezveze, i po djecu lose, kako onu u grupi tako i onu koja moraju odradit "malu skolu"). tak su sada napravili za "majke odgajateljice" jer po bandicevom pravilu, dijete ne smije biti upisano u vrtic ak majka ima status, a po nekom drugom, mora odradit program predskole

tamo gdje nema vrtica, moze se i mala skola orgnizirat, sto cesto bude u neko blesavo vrijeme, na par sati tjedno, upitne kvalitete, i s minimumom socijalizacije, a sa stavom, ajmo formu zadovoljit.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:42   #87
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne daj boze veceg zla od vrtickih viroza.

ne mogu vjerovati sto citam sve cesce.
dakle, panican strah od vrtickih bolestina i nikakva svijest o tome sto u prvom razredu znaci cesto izostajanje ako dijete tek tad pocne "odradjivati" tipicne djecje boljke.:klap:

vrtic/predskola je po meni neophodna stavka u svim segmentima socijalizacije djece, osamostaljivanju i navikavanju na snalazenje u raznim situacijama gdje nema roditelja ili babe da drze svijecu 24 sata na dan i paze da se ne zamazu, ne padnu, brisu guzicu, hodaju za djetetom sa zlicom i dodaju casu vode svaki put kad je dijete zedno.
ne namjeravam dalje elaborirati, zna se na sto mislim.
Po meni uopce nije. Vecina vrticaraca ne bi znala sama nista da ih stavis izvan "stvorenih"uvjeta vrtica. Sto tocno uce u vrticu, koje zivotno bitne sposobnosti?
A ta famozna socijalizacija..sto je to tocno??
Tih 6 godina "socijalizacije",kolko prosjecno dijete provede u vrticu (ako krene s 1), ce sedmogodisnjak savladati u pola sata jer je emocionalno, intelektualno zreo za takvu vrstu kontakta.

Najbolje mi je kad ocekuju od dvogodisnjaka da postane jako socijalan i pametan jer ide u vrtic a njemu tad samo i jedino treba mama! O boze,kuda ide ovo sve!
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:49   #88
Thumbs down

Zalosno je da je ta institucionalizacija djece postala tako normalna i pozeljna. Cak do te mjere da se stigmatizira one cije dijete ne ide u vrtic ili ne ide u odredjenoj dobi u vrtic.
Vrtic primarno postoji zbog toga sto i mame i tate rade, ne zbog socijalizacije. Skola je obavezna. Vrtic nije.
Djeca koja ne idu u vrtic, ako imaju "normalan" komtakt s drugom djecom, se socijaliziraju isto, ako ne i bolje, od vrsnjaka u vrticu. Djeca mogu doma nauciti isto ili cak i vise nego u vrticu ako se njima netko bavi.
Vrtic nije garancija za nista, osim za to da ce ti netko cuvati dijete dok si 8 sati na poslu.
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:07   #89
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
Po meni uopce nije. Vecina vrticaraca ne bi znala sama nista da ih stavis izvan "stvorenih"uvjeta vrtica. Sto tocno uce u vrticu, koje zivotno bitne sposobnosti?
A ta famozna socijalizacija..sto je to tocno??
Tih 6 godina "socijalizacije",kolko prosjecno dijete provede u vrticu (ako krene s 1), ce sedmogodisnjak savladati u pola sata jer je emocionalno, intelektualno zreo za takvu vrstu kontakta.

Najbolje mi je kad ocekuju od dvogodisnjaka da postane jako socijalan i pametan jer ide u vrtic a njemu tad samo i jedino treba mama! O boze,kuda ide ovo sve!
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
Zalosno je da je ta institucionalizacija djece postala tako normalna i pozeljna. Cak do te mjere da se stigmatizira one cije dijete ne ide u vrtic ili ne ide u odredjenoj dobi u vrtic.
Vrtic primarno postoji zbog toga sto i mame i tate rade, ne zbog socijalizacije. Skola je obavezna. Vrtic nije.
Djeca koja ne idu u vrtic, ako imaju "normalan" komtakt s drugom djecom, se socijaliziraju isto, ako ne i bolje, od vrsnjaka u vrticu. Djeca mogu doma nauciti isto ili cak i vise nego u vrticu ako se njima netko bavi.
Vrtic nije garancija za nista, osim za to da ce ti netko cuvati dijete dok si 8 sati na poslu.
do treće godine nitko ovdje ne propagira vrtić kao idealno za dijete jer to ni nije, no na žalost mnogi moraju ići jer nemaju izbora

ali iza 3 godine - stvarno si u krivu sa razmišljanjima

ne znam što rade u vašem vrtiću ali u našem rade toliko toga (baš smo neki dan imali roditeljski gdje su nam pokazivali što sve sa njima rade) da meni koja sam stvarno posvećena svom djetetu, pratim razne portale sa aktivnostima, čitam knjige i svašta nešto - ni desetina toga ne bi uopće pala na pamet

u našoj grupi se trenutno najviše radi na ranom opismenjavanju, i pokazali su nam 20-tak aktivnosti kroz koje one to rade a ni jedna nije uključila papir i olovku

pa gdje bi se ja toga svega sjetila?

koliko god smo revne mame, nemamo znanja za to, nismo educirane

i ja osobno nisam išla u vrtić, zanala sam čitati i pisati prije nego sam krenula u školu, bila sam od početka među najboljim učenicima u razredu, i opet čak i prije 35 godina se sjećam koliko mi je falila baš ta socijalizacija, koliko mi se bilo teško uklopiti i koliko mi je bilo teško naviknuti na funkcioniranje u grupi

a gledam svog maloga sad, gdje god dođemo (na plivanje, na ples) on sudjeluje, javlja se, sluša trenerice bez problema jer zna kako funkcioniraju stvari
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 14:19   #90
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
do treće godine nitko ovdje ne propagira vrtić kao idealno za dijete jer to ni nije, no na žalost mnogi moraju ići jer nemaju izbora

ali iza 3 godine - stvarno si u krivu sa razmišljanjima

ne znam što rade u vašem vrtiću ali u našem rade toliko toga (baš smo neki dan imali roditeljski gdje su nam pokazivali što sve sa njima rade) da meni koja sam stvarno posvećena svom djetetu, pratim razne portale sa aktivnostima, čitam knjige i svašta nešto - ni desetina toga ne bi uopće pala na pamet

u našoj grupi se trenutno najviše radi na ranom opismenjavanju, i pokazali su nam 20-tak aktivnosti kroz koje one to rade a ni jedna nije uključila papir i olovku

pa gdje bi se ja toga svega sjetila?

koliko god smo revne mame, nemamo znanja za to, nismo educirane

i ja osobno nisam išla u vrtić, zanala sam čitati i pisati prije nego sam krenula u školu, bila sam od početka među najboljim učenicima u razredu, i opet čak i prije 35 godina se sjećam koliko mi je falila baš ta socijalizacija, koliko mi se bilo teško uklopiti i koliko mi je bilo teško naviknuti na funkcioniranje u grupi

a gledam svog maloga sad, gdje god dođemo (na plivanje, na ples) on sudjeluje, javlja se, sluša trenerice bez problema jer zna kako funkcioniraju stvari
A otkud to da je od 3.jako bitno da idu u vrtic? Postoji li meka studija di je bas egzaktno dokazano da su djeca koja s 3 ne idu u vrtic zakinuta,ostecena,stagod..??

Ja nisam isla u vrtic, a sa 6 sam si sama znala napraviti jelo, sama sam znala biti doma i u skoli sam se bez problema socijalizirala.
Kuzim ja da djeca moraju u vrtic, i moje dijete ide, ali ne vidim nista spektakularno u ijednom aspektu razvoja, a pogotovo socijalnom zbog toga sto idu u vrtic.
Meni je taj nacin bas kontra razvijanju punog potencijala djece. Umjetan, neprirodan.
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 14:48   #91
Ne bih se složila.
Nit pola onoga šta su mi djeca radila u vrtiću ja ne bih znala, od kreativnih likovnih radionica (raznih tehnika slikanja, ljepljenja), pjesama, plesa, priče. Uz to nemam vremena da im se posvetim koliko tete u vrtiću ( nisam majka domaćica).. O igri s vršnjacima da ne pričam.

U današnje vrijeme djetetov boravak kod kuće je sjedenje ispred TVa crtići, tablet, mobitel.
Zbog toga mislim da je vrtić danas potrebniji nego ikada baš zbog sve te silne tehnike koja djecu otuđuje.
I ne mora biti na cjelodnevnom biravku...super je kad je majka kod kuće, a dijete bar do ručka.
Na kraju dobro za oboje.

Zadnje uređivanje BBC drama : 31.10.2017. at 15:06.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 15:26   #92
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila.
Nit pola onoga šta su mi djeca radila u vrtiću ja ne bih znala, od kreativnih likovnih radionica (raznih tehnika slikanja, ljepljenja), pjesama, plesa, priče. Uz to nemam vremena da im se posvetim koliko tete u vrtiću ( nisam majka domaćica).. O igri s vršnjacima da ne pričam.

U današnje vrijeme djetetov boravak kod kuće je sjedenje ispred TVa crtići, tablet, mobitel.
Zbog toga mislim da je vrtić danas potrebniji nego ikada baš zbog sve te silne tehnike koja djecu otuđuje.
I ne mora biti na cjelodnevnom biravku...super je kad je majka kod kuće, a dijete bar do ručka.
Na kraju dobro za oboje.
Pa sto se tice ekrana, o tome odlucuju roditelji. Ako je to razlog za slanje u vrtic, onda se roditelj treba zapitati..

Druzimo se i s vrtickom i nevrtickom djecom.. Nisam primjetila neku posebnu naprednost kod vrticaraca.

Po meni,vrtic je nepotreban djeci ako imaju doma normalnu obitelj i prijatelje s kojima se mogu igrati. Problem je sto toga nazalost nema. Bar u gradovima
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 15:35   #93
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
Pa sto se tice ekrana, o tome odlucuju roditelji. Ako je to razlog za slanje u vrtic, onda se roditelj treba zapitati..

Druzimo se i s vrtickom i nevrtickom djecom.. Nisam primjetila neku posebnu naprednost kod vrticaraca.

Po meni,vrtic je nepotreban djeci ako imaju doma normalnu obitelj i prijatelje s kojima se mogu igrati. Problem je sto toga nazalost nema. Bar u gradovima
al nema prijatelje za igru kad su svi u vrtiću

Da je moj doma recimo, ne bi se prijepodne imao u kvartu s kim igrati osim sa bebama

I nitko tebi nije rekao da moraš obavezno dati dijete u vrtić, uvijek postoje izuzeci, ali generalno gledajući - da, za djecu pogotovo predškolske dobi je bolje da su u vrtiću

I nemoj se sada uvrijediti ali meni nije normalno da u današnje vrijeme žena ne radi
Ok ako je razlog bolest ili neki objektivni razlog ili je stanje privremeno zbog nemogućnosti pronalaska posla, studiranja... ali dugoročno... ne bih hvala
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 16:02   #94
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
al nema prijatelje za igru kad su svi u vrtiću

Da je moj doma recimo, ne bi se prijepodne imao u kvartu s kim igrati osim sa bebama

I nitko tebi nije rekao da moraš obavezno dati dijete u vrtić, uvijek postoje izuzeci, ali generalno gledajući - da, za djecu pogotovo predškolske dobi je bolje da su u vrtiću

I nemoj se sada uvrijediti ali meni nije normalno da u današnje vrijeme žena ne radi
Ok ako je razlog bolest ili neki objektivni razlog ili je stanje privremeno zbog nemogućnosti pronalaska posla, studiranja... ali dugoročno... ne bih hvala
Pa ajmo onda pricati o tome sto je bolje za nas, a ne za djecu.
Nama je bolje da su u vrticu, MI zelimo ici na posao, MI mislimo da je njima bolje u vrticu.

Pitaj dijete di mu je bolje.
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 16:08   #95
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
Pa sto se tice ekrana, o tome odlucuju roditelji. Ako je to razlog za slanje u vrtic, onda se roditelj treba zapitati..

Druzimo se i s vrtickom i nevrtickom djecom.. Nisam primjetila neku posebnu naprednost kod vrticaraca.

Po meni,vrtic je nepotreban djeci ako imaju doma normalnu obitelj i prijatelje s kojima se mogu igrati. Problem je sto toga nazalost nema. Bar u gradovima
Roditelji rade.Jel to normalna obitelj?
Mislim...gdje će dijete dok su oni odsutni il je teta čuvarica bolja opcija?
Već sam napisala... većina današnje igre se svodi na ekrane...iako svome djetetu doziraš ne mora značiti da drugi roditelji rade isto ( vjerovatno većina ne). Tako da se iz tog kruga ne može lako izvući, dijete se igra igrama koje njegovi vršnjaci žele, a to je "plejić", mobitel...pa kad se već igra bolje da to kvalitetno odradi u vrtiću gdje će puno toga korisnoga usvojiti i naučiti.

Mojima je vrtić bio nešto normalno, ja idem na posao oni u vrtić. Nisu se bunili i grintali šta im je bolje.
U stvari ...kad sad gledam (školarci su) djeca su mi volila vrtić....puno više od škole.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 17:01   #96
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post

Po meni,vrtic je nepotreban djeci ako imaju doma normalnu obitelj i prijatelje s kojima se mogu igrati. Problem je sto toga nazalost nema. Bar u gradovima
Sve i da ima, evo pokusavam zamisliti da u blizini zivi puno djece koja ne idu u vrtic. Druzenje njih nekoliko bi se odvijalo - gdje? Jedni kod drugih po stanovima i kucama? Puno je to potrosenog vremena na sjediljke. Nekoliko sati na dan i ne nuzno sa ljudima koji ti pasu. Mnogo neprakticno

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 17:16   #97
Nemam nikakvo mišljenje o obiteljima u kojima jedan roditelj nije zaposlen, ali mislim da je za svako dijete važno da ne provodi cijeli dan s mamom/odraslom osobom, nego da dio dana provede u interakciji s vršnjacima.

Mislim da to ne mora nužno biti vrtić, ali od ponuđenog najbolji izbor. Može netko dijete svaki dan na 2-3 sata voditi u neku dobru igraonicu, ali kolika je šansa da će u toj igraonici svaki dan biti ista djeca s kojom će moći sklapati prijateljstva?

Djeca se u pravilu s drugom djecom (a ne samo pored druge djece) počinju igrati s 2,5, a s navršene četiri godine počinju sklapati prava prijateljstva.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 17:59   #98
uopce mi se ne raspravlja s nekim tko o vrticu misli sve najgore, nije tocno siguran "sto je to tocno socijalizacija", nije mu bed da mu je dijete godinama po cijeli dan orijentirano na odrasle osobe
itd.

ali se moram osvrnuti na ovo:
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
A otkud to da je od 3.jako bitno da idu u vrtic? Postoji li meka studija di je bas egzaktno dokazano da su djeca koja s 3 ne idu u vrtic zakinuta,ostecena,stagod..??
postoje razne studije iz podrucja razvojne psihologije koje se bave svim ovim pitanjima koja te muce.
google is your friend.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 18:03   #99
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
Pa ajmo onda pricati o tome sto je bolje za nas, a ne za djecu.
Nama je bolje da su u vrticu, MI zelimo ici na posao, MI mislimo da je njima bolje u vrticu.

Pitaj dijete di mu je bolje.
Mom je najbolje kod dede i bake
Zaista je
Jer tamo ima dvoriste, landra sa dedom po naselju, setaju sumom, jede se slatkisa koliko hoce, baka kuha sta on hoce, gleda crtica koliko on hoce

Da li cu ga zato tamo ostaviti po cijeli dan?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 18:21   #100
Quote:
Mrs.Sepsa kaže: Pogledaj post
Pa ajmo onda pricati o tome sto je bolje za nas, a ne za djecu.
Nama je bolje da su u vrticu, MI zelimo ici na posao, MI mislimo da je njima bolje u vrticu.

Pitaj dijete di mu je bolje.
čini mi se da "patiš" za onim nekim vremenima kad je dijete odgajalo "selo", kad su rasli uz hrpu vršnjaka, verući se po stablima umjesto da im netko drugi dirigira kakvu će igru igrati, kako će se zabavljati i po kakvim pravilima. u teoriji, da, djetetu ne treba socijalizacija ako svakodnevno ima društvo koje je različite starosne dobi, različitog karaktera, osobnosti, manira- da se mogu i potući i posvađati i lijepo družiti..
no, mislim da su ta vremena ostala tamo negdje u doba vlaka u snijegu. koliko je i to onda bilo dobro, ne znam- trebalo bi pitati psihologe koji bolje znaju te uvjete-pa da možda usporede.

ovo danas je svakodnevnica koja postoji svuda u svijetu (osim valjda u bespućima afrike gdje još trče sa zebrom po prašini...) i normalni je dio današnjeg svijeta. da svom djetetu i omogućiš djetinjstvo kakvo je imala ekipa iz vlaka u snijegu- teško bi se uklopilo u današnje društvo gdje je 99,9 posto ostalih odraslo u vrtiću i sa svime što vrtić nosi. koliko je to dobro ili nije, ovisi i o vrtiću i djetetu i kolektivu.. o puno faktora.
da je nekad bolje sa mamom, je. nekad. al mislim da nikako nije zdravo da dijete do 6-7 godine cijele dane provodi sa mamom, sa društvom po parkićima (uz nadzor odraslih) ili igraonicama i aktivnostima. jer očito mu ne možeš priuštiti djetinjstvo kakvo je bilo nekad. ovo što mu ti danas možeš priuštiti nije ni izbliza dobro kao ono u vrtiću.

kad se sve to uzme u obzir- danas je vrtić taj koji je prirodan (ako zanemarimo ograde oko vrtića ;D) a sve ono što im mi možemo priuštiti u njihovom djetinjstvu- vrlo "neprirodan" (organizirani parkići, play dateovi, igra uz nadzor, organizirane aktivnosti...)
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:58.