Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2017., 22:11   #21
Pa ima toga i danas. Ovi Sokci iz Posavine ne smatraju "Bosance" iz Posavine pravim Hrvatima. Oni su kao ono laznjak valda. Postoje te kao netrepeljivosti prema ljudima iz drugih regija.

Ono sto je meni ustvar zanimljivo je da to u pravilu dolazi od ljudi lijevog spektra. Rijetko se to vidi kod nacionalista. Ti lijevi ono vole pedere, Rome , Srbe, nacija socijalni konstrukt, internacionala, Tito, Jugoslavija bla bla, a nemoze podnijeti Hrvata katolika iz druge regije jer mu naglasak malo drugaciji i obicaji. Dvolicnost ljudska.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:18   #22
Bošnjačka muslimanska elita, je ugrabljena od turaka, jer je Hrvatom bilo

jako loše bit (Hrvati su koljači gnjide izdajnici i smeće)i, a srbi su ih progonili.

Trebao im je oslonac, koji će im dati i svrhu i identitet. A oni će turcima

i možda arapima pokušati poslužiti kao produžena ruka ili pak konj trojanski

u Europi.

A sam Bošnjački identitet, je bio toliko slab, da su pristali nazvati se

Muslimanima.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:57   #23
Sve svemu, šteta. Proces koji se mogao odvijati u pravcu osvješćivanja hrvatske nacionalne pripadnosti, s krajem AU monarhije, pa opet od 1941-1945, najprije je miniran ustavom 1974, a konačno propao zdušnim zalaganjem islamista, cro-udbe, četnika, Gordog Albiona itd.
Bilo je časnih pokušaja u hrv. političkoj emigraciji, pa kasnije s HOS-om.
Valja istaknuti da su islamski centri diljem svijeta s ponosom isticali svoj hrvatski identitet. To je također priča koja završava s Kulenovićevim potomcima koji su postali Bošnjaci, još uvijek naklonjeni Hrvatima.
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 23:39   #24
Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
Po čemu je to Džafer Kulenović(koji je musliman rođen u BiH)
Hrvat, a neki neodređeni musliman rođen u BiH recimo 1987. - nije Hrvat nego Bošnjak?

Samo po tome što se izjašnjava tako ili? Znači da se bilo koji bosanski musliman sad počne izjašnjavati kao Hrvat on bi bio Hrvat?

Malo me zbunjuje ovo...

Džafer Kulenović nije ništa drugačiji od ostalih muslimana prije ili poslije njega u BiH. Kako to da on je Hrvat a ovi drugi nisu?
Fenomen muslimana bio je zastupljen kod svih naroda na području Osmanskog carstva, nije ti to neobično.
Povijest&Politika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 10:34   #25
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
. Ova nasa mala plemena i nemaju bas neke veze sa modernim nacijama. Hrvati su zajednica zdruzenih katolika, Bosnjaci zapravo samo islamska vjerska zajednica, a Srbi tek samo sljedbenici Srpske pravoslavne crkve. Dakle, rijec je o ostacima predmodernih etnokonfesija koje izigravaju nacije/narode.
.
Sve pet, sada mi objasni kako to da su u Krapini svi katolici Hrvati a u ne toliko dalekom Celju su svi katolici Slovenci?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 11:02   #26
Ako u Africi postoje Židovi crnci i kao takvi su prihvaćeni, ne vidim zašto ne bi moglo biti Hrvata muslimana. U ostalom jedan bivši ministar se tako izjašnjava. A i u povijesti je bilo nebrojeno primjera.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 12:27   #27
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Sve pet, sada mi objasni kako to da su u Krapini svi katolici Hrvati a u ne toliko dalekom Celju su svi katolici Slovenci?
Čovjek je porijeklom iz BiH (koliko sam shvatio) gdje su pokušavali posrbiti Hrvate i to iz nekog većeg grada, a ne iz etnički čistih područja poput Lašve ili zapadne Hercegovine, zato je pun takvih priča.
Srbohrvati
Jedini "srbohrvati" su posrbljeni Hrvati ili etnički miješani Jugoslaveni, drugih nema, nikad ih nije moglo ni biti.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 01:11   #28
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Juzni Slaveni srpskohrvatskog govornog prostora su etnicki toliko bliski da i nema bas smisla govoriti o posebnim narodima. Dakle, ako se odredjeni broj bh. muslimana osjeca Hrvatima, oni jesu Hrvati i kao takve ih treba prihvatiti. Hrvatski nacionalni identitet je nastao tek u 19. vijeku kao i ostali nacionalni identiteti u Europi. Hrvat je tko se osjeca Hrvatom i to nema veze sa genetikom, vjerom, dijalektom itd. Druga je stvar sto neki misle da "pravi" Hrvat mora biti ultradesnicar i turbokatolik sto nema veze sa konceptom moderne nacije. Ova nasa mala plemena i nemaju bas neke veze sa modernim nacijama. Hrvati su zajednica zdruzenih katolika, Bosnjaci zapravo samo islamska vjerska zajednica, a Srbi tek samo sljedbenici Srpske pravoslavne crkve. Dakle, rijec je o ostacima predmodernih etnokonfesija koje izigravaju nacije/narode.

Ja za sebe cesto kazem da sam Austrijanac. Ovdje sam odrastao, imam austrijsko drzavljanstvo i po cijeli dan govorim iskljucivo njemacki. Nemam mnogo prijatelja, ali oni koje imam su gotovo svi etnicki Austrijanci. Kada god sam izrazio da sam Austrijanac, nikada mi nitko od njih nije rekao da to nisam ili ne mogu biti nego su mi dali do znanja da sam "njihov". Ovo pisem radi primjera, jer mi nacionalni identitet ne znaci nesto. Covjeka valjda cine djela, a ne porijeklo. Dakle, ako neki musliman iz Bosne za sebe kaze da je Hrvat, na to ima pravo.
Mitovi i legende, povijest i stvarnost te svakodnevno demantiraju, ako postoje grupe ljudi koje se ne smatraju istim narodima onda to nisu, da ne spominjem vjeru, kulturnocivilizacijski utjecaj, običaje i slično. Podebljano je tipično panslavističko zatvaranje očiju pred stvarnošću, a dva krvava rata u razmaku 45 su valjda dovoljan dokaz ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 01:36   #29
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Ako u Africi postoje Židovi crnci i kao takvi su prihvaćeni, ne vidim zašto ne bi moglo biti Hrvata muslimana. U ostalom jedan bivši ministar se tako izjašnjava. A i u povijesti je bilo nebrojeno primjera.
Nekada nije bitno kako se netko izjasnjava. Ili jesi ili nisi. Hasanbegovic je Bosnjak koji se izjašnjava Hrvatom i to je ono sto on jest - Bosnjak koji se izjasnjava Hrvatom.

Ako bas moramo priznati nekoga Hrvatom jer se tako izjasnjava mora prvo zadovoljiti dva nuzna kriterija: rasni i kulturni. Religija je velik dio kulture. Tj. mora biti sto postotni autohtoni Europljanin (pozeljno slaven) i mora biti kršćanin (pozeljno katolik) ili ateist.

Ali...ako bi neki tip kao sto je Hasanbegovic (ili neki x-ti Bosnjak), Bosnjak koji se izjasnjava Hrvatom odlucio postati katolikom ja osobno ga i dalje ne bih priznavao Hrvatom. Njihov mentalitet je oblikovan islamom kojega tesko mogu izbaciti tako da ni pravog Hrvata koji prijede na Islam vise ne smatram Hrvatom kamoli Hasanbegovica.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 07:59   #30
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Nekada nije bitno kako se netko izjasnjava. Ili jesi ili nisi. Hasanbegovic je Bosnjak koji se izjašnjava Hrvatom i to je ono sto on jest - Bosnjak koji se izjasnjava Hrvatom.

Ako bas moramo priznati nekoga Hrvatom jer se tako izjasnjava mora prvo zadovoljiti dva nuzna kriterija: rasni i kulturni. Religija je velik dio kulture. Tj. mora biti sto postotni autohtoni Europljanin (pozeljno slaven) i mora biti kršćanin (pozeljno katolik) ili ateist.

Ali...ako bi neki tip kao sto je Hasanbegovic (ili neki x-ti Bosnjak), Bosnjak koji se izjasnjava Hrvatom odlucio postati katolikom ja osobno ga i dalje ne bih priznavao Hrvatom. Njihov mentalitet je oblikovan islamom kojega tesko mogu izbaciti tako da ni pravog Hrvata koji prijede na Islam vise ne smatram Hrvatom kamoli Hasanbegovica.
Zašto je Bošnjak?
Je li se ikad itko njegov tako izjašnjavao?

Nacija Bošnjak je nastala 1993g. na sastanku Izetbegovićeve stranke u jednom sarajevskom hotelu. Hasanbegović s tim nema nikakve veze, niti je bio tamo, niti ga je itko išta pitao, niti se ta odluka ikako odnosi na njega osim ako ne želi da se odnosi, a očito ne želi da se odnosi na njega.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 11:43   #31
Odbacivanje bilo koga zbog ''nepoćudne vjere" ili čak stranog podrijetla je oblik redukcionizma koji Hrvate ostavlja bez npr. Petra Preradovića, Maka Dizdara, pa ako hoćeš i Kulenovića i drugih, a riječ je o uvjerenim hrvatskim domoljubima.

Takva logika navraća vodu na mlin onima koji su kroz povijest otkidali od hrvatskog nacionalnog bića.

Nama danas treba jedan
Hasanbegović kao most prema Bosni i Hercegovini. Ili će mo je ( a s njom i Hrvate u njoj) prepustiti Arapima ili Srbima)?

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 13:06   #32
On ne može biti most prema BH jer tamo nema sugovornika za njega.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 13:18   #33
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
On ne može biti most prema BH jer tamo nema sugovornika za njega.
Ne samo to, nego je u tom kontekstu vise zabrinut za drugu naciju, Bošnjake, nego za Hrvate.
I to mu je dosta veliki minus, ali jbg. svi smo ljudi.
Vjera ne smije imati veze s nacijom. Neke tradicije su lijepe, ali ne i nužne.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 14:33   #34
Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
Odbacivanje bilo koga zbog ''nepoćudne vjere" ili čak stranog podrijetla je oblik redukcionizma koji Hrvate ostavlja bez npr. Petra Preradovića, Maka Dizdara, pa ako hoćeš i Kulenovića i drugih, a riječ je o uvjerenim hrvatskim domoljubima.

Takva logika navraća vodu na mlin onima koji su kroz povijest otkidali od hrvatskog nacionalnog bića.

Nama danas treba jedan
Hasanbegović kao most prema Bosni i Hercegovini. Ili će mo je ( a s njom i Hrvate u njoj) prepustiti Arapima ili Srbima)?

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Petar Preradovic je druga stvar of Kulenovica ili Dizdara. Petar Preradovic nije bio Musliman.
Kada vidim nekoga Dzafera, Muhameda i Hrvat u jednoj recenici dode mi da povracam.

Upravo sam ja taj koji govori o hrvatskom nacionalnom bicu. Razlika je samo sto ja imam jos jedan dodatni kriterij, a to je da osoba mora biti krscaninom ili ateistom cije je porijeklo iz krscanskih obitelji.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 14:37   #35
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne samo to, nego je u tom kontekstu vise zabrinut za drugu naciju, Bošnjake, nego za Hrvate.
I to mu je dosta veliki minus, ali jbg. svi smo ljudi.
Vjera ne smije imati veze s nacijom. Neke tradicije su lijepe, ali ne i nužne.
Ja sam za sve ono za sto si ti, ali imam jedan dodatni kriterij koji govori da i vjera/kultura i mentalitet povezan sa kulturom takoder imaju veze s nacijom i da nisu nista manje vazni od rasnog (ili genetskog) kriterija.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 15:33   #36
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Petar Preradovic je druga stvar of Kulenovica ili Dizdara. Petar Preradovic nije bio Musliman.
Kada vidim nekoga Dzafera, Muhameda i Hrvat u jednoj recenici dode mi da povracam.
Upravo sam ja taj koji govori o hrvatskom nacionalnom bicu. Razlika je samo sto ja imam jos jedan dodatni kriterij, a to je da osoba mora biti krscaninom ili ateistom cije je porijeklo iz krscanskih obitelji.
Asimilacija je moćna stvar, danas vjerojatno imaš i budiste Hrvate, a i one koji su npr. došli iz Afrike (Hamed ili netko sličan ).
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Ja sam za sve ono za sto si ti, ali imam jedan dodatni kriterij koji govori da i vjera/kultura i mentalitet povezan sa kulturom takoder imaju veze s nacijom i da nisu nista manje vazni od rasnog (ili genetskog) kriterija.
Osoba mora poznavati kulturu, ali je ne mora nužno i djeliti, zar ne?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 20:44   #37
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Asimilacija je moćna stvar, danas vjerojatno imaš i budiste Hrvate, a i one koji su npr. došli iz Afrike (Hamed ili netko sličan ).

Osoba mora poznavati kulturu, ali je ne mora nužno i djeliti, zar ne?
Pa kad imaš Hasana Hrvatinu onda to mogu biti i Džafer i Mak (ako se sami tako osjećaju naravno) ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 21:17   #38
Rustem paša Hirvat je bio Hrvat osjećao se tako ili ne, a istovremeno je bio i Osmanlija. Njegovi potomci bi se slobodno mogli smatrati Hrvatima, ali i Turcima, čak i Bošnjacima ako žive u BH.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 21:40   #39
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Pa kad imaš Hasana Hrvatinu onda to mogu biti i Džafer i Mak (ako se sami tako osjećaju naravno) ?

Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Rustem paša Hirvat je bio Hrvat osjećao se tako ili ne, a istovremeno je bio i Osmanlija. Njegovi potomci bi se slobodno mogli smatrati Hrvatima, ali i Turcima, čak i Bošnjacima ako žive u BH.
Identiteti znaju biti fleksibilni, a najbolji su primjer slavenski muslimani.
Ovo nije ograničeno na Bošnjake, nego vrijedi i za bugarske Pomake, a i Gorane i ostane slavene islamske vjere.
Općenito, kada su došli Otomani, dosta njih je zaboravilo svoje pleme i prešlo novom gazdi.
Za istog su gazdu i ratovali, pa mislim da vrijedi da više Bošnjaka ima podrijetlo s područja današnje RH (jbg. Slavonija, Lika i Zagora, a i Banovina su nekad imali više ljudi), nego iz BiH.
Tu idu i islamski Srbi koji su iseljeni nakon proglašenja Srbije državom, a koji su prije činili većinu gradskog stanovništva.
Isti su naseljeni po enklavama u Posavini i Pounju, Izetbegovići su dobar primjer takvih...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 22:38   #40
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Asimilacija je moćna stvar, danas vjerojatno imaš i budiste Hrvate, a i one koji su npr. došli iz Afrike (Hamed ili netko sličan ).
Asimilacija je jedno, integracija je drugo iako zbog pojedinaca voljnih se udati za tipa kao sto je Hameda integracija nazalost vodi k asimilaciji. Hamed naravno ne može biti Hrvat u etnickom smislu, jedino moze biti Hrvat u smislu drzavljanstva, posjedovanja putovnice.

Quote:
Osoba mora poznavati kulturu, ali je ne mora nužno i djeliti, zar ne?
Normalno da je mora dijeliti.

Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Rustem paša Hirvat je bio Hrvat osjećao se tako ili ne, a istovremeno je bio i Osmanlija. Njegovi potomci bi se slobodno mogli smatrati Hrvatima, ali i Turcima, čak i Bošnjacima ako žive u BH.
RUSTEM PASHA je bio Hrvat, ali je prestao to biti od onoga trenutka od kojega mu je ispran mozak, od kada je dobio muslimansko ime, vjeru, kulturu.

Rijeci u izrazu muslimanski Hrvat iskljucuju jednu drugu.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.