Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 13:30   #221
Quote:
tibokca kaže: Pogledaj post
Naravno da bih progovorio.
Imao sam neke radove na svojoj viksi na moru pa sam susjeda zamolio da mi posudi tacku. Nasmijao se i rekao mi da se kod njih kaze karijola. Kasnije sam ga zamolio da mi posudi lojtru. Opet se nasmijao i rekao da se kod njih kaze skale. Jasno, od tada tamo koristim te rijeci.
Meni je najnormalnije da se prilagodim sredini u koju sam dosao. Neki pak zele obrnuto... da se sredina u koju su dosli prilagodi njima, i onda se kao pura dreku cude sto ih domaci ne vole.
A tebi je normalno da ti sugovornik ispravlja svaku drugu riječ, da bude njemu niz dlaku?

Nije ni čudo što nam je ovako kad su nam kriteriji u šumi.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:30   #222
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
A tebi je normalno da ti sugovornik ispravlja svaku drugu riječ, da bude njemu niz dlaku?

Nije ni čudo što nam je ovako kad su nam kriteriji u šumi.
Dosljak sam bira hoce li biti sipmatican domacima ili ne..
Meni su daleko simpaticniji dosljaci koji su se prilagodili mojoj sredini od onih koji to nisu/ne zele.
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 17:31   #223
Quote:
tibokca kaže: Pogledaj post
Dosljak sam bira hoce li biti sipmatican domacima ili ne..
Meni su daleko simpaticniji dosljaci koji su se prilagodili mojoj sredini od onih koji to nisu/ne zele.
Zanimljivo da u baranji ima nekoliko sela koje su naselili ljudi iz Međimurja nakon 1945. i koja su zadržala svoj govor.

Zašto nikada nitko u Slavoniji se nije bunio na njih, i zašto u Slavoniji, gdje se u zadnjhi 200 godina doseljavalo više nego u Dalmaciju i Zagorje zajedno, nema u tolikoj mjeri glupave podijele na "domaće" i "dođoše" niti se ljudi bave time?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 20:48   #224
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da u baranji ima nekoliko sela koje su naselili ljudi iz Međimurja nakon 1945. i koja su zadržala svoj govor.
Sela su zadržala svoj govor? Znači, u njima žive isključivo Međimurci?

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zašto nikada nitko u Slavoniji se nije bunio na njih, i zašto u Slavoniji, gdje se u zadnjhi 200 godina doseljavalo više nego u Dalmaciju i Zagorje zajedno, nema u tolikoj mjeri glupave podijele na "domaće" i "dođoše" niti se ljudi bave time?
Čuo sam da u Slavonskom Brodu itekako postoji podjela između domaćih i došljaka iz Bosanske Posavine.
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 03:58   #225
Iako mali narod po brojnosti i povrsini koju zovemo domovinom, jos se moramo dogovoriti sto to znaci biti Hrvatom. Mora postojati konsenzus oko toga sto su nacionalni interesi, moramo se dogovoriti sto su nam vrijednosti i konacno, tko se moze a tko ne moze zvati Hrvatom. Dogovoriti se moramo i sto je patriotizam. Moramo se dogovoriti i sto nam je povijest i istu cuvati, bez obzira kako bolna bila. A ne da svaki supak koji se domogne vlasti svakih pola stoljeca ili sto je sad aktualnije cetiri do osam godina mijenja, brise, dodaje i oduzima povijesti kako mu treba u trenutku.

Kada budemo izgradili naciju na tim konsenzusima, tada cemo moci proslavljati razlicitosti koje nas cine nacijom.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:11   #226
Pa za vrijeme kralja Tomislava i Kosače to je bila jedna država i oni smatraju da pripadaju Hr
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:45   #227
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Pa za vrijeme kralja Tomislava i Kosače to je bila jedna država i oni smatraju da pripadaju Hr
I to je razlog da danas susjednu Republiku Hrvatsku smatraju svojom majcicom u koju valja preseliti?!

Reci da se salis!
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:45   #228
Quote:
Gungnir kaže: Pogledaj post
A tko i što si ti da im uskracujes pravo da Hrvatsku smatraju svojom domovinom?

Inače su mi interesantni ovi "urbani" progresivni kozmopoliti i ljevičari koji su politički korektni kada su u pitanju recimo Sirijci, Bošnjaci ili Srbi, ali kad su u pitanju Hrvati iz BIH onda je generalizacija i omalovažavanje normalno, dapače i poželjno
Ne uskracujem, ja se tome samo smijem jer za drugo to i nije.
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:03   #229
@Goc-369 i tibokca

Evo mene zaista zanima odgovor na ovo pitanje: smatrate li vi doista da bi u slučaju da se na neki način izbaci/istrijebi Hercegovce iz Hrvatske situacija bila bolja? Znači među drugim skupinama nema korupcije i nepotizma nego su nas s time, eto, upoznali i zarazili Hercegovci koji su se dotepli 90-ih?
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:09   #230
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Uskraćuje im deluziju da se dotični imaju pravo smatrati hrvatima! Glavna karakteristika nacije, osim dijeljenja normi i sličnih karakteristika ponašanja, je da ti ljudi zajednički rade u interesu te nacije a ne isključivo vlastitom ili svog proširenog roda ili plemena! Dakle po tome se ta ekipa autodiskvalificirala od toga da se nazivaju hrvatima, čak bi im prikladniji termin bio-antihrvati
Ako smo sami našim vlasima uskraćivali mogućnost da se nazivaju srbima samo na temelju zajedničke vjeroispovijesti, trebamo biti dosljedni pa primijeniti isto i na hercegovce
Poanta priče je da ako radiš u vlastitom interesu a ne onom okoline, da zaslužuješ naziv smeća a ne pripadnika te okoline. A kada takve stvari kod određene grupacije postanu više pravilo nego slučaj, dotični gube svako pravo (ako su ga uopće i imali) da se nazivaju pripadnicima te nacije
Nazivaj ti sebe kako hoćeš, za mene ćeš biti bosanac, dok ne dokažeš drugačije

Ti znaš bolje nego državne institucije.
Koja je razlika između stanovnika Županje i Orašja?
Bosanskog i Slavonskog broda (za AU je bio Brod na savi)?
Imotskog i Posušja ili Gruda?
Ljubuškog i Vrgorca?
Sinja ili Rame (da se ne držimo samo pograničnih naselja)?

Granica između HR i BiH je povučena krvlju, ali je povučena slučajno. Milijardu puta se mijenjala, npr. za ww2 su Bihać, Livno i Duvno bili u Zavnohu kao i cijeli Srijem (do 44), ali je sve istočno od Neretve (uključujući i Dubrovnik) bilo pod ZAVNO BiH. Banovina je bila do Majevice u Posavini, te do predgrađa Zenice i Sarajave u srednjoj Bosni.

Ljudi iz Bugojna su nažalost jadni. Ostavljeni na cjedilu, u općini u kojoj se javlja vjerski ekstremizam, a ratni zločinci su "ugledni" članovi, elita društva. Normalno da idealiziraju "maticu" (na pomalo sličan način na koji većina južnoamerikanaca idealizira europu), i da će im ovdje biti u nekim segmentima bolje nego dole.
Što je isto žalosno.

Inače, antiHrvati su oni kojima smetaju hrvatski državljani.

Quote:
tibokca kaže: Pogledaj post
I to je razlog da danas susjednu Republiku Hrvatsku smatraju svojom majcicom u koju valja preseliti?!
Reci da se salis!
A po čemu oni nisu Hrvati?
Oko 1 milijun stanovništva RH ima nekog pretka iz BiH u zadnjih sto godina.
Za AU nije bilo granice, ni za kJ, a realna granica nije postojala ni u SFRJ.
BiH Hrvati se ne bi trebali seliti, oni bi trebali dobiti svoj entitet (ili šansu za ostvarivanje predstavničke, a ne pripadničke, demokracije) i sva prava koja im pripadaju, tamo gdje jesu. Što jači BiH Hrvati, to jači utjecaj HR u BiH.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:17   #231
Zanimljivo da si naveo primjer isključivo slavonije (i pograničnih vukojebina). Zemlje koja je bila pusta dok je nisu naselili bosancima tokom turskih ratova

Ja nisam za ničije istrebljenje broken, prikladniji je primjerice bio stav istrijana koji su uljeze postavili na svoje mjesto i na taj način spriječili njihovu invaziju
Na ovo drugo je nažalost odgovor da, barem u toliko velikoj mjeri. S time da nije toliko opasno i katastrofično za ovo društvo bio sam opseg te korupcije i nepotizma, već što su ljudi na njega tokom godina oguglali, pa mu se i sami priklonili. Rezultat je jedna razvaljena država s nikakvom perspektivom i budućnošću. Mi sad ovdje možemo samo pričati o propuštenim prilikama
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:28   #232
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Nazivaj ti sebe kako hoćeš, za mene ćeš biti bosanac, dok ne dokažeš drugačije
Auu, ne znam kako ću zaspat večeras

Ajmo sad ozbiljno, ako ti zaista misliš da si ikakav faktor pa da se tebi mora netko dokazivati, imaš žešćih problema sa glavom.

Boli me ona stvar što pojedini kompleksaši misle o Hrvatima van avnojevskih granica, no zanimljiva mi je činjenica da ste tihi nešto u "real life-u" odnosno van rasprava po bespućima interneta.
Di ste?
__________________
"Tolerance is the virtue of the man without convictions."
Gungnir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:46   #233
Hehe pa fala bogu da tebe i tebi slične takve stvari ne diraju, to samo potvrđuje moju tezu
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:54   #234
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post

Ja nisam za ničije istrebljenje broken, prikladniji je primjerice bio stav istrijana koji su uljeze postavili na svoje mjesto i na taj način spriječili njihovu invaziju
Na ovo drugo je nažalost odgovor da, barem u toliko velikoj mjeri. S time da nije toliko opasno i katastrofično za ovo društvo bio sam opseg te korupcije i nepotizma, već što su ljudi na njega tokom godina oguglali, pa mu se i sami priklonili. Rezultat je jedna razvaljena država s nikakvom perspektivom i budućnošću. Mi sad ovdje možemo samo pričati o propuštenim prilikama
Ok, ne slažem se s tobom jer smatram da Hercegovci nisu toliki problem, nego da se radi o tipičnom scapegoatingu jer smo nesposobni sami sebi pogledati u lice i reći si da sam griješimo. Pa nisu nam Hercegovci birali vlade zadnjih 20-ak godina. Bandić u Zagrebu ne pobjeđuje isključivo glasovima Hercegovaca, a bome sam se naslušao priča iz bivše države o "snalaženju".

Ovo s Istrom ako možeš pojasniti, koga su to točno potjerali?

Nego, sad bih malo proširio našu diskusiju. Uzmimo primjer Njemačke. Primili hrpetinu migranata pred dvije godine, što je izazvalo svakojake reakcije. Naravno, tome su kumovali i teroristički napadi kao i ono u Kolnu. Recimo da sad u Njemačkoj dođe na vlast stranka koja smatra da su im muslimani krivi za sve probleme, ali nisu za istrjebljenje, nego za protjerivanje. Bi li odobravao takav postupak? Namjerno sam stavio "smatra", čisto jer se i u našoj raspravi "hercegovački problem", odnosno, ne postojanje istog temelji na čistom smatranju. Također, Mađarska, koja se za vrijeme vala ogradila čisto zbog stava da će im muslimani uzrokovati same probleme. Jel to opravdan potez po tvome mišljenju? Ovdje me čak ni ne zanima moralno rezoniranje radi li se o dobrom ili zlom potezu, nego čisto sa razine diskursa koji se danas gura, da neka država nema pravo raditi stvari koje smatra da su za nju pozitivne/ne uzrokuju probleme, nego da na prvo mjesto ipak dolaze ljudska prava, humanost, solidarnost itd.
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:12   #235
Pa ne odričem se ja odgovornosti ostatka društva koje se priklonilo vladajućoj eliti radi vlastitih probitaka pa i počelo primjenjivati isti modus operandi. Osobno smatram da su i višestruko odgovorniji i gori, ali oni su nastali kao posljedica, a mi ovdje pričamo (pišemo) o uzroku
I zašto bi ti bila nemoguća ideja da malobrojna elita preuzme poluge vlasti i zatim kroji politiku? U povijesti imaš nebrojenih takvih primjera.

Istrijani nisu nikoga protjerali već su zakračunali sva važnija rata a otvorili samo sporedna, a ta očigledno nisu bila dovoljno primamljiva

O nijemcima se već bila povela priča i ne znam kako je to primjenjivo na nas? Ti imigranti sigurno ne mogu računati da će nijemcima krojiti politiku i baratati državnom kasom!? A ako me pitaš osobno, u prvom redu ih ne bi ni pustio u europu već bi im napravio dobro snabdjeveni kamp na grčkom otoku, no to je za neku drugu temu. Ne stavljaj me u ladicu, nije primjenjivo za mene jer volim uključiti mozak a iznad svega sam praktičan
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:23   #236
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Hehe pa fala bogu da tebe i tebi slične takve stvari ne diraju, to samo potvrđuje moju tezu
A što bi mene trebalo dirati točno? Tvoje "uvaženo" mišljenje o Bosancima?
Jel tebe dira njihovo mišljenje o tebi?

Moje mišljenje kao nacionalno osviještenoj osobi prema ljudima koji su profitirali na bilo koji način na patnji hrvatskog naroda, koji su ukrali, pronevjerili ili izdali domovinu je isključivo negativno (blago rečeno), nevezano da li se radi o Hercegovima, Purgerima, Bosancima ili Dalmatincima...

Ono što je meni smiješno je vaša teza kako vi bijesni udarači tipkovnice polažete ekskluzivno pravo na Hrvatstvo (a da budemo realni boli vas patka za nacionalnu pripadnost, koje li ironije ), a isto bi uskratili to pravo svim ljudima iz određenih regija, npr Blagi Zadri (rođen u Hercegovini) ili Robertu Šiliću (zapovjednik vukovarske satnije HOS-a, rođen u Konjicu, BIH) da ne nabrajam dalje...
I sad ti jesi Hrvat a oni nisu?
Ima smisla :klap:
__________________
"Tolerance is the virtue of the man without convictions."
Gungnir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 14:02   #237
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Pa ne odričem se ja odgovornosti ostatka društva koje se priklonilo vladajućoj eliti radi vlastitih probitaka pa i počelo primjenjivati isti modus operandi. Osobno smatram da su i višestruko odgovorniji i gori, ali oni su nastali kao posljedica, a mi ovdje pričamo (pišemo) o uzroku
I zašto bi ti bila nemoguća ideja da malobrojna elita preuzme poluge vlasti i zatim kroji politiku? U povijesti imaš nebrojenih takvih primjera.

Istrijani nisu nikoga protjerali već su zakračunali sva važnija rata a otvorili samo sporedna, a ta očigledno nisu bila dovoljno primamljiva

O nijemcima se već bila povela priča i ne znam kako je to primjenjivo na nas? Ti imigranti sigurno ne mogu računati da će nijemcima krojiti politiku i baratati državnom kasom!? A ako me pitaš osobno, u prvom redu ih ne bi ni pustio u europu već bi im napravio dobro snabdjeveni kamp na grčkom otoku, no to je za neku drugu temu. Ne stavljaj me u ladicu, nije primjenjivo za mene jer volim uključiti mozak a iznad svega sam praktičan
Naravno da mi ideja vladavine manjine nad većinom uopće nije strana, ali se razlikujemo u tome da ja takvu ideju u Hrvatskoj u praksi definitivno ne vidim. Da, naravno da ima Hercegovaca na visokim pozicijama, ali to nije nikakav znak masovne hercegovačke korupcije koja je zavladala Hrvatskom i infestirala ostatak nevinog hrvatskog društva. Uzmimo primjer našeg vrlog premijera. Rođeni Zagrepčanin, izbjegao vojni rok zbog anemije (nema veze što mu je mama bila liječnica, naravno), a teze završnog rada u srednjoj mu jako liče na teze koje njegov otac iznosi u svojim dijelima. Hoćemo sad Zagrepčane proglasiti šljamom koji parazitira na ostatku Hrvatske? A ovo su sve stvari prije rata i hercegovačke infestacije.

Uzeo sam Nijemce kao primjer u smislu da "vladajuća skupina" u nekoj državi (Nijemci, odnosno analogno kod nas, "pravi Hrvati") detektira da je neka skupina uzrok problema. Pa ono, u smislu da ispitam koji je tvoj stav prema tome pitanju. I naravno da ću te strpati u ladicu, čovjek sam, ništa ne bih mogao u životu raditi da o svakoj pojedinoj pojavi, osobi itd. u životu ne razmišljam u terminima nekih ladica i pretpostavki i da se znam postavit prema tome. Naravno, u neposrednijem susretu s određenom pojavom, tipa u diskusiji s tobom, ipak ću malo uključit mozak i procjenjivat te na individualnoj razini. Tako da, pitanje je bilo iz razloga da znam točno u koju ladicu te strpat
BrokenEmpire is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:00   #238
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
A po čemu oni nisu Hrvati?
Oko 1 milijun stanovništva RH ima nekog pretka iz BiH u zadnjih sto godina.
Za AU nije bilo granice, ni za kJ, a realna granica nije postojala ni u SFRJ.
BiH Hrvati se ne bi trebali seliti, oni bi trebali dobiti svoj entitet (ili šansu za ostvarivanje predstavničke, a ne pripadničke, demokracije) i sva prava koja im pripadaju, tamo gdje jesu. Što jači BiH Hrvati, to jači utjecaj HR u BiH.
Presmijesno je u svojoj drzavi traziti entitet, a smatrati drugu maticnom.
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:01   #239
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Pa ne odričem se ja odgovornosti ostatka društva koje se priklonilo vladajućoj eliti radi vlastitih probitaka pa i počelo primjenjivati isti modus operandi. Osobno smatram da su i višestruko odgovorniji i gori, ali oni su nastali kao posljedica, a mi ovdje pričamo (pišemo) o uzroku
I zašto bi ti bila nemoguća ideja da malobrojna elita preuzme poluge vlasti i zatim kroji politiku? U povijesti imaš nebrojenih takvih primjera.

Istrijani nisu nikoga protjerali već su zakračunali sva važnija rata a otvorili samo sporedna, a ta očigledno nisu bila dovoljno primamljiva

O nijemcima se već bila povela priča i ne znam kako je to primjenjivo na nas? Ti imigranti sigurno ne mogu računati da će nijemcima krojiti politiku i baratati državnom kasom!? A ako me pitaš osobno, u prvom redu ih ne bi ni pustio u europu već bi im napravio dobro snabdjeveni kamp na grčkom otoku, no to je za neku drugu temu. Ne stavljaj me u ladicu, nije primjenjivo za mene jer volim uključiti mozak a iznad svega sam praktičan
Za nas je kasno, ali mozemo pomoci buducim generacijama.
Uvesti u sve srednje skole (gimnazije) u visim razredima kao obavezno gradivo dvije knjige Dinka Tomasica: Drustveni razvitak Hrvata, Politicki razvitak Hrvata.
One ukazuju na uzrok problem.
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:02   #240
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Naravno da mi ideja vladavine manjine nad većinom uopće nije strana, ali se razlikujemo u tome da ja takvu ideju u Hrvatskoj u praksi definitivno ne vidim. Da, naravno da ima Hercegovaca na visokim pozicijama, ali to nije nikakav znak masovne hercegovačke korupcije koja je zavladala Hrvatskom i infestirala ostatak nevinog hrvatskog društva. Uzmimo primjer našeg vrlog premijera. Rođeni Zagrepčanin, izbjegao vojni rok zbog anemije (nema veze što mu je mama bila liječnica, naravno), a teze završnog rada u srednjoj mu jako liče na teze koje njegov otac iznosi u svojim dijelima. Hoćemo sad Zagrepčane proglasiti šljamom koji parazitira na ostatku Hrvatske? A ovo su sve stvari prije rata i hercegovačke infestacije.

Uzeo sam Nijemce kao primjer u smislu da "vladajuća skupina" u nekoj državi (Nijemci, odnosno analogno kod nas, "pravi Hrvati") detektira da je neka skupina uzrok problema. Pa ono, u smislu da ispitam koji je tvoj stav prema tome pitanju. I naravno da ću te strpati u ladicu, čovjek sam, ništa ne bih mogao u životu raditi da o svakoj pojedinoj pojavi, osobi itd. u životu ne razmišljam u terminima nekih ladica i pretpostavki i da se znam postavit prema tome. Naravno, u neposrednijem susretu s određenom pojavom, tipa u diskusiji s tobom, ipak ću malo uključit mozak i procjenjivat te na individualnoj razini. Tako da, pitanje je bilo iz razloga da znam točno u koju ladicu te strpat
Ti kao da si s Marsa pao.
Pa ne trebaju oni imati svog zemljaka na najvisem mjestu da bi vladali Hrvatskom.
Gdje Plenkoviceva stranka dobiva najvise glasova?
Sto mislis zasto Franjo Tuđman ima spomenik u Sirokom Brijegu?
On je za njih Bog iako nije uspio pripojiti Hercegovinu Hrvatskoj. Sto mislis zasto?
tibokca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.