Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 01:08   #41
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ma više sam imao u okusu "kuknjavu" u javnom i informacijsko-medijskom prostoru,nego samu primjenjivost i kopiranje tuđih rješenja na naš problem.

kod nas nema dana da mainstream mediji ne izbace barem cca 5 članaka na temu iseljlavanja/depopulacije, i vezuju na sebe tisuće i tisuće komentara, na portalima ili forumima... p rekoh, kako je kod ostalih, jel i oni drve o tome i pale crvene lampice ili su ravnodušni i flegmatični po tom pitanju.
To su samo na prvi pogled komentari dogadjaja. Ljudi zele egzoduse, kolapse i slicne stvari gdje mogu hracnut i okriviti nekog drugog.

U stvarnom zivotu zbog srama da ce ih netko prepoznati kao anonimnog komentatora sa interneta malo tko drvi o kolapsima, egzodusima, ustasama, komunistima i slicnim temama.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 12.02.2018., 08:52   #42
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Moldavski "egzodus" je totalno neprimjenjiv. Zaboravljaš navodnike - "egzodus" je alat slobodnog tržišta s četiri slobode (koje su zajedno sveobuhvatne).

Mene uopće ne bi iznenadilo da Hrvati imaju najveću "egzodus" kuknjavu.

@z_k

Međed ti je odgovorio, ključ je u produktivnosti. Veća produktivnost znači veće bogatstvo naroda.
Bogatiji narodi mogu isfinancirati kvalitetniju javnu uslugu (ako žele). To se najviše tiče zdravstva gdje se cijene* osim najjednostavnijeg repromaterijala određuju na svjetskom tržištu.

*Dugo se kod nas racioniralo niskim plaćama liječnika, sad to sve manje ide.

Nego, Hrvati su imali 30 godina skoro za promjene, i sad je baš "egzodus" sjebao kritičnu masu. Najgora recesija u Europi je nije uspjela stvorit i baš bi sada krenulo.

"Egzodus" je kroz pomicanje krivulje ponude rada jedini reformski faktor u Hrvatskoj.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Moram priznat da mi nije jasno kako odlazak najboljih ljudi iz javnog sektora povecava produktivnost (na to se odnosio originalni upis i tvoj ).

Place ostaju iste (dok god postoji kriticna masa ljudi koji zele raditi za drzavu), produktivnost jednaka ili vjerojatnije manja, a razina usluga jednaka ili vjerojatnije manja.
z_k is offline  
Old 12.02.2018., 09:01   #43
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
To su samo na prvi pogled komentari dogadjaja. Ljudi zele egzoduse, kolapse i slicne stvari gdje mogu hracnut i okriviti nekog drugog.

U stvarnom zivotu zbog srama da ce ih netko prepoznati kao anonimnog komentatora sa interneta malo tko drvi o kolapsima, egzodusima, ustasama, komunistima i slicnim temama.
mnogi to rade iz ciste obijesti, a nije to samo kod nas tako, oni na dnu uvijek navijaju za revolucije, ratove i unistenja, kao novo mijesanje karata gdje mozda isplivaju na povrsinu
marcuscato is offline  
Old 12.02.2018., 11:07   #44
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Moram priznat da mi nije jasno kako odlazak najboljih ljudi iz javnog sektora povecava produktivnost (na to se odnosio originalni upis i tvoj ).

Place ostaju iste (dok god postoji kriticna masa ljudi koji zele raditi za drzavu), produktivnost jednaka ili vjerojatnije manja, a razina usluga jednaka ili vjerojatnije manja.
Mislim da je kvaliteta u javnom sektora tema koja ne zaslužuje riječi nimalo.Ona se uglavnom temelji na poslušnosti prema strukturi koja je omogućila uspinjanje kadrova.Lošiji intelektualci dobivaju vodeća mjesta zahvaljući pogurancu,bolji ili odlaze van,ili pristaju biti taoci pod cijenu života u,barem privtno,boljem životnom okruženju.

Možemo mi dovesti užasno kvalitetne ljude,ali ako će morati slušati političare onda njihova kvaliteta niti nemože doći do izražaja.

Sasvim siugurno je produktivnost dobar dio rješenja,ali ona se neće postići u turizmu (bar ne dijelom gdje domaći participiraju) niti je to dizanje Slavonije na noge,tekstilna industrija.

Mi se moramo "zbrojiti" i shvatiti da jedino što nam može donijeti produktivnost i kvalitetu (na količinu ne možemo računati) je -znanje i ulaganje u isto.

Uz ovako jadno obrazovanje,svake godine sve jadnije fakultete koji školuju kadrove koji su gluplji od njih (jer ti su najbolji),uz razrušenu industriju bez kvalitetnih stručnjaka koji su otišli u mirovinu,ili izvan granica mi možemo konkurirati za serijsku prozivodnju nekog dijela auta (a ima puno jeftinije i kvalitetnije,mnogoljudnije ekonomije od nas). Čast izuzecima s nešto IT-a,ali to je promil.

Mislim da jedno 30-ak godina japanske radišnosti i mentaliteta ( i naravno volje vladajućih) bi nam trebalo da postignemo takvu kvalitetu u zemlji koja će moći biti nešto gdje većina ipal neće odlaziti zbog razloga koji sada odlaze i koja mi imala neku perspektivu zemlje u kojoj se želi ostati i koja cijeni znanje.
Tomgold is offline  
Old 12.02.2018., 11:44   #45
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Radnici državnih firmi zarađuju puno više od radnika privatnih firmi koji ih hrane

Prevedeno bi to značilo, da exodusaši odlaze iz privatnih firmi, nezadovoljni malim primanjima, dok se u državnim službama množe na svim pozicijama, i ne mare za stanje u društvu, jer je njima super. Samo mi nije jasno kako društvo misli naprijed, ako privatno ne ide naprijed, u nedostatku radne snage?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...e/1025164.aspx
Perspektiva i tumacenje je krivo. Javne firme imaju ultra male place. Zato tesko i zadrzavaju kvalitetan kadar koji bjezi u privatluk zaraditi pravu lovu.

Hoces primjer? Gospodja, radi na EU projektima, osigurava financiranje u iznosu cca 20M kuna godisnje firmi. Smanjili su joj placu sa 6500 kn na 5500 jer nije zavrsina faks nego samo visu skolu. Pokazuje srednji i odlazi raditi drugdje za 10% provizije, a na njeno mjesto se zaposljava tuka koja ne moze napisati projekt ni za lakiranje noktiju, a kamoli za 20M kuna.

Programer 10 godina iskustva - max place 7000 kn. Plafon. Poziv u drugu firmu za 10k kuna i redovito napredovanje. Papa.

Statisticarka, vrhunska, 6000 kn place. Odlazi raditi na big data crunching za neku austrijsku firmu za nepoznat iznos. Budzet za big datu je cca 1ME godisnje, tim od 5 ljudi. Sigurno ne radi za 7000 kn...

U realnom sektoru kod nas - potice se turizam jer to je eto - spas nacije - dakle vecina zaposlenih u realnom sektoru je konobarluk, spremacice, recepcija, trgovina i sl. Dakle - vecina NKV i KV radnici sa max SSS razinom.

80% u javnom sektoru je VSS ili cak i vise (kompletna medicina - da i med. sestre sad imaju bar visu), zatim ucitelji, velik dio javne uprave i sl.

I.
igorl is offline  
Old 12.02.2018., 12:02   #46
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Perspektiva i tumacenje je krivo. Javne firme imaju ultra male place. Zato tesko i zadrzavaju kvalitetan kadar koji bjezi u privatluk zaraditi pravu lovu.

Hoces primjer? Gospodja, radi na EU projektima, osigurava financiranje u iznosu cca 20M kuna godisnje firmi. Smanjili su joj placu sa 6500 kn na 5500 jer nije zavrsina faks nego samo visu skolu. Pokazuje srednji i odlazi raditi drugdje za 10% provizije, a na njeno mjesto se zaposljava tuka koja ne moze napisati projekt ni za lakiranje noktiju, a kamoli za 20M kuna.

Programer 10 godina iskustva - max place 7000 kn. Plafon. Poziv u drugu firmu za 10k kuna i redovito napredovanje. Papa.

Statisticarka, vrhunska, 6000 kn place. Odlazi raditi na big data crunching za neku austrijsku firmu za nepoznat iznos. Budzet za big datu je cca 1ME godisnje, tim od 5 ljudi. Sigurno ne radi za 7000 kn...

U realnom sektoru kod nas - potice se turizam jer to je eto - spas nacije - dakle vecina zaposlenih u realnom sektoru je konobarluk, spremacice, recepcija, trgovina i sl. Dakle - vecina NKV i KV radnici sa max SSS razinom.

80% u javnom sektoru je VSS ili cak i vise (kompletna medicina - da i med. sestre sad imaju bar visu), zatim ucitelji, velik dio javne uprave i sl.

I.
Sad ti miješaš kruške i jabuke u trenutku kada nebi trebao.

mislim da je tvoja perspektiva malo drugačija jer,ako se ne varam,ti i žena imate odlična primanja i sasvim sigurno niste prosječan primjer,čak niti VSS.

Što se tiče same razine obrazovanja to jest problem,ali,da su u javnim firmama male plaće-nije istina.Pritom naveo si primjer EU projekata što je možda i jedini primjer gdje donekle treba imati kvalitetu i isksutva.

Izuzevši ministarstva,ljudi koji rade od agencija,gradova,županija,baš javnih firmi imaju min 8000 kn neto plaće,samo više.

I za većinu ostalih stvari niti ne treba nekog kapaciteta,a ruku na srce niti nemaju ga.

Ti spominješ gospođu koja radi na EU projektima? Provizija je dobar poticaj,ali ako odradi kako treba Ako ne,nakon kojeg neuspijelog pokušaja dobiti će nogu. Čar manje plaće i uhljebništva je upravo taj da odgovornost je gotovo nikakva,a sigurnost velika. Oboje ćeš teško igdje dobiti. Nešto kvalitetnih ljudi je provelo par godina u privatnom sektoru i otišlo na odmor u javni.

Kao što su inženjeri(pogotovo u manjim sredinama,iako ih je rat i razvoj pregazio) zaradili nešto i prošli u srednje škole uživati.

Znam za čovejka koji je bio cca 25 godina u Njemačkoj,zaradio nešto love i lijepo došao,zaposlio se u srednjoj školi i uživa u kavicama kao da ne radi,a plaćica ide...cca 6000kn neto nije malo.
Tomgold is offline  
Old 12.02.2018., 12:19   #47
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Moram priznat da mi nije jasno kako odlazak najboljih ljudi iz javnog sektora povecava produktivnost (na to se odnosio originalni upis i tvoj ).
Odlazak najboljih u privatni sektor gdje se stvaraju novci stvara bogatije društvo koje je sposobno isfinancirati kvalitetniju javnu uslugu.
Trenutačni pad u "javnoj usluzi" je zanemariv u odnosu na benefite koje donosi ispravljanje "krivih Drina".

Bogatije društvo može isfinancirati kvalitetniju "javnu uslugu". Siromašno i da se na trepavice postavi - ne može.
Monsignor.m is offline  
Old 12.02.2018., 12:21   #48
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
S
Izuzevši ministarstva,ljudi koji rade od agencija,gradova,županija,baš javnih firmi imaju min 8000 kn neto plaće,samo više.

I za većinu ostalih stvari niti ne treba nekog kapaciteta,a ruku na srce niti nemaju ga.

Ti spominješ gospođu koja radi na EU projektima? Provizija je dobar poticaj,ali ako odradi kako treba Ako ne,nakon kojeg neuspijelog pokušaja dobiti će nogu. Čar manje plaće i uhljebništva je upravo taj da odgovornost je gotovo nikakva,a sigurnost velika. Oboje ćeš teško igdje dobiti. Nešto kvalitetnih ljudi je provelo par godina u privatnom sektoru i otišlo na odmor u javni.

Kao što su inženjeri(pogotovo u manjim sredinama,iako ih je rat i razvoj pregazio) zaradili nešto i prošli u srednje škole uživati.

Znam za čovejka koji je bio cca 25 godina u Njemačkoj,zaradio nešto love i lijepo došao,zaposlio se u srednjoj školi i uživa u kavicama kao da ne radi,a plaćica ide...cca 6000kn neto nije malo.
Za većinu nogom u guzicu tj otkaz.
Gomila nesposobnih lijenčina sa prevelikim plaćama.
Onaj mali dio koji ostane dao bi im plaće
Lucky is offline  
Old 12.02.2018., 12:25   #49
Ono sto je meni narocito zanimljivo u zadnje vrijeme su 'uhljebnicka djeca'. Ove starije uhljebnicke generacije su morale za nesto da se i izbore, morale su nekako sami da zavrse faks, da se izlaktaju za ponesto pa cak i ponekad nesto da urade.

Sad dolaze na uhljeb njihova djeca koja su uglavnom sve dobijala na tacni ukljucujuci i diplome i radna mjesta, ajme veselja kad neko od njih jos dobije i neko sefovsko mjesto... Vidjao sam situacije gdje nakon sto dobiju takvog sefa inzinjeri u 40-tim godinama u javnim ustanovama sve sa vlastitom nekretninom/dobrom platom/porodicom preko noci nestaju u Austriju/Njemacku/Svedsku...
mrgasa is offline  
Old 12.02.2018., 12:45   #50
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Odlazak najboljih u privatni sektor gdje se stvaraju novci stvara bogatije društvo koje je sposobno isfinancirati kvalitetniju javnu uslugu.
Trenutačni pad u "javnoj usluzi" je zanemariv u odnosu na benefite koje donosi ispravljanje "krivih Drina".

Bogatije društvo može isfinancirati kvalitetniju "javnu uslugu". Siromašno i da se na trepavice postavi - ne može.
Naravno, point je bio u odlasku u "egzodus" a ne u privatni sektor u Hrvatskoj...
z_k is offline  
Old 12.02.2018., 12:50   #51
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Naravno, point je bio u odlasku u "egzodus" a ne u privatni sektor u Hrvatskoj...
Onda imaš "signal" i rušenje "uhljebničko-rodijačkog" modela i sve ono o čemu smo već natrackali tisuće postova.

Ne treba se zavaravati da će "egzodus" ispraviti "krive Drine" tako da svi rumenih obraza zapjevamo i vrtimo se u kolo, a da nam se malo i ne zavrti u glavi.

Inače, primjeti jedan zgodan način popravljanja jedne od najvažnijih "krivih Drina" - zdravstva. Staviš da je dodatno osiguranje (dodatno, ne dopunsko) neoporezivo davanje u naravi.
Stvorio si novu zaposlenost (stvaraju se novi Breyeri), a istovremeno smanjio pritisak na laboratorije, specijaliste i ostalu dijagnostiku. :klap:
Monsignor.m is offline  
Old 12.02.2018., 13:34   #52
Isto tako mislim da je "egzodus" dobra stvar. Privatnici sve teže nalaze dobre majstore, a i kad ih nađu, dotični traže plaće koje su do sada bile nezamislive.

Znam pojedince koji su otišli i iz državnih, javnih i gradskih službi.

Mislim da je to dugoročno gledano dobar trend. Sve će se urušiti u sebe i onda će nastupiti ekvilibrij.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Old 12.02.2018., 14:44   #53
https://www.jutarnji.hr/vijesti/digi...atske/7023258/


daklem ? ce da se transformisemo skroz naskroz ? i ove brade su valjda u skladu sa posjetom veleuvazenog nam gosta s druge strane krive drine ?


nego, sam kraj clanka :

"Goran Vrabec, začetnik brenda Volim ljuto, govori o tome kako mu tehnologija pomaže od uzgoja do prodaje ljutih papričica"

__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 12.02.2018., 14:59   #54
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Sad ti miješaš kruške i jabuke u trenutku kada nebi trebao.

mislim da je tvoja perspektiva malo drugačija jer,ako se ne varam,ti i žena imate odlična primanja i sasvim sigurno niste prosječan primjer,čak niti VSS.
I zena i ja imamo (relativno) ok primanja. Ali ne u javnim firmama. Ja sam radio u javnoj firmi i pobjegao jer je placa bila nikakva, njoj je malo teze. Osnovna - javna - placa joj je (relativno) mala. Bolju satnicu ima i nasa cistacica... Spasavaju je placena predavanja na konferencijama posto je autoritet na podrucju na kojem radi...

Bas zato ne mijesam kruske i jabuke. Place su u javnim firmama nikakve - zato je i posao koji odrade - nikakav. Negativna selekcija radi svoje, pa bilo kakva placa na kraju ispada prevelika za ono sto se odradi, a sposobni ljudi odlaze raditi u privatluk (vrlo cesto inozemni).

I.

P.S.

Javna firma u kojoj sam radio prije privatluka je u vrijeme Jugoslavije svoje inzenjere placala vise od ministara u vladi jer su ih inace ukrali Ameri (IBM) na cijim su masinama radili... Uravnilovka po strucnoj spremi ubija bilo kakav angazman pravih strucnjaka.
igorl is offline  
Old 12.02.2018., 14:59   #55
nego da vas ja nest pitam, koji se vrag desava s nasim obveznicama... domovini prijeti kolaps i depopulacije, a kamate sve manje dok drugima rastu, tako bar kaze sonje, sad ako on laze onda i ja, jesmo zajebali investitore ko pravi hajduci il sta smo uradili pitam ja vas

i jos vucic ovaj i srbi... sta kad oni udju u euniju hocemo li imati navalu jeftine radne snage od preko drine il cemo ih blokirat ko slovenci nas u svakom pogledu i sto duze to bolje
marcuscato is offline  
Old 12.02.2018., 15:06   #56
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
https://www.jutarnji.hr/vijesti/digi...atske/7023258/


daklem ? ce da se transformisemo skroz naskroz ? i ove brade su valjda u skladu sa posjetom veleuvazenog nam gosta s druge strane krive drine ?
Ma to ti otprilike znaci da ce kupiti jos jednu dve licence za SAP koji se nikad nece instalirat kako spada u neka ministarstva i jos 10tak tisuca licenci majkrosoft vindovsa i vorda.

I.
igorl is offline  
Old 12.02.2018., 15:58   #57
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Odlazak najboljih u privatni sektor gdje se stvaraju novci stvara bogatije društvo koje je sposobno isfinancirati kvalitetniju javnu uslugu.

Trenutačni pad u "javnoj usluzi" je zanemariv u odnosu na benefite koje donosi ispravljanje "krivih Drina".



Bogatije društvo može isfinancirati kvalitetniju "javnu uslugu". Siromašno i da se na trepavice postavi - ne može.


Cudna neka logika...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 12.02.2018., 16:01   #58
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
i jos vucic ovaj i srbi... sta kad oni udju u euniju hocemo li imati navalu jeftine radne snage od preko drine il cemo ih blokirat ko slovenci nas u svakom pogledu i sto duze to bolje
Ja osobno ne vjerujem da će se dogoditi ogromna navala od preko Drine iz razloga što će onda taj narod umjesto u Hr. otići za Njemačku i druge zemlje. Kao što su govorili da će sezone kod nas odrađivati Bugari i Rumunji. Svaki put kad bih to čula slatko bih se nasmijala jer ne mogu zamisliti nekog Rumunja kod nas na moru. Rumunj ne zna jezik, rađe će raditi u Njemačkoj 8 sati 5 dana tjedno preko neke Agencije za cca 1.200 Eura nego na Jadranu za 500 Eura, a o uvjetima da se ne priča. Možda ima mazohista.

Ulazak Srbije u EU ovisi o mnogo faktora, a Kosovo je najvažnije, vodstvo Srbije je između dvije vatre, Europske Unije koja traži da priznaju Kosovo, i naroda, kojima je Kosovo svetinja, ne zanima ih koliko Albanaca živi tamo i ne šljivi ih 5 posto

A već po cijeloj Hrvatskoj dugo vremena ima radnika iz Srbije, ja sam čula za 3 doktora od preko, ima ih po brodogradilištima, po hotelima, samo o tome nema niti riječi nigdje. Ja sam upoznala curu iz Srbije koja radi godinama na moru kod nas, ženska govori kao Rokeri s Moravu, ne zna ni padeže, kad progovori urnebes živi. Nema radnika za te pare, a njoj super
zlatka v is offline  
Old 12.02.2018., 16:04   #59
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj II

Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Onda imaš "signal" i rušenje "uhljebničko-rodijačkog" modela i sve ono o čemu smo već natrackali tisuće postova.

Ne treba se zavaravati da će "egzodus" ispraviti "krive Drine" tako da svi rumenih obraza zapjevamo i vrtimo se u kolo, a da nam se malo i ne zavrti u glavi.

Inače, primjeti jedan zgodan način popravljanja jedne od najvažnijih "krivih Drina" - zdravstva. Staviš da je dodatno osiguranje (dodatno, ne dopunsko) neoporezivo davanje u naravi.
Stvorio si novu zaposlenost (stvaraju se novi Breyeri), a istovremeno smanjio pritisak na laboratorije, specijaliste i ostalu dijagnostiku. :klap:


A ti ga svasta napises..
Prvo, uhljebnicko-rodijacki model nece nestati jer je netko otisao u Svabiju... zaboli njih za egzodus, njima je zapravo i iznimno dobro ako odlazi konkurencija. To sto je netko kvalitetan otisao u njemacku i sada ima dobru placu i vozi dobar auto ove uopce ne dira, jer barem sada nemaju nikoga da svojim primjerom i znanjem pokazuju indirektno koliko je njihovo neznanje..

Sto se tice zdravstva, opet krivo. RH trozi za zdravstvo relativno malo per capita. Nece privatnik nuditi bolje zdravstvene usluge za manje novaca nego sto bi dobio u nekoj drugoj zemlji. Dobit ces cap na broj laboratorijskih nalaza po godini i lijecnika koji ima normu koliko mora s tobom provesti vremena... a ako treba prodati neki drugi lijek umjesto da ti propise dijetu, ponudit ce ti lijek, jer lijek placas..
Pre malo.. ponovit cu - premalo znas o zdravstvu da bi donosio neke ocjene, narocito ove pozitivne koje si napisao. Trenutno je plan eliminirati javno zdravstvo i zamjeniti ga privatnim.. kako ce to uciniti? Tako da javno zdravstvo ucinis toliko losim da svi pocnu traziti privatno

Da se nadopunim...
Lako je tebi dok si mlad i zdrav.. reci kako bi u privatnom zdravstvu izgledalo lijecenje karcinoma sa metastazama? Koliko bi to kostalo, sa svim PET/CTovima i sl? Ako nema solidarnosti/solidarnog zdravstvenog osiguranja, to znaci da bi npr. Morao na odredjeni nacin iz svog dzepa platiti 18.000 kn za PET/CT koliko kosta u Medikolu, a to je samo pretraga nakon operacije i odradjene kemoterapije. Da li to znaci da ce privatno zdravstvo uzeti oftamologiju, dermatologiju i namjestanje vratova, odnosno one relativno jeftine zahvate, dok bi one skupe i komplicirane ostaviti drzavnom zdravstvu? Itd itd...

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 12.02.2018., 16:06   #60
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post

i jos vucic ovaj i srbi... sta kad oni udju u euniju hocemo li imati navalu jeftine radne snage od preko drine il cemo ih blokirat ko slovenci nas u svakom pogledu i sto duze to bolje

Nece oni u EU jos dugo, a i da udju moraju prvo rijesiti neke stvari koje su njima bolnije od naseg predavanja generala na sudjenje



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.