Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2018., 17:52   #1
Psihičke tegobe na Ženskom kutku

drage moje,

borite li se s kojom, bilo dijagnosticiranom bilo nedijagnosticiranom, psihičkom tegobom? anksioznost? depresija?
ili pak možda samo lagana tjeskoba naša svagdašnja?

ide li netko na psihoterapiju? mislim da mišljenja o terapiji idu od "to je za lakše slučajeve da malo razgovor pomogne" do "to je za lude"

što vam pomaže - tjelovježba? magnezij šumeće tablete?
cheesecake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:09   #2
Magneziji pomaže u rješavanju psihičkih smetnji
Placebo efekt?



P.s ne rugam se, stvarno pitam jel pomaže?
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:21   #3
5.5 godina psihoterapije.
Diag. F.43.2
Pijem lagane anksiolitike po potrebi.

Zadnje dvije godine mi je puno bolje i mogu reci da sam zadovoljna sobom i svojim zivotom.
Nisam ni blizu ikakvoj psihickoj bolesti (navedena neuroza nije bolest).
Imam nekoliko bliskih osoba koje redovito idu na terapiju a takodjer su samo neuroticne.

Ne znam koliko cu jos ici na terapiju ni ne mislim na to. Kad dodje cas zavrsit cu.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:28   #4
TincH, hvala što si ovo podijelila




imam nekih ideja za proširenje rasprave, ali sam u gužvi trenutno...
cheesecake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:42   #5
Sama sam si dijagnosticirala svojevrsnu "high-functioning depression." Procjenjujem da ju ima priličan broj kolega i bliskih osoba (jako bliskih), vidim to sudeći po sadržajima razgovora, povjeravanju misli koje im prolaze glavom na dnevnoj bazi. Trebamo li svi odreda na neku terapiju - ne znam.
Pišite ako imate iskustva, savjete, što god.
Austra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:45   #6
Samodijagnoze si nemojte raditi.
Moje nepopularno misljenje jel.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:50   #7
Znam da to nije pametno, eto navela sam jer da me netko pita - u to bi se svrstala po svemu što sam iščitala o tome. Tanka je linija između svrstati se u tako nešto, zabrijati bez realne osnove, ili zamijeniti realne egzistencijske nedaće sa stanjem svijesti nevezanim uz to. Barem meni ponekad.
Austra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:21   #8
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Samodijagnoze si nemojte raditi.
Moje nepopularno misljenje jel.
Tvoje, i svih ostalih liječnika ovog svijeta.
Tu ne brojimo seoske šamane koji se nazivaju liječnicima.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:37   #9
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
5.5 godina psihoterapije.
Diag. F.43.2
Pijem lagane anksiolitike po potrebi.
vidi ju, nemoj se tu skrivati iza nekih brojki

kažeš neuroza?

ja sam sebi sama postavila dijagnozu anksioznosti prije nekog vremena, konstantne ustrašenosti, ali me prošlo. i logično da me prošlo. ono što me strašilo se dogodilo.

više se ne budim sa strahom da će me sustići crne vijesti jer jesu.

zanimljiva je ta psiha ljudska, ja se dam kladit da mi svi odemo na jedno temeljito promatranje da bismo dobili neku makar i malu dijagnozicu.

puno ljudi to ne radi jer je kopanje po duši i umu miliun puta neugodnije od recimo ginekološkog ili rektalnog pregleda.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:47   #10
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post

zanimljiva je ta psiha ljudska, ja se dam kladit da mi svi odemo na jedno temeljito promatranje da bismo dobili neku makar i malu dijagnozicu.
Tocno. 90% ljudi je neuroticno.
Ostali su bolesni ili psihopati.

BArem imam na papiru potvrdu da sam zdrava


Nikad si nisam sama postavljala dijagnozu. Postavili su mi je doktori s 20, i onda opet s 30 godina.
Mislim da je samodijagnosticiranje jako stetno.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:49   #11
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Tocno. 90% ljudi je neuroticno.
Ostali su bolesni ili psihopati.
Mozes li ovo pojasniti?
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:52   #12
Quote:
Luneta kaže: Pogledaj post
Mozes li ovo pojasniti?
Mogu. Neuroze su blaze psihicke disfunkcije (blaze u smislu da se ne mogu nazvati psihickim bolestima)
RAzne depresije ili depresivne epizode, akutne i kronicne reakcije na stres, do bipolarnog, PTSP-ja, OKP-a, NPD-a i slicnog.
Ne poznajem osobu koja nikada nije iskusila neurozu pa makar i privremeno. Kod vecine ljudi je to normalno i ne znaci da su bolesni, ali svakako bi im dobro dosla pomoc ili savjetovanje u kracem ili duzem trajanju.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:00   #13
Razumijem sto su neuroze i razumijem sto govoris o ovih (relativnih) 90% i iskustvu neuroze. No sto znaci 'svi ostali su bolesni ili psihopati'?
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:05   #14
Quote:
Luneta kaže: Pogledaj post
Razumijem sto su neuroze i razumijem sto govoris o ovih (relativnih) 90% i iskustvu neuroze. No sto znaci 'svi ostali su bolesni ili psihopati'?
Znaci da postoji psihopatski poremecaj licnosti (koji nije bolest jer je osoba svjesna svega samo je doslo do tezeg 'kratkog spoja' kod emocionalnog formiranja licnosti, koliko znam) ili pak psihoza (poput sizofrenije) u kojoj postoji gubitak realiteta i u pravilu je osoba nefunkcionalna bez lijekova.

U neurozama ne postoji gubitak realiteta, to je bitna razlika.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:13   #15
Ovo zaista vrijedi procitati:

https://www.fastcompany.com/40527184...an-do-about-it

Quote:
His concludes that what causes these conditions most of all is a lack of what we need to be happy, including the need to belong in a group, the need to be valued by other people, the need to feel like we’re good at something, and the need to feel like our future is secure.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:25   #16
Quote:
Luneta kaže: Pogledaj post
Kasnije cu, pa cu prokomentirati, da se sad ne zaletavam s interpretacijama

Potraziti pomoc, btw, nikad nije sramota. Koliko god uzroci bili 'samo izolacija ili henganje na netu'. Uvijek lijeci s nekime popricati, pa makar samo tjedan dana bio lose.
I drugo, puno psihijatara jako izbjegava davati lijekove samo tako.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:05   #17
A imam kao neki anksiozno-depresivni poremećaj, patim od nesanice i tako. U samim počecima sam imao napadaje panike i agorafobiju.
Pio sam neko vrijeme xanax, citalon i sve to. Onda sam samoincijativno prestao sa tim sranjima, jer sam previše spavao, nisam se mogao skoncentrirat na bazične stvari i zadatke, kreativnost mi je bila ravna nuli i te stvari. Ima od toga dobrih 7-8 godina.

Osoba mora, i jedino sama može skužit šta pomaže, nema tu nekog univerzalnog rješenja.
Nekakvi kreativni hobiji, priroda, kućni ljubimac, teretana, bicikl ili šta god, su dobar početak.
Definitivno ne pomaže kukanje, samosažaljevanje i očekivanje da će te ljudi uglavnom shvatit. Jer jebi ga, većina ljudi su ignorantni i osuđuju po pitanju tih stvari, i ne moš ih krivit u jednu ruku.
Psihički poremećaji su stigmatiziranim čak su i postali kliše. Zahvaljujući ignorantnosti ljudi, između ostalog.
E da, isto tako ne pomaže ako ćeš visit na Psihologiji i tipkat kako ti je loše i kako ti koktel kojeg piješ ništa ne djeluje, kako te jebe južina, kako ovo, kako ono.
Uglavnom, to čitavo chatenje je toksično. Ljudi utuve u glavu kako je to super, kako im je lakše što znaju da nisu sami i jedini u tome, a ne kuže da zapravo nikome ne pomažu.

Što se tiče napitaka, meni pomažu čajevi od ginka i gospine trave.
__________________
The quality of life is being impoverished
We embrace the rash degradation of knowledge and critical thought
Idiomatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:14   #18
Quote:
Idiomatic kaže: Pogledaj post

Osoba mora, i jedino sama može skužit šta pomaže, nema tu nekog univerzalnog rješenja.
Nekakvi kreativni hobiji, priroda, kućni ljubimac, teretana, bicikl ili šta god, su dobar početak.
Definitivno ne pomaže kukanje, samosažaljevanje i očekivanje da će te ljudi uglavnom shvatit. Jer jebi ga, većina ljudi su ignorantni i osuđuju po pitanju tih stvari, i ne moš ih krivit u jednu ruku.
Meni zapravo nista od 'vanjskih' rjesenja nije sustinski pomoglo. Mislim na ovo sport, hobiji i slicno.
Je, olaksali su i dali zacina cijeloj prici ali u sustinskom smislu pomoglo je nesto drugo, i tu ne mislim na lijekove.

Glede 'kukanja' po forumu slazem se samo djelomicno.
Osobno nisam tip koji se poistovjecuje s kuknjavom i o onim pravim sranjima koja me jebu nikad ne bih pisala ali sam u odredjenim periodima imala uzasnu potrebu overdozirat se materijalima, videima, strucnim knjigama i slicno dok mi mozak nije prekuhao od svega i samo sam prestala. No u periodu dok je trajalo je bilo korisno jer sam stvarno puno naucila i upila i s vremenom me to oblikovalo da postanem ono sto bih htjela biti.

Za nekoga to isto radi i pricanje o problemima i trazenje savjeta, ali to mora imati svoj kraj i covjek mora ici naprijed, jer ako se previse poistovjeti s tom ulogom osobe s psihickim problemom - bas ga to moze zabetonirati i onemoguciti ga da krene dalje u trenutku kada bi trebao.

Znaci tuga i samosazaljenje i samoedukacija - da, ali ne da postane trajni lifestyle.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:33   #19
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Mislim da je samodijagnosticiranje jako stetno.
a ne znam, možda je samodijagnosticirala preteška riječ za ono što sam sebi napravila.

osjećala sam se ustrašeno neko vrijeme i onda sam proniknula u to zašto se tako osjećam, taj uzrok moje ustrašenosti i napetosti i zabrinutosti nije se mogao ukloniti jer je bio vezan za stanje jedne osobe.

nisam imala nikakve predrasude prema terapiji, ali eto, nisam stigla jer se situacija riješila sama od sebe.

uvijek je bolje potražiti pomoć, pa makar se i razočarao čovjek ili mu ne pomogne.
najgore je uvjeriti se da pomoći nema.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:40   #20
Zvuci kao jedna od neurotskih reakcija na stres.

U svakom slucaju, drago mi je da si dobro i da su okolnosti sada, nadam se, za tebe bolje
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:39.