Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Pogledaj rezultate ankete: Kupujete li čaj u čajoteci?
Da 52 42.62%
Ne 42 34.43%
Ako su cijene pristupačne 28 22.95%
Ne pijem čajeve 0 0%
Glasovatelji: 122. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2003., 10:24   #41
Što god bilo, čaj ili uvarak, najbolje što sam pila (kod bake) je voda u kojoj su se kuhale ljuske od badema, gospina trava i sušeni šipak. Sad da li je to uvarak ili možda čak juha, procijenite sami.
 
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 10:36   #42
Re: čaj

Quote:
fritz von achtung kaže:
... Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! ....
.... kultura pijenja čaja.....
fritz, u ime nekulturnih ispijača čaja: nije li malo preoštro?
npr., sigurna sam da bolje od tebe mogu protumačiti fizikalno-kemijski postupak otapanja različitih ugljikovodika iz biljki tako da se dobije otopina koju ti nazivaš čajem pa ne trvdim, niti ću ikada tvrditi, da je budalaština pisati ovako napaljene postove oko nečega što znaš, a netko drugi ne zna
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 10:45   #43
Ja upravo pijem uvarak od mente bez šećera! To mi je jedan od najdražih napitaka!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 10:52   #44
Quote:
fritz von achtung kaže:
Ako misliš da bi te poslali kvragu ako im ponudiš nekakav dobar, mirisan čaj, onda se nema smisla truditi. Upravo o tome sam i pisao, takvima ponudi šaku koprive ubačene u vrelu vodu. Međutim, ti tvoji gosti vjerojatno vrlo dobro znaju razliku između nekog vrhunskog vina i smeća za 5-6 kuna po litri. U bilo kojem boljem dućanu kod nas možeš kupiti solidne Sir Winston ili Taylor &Hardgraves čajeve. Probaj neki od njih, makar te gosti "poslali kvragu".

nisam mislila da ce me poslat kvragu sta sam im ponudila kvalitetan caj nego zato jer se pravim pametna pustim imenima za koje nije culo 90% svita.
stvar je u tome da su vina dio nase mediteranske "prehrane" a cajevi to sigurno nisu. pravi cajevi su super, ali ja volim popit i vrile vode sa sakon koprive- za sta je poznato da je zdravo. nije mi jasno sta ti imas protiv toplih biljnih napitaka? ja ti samo kazem da ja volim i jedno i drugo. a ti da je jedno savrseno a drugo smece. ti si caj fanatik!!!

p.s. vecina ljudi kojima sam dala da provaju prave cajeve, nije im se svidilo. to je stvar ukusa. isto ka sta ja znam da je kavijer nesto super, cjenjeno, skupo... ali mi se jednostavno dize zeludac od njega.
p.p.s. ako vec pricas o pravim cajevima, onda ne spominji mliko u caju. to su englezi "uveli". mislim da bi se bilo kojem kinezu u kini zgadija zivot da mu ponudis takav caj
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 11:05   #45
Quote:
ZorcJ kaže:
Ja upravo pijem uvarak od mente bez šećera! To mi je jedan od najdražih napitaka!
I ja I josh je to moja menta ponosan grmichak.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 11:16   #46
Quote:
Hana_ kaže:



..jel znate u koje se cajeve stavi malo mlijeka, a da bude fino??tak da si kupim jedan sutra.. [/B]



Ja npr.obozavam Earl Gray i pijem ga obavezno sa mlijekom-mljac
Rhea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 12:12   #47
Quote:
magic kaže:
I ja I josh je to moja menta ponosan grmichak.
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 12:21   #48
Re: čaj

Quote:
fritz von achtung kaže:
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).
twinings nabavljam u Trstu, isključivo Earl Gray.
Inače, dućan u Ljubljani koji spominješ je odličan, imaju super izbor. Oduševio me njihov earl gray superior.
__________________
niš pametno
linol3um is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 15:57   #49
ja volim citati Stefitzu, uvijek nas necemu poduci a ujedno uspjesno izbjegne "poducavajui ton" u svojim postovima, koji bi ionako samo zamutio poruku i stvorio revolt kod citatelja.

E da, pijem zeleni caj , bez filtera ( puno su mi ukusniji cajevi bez filtera i onog kemijskog okusa filter vrecica ) i bez secera.

Ne volim crni caj. Volim vocne i njih mjesam ljeti pogotovo ( vec prema trenutnoj inspiraciji) i sama izmisljam ljetne ledene cajeve.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 19:07   #50
Ti piješ omiljeni filmski čaj Jamesa Bonda, no on ti je u literaturi pio samo kavu...

No nevezano sa time, čaj od kamilice pijem samo kad sam na samrti, teško obolio od gripe, to znači jednom u 5 godina...

Prava je znanost kaj se i kada što bere od biljaka za ljekovite čajeve, no neću dosađivati...
I o načinu pečenja kavovinoga zrna ima se što naučit, i kada se melje itd...

No ako je riječ o čaju, ja spadam u one koji ga piju samo kad umiru...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:08   #51
OK, možda sam bio malo preoštar, pa ste me optužili da podcjenjujem ljekovito bilje. Moram biti malo blaži , jer bi me još mogao kakav travar tužiti za duševne boli. Niti podcjenjujem učinak kojekakvog bilja, niti mislim da neki od vas nebi trebali piti i "uvarak " od krumpirovih kora ako mu se sviđa. Samo što to ne bi trebalo zvati čajem. Al, dobro sad...
Njasa me upozorava da "ako već pričam o pravim čajevima , da onda ne spominjem mliko u čaju..." Pojma nemam gdje sam to spomenuo mlijeko , jer ga ja baš ne volim dodavati u čaj. Osim toga , nisam pokrenuo ovu temu da bi se "pravio pametan pustim imenima za koje nije čulo 90 % svita" , nego zato jer sam mislio da bi se mogao javiti netko tko voli i zna nešto o čajevima , ali do sada se baš i nisu javili. Čast rijetkim izuzetcima.
Linol3um - onaj dućan u Ljubljani se zove CHA , i ima sjajan izbor. Earl Grey Superior je kvalitenija verzija Earl Greya, s dodatkom bergamotovih cvjetova. Ako budeš u prilici probati, preporučam Darjeeling Teesta Valley - vjerojatno najcjenjeniji i najbolji čaj.
Schefitza, zaboravila si samo napisati da se voda za čaj nebi smjela zagrijavati u aluminijskoj posudi. Ja imam nekoliko čajnika , a ponosni sam vlasnik i predivnog japanskog Iwachu čajnika.
PS. ranije mi se potkrala i jedna greška, koju na moju žalost nitko nije primjetio- napisao sam da je Keemun crveni čaj. Keemun je crni čaj, a najpoznatiji crveni čaj je Formosa Oolong.
I još nešto - Yerba Mate koju je netko spomenuo je biljka čiji listovi sadrže mnogo teina , iako napitak pripravljen od nje nije naročito jak, ali zbog ostalih sastojaka ima osvježavajući i "razbuđujući" učinak. Mate je tradicionalno i vrlo rašireno piće u cijeloj Južnoj Americi. Zašto Mate ima baš takav učinak , možda nam objasni mudrica koja će "sigurno bolje od mene protumačiti fizikalno-kemijski postupak otapanja različitih ugljikovodika iz biljaka".
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:11   #52
Meni je MATE super jer sam se prije par godina skinula sa kave,pa mi to dize tlak u jutro
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:19   #53
Crni caj je fermentirani list cajevca. Zeleni caj je list cajevca kojemu je zaustavljena fermentacija krtkotrajnim eksponiranjem visokoj temperaturi. Ostaje zelen, zadrzava klorifil. Polufermentiran cajevi (oolong) su prvo pusteni da fermentiraju, pa tek onda termicki obradjeni. Imaju crvenkastu boju. Boja ovisi i o kvaliteti vode koja se koristi.

Roobois je africki crveni caj koji nema veze sa cajvcem.

Yerba Mate nema tein nego neke druge alkaloide koji takodjer "razbudjuju", ne mogu se sjetiti kako se zovu, mozes naci na netu. Obicno se pije hladna. Moze i topla. Sa i bez mlijeka. Sa i bez secera.

Indijci prave caj - pola voda, pola mlijeko, u tome ukuhaju zrna bibera, raznih zacina, dodaju puno secera.


Alzirici pripremaju zeleni caj sa metvicom (cajevac + metvica). JAko koncentrirani i gorak caj u kojeg se mora dodati jako puno secera, prije posluzivanja se prelijeva, da bi se u njega upilo dosta kisika, napravila pjena na caju, pije se ritualno po tri salice.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:24   #54
Quote:
fritz von achtung kaže:
Schefitza, zaboravila si samo napisati da se voda za čaj nebi smjela zagrijavati u aluminijskoj posudi. Ja imam nekoliko čajnika , a ponosni sam vlasnik i predivnog japanskog Iwachu čajnika.
Hvala ti na komplimentu.
Nisam zaboravila napisati o aluminijskoj posudi za caj.

Uopce mi ne bi palo na pamet koristiti aluminijsko posudje. A niti sam sigurna za ovaj podatak, mogu ga provjeriti, pa cu ti se obratiti.
I ja imam nekoliko cajnika. I imam jedan koji bi trebao biti nesto bogzna kako cijenjeno djelo ruku u Japanu, nazalost, osim divljenja njegovom jednostavnom dizajnu, ne znam cijeniti imena japanske keramike.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:26   #55
njasa ja sam pitala u koje se cajeve stavlja mlijeko..zasto da otvaram novu temu kad me zanima nesto u vezi s cajem...
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:35   #56
kakav je to caj MATE ? Jel ga ima pod istim imenom u Europi ? Hvala.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 23:39   #57
Yerba Mate (trava Mate, s naglaskom na e) je caj iz Brazila, vjerojatno ga mozes naci u specijaliziranim ducanima, ne znam. Ovdje ga ima u ducanima sa zdravom hranom, dosta je skup. Ako ga kupis u brazilskim ducanima, jeftin je do u besciijenje.

Yerba Mate vole mijesati s raznim dodacima, pa se dobije "Mate Latte", odlican je recimo u kombinaciji s cokoladom (kakao) i ostalim cajevima... Alkaloid u YM bi trebao poticati mentalni rad, ali ne bi izazivao nesanicu, pa ga mozes piti i kasnije navecer. Jako volim Mate Latte. Sam YM mi ima okus po laganim biljnim cajevima, pa je nekako mozda "dosadan", mozda za navecer...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 00:09   #58
Quote:
Shtefitza kaže:

Uopce mi ne bi palo na pamet koristiti aluminijsko posudje. A niti sam sigurna za ovaj podatak, mogu ga provjeriti, pa cu ti se obratiti.
I ja imam nekoliko cajnika. I imam jedan koji bi trebao biti nesto bogzna kako cijenjeno djelo ruku u Japanu, nazalost, osim divljenja njegovom jednostavnom dizajnu, ne znam cijeniti imena japanske keramike.


U svakom "manualu" ćeš naći podatak da posuda u kojoj vrije voda za čaj mora biti staklena ili metalna, ali nikako aluminijska.
Podatak o teinu u Mate-u sam dobio od jednog od pravih znalaca. Ipak ću malo provjeriti.
Nije Roobois nego Rooibos , ako se ne varam to je neka vrsta Južnoafričkog kaktusa.
Moj japanski čajnik nije keramički, nego metalni i takvog je genijalnog dizajna , da mi više služi kao ukras nego što ga koristim. Koštao je "ko svetog Petra kajgana", ali ne žalim.
Mate se također može lako nabaviti u Ljubljani. Njegovo pijenje zna biti i pravi ritual i postoji posebna posudica, kao mala izdubljena tikvica i neka vrsta žličice- slamke, ali to evropljani slabo koriste.
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 00:12   #59
Pa dobro, ja u zivotu nisam vidjela aluminijsku posudu za ugrijati vodu. Lazem! Vidjela sam one aluminijske loncice, koje su koristili u drugom svjetskom ratu. Mozda i danas koriste u vojnoj opremi? Kako ti je pao na pamet aluminijski loncic?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 00:15   #60
Ok, ok, odustajem. Dobro, necu praviti caj u aluminijskom loncicu...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.