Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2011., 00:01   #21
Brže od svjetlosti!

http://www.telegraph.co.uk/science/8...-of-light.html

Ovaj a i hrpa ostalih portala prenose ovu vijesti. Ako se potvrdi nezavisnim eksperimentom to postaje najvažnije fizikalno otkriće u zadnjih sto godina i više.
Mislim da ova tema zaslužuje diskusiju jer predstavlja nešto najvažnije iz fizike što smo i što ćemo doživjeti u našim životima.

P.S.

kreatoru teme "kretanje brže od vjetlosti - imam dokaz" pod imenom josip208 skidam kapu. Svi ste ga posrali uključujući moderatore, banali i zatvorili temu a ispao je faca stoljeća na forumu. Ili je zaposlenik u CERN-u ili je genije ali svejedno ispao je faca jer je posrao sve vas ovdje na prirodnim znanostima (inače ja pišem na alternativi).
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 00:13   #22
Ovako se ne započinje topic, a josipov dokaz je bio nevalidan i upravo zato je dobio permaban.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 00:41   #23
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ovako se ne započinje topic, a josipov dokaz je bio nevalidan i upravo zato je dobio permaban.
Živa istina...možeš ti to puno bolje predstaviti Kerefek. Otvorio si temu i dao link s ciljem rasprave ili pljuvanja?
schnitzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 00:56   #24
Ustvari mislim da ne postoji ograničenje brzine u svemiru. Ili ako cak i postoji ona (brzina jel) je nezamislivo veća od brzine svjetlosti i to je definitivno.

Ovim otkričem dolazi u pitanje teorije i veličine i starosti svemira.
SadnessMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 01:14   #25
U desetak dana imamo objavu o dva najveća otkića u povjesti fizike

http://www.jutarnji.hr/-izumili-smo-...jeta--/972829/
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 01:19   #26
Onaj tip 69 će biti gnjevan....čim se logira
schnitzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 01:33   #27
Quote:
schnitzl kaže: Pogledaj post
Onaj tip 69 će biti gnjevan....čim se logira
Ma temu će zatvoriti jer tip pokušava vršiti komunikaciju na razini seljačina i primitivaca na alternativi, a sada se ovi još pojavljuju sa hladnom fuzijom i inim glupostima. Jedino što je žalosno je što je tema zapravo zanimljiva i moglo se imati dobar razgovor
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 01:47   #28
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ma temu će zatvoriti jer tip pokušava vršiti komunikaciju na razini seljačina i primitivaca na alternativi, a sada se ovi još pojavljuju sa hladnom fuzijom i inim glupostima. Jedino što je žalosno je što je tema zapravo zanimljiva i moglo se imati dobar razgovor
Alternativa je alternativa...malo si pretjerao.

Može on maknuti nepoželjne postove (ili dijelove postova) i napisati ultimativno upozorenje, a sve u interesu, kako kažeš..."što je tema zapravo zanimljiva i moglo se imati dobar razgovor"
schnitzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 07:05   #29
SmartNeutrinos

Bog odbija slusati Einsteina eek!
bizarno prekoracenje brzine tamo nekih sporadicnih cestica mjesanaca lol

Zadnje uređivanje todaytonight : 23.09.2011. at 07:16.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 07:42   #30
lol

ironično, ako se ovo dokaže točnim tad prirodna znanost prelazi u podforum Alternative
EbE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 07:51   #31
Ja sam se uvijek pitao kolika je brzina između dvije suprotne čestice koje se razilaze brzinom svjetlosti (npr. u trenutku nastanka svemira - veliki prasak).
- je li ta brzina jednaka dvostrukoj brzini svjetlosti!!
- Poslije toga sam probao zamisliti kako bi to izgledalo u zakrivljenom svemiru ali se sve svede na isto.
__________________
Truba
Zajebanković is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 09:16   #32
Quote:
EbE kaže: Pogledaj post
ironično, ako se ovo dokaže točnim tad prirodna znanost prelazi u podforum Alternative
a alternativa u pdf prirodne znanosti
dok aboridzanski mitovi i legende postaju znanstveni pronalasci
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:07   #33
druge godine u ovo vrijeme,dragi moji forumasi,imamo warp!
PhnX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:22   #34
Ne znam hoće li tema preživjeti, obzirom na dosadašnje upise, no da ostavim neki svoj doprinos kao padobranac na PZ...

Napominjem da sam laik i toga se ne sramim

Padaju mi na pamet dvije mogućnosti, ovisno o daljnjim mjerenjima i testiranjima, tj. prvenstveno o Fermilabu (jer ne znam tko još može vršiti ovakav eksperiment):

1) Ako Fermilab ne dođe do istih rezultata, CERN ima sistematsku pogrešku u mjerenjima
2) U slučaju Fermilabove potvrde, vakuum nije podoban za mjerenje brzine svjetlosti, jer nije prazan, te stoga ne znamo što je c

Ovo drugo djeluje zanimljivije.

Ukoliko se pokaže točnim (a to je "big if"), može li to poslužiti kao dokaz tamne energije?

1987. desila se SN1987A, i u tom smo slučaju detektirali i neutrine, i svjetlost istovremeno; neutrini su stigli kozmički infinitezimalnu količinu vremena ranije, svega par sati, no ne iz razloga što su "brži od svjetlosti". U slučaju da su CERN-ovi podaci valjani, neutrini bi stigli nekoliko godina ranije -- a nisu. Ta činjenica nekako upućuje na pogrešku u CERN-ovim mjerenjima.

Ono što me još muči, jer se stvarno ne kužim u sve to skupa (ali pokušavam shvatiti ) jest da neutrino ima masu. Ako ima masu, ne može doseći brzinu svjetlosti (a kamoli ju premašiti!), osim ako nešto u svemirskom vakuumu ne usporava svjetlost i baš se potrefilo da ju uspori do brzine neutrina.

U slučaju da se eksperiment potvrdi:

* Kako odrediti ispravnu brzinu svjetlosti?
* Što je brzina gravitacije? Brzina u svemirskom near-vakuumu ili ona ispravna iz gornje točke?
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:22   #35
Iako nisam prirodoslovac, evo linka za eventualnu raspravu jer do sada ovo nalikuje osnovnoškolskoj parlaonici.

http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1109/1109.4897.pdf
Boltorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 10:41   #36
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
U desetak dana imamo objavu o dva najveća otkića u povjesti fizike

http://www.jutarnji.hr/-izumili-smo-...jeta--/972829/
Iako nijedno zasigurno nije najvece otkrice u povijesti fizike, zanimljivo je da oba potjecu od talijana.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 11:22   #37
Hm, tema je inače zanimljiva i nimalo alternativna ali način na koji je otvorena.

Našao sam još jednu raspravu na blogu Discover magazina. Faster-than-light travel discovered? Slow down, folks.

Čini se da se za sada najviše sumnja u preciznost GPS uređaja.
__________________
His servant picked up the spade and dug a grave long enough for Pahom to lie in, and buried him in it. Six feet from his head to his heels was all he needed.

L. N. T.

Zadnje uređivanje the absent-minded : 23.09.2011. at 11:29.
the absent-minded is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 11:24   #38
Teorija relativnosti dozvoljava tahione - hipotetske cestice brze od svjetlosti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tachyon

Ideja da bi neutrini mogli biti tahioni nije uopce nova. Postoji vise teorijskih radova na tu temu:
http://xxx.lanl.gov/find/hep-ph/1/ti.../0/1/0/all/0/1

Prije par mjeseci meni su odbili objaviti jedan teorijski rad o tahionima opcenito (ne o neutrinima) sa obrazlozenjem da za to nema dobre fizikalne motivacije. Bas se pitam da li bi isto zakljucili i sada.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 11:38   #39
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Teorija relativnosti dozvoljava tahione - hipotetske cestice brze od svjetlosti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tachyon

Ideja da bi neutrini mogli biti tahioni nije uopce nova. Postoji vise teorijskih radova na tu temu:
http://xxx.lanl.gov/find/hep-ph/1/ti.../0/1/0/all/0/1

Prije par mjeseci meni su odbili objaviti jedan teorijski rad o tahionima opcenito (ne o neutrinima) sa obrazlozenjem da za to nema dobre fizikalne motivacije. Bas se pitam da li bi isto zakljucili i sada.
Jel mozes sto laickije malo pojasniti ovo sto si linkao?
Sto se tice odbijanja tvojeg rada, nista cudno. I u drugim znanostima prima se ono sto je trenutno in jer to automatski nosi vecu citanost, citiranost, IF i slicno.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 11:42   #40
teoreticari glavu dolje



e moji fizicari,odoste vi u kk i vas ajnstajn

"....Ovi rezultati, ako budu potvrđeni, mogli bi promijeniti temelje suvremene fizike stare stotinjak godina.

Tijekom trogodišnjeg pokusa ukupno je 15 tisuća snopova neutrina - sićušnih subatomskih čestica sličnih elektronima, ali bez električnog naboja - ispaljeno iz CERN-a prema Gran Sassu gdje ih je uhvatio poseban detektor.

Svjetlosti bi za tu udaljenost trebalo oko 2,4 tisućinke sekunde, no neutrinima je bilo potrebno oko 60 nanosekundi manje. Riječ je o sićušnoj razlici, ali je ona konceptualno izuzetno važna. 'Ovo otkriće je toliko nevjerojatno da zasad svi moramo biti jako oprezni', rekao je Ereditato koji nije želio spekulirati što bi za fiziku značilo kada bi i drugi fizičari potvrdili mjerenja.

Postojanje neutrina, elementarne čestice izuzetno male mase koja nastaje radioaktivnim raspadom ili nuklearnim reakcijama poput onih u Suncu, prvi put je potvrđeno 1934. godine, no ta čestica i danas zbunjuje znanstvenike. Neutrino može proći potpuno neprimijećeno kroz većinu materije, pa tako i kroz ljudsko tijelo svakodnevno prolazi na milijune njih.

'Pokušali smo pronaći moguća objašnjenja ovog otkrića', rekao je autor izviješća Antonio Ereditato. 'Nastojali smo pronaći pogreške – trivijalne pogreške, složenije pogreške, neobične efekte, međutim nismo uspjeli', rekao je. 'Kada ne uspijete naći ništa, ne preostaje vam drugo nego da zatražite od znanstvene zajednice da provjeri rezultate.'

Brzina svjetlosti najveća je brzina koja je, prema postojećim teorijama, moguća u svemiru, a veliki dio suvremene fizike, kako ju je postavio Albert Einstein u svojoj specijalnoj teoriji relativnosti, temelji se na ideji da se ona ne može nadići. Znanstvenici su proveli na tisuće pokusa kako bi je precizno izračunali, ali ni u jednom od njih do sada nisu otkrivene čestice koje bi išle brže od brzine svjetlosti.

No eksperiment koji provode dr. Ereditato i njegovi kolege ukazuje na mogućnost da neutrinima to ipak nekako polazi za rukom.

Neutrini se javljaju u nekoliko različitih vrsta, a nedavno je utvrđeno da se mogu mijenjati iz jedne u drugu. Ereditatov tim stvara jednu vrstu, tzv. muone, i šalje ih iz CERN-a u laboratorij u Gran Sassu u Italiji kako bi utvrdio koliko se njih pretvara u drugu vrstu tzv. tau neutrine. Tijekom eksperimenata stručnjaci su uočili da čestice na cilj stižu nekoliko milijardinki sekunde prije nego što bi to učinila svjetlost. No svjesni su da tzv. 'sustavne pogreške' mogu lako dati krive rezultate koji izgledaju kao da ruše postojeća ograničenja i teorije.

'Moj je san da neovisni eksperimenti otkriju istu stvar. Tada bih osjetio olakšanje', rekao je dr. Ereditato. 'No za sada ništa ne tvrdimo, već samo želimo da nam znanstvena zajednica pomogne da shvatimo ovaj ludi rezultat, jer je stvarno lud, a posljedice mogu biti vrlo ozbiljne', rekao je."


http://www.tportal.hr/scitech/znanos...vjetlosti.html
ThorKT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.