Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2006., 09:31   #961
P.S. za jacanje misica i fizicku formu vjerojatno su najbolje "juzne skole" yoge. Tj ashtanga, power ..... Naravno u Porecu ih nema tako da to nista ne znaci..

Doduse mozda forsiraju polozaje sto bi moglo bit nezgodno ako se ima poblema, no reko si da ti je kempo yoga koristila, a po opisu (da se nisi mogao opustit) zvuci kao neki oblik yoge koji ide malo vise na snagu (nije mi bas poznato o cemu se radi i iz kojeg sistema su pokupili vjezbe posto sumnjam da je ista originalno jer zen bas i nema neke povjesne veze s yogom) pa zato mislim da bi ashtanga vinyasa mogla bit zanimljiva, a i dobra je kazu kao "fitnes".
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 10:22   #962
Vidim da si dobro informiran.....
O Kempo yogi ti mogu reći samo ono što si mi rekli, na netu ne postoje informacije, ne postoji pisani materijal osim onaj kojeg je izdala (fiktivna) organizacija koja je uvela Kempo yogu, do ostalih (ako postoje) materijala JA nisam uspio doći.
Dakle Kempo yoga je preteća power yogi (izvor Bijeli Lotosi Zg). Širenjem utjecaja indijskih učitelja po svijetu, došli su do Kine. Tamo su kinezi preuzeli klasičnu hatha yogu i preradili je svojim potrebama (Qi Gong) i integrirali je u ostale vještine (Tai Chi Chuan i Wushu). Kada su ljudi sa Okinawe došli u Kinu da bi naučili borilačke vještine, kinezi su in prenijeli svo znanje (dakle osim Wushu -a i Tai Chi i Qi Gong). Naravno, okinawljani su sve vježbe nakon toga prilagodili svojim potrebama (sve različite škole Karate -a, ne postoji samo Shotokan) ali je malo njih zadržalo i Kempo yogu.
Nakon toga je jedan englez (nezna se točno kojim kanalima) prenio učenje Zen Budizma sa Okinawe u Europu. Svatko tko se želio baviti Zen Budizmom morao je učiti i Kempo Karate i Kempo yogu (i puno drugih stvari).
To je ukratko....
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 10:38   #963
Pa, zvuci mi malo mutno..

Mani se citajuci na njihovoj stranici prije cini kao neka novovjekovna mjesavina power i klasicne hatha yoge sa qi gongom i borilackim vjestinama


al svako je nevin dok se ne dokaze drugacije

P.S. kolko ja znam Power yoga dolazi od ashtanga yoge i krishnamachariyine linije, kakve veze ima kempo?
Quote:
Larkin1500 kaže:
Dakle Kempo yoga je preteća power yogi (izvor Bijeli Lotosi Zg).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 11:17   #964
Quote:
Larkin1500 kaže:
Dakle Kempo yoga je preteća power yogi (izvor Bijeli Lotosi Zg). Širenjem utjecaja indijskih učitelja po svijetu, došli su do Kine. Tamo su kinezi preuzeli klasičnu hatha yogu i preradili je svojim potrebama (Qi Gong) i integrirali je u ostale vještine (Tai Chi Chuan i Wushu). Kada su ljudi sa Okinawe došli u Kinu da bi naučili borilačke vještine, kinezi su in prenijeli svo znanje (dakle osim Wushu -a i Tai Chi i Qi Gong). Naravno, okinawljani su sve vježbe nakon toga prilagodili svojim potrebama (sve različite škole Karate -a, ne postoji samo Shotokan) ali je malo njih zadržalo i Kempo yogu.
Nakon toga je jedan englez (nezna se točno kojim kanalima) prenio učenje Zen Budizma sa Okinawe u Europu. Svatko tko se želio baviti Zen Budizmom morao je učiti i Kempo Karate i Kempo yogu (i puno drugih stvari).
To je ukratko....
Inace sto im znaci kempo? U Japanu bi to u biti moglo znacit bilo koju borilacku vjestinu (tj znaci nesto kao termin borilacka vjestina). Ima vise stilova koji u svom nazivu sadrze kempo, vjerojatno najpoznatiji Doshinov shorinji kempo, nije mi opce jasno na cemu ova ekipa gradi svoj sistem i di su vjezbali.
Malo cu potrazit netom jer mi nije bas previse stvar poznata, no nekako mi ne djeluje vjerojatno ovo sa prenosenjem tai chia na okinawu buduci su do relativno nedavno to bile vjestine koje su se dosta zatvoreno (ko i mnoge druge) proucavale unutar uze ili sire obitelji (otud imena Chen, Yang, Sun itd) i eventualno bliskih prijatelja, a i ovo sto se siri danas cesto bude okrnjena verzija.

Wushu isto moze u sirem smislu znaciti bilo koju borilacku vjestinu, a u uzem je sportska i "kazalisna/filmska" vjestina rečativno novijeg datuma...

Doduse u kinu je doslo dosta toga iz yoge, nasao sam elemente shatkarme, razne meditativne tehnike, kriye... medjutim bas klasicnu hatha yogu nisam, sto naravno ne znaci da je i nema, samo mi nije do sad bilo poznato pa bih zelio malo vjerodostojnije podatke od tvrdnji neke "opskurne" organizacije.

Znam da postoji specificni "Okinawa Kempo" koji je "neki englez" prenio (tako kaze wikipedia ), medjutim bas nisam siguran kakve to veze ima sa Zenom ili yogom?

Quote:
Wikipedia kaže:
There is a faction of Kenpo from Okinawa that has no American influences. This system is known as "Okinawa Kenpo" or Ryūkyū Hon Kenpo". Hon means "original" and refers to the kenpo from the old Kingdom of Okinawa taught by the Late Grandmaster Seikichi Odo. Master Odo (1926- 2002) operated the Shudokan Dojo in Gushikawa, Okinawa. Some of his senior students such as Richard Gonzales, Dennis Branchaud and Larry Gradolf established the art in the U.S. during the 1970's and 80's and continue to teach this old system in its original form. The style is built upon the karate of Shigeru Nakamura, a fellow student of Gichen Funakoshi under Master Ankoh Itosu. It preserves the old kenpo from China with the addition of several kata taught to Odo by Seiki Toma, a student of Choto Kyan. There are influences from the indigenous Okinawan art of Ti and there is also a weapons component comprised of 11 different weapons. Odo's weapons art contains techniques from Shinpo Matayoshi, Seiko Kinjo,Shigeru Nakamura and Seiki Toma. Okinawa Kenpo is reknown for its unique sparring method called "bogu kumite". Exponents spar with full contact using body armour that is similar to that worn by Kendo practitioners. The system is a blend of hard and soft (external and internal) arts and includes throws,heavy bag work and makiwara practice. There is a strong emphasis on character development and maintaining a strict code of conduct
ne znam, ne bih se zelio zaletavat, lako moguce da grijesim u nedostatku informacija, ovako kolko vidim ne uljeva mi odvise povjerenja ta prica
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 15:32   #965
Dakle kempo je ime koji su dali okinawljani za njihov karate. Na tom malom otočiću postoji 7-10 glavnih škola + 20 ak raznih derivacija. Svi oni (iz velikih škola) su svoju tehniku naučili u kini, u jednom shaolin hramu gdje se učio Kung-Fu (što u prijevodu znači borilačka vještina) ali i meditacija i Qi Gong (u sklopu Kung-Fu -a su Wushu, Tai Chi, Sanda i ostale borbene tehnike u kini). Svatko od okinawskih učitelja je pokupio ono što mu je bilo najvažnije (zato ima toliko puno škola a praktički svi dolaze iz jednog velikog izvora) i to su razvili. Sada, Terry Dukes koji kaže da je u Englesku donio Kempo karate, Kempo yogu i Zen budizam kaže da sve to potjeće iz 8 (ili 11) škole kempoa na okinawi: Okinawa Kempo Mushindokai Karate (nisam nigdje našao potvrdu ove škole). No, to sve skupa nije tako binto jer onik koji su Dukes -a površno pratili kažu da je idiot, lažljivac, osnivač kultova itd.... Oni koji su njega pratili dugi niz godina (a sa njima i oni iz Bijelog Lotosa i ovaj trener u Poreču) kažu da je bio genije, ali nespreman za ono što je donio (pa ti vidi šta bi to trebalo značiti).
U Poreču se prije 20 godina pokušalo održati Kempo karate + Kempo yoga, ali se sve to danas svelo samo na kempo yogu (djelomično se taj kempo karate može vidjeti samo u BjLot). Ima puno osoba koje kažu da sada bez toga više ne mogu, ali ima isto tako dosta osoba za koje ja mislim da su se bavile 5 godina hatha yogom da bi bile puuuuno elastičnije... Ono što neznam je dali bi bile isto jake...

Što me dovodi do slijedečeg pitanja: nakon 1 godine Kempo yoge moje tijelo je bilo definitivno jače, ali u laganom grču, nakon 1 mjeseca JUSŽ grč je nestao ali se vratila bol u kralježnici (ali baš u kostima!)....šta bih trebao napraviti? Stisnuti zube sa Kempo yogom pa kad se mišići budu naviknuli biti će sve uredu ili JUSŽ za 1-2 mjeseca prelazi na specifičnije vježbe (one koje pišu na site -u su samo za Zg...)
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 15:52   #966
Pa.. to bi mogao rec neko tko dobro poznaje oba sustava. Imali smo instruktora i prakticara sa duzim stazem u JUSZ ali su otisli s foruma, kachi isto vjezba, ne znam kolko dugo... mislim da osim tebe nema nikoga sa zen yoge.

Kolko sto vrijedi ne mogu procjenit. Ovako po pricama u ovih par postova i malo cackanja po netu mi zen yoga ne uljeva povjerenje, previse opskurno i njene price mi se cine nepotvrdjene iz izvora van njih samih, a nisam siguran da bas drze vodu.. I ovo "genije ali nespreman" mi je takvo tipicno sektasko opravdavanje kad na povrsinu izadju mutni poslovi, nesto kao "savjetnici" koji su politicarima uvijek krivi za sve. Nema sta covjek takvih karakternih osobina biti vodja organizacije koja propagira neke duhovne i moralne vrijednost, cak i da je cijela prica tocna osobno bi me to definitivno odbilo. Da to prosdaje cisto ko sport ajde, al ovako... Mozda je to u neka druha "hipi-njuejdj" vremena kad pretpostavljam da je ta prica pocela i prolazilo kao sto je usljed nepoznavanja, tj maglovitog polupoznavanja "misticnog" istoka i nemogucnosti provjere (internet je puno pridonio sa dostupnoscu informacija) prolazilo sve i svasta i zaista se i najveca glupost mogla prodat..
Al opet ako ti je tamo bolje... ovisi i o instruktoru naravno ..
A ashtange isl nema u Porecu pa nema ni drugog izbora "tvrdje" yoge...

Cisto zbog zaledja osobno bih prije odabrao JUSZ i o yogi uopce razmisljam tek od kad su oni dosli u Porec. Iako ni tu ne moram bit u pravu i JUSZ moze bit muljaza, a ovi "na mjestu".. jebga, ko ce ga znat
A
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 22:28   #967
Evo, sa današnjim danom je završio cijeli mjesec JUSŽ tečaja. I čak sam izborio svoju malu osobnu pobjedu! Dakle, za sada ostajem na ovoj yogi. Još samo da mi je znati šta točno vježbati doma (2 puta tjedno je fakat malo)....
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 15:03   #968
pa vjezbaj sve to sto radite i na techaju
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 14:44   #969
Nitko ti ne brani da vježbaš kući. Vježbaj ono što ste radili na satu, a ako se ne možeš prisjetiti svih vježbi, možeš kupiti knjigu "Sustav Joga u svakodnevnom životu". Knjiga će ti svakako koristiti jer će s vremenom biti sve više vježbi, a i nije svejedno ni kojim ih redoslijedom izvodiš. Najbolje ih je raditi onim redoslijedom kako su posložene u knjizi. Plus, ti kao član na joga satovima i imaš i popust na knjigu (mislim da je 20%).
Što se tiče tvojih ostalih komentara - pa ti vježbaš tek mjesec dana, i to samo 2 puta tjedno. šta očekuješ? Vježbao si Kempo jogu godinu dana, a JUSŽ samo mjesec. Ostani godinu dana na JUSŽ pa onda usporedi. Istina je da postoje razlike od instruktora do instruktora, ali svi rade po sustavu i kod svakog ćeš dobiti iste vježbe. Pokušaj sam raditi na vlastitoj kvaliteti izvođenja vježbi. Pitaj što ti nije jasno. Ne očekuj da instruktor zna šta je tebi u glavi i šta te boli ako mu/joj ti sam ne kažeš. To što instruktor ne šeta između vježbača i ne ispravlja ih, ne znači da instruktor ne valja. Znam instruktor kojima su se vježbači žalili zato što ih ispravlja ili pritom dodiruje (a nekad ne možeš čovjeku drukčije objasniti nego da ga doslovno staviš u položaj). I šta da instruktor radi? jedni bi da ih ispravlja, drugi bi da ih ne ispravlja... Ja ti mogu reći, nakon 8 godina vježbanja po sustavu JUSŽ, da JUSŽ ima kvalitetu kakvu ćeš rijetko naći u drugim školama koje možeš naći kod nas. Za razliku od svih ostalih, JUSŽ je sustav - znači , vježbe se uče sustavno. Na taj način svatko može vježbati jogu, i svi nauče sve - od pripreme tijela, opuštanja, zagrijavanja, pravilnog jogijskog disanja, pa do izvođenja različitih vježbi. Ako ti je dosadno, ili prelagano, znači da ne radiš s dovoljnom koncentracijom (tj. vježbaš više automatski nego svjesno), i pritom si probem ti a ne Joga u svakodnevnom životu. Možda je do instruktora što ti neke stvari nije objasnio, ali u tom slučaju - pitaj.
palidrvce is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:22   #970
Tko pita ne skita, ali šta točno pitati kada mi svako pitanje izgleda glupo i banalno a opet to i nije (jer ako ne mi nebi tek tako palo na pamet).
Koja je razlika između instruktora i knjige? Ako se instruktor ne potrudi ispraviti neke greške koja je onda razlika između njega i knjige? Ljudi koji ne žele da ih se dira.... neka ih se ne dira. To je meni isto kao da idem na instrukcije iz matematike, lik mi kaže formulu i onda bez objašnjenja i pomoći sjedi pored mene i gleda me dok riješavam zadatak..... Ne odlazim na tečaj da bi plaćao nekome klimu dok vježbam!
Ja sam velik i tvrd, ja imam minimalnu kontrolu nad svojim tijelom (a sa druge strane imam relativno dosta materijala o yogi + pratim jedan drugi forum na kojemu su ljudi koji prakticiraju pa i više od 20 godina). Samo niti jedan od mojih izvora ne govori neke stvari koje sam čuo na tečaju (neke se smatraju i vrlo čudnima, pogotovo na forumu). Knjigu od Svamiđija trenutno nisam u stanju nabaviti.
Istina je, vježbam tek mjesec dana a ono što sam primjetio je to da su mi se stvrdnuli mišići oko kralježnice (ne ojačali, skoro pa zgrčili), opao je tonus mišića ali je opala i snaga i izdržljivost. U kempo yogi smo praktički 45 minuta (od 90 minuta treninga) radili viježbe koje su direktno ili indirektno, na vrlo intenzivan način, pomicale kralježnicu u svim mogućim smjerovima do čak neke određene granice neugode (ali ne i bola). Tu sam dostigao neku pomičnost kralježnice koju sam na ovom tečaju izgubio. I pitam: zašto.
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:33   #971
Quote:
Larkin1500 kaže:
Samo niti jedan od mojih izvora ne govori neke stvari koje sam čuo na tečaju (neke se smatraju i vrlo čudnima, pogotovo na forumu). Knjigu od Svamiđija trenutno nisam u stanju nabaviti.
mozes li napisati o cemu se radi? Na PM ako ne zelis javno?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:38   #972
Pogledaj, nema veze. To su čiste formalne sitnice: što je to hatha yoga a što raja joga, dali je zapravo lotus cilj kojemu treba težiti, dali su čarape sastavni dio jednog jogija i ine sitnice (bilo je to samo da se upotpuni prazan prostor u tekstu). Ma češ početi ići na jogu ili ne? Ili me šaraš pa zapravo već ideš....
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:46   #973
Quote:
Larkin1500 kaže:
Pogledaj, nema veze. To su čiste formalne sitnice: što je to hatha yoga a što raja joga, dali je zapravo lotus cilj kojemu treba težiti, dali su čarape sastavni dio jednog jogija i ine sitnice (bilo je to samo da se upotpuni prazan prostor u tekstu). Ma češ početi ići na jogu ili ne? Ili me šaraš pa zapravo već ideš....
ne saram. Do kraja godine ne vjerujem da hocu, imam neke obaveze pa sam malo rastrzan okolo, ali pocetkom godine bih mogao.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:48   #974
Pazi samo da ne odgađaš previše: krajem prvog početkom drugog mjeseca započinjemo sa 2. stupnjem...
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:49   #975
Priznaj da minimalna šansa postoji......
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:53   #976
Quote:
Larkin1500 kaže:
Priznaj da minimalna šansa postoji......
pa ne bih rekao, tj ne za forumase koji su duze ovdje - predugo sam na forumu (doduse pod drugim nickovima) da bih odrzao laznu osobnost, a i dio forumasa me zna osobno.

Osim toga u istom smo gradu pa je lako provjerit, a znam i tvog sefa (vlasnika, sto vec.. ) na poslu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:54   #977
Quote:
Larkin1500 kaže:
Pazi samo da ne odgađaš previše: krajem prvog početkom drugog mjeseca započinjemo sa 2. stupnjem...
a klinac.. mogo bi propustit .. ma i ako budem nije bitno, nisam tolko zagrijan za yogu. Tj kolko korisnog tolko mi ima i odbojnog..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:57   #978
Moram se podhitno preseliti negdje na sjeverni sibir..... U ovom gradu me previše ljudi poznaje.

Quote:
a znam i tvog sefa (vlasnika, sto vec.. ) na poslu
Misliš robovlasnika.....
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:59   #979
Meni je i prvi stupanj naporan, ako si imalo fleksibilan ipak mislim da nebi trebao imati problema.....
Ja osobno tražim odbojnosi u svemu pa idem sa slijedećom teorijom: ako mi se sviđa čak i kada znam sve negativne strane, onda je to ljubav!
__________________
Bok!

Ivan Gopić
Larkin1500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 22:01   #980
Quote:
Larkin1500 kaže:
Moram se podhitno preseliti negdje na sjeverni sibir..... U ovom gradu me previše ljudi poznaje.



Misliš robovlasnika.....
pa u biti ne poznam te, ali kad si vec napisao puno ime ubacio sam ga u gugle i negdje se spomenulo u okviru firme.. to je sve.

Ne znam kakav je na poslu, znam ga samo iz vidjenja, ne mogu se sad sjetit ni imena. Ao sam dobro povezao naravn - radi se o trgovini informatickom opremom, a on je mislim nekad predavao informatiku u skoli (mada nisam 100% siguran)?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.