Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2008., 22:27   #121
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Poklon od države
Svake 3-4 godine izgubim jedan takav stan samo zbog toga jer pravosudje ne fukcionira. Još ce ispasti da sam si riješio stambeno pitanje tim stancicom od 70 kvadrata. al ok, isto ne bitno.

Još ce na kraj ispasti da sam nesto dobio : Dobio sam pravo da kupim stan koji toliko i vrijedi.
Stan vrijedi onoliko koliko su ljudi za njega voljni dat. Za 900 EUR po kvadratu se ljudi trgaju da kupe. To sto bi ti zelio platit sto je manje moguce je sasvim prirodna zelja ali pokusaj se zadrzat u okvirima realnog.

Ako mislis da si se zajebo vjerujem da mozes prodat stan po istoj cijeni po kojoj si ga i kupio odnosno na neki drugi nacin raskinut ugovor bez da ostetis drustvo.

Quote:
Nego što se cijena stanova vani tiče, da ne bi rasprava otišla u krivom smjeru. Ovako..Hrvat radi 3x duže za kvadrat stana nego Austrijanac, ili velika vecina u EU.
Ako je tako, to je jedna od rijetkih stvari za koje nisu krivi direktno politicari vec banke (koje su politicari prodali strancima) i ocito golem broj ljudi koji su voljno dat toliko love za stan. Sve je to sasvim logicno, kod nas je preko noci svatko pozelio imat svoj vlastiti stan, dosle banke koje su namamile ljude s jeftinim kreditima. Sasvim je logicno (nazalost) da stanovi kostaju ovoliko koliko kostaju.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 23:36   #122
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Kupio sam POS stan sa curom. ono sranje od pos stancica. 70 kvadrata. je to kao jeftinije ali i puno losije. stan je tako lose napravljen da i ne vrijedi bas puno vise od 900 euro po kvadratu. no ne bitno.

nego rekla mi javna bilježnica da trebam u roko 30 dana promjeniti adresu na taj stan. stan se 10 godina ne smije prodavati.

to je valjda zbog poreza samo, da budemo oslobodjeni placanja poreza jer jesam ja suvlasnik ali ne mogu biti rob tog stana 10 godina. što npr. da nađem posao drugdje, da ne mogu promjeniti adresu, ili da prekinem s curom. što onda?? kakve su to gluposti??
znas kaj je prestrasno da si ti kupio POS stan, po 900 eur, i da si uopce otvorio ovaku temu a da te drzavne institucije koje su ti omogucile da kupis stan po 900 eura sad trenutno ne traze i kazne zbog toga, jer ocito ti stan ne treba i mogao si ga prepustiti onima kojima treba , to je prestrasno
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.03.2008., 08:02   #123
Quote:
emanuela kaže: Pogledaj post
znas kaj je prestrasno da si ti kupio POS stan, po 900 eur, i da si uopce otvorio ovaku temu a da te drzavne institucije koje su ti omogucile da kupis stan po 900 eura sad trenutno ne traze i kazne zbog toga, jer ocito ti stan ne treba i mogao si ga prepustiti onima kojima treba , to je prestrasno

da bas

Treba mi stan,ali stan a ne POS stančić.
No zašto se ovdje uvijek tema razvuče na drugu stranu. Nitko tko se javio nije napisao odogovor na pitanje. Evo pošto sam i sam saznao da napišem.

Ne mora se mijenjati adresa. Zamisli da zakonski moras promjenti adresu samo zato jer si kupio POS stan i da ju 10 god ne smijes mijenati. takvu glupost je meni rekao javni bilježnik.Zašto? jer je glup. i potrošio malo mog vremena dok sam sam našao propise.

Tako nešto bi bilo totalno debilno da kupiš stan i da moraš zakonski promjeniti adresu. No ako ti je to prva nekretnina ne moras platiti porez pod uvjetom da promjenis adresu. No i to vrijedi samo do određenog broja kvadrata zavisno o broju članova obitelji.

Kako ja ne živim sam, moji ce promjeniti adresu, a je ne.tako necu morati mijenjati adresu. niti platit porez.

Prestrasno je da ja moram kupiti POS stan, umjestno da samo tako izgradim kucu s obzirom da radim 12 sati na dan. Da je ovo jedni nacin da mlade obitelji dobiju nekakav stan, to je prestrasno.

Zadnje uređivanje NKX100 : 26.03.2008. at 09:52.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 08:05   #124
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ako je tako, to je jedna od rijetkih stvari za koje nisu krivi direktno politicari vec banke (koje su politicari prodali strancima) i ocito golem broj ljudi koji su voljno dat toliko love za stan. Sve je to sasvim logicno, kod nas je preko noci svatko pozelio imat svoj vlastiti stan, dosle banke koje su namamile ljude s jeftinim kreditima. Sasvim je logicno (nazalost) da stanovi kostaju ovoliko koliko kostaju.

Stan košta isto bez obzira kako ces platiti. Kredit nema previše veze s tim.
Da problem je što se u HR godinama nije ništa gradilo.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:34   #125
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post

Kako ja ne živim sam, moji ce promjeniti adresu, a je ne.tako necu morati mijenjati adresu. niti platit porez.
Tko je vlasnik stana?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:44   #126
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Tko je vlasnik stana?
2 suvlasnika. ja i žena.

dakle jedan suvlasnik kao kupuje stan, oslobođen je placanja poreza na prvu nekretninu. kako imamo i dvoje djece, njih troje oslobođeni su plačanja poreza do stana površine 80 kvadrata. da i prelazi 80 kvadrata, porez bi se placao na višak kvadrata. i to cca 210 euro puta broj kvadrata i od toga 5%.
Meni ne odgovara promjena adrese zbog posla, friške registracije i jos par dokumenata. za koju godinu ako promjenim posao može. ali da me netko tjera da promjenim adresu to je drugo.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:52   #127
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
2 suvlasnika. ja i žena.

dakle jedan suvlasnik kao kupuje stan, oslobođen je placanja poreza na prvu nekretninu. kako imamo i dvoje djece, njih troje oslođođeni su plačanja poreza do stana površine 80 kvadrata. da i prelazi 80 kvadrata, porez bi se placao na višak kvadrata. i to cca 210 euro puta broj kvadrata i od toga 5%.
Meni ne odgovara promjena adrese zbog posla, friške registracije i jos par dokumenata. za koju godinu ako promjenim posao može. ali da me netko tjera da promjenim adresu to je drugo.
Interesatno. Bas me zanima tumacenje Porezne uprave.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 11:25   #128
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Interesatno. Bas me zanima tumacenje Porezne uprave.

Zašto bi to bio problem. Evo da je npr. moja žena imala više novaca sama bi kupila stan. tj. npr vecu placu da sama moze uzeti dovoljan kredi. dakle ja ne bi trebao biti suvlasnik sad odma. Da je stan pola-pola...potpuno nebitno, on ionako ide u bračnu stečevinu i zajednički je pa makar ga ja ili ona iskeširala lovu sad odma za njega bez da smo suvlasnici na ugovoru za POS, on je pola-pola.

dakle kako nismo imali novaca samo jedan od nas da kupi stan morali smo zajedno. Ako ova moja kombinacija za porez ne bi funkiconirala, stavili bi nas u neravnopravan položaj prema nekome tko je mogao sam kupiti stan, a njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza.

Ovdje necemo pricati o tome dali cu ja kupiti drugu nekretninu jer nije bitno.

p.s. nismo oženjeni nego živimo u izvanbračnoj zajednici tako da nam se ne broji ovo kao zajednička nekretnina u smislu kupnje prve nekretnine. ok, ovo nije provjereno. i nisam siguran.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 11:40   #129
Ja na to ovako gledam:
kupili ste stan od 70m2. Suvlasnici. Ako nije drugacije navedeno u ugovoru, pretpostavljam da se racuna kao da je svatko vlasnik pola stana, dakle, 35 m2. Tvoja izvanbracna druzica ne moze biti oslobodjena placanja poreza na 70 m2 (zbog dvoje djece, tj. 3 clana domacinstva) jer NIJE vlasnik 70 m2. Mogla bi biti oslobodjena da je vlasnica cijelog stana. Kuzis, ne mozes biti oslobodjen placanja neceg cega nisi vlasnik. To ni nije njezina, vec tvoja porezna obveza.

To je moje vidjenje stvari. Sta ce Porezna iskemijat, ne znam.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 11:48   #130
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Ako ova moja kombinacija za porez ne bi funkiconirala, stavili bi nas u neravnopravan položaj prema nekome tko je mogao sam kupiti stan, a njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza.
Sto se tice neravnopravnog polozaja, ti se nalazis u njemu samo zato jer ne zelis mijenjati adresu prebivalista. Jer 'njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza' samo, i jedino ako na toj drugoj adresi prijavi prebivaliste.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 12:29   #131
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ja na to ovako gledam:
kupili ste stan od 70m2. Suvlasnici. Ako nije drugacije navedeno u ugovoru, pretpostavljam da se racuna kao da je svatko vlasnik pola stana, dakle, 35 m2. Tvoja izvanbracna druzica ne moze biti oslobodjena placanja poreza na 70 m2 (zbog dvoje djece, tj. 3 clana domacinstva) jer NIJE vlasnik 70 m2. Mogla bi biti oslobodjena da je vlasnica cijelog stana. Kuzis, ne mozes biti oslobodjen placanja neceg cega nisi vlasnik. To ni nije njezina, vec tvoja porezna obveza.

To je moje vidjenje stvari. Sta ce Porezna iskemijat, ne znam.

Nije moja porezna obaveza, nego moja porezna povlastica da ne placam porez na prvu nekretninu. Ne moram zbog toga mijenjati adresu.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 12:31   #132
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Sto se tice neravnopravnog polozaja, ti se nalazis u njemu samo zato jer ne zelis mijenjati adresu prebivalista. Jer 'njegov partner moze isto tako kupiti drugu nekretninu opet bez poreza' samo, i jedino ako na toj drugoj adresi prijavi prebivaliste.
???

ne nisi shvatila. Evo pojednostavljeno. Nas dvoje kupimo jedan stan. i time oboje ispucamo pravo prve nekretnine. to za stancic od 70 kvadrata. ili od nas dvoje jedan potrosi pravo prve nekretnine. U tom pogledu bi bio neravnopravnom polozaju kad bi morao mijenjati adresu.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 12:33   #133
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
???

ne nisi shvatila. Evo pojednostavljeno. Nas dvoje kupimo jedan stan. i time oboje ispucamo pravo prve nekretnine. to za stancic od 70 kvadrata. ili od nas dvoje jedan potrosi pravo prve nekretnine. U tom pogledu bi bio neravnopravnom polozaju kad bi morao mijenjati adresu.
Ne ispucate, tj. nisu sve ladje potpnule sto se tice oslobodjenja nakon sto jednom iskoristite za 35 m2. Ali s obzirom da je to samo hipotetski raspravljamo, necu ulaziti u detalje.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 12:36   #134
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ne ispucate, tj. nisu sve ladje potpnule sto se tice oslobodjenja nakon sto jednom iskoristite za 35 m2. Ali s obzirom da je to samo hipotetski raspravljamo, necu ulaziti u detalje.
ok, lako za porez. meni je zaista problem mijenjati adresu sljedeću godinu-dvije. samo se o tome radi.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 12:53   #135
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Nije moja porezna obaveza, nego moja porezna povlastica da ne placam porez na prvu nekretninu. Ne moram zbog toga mijenjati adresu.


zar nije jedan od uvjeta za oslobodjenje od porez na prvu nekretninu da imas prijavljeno prebivaliste na adresi te nekretnine?
macka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:10   #136
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Nije moja porezna obaveza, nego moja porezna povlastica da ne placam porez na prvu nekretninu. Ne moram zbog toga mijenjati adresu.
Moras. Jedan od uvjeta za koristenje povlastice je prijava prebivalista na adresi novokupljene nekretnine.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:33   #137
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Moras. Jedan od uvjeta za koristenje povlastice je prijava prebivalista na adresi novokupljene nekretnine.
da, to je tocno. ali promjenit ce adresu moja cura. ne moram i ja promjeniti adresu.

Molim da se ne pišu neprovjerene informacije.

ako tko zna nešto konkretno nek napise.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:44   #138
nkx, tebi bas nije jasno ovo sto ti sara pokusava objasniti?

ako ste kupili stan kao suvlasnici onda oboje imate obavezu platiti porez na promet nekretninama (svaki na 35m2). kako vam je prva nekretnina, naravno da mozete biti oslobodjeni na tih 35m2, ali uvjet za to je da promjenite prebivaliste

da niste suvlasnici, odnosno da je na ugovoru samo tvoja cura, ona bi bila jedini vlasnik tih 70m2, a s obzirom da ima 2 djece bila bi oslobodjena za svih 70... a tebe se u prici oko ugovora/poreza ne bi nigdje spominjalo i mogao bis zadrzati adresu kakvu zelis.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:44   #139
Smisao osobađanja poreza za kupnju prve nekretnine je da
se pomogne onima koji rješavaju stambeno pitanje. Iz toga proizlazi da ako si tim stanom riješio svoje stambeno pitanje, tu i živiš. Koliko će oslobođenje od poreza biti ovisi koliko je članova domaćinstva. Iz nečega za PU mora biti vidljivo da ste zbilja jedno domaćinstvo.
mia99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:46   #140
Hvala ti na pomoci, Lei. Mislim, vec sam pocela preispitivati samu sebe i ponovno citati svoje odgovore da vidim gdje sam zakomplicirala pa se nis' ne razumije.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.