Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2008., 13:49   #141
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
nkx, tebi bas nije jasno ovo sto ti sara pokusava objasniti?

ako ste kupili stan kao suvlasnici onda oboje imate obavezu platiti porez na promet nekretninama (svaki na 35m2). kako vam je prva nekretnina, naravno da mozete biti oslobodjeni na tih 35m2, ali uvjet za to je da promjenite prebivaliste

da niste suvlasnici, odnosno da je na ugovoru samo tvoja cura, ona bi bila jedini vlasnik tih 70m2, a s obzirom da ima 2 djece bila bi oslobodjena za svih 70... a tebe se u prici oko ugovora/poreza ne bi nigdje spominjalo i mogao bis zadrzati adresu kakvu zelis.


stan se ne moze samo tako podijeli na dva smislena dijela. dakle ne moze se tako dijeliti kako vi mislite. kako vidim da ne znate nista konkretno molim da ne pišete. Nisam siguran i ne znam točan odogov, ali molim da se javi netko tko zna konkretno i tko ce pokazati gdje to piše u zakonu.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:54   #142
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post


stan se ne moze podijeli na dva smislena dijela. dakle ne moze se tako dijeliti kako vi mislite. kako vidim da ne znate nista konkretno molim da ne pišete.
ISUSE! OK, prepustamo te Poreznoj pa kad ti stigne uplatnica, dodji nam se zaliti.

Ma tko uopce spominje nekakve smislene dijelove? Ako se ne moze podijeliti, na koju ste foru uspijeli kupiti stan kao suvlasnici? Tvrdis da se to ne moze jer se stan ne moze smisleno podijeliti????



Uostalom, tema o porezu na promet nekretnina i oslobodjenju od istog je vec prozvakana milijun puta na ovom Forumu. Ako ih posjetis, naci ces i masu odgovora od Lei i mene kojima smo pomogli ljudima u rjesavanju nedoumica u vezi istog. Problem je sto ti ocekujes da ti netko potvrdi da ne moras promijeniti adresu i da cete i ti i cura biti oslobodjeni placanja poreza na promet nekretnina, a to jednostavno nije tako. Platit ces porez na 35 m2. Ne znam sto KONKRETNIJE od ovoga zelis.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:59   #143
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
ISUSE! OK, prepustamo te Poreznoj pa kad ti stigne uplatnica, dodji nam se zaliti.

Ma tko uopce spominje nekakve smislene dijelove? Ako se ne moze podijeliti, na koju ste foru uspijeli kupiti stan kao suvlasnici? Tvrdis da se to ne moze jer se stan ne moze smisleno podijeliti????



Uostalom, tema o porezu na promet nekretnina i oslobodjenju od istog je vec prozvakana milijun puta na ovom Forumu. Ako ih posjetis, naci ces i masu odgovora od Lei i mene kojima smo pomogli ljudima u rjesavanju nedoumica u vezi istog. Problem je sto ti ocekujes da ti netko potvrdi da ne moras promijeniti adresu i da cete i ti i cura biti oslobodjeni placanja poreza na promet nekretnina, a to jednostavno nije tako. Platit ces porez na 35 m2. Ne znam sto KONKRETNIJE od ovoga zelis.

gle, vidim da ne znaš točan odgovor i da pišeš ne temelju indicija. ja se tebi ništ ne žalim nego sam pitao ako netko zna točan odogovor. ti ne znaš.


ISUSE! OK. ne piši više ako ne znaš.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:03   #144
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
nkx, tebi bas nije jasno ovo sto ti sara pokusava objasniti?

ako ste kupili stan kao suvlasnici onda oboje imate obavezu platiti porez na promet nekretninama (svaki na 35m2). kako vam je prva nekretnina, naravno da mozete biti oslobodjeni na tih 35m2, ali uvjet za to je da promjenite prebivaliste

da niste suvlasnici, odnosno da je na ugovoru samo tvoja cura, ona bi bila jedini vlasnik tih 70m2, a s obzirom da ima 2 djece bila bi oslobodjena za svih 70... a tebe se u prici oko ugovora/poreza ne bi nigdje spominjalo i mogao bis zadrzati adresu kakvu zelis.
Točno to!

Evo i zakonske odredbe, NN 153/02:

ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA PROMET NEKRETNINA
Članak 1.

U Zakonu o porezu na promet nekretnina (»Narodne novine«, br. 69/97. i 26/00.) u članku 11. iza točke 8. dodaju se točke 9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15. koje glase:

»9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora,

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

11. Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji kupuju zemljište površine do 600 m2, na kojem će graditi kuću za rješavanje vlastitog stambenog pitanja, uz uvjete iz podtočaka 9.1., 9.5., 9.6. i 9.7. ovoga članka.

11.1. ako veličina nekretnine (zemljište) koju građanin kupuje prelazi površinu iz točke 11. ovoga članka, tada se porez na promet nekretnina plaća samo na višak površine.

12. Porez iz točke 11. ovoga članka plaća se ako se na zemljištu u roku od 5 godina ne izgradi kuća ili ako se zemljište otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

13. Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji kupuju prvu nekretninu kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje kao novosagrađenu nekretninu u dijelu koji čini vrijednost zemljišta i iznos naknade za komunalno uređenje zemljišta prema odluci mjerodavnih tijela, uz ispunjenje uvjeta iz podtočaka 9.1., 9.2., 9.3., 9.5., 9.6. i 9.7. ovoga članka.

13.1. ako veličina nekretnine (novosagrađene nekretnine) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. ovoga članka, tada se porez na promet nekretnina plaća samo na pripadajući dio zemljišta koji se odnosi na višak stambenog prostora.

14. Porez iz točke 13. ovoga članka plaća se, ako se nekretnina (novosagrađena nekretnina) otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.«
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:04   #145
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
gle, vidim da ne znaš točan odgovor i da pišeš ne temelju indicija. ja se tebi ništ ne žalim nego sam pitao ako netko zna točan odogovor. ti ne znaš.


ISUSE! OK. ne piši više ako ne znaš.
Kakve fucking indicije...jesi pitao u Poreznoj? Kako znas da ne znam ako ti ne znas?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:06   #146
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Kakve fucking indicije...jesi pitao u Poreznoj? Kako znas da ne znam ako ni ti ne znas?
Zato jer vidim da ne znas. ja ne znam pa pitam, a ti puniš temu glupim odogovorima.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.03.2008., 14:06   #147
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
gle, vidim da ne znaš točan odgovor i da pišeš ne temelju indicija. ja se tebi ništ ne žalim nego sam pitao ako netko zna točan odogovor. ti ne znaš.
A ti prestani s trolanjem, jer si dobio sasvim jasan i logičan i zakonski odgovor.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:07   #148
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
gle, vidim da ne znaš točan odgovor i da pišeš ne temelju indicija. ja se tebi ništ ne žalim nego sam pitao ako netko zna točan odogovor. ti ne znaš.
a zasto mislis da sara4 ne zna tocan odgovor? evo vec 3 osobe ti govore jedno te isto, a imam osjecaj da si ti i dalje uvjeren da to njihovo nije tocno, vec da si ti 100% u pravu... i trazis potvrdu toga sto ti mislis, ali ju ne dobijas... zasto? zato jer, jel'te, mozda TI nisi u pravu?
macka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:10   #149
ne odbio sam odgovore napunje dječjim smajlićima i preseravanjem. Da ne govorim ispočetka punjenu temu frustracijama jer je netko frustriran što sam ja dobio pravo da kupim POS stan.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:17   #150
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
ne odbio sam odgovore napunje dječjim smajlićima i preseravanjem. Da ne govorim ispočetka punjenu temu frustracijama jer je netko frustriran što sam ja dobio pravo da kupim stan.
ok, ako stavimo na stranu komentare vezane uz povlastice vezane uz kupnju stana, i dalje ne vidim zasto ne prihvacas informacije koje su ti dane?
ne samo da ih ne prihvacas, vec ih odmah odbacujes kao netocne, iako ti sam ne znas sto je tocno?!

ljudi su ti dali tocne informacije, sto znaci da si ti u krivu... ja sam bila u slicnoj situaciji - ja i dragi smo suvlasnici stana, dakle svatko ima polovicu ukupne kvadrature u svom vlasnistvu...
on moze traziti oslobadjanje od poreza na svoju polovicu, jer ne posjeduje nikakvu nekretninu... i da bi zatrazio to oslobodjenje, morao je prijaviti prebivaliste na adresi naseg stana, dakle promijeniti adresu!
ja ne mogu traziti oslobadjanje, jer sam prije naslijedila jednu nekretninu, i ja placam porez na svoju polovicu stana...

i to je to!
macka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:24   #151
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
ne odbio sam odgovore napunje dječjim smajlićima i preseravanjem. Da ne govorim ispočetka punjenu temu frustracijama jer je netko frustriran što sam ja dobio pravo da kupim POS stan.
To sto netko reagira na tvoj bahati stav u vezi POS stanova automatski ga diskreditira u svakom smislu? Stancic od 70m2??? Moj su decko i njegova familija (dakle, roditelji i dvoje djece) zivjeli u stanu od 35 m2. Stancic???? Da, istina je, ja jesam frustrirana time sto ljudi kao ti dobivaju pravo na kupnju stana po 900 eura/m2 i onda to ne cijene. Jer se novac i resursi koje drzava trosi na POS stanove koje onda kupi netko tko kaze da je 70 m2 stancic mogu upotrijebiti i npr. sanirati neku bolnicu, a ne da rodiljama i novorodjenoj djecici padaju stropovi po glavi. I jesam frustrirana jer te iste novce dajem drzavi i ja svaki mjesec.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:29   #152
Quote:
macka kaže: Pogledaj post
ok, ako stavimo na stranu komentare vezane uz povlastice vezane uz kupnju stana, i dalje ne vidim zasto ne prihvacas informacije koje su ti dane?
ne samo da ih ne prihvacas, vec ih odmah odbacujes kao netocne, iako ti sam ne znas sto je tocno?!

ljudi su ti dali tocne informacije, sto znaci da si ti u krivu... ja sam bila u slicnoj situaciji - ja i dragi smo suvlasnici stana, dakle svatko ima polovicu ukupne kvadrature u svom vlasnistvu...
on moze traziti oslobadjanje od poreza na svoju polovicu, jer ne posjeduje nikakvu nekretninu... i da bi zatrazio to oslobodjenje, morao je prijaviti prebivaliste na adresi naseg stana, dakle promijeniti adresu!
ja ne mogu traziti oslobadjanje, jer sam prije naslijedila jednu nekretninu, i ja placam porez na svoju polovicu stana...

i to je to!
No, to ja pitam a ne preseravanje, pričanje gluposti. pa daj pogledaj kakve gluposti je ekipa pričala prije. tek par postova prije smo došli do ovoga. ali naravno poslije onih frustracija kaj su prošli, jer sam dobio pravo da povoljnije kupim stan a još se žalim. u tome je stvar.

ja u krivu? ja sam postavio pitanje. jesam u krivu kaj sam postavio pitanje. svašta.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:31   #153
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
To sto netko reagira na tvoj bahati stav u vezi POS stanova automatski ga diskreditira u svakom smislu? Stancic od 70m2??? Moj su decko i njegova familija (dakle, roditelji i dvoje djece) zivjeli u stanu od 35 m2. Stancic???? Da, istina je, ja jesam frustrirana time sto ljudi kao ti dobivaju pravo na kupnju stana po 900 eura/m2 i onda to ne cijene. Jer se novac i resursi koje drzava trosi na POS stanove koje onda kupi netko tko kaze da je 70 m2 stancic mogu upotrijebiti i sanirati neku bolnicu, a ne da rodiljama i novorodjenoj djecici padaju stropovi po glavi. I jesam frustrirana jer te iste novce dajem drzavi i ja svaki mjesec.

ja isto dajem državi novac svaki mjesec. kao što sam napisao zbog nepostojanja zakona i pravde svake 3-4 godine izgubim jedan takav stančić. tj. gradim ga nekome drugome. državi dajem toliko.
stan od 70 kvadata za 3 osobe je stančić. Tvom dečku i ne mogu pomoći. ako te istina frustrira sorry.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:33   #154
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
ja u krivu? ja sam postavio pitanje. jesam u krivu kaj sam postavio pitanje. svašta.
Da, u krivu si jer si napisao

Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
Nije moja porezna obaveza, nego moja porezna povlastica da ne placam porez na prvu nekretninu. Ne moram zbog toga mijenjati adresu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:37   #155
nkx, ja sam ti dala konkretan i ne izmisljen odgovor, temeljen na iskustvu, zakonima i onome sto znam.... ako mi ne vjerujes, imas sve te zakone napisane na http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/ pa ih mozes i sam procitati, a i Vojky ti je citirao dio toga....

Dakle, sto se tice placanja poreza, ukoliko ste u ugovoru oboje navedeni, onda te to na zalost kaci. I ako zelis iskoristiti pravo na oslobodjenje poreza na promet nekretninama, onda ces morati promjeniti prebivaliste. Spomenuo si u jednom od prijasnjih postova da te porez ne brine toliko... tako da ti je jedno od rjesenja da svoj dio poreza platis i ostavis si adresu kako ti vise pase.

Dio s POSom ne znam kako je pravno reguliran i tu nisam nista pisala ni komentirala. Procitaj ugovore u vezi toga i vidi da li ti oni mozda uvjetuju da mjenjas adresu.

(nadam se da ti ovaj smajli nije toliko neozbiljan)
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:37   #156
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
ja u krivu? ja sam postavio pitanje. jesam u krivu kaj sam postavio pitanje. svašta.
ne, u krivu si zato sto si tvrdio da drugi (koji su ti, btw., davali dobre informacije), ne znaju o cemu pricaju, da pisu na temelju indicija, i slicno... a sam nisi upoznat s cinjenicama...
macka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:40   #157
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
ja isto dajem državi novac svaki mjesec. kao što sam napisao zbog nepostojanja zakona i pravde svake 3-4 godine izgubim jedan takav stančić. tj. gradim ga nekome drugome. državi dajem toliko.
stan od 70 kvadata za 3 osobe je stančić. Tvom dečku i ne mogu pomoći. ako te istina frustrira sorry.
Cekaj, sta bi ti drzava trebala osigurati kucu od 200 m2 za 900 e/m2? Ili je uloga drzave da ti pomogne osigurati nekakav krov nad glavom pa to i cini projektom POS stanova?

Gledaj, ja ne znam kako si ti zivio, u kakvom stanu i na temelju cega imas pravo na POS stan. Ja, iskreno, nisam nikad provjeravala da li imam pravo na isti, ali jedino stoga sto mislim da sigurno ima jako puno ljudima kojima taj stan treba vise nego meni, tj. mislim da zivim bolje od mnogo ljudi. Sa svojom familijom (nas 4) cijeli sam zivot zivjela u stanu od 64 m2. Ti tvrdis da je stan od 70 m2 za troje stancic. Ocito imamo jako razlicite poglede na zivot. Zao mi je sto ispada da pravo na kupnju POS stanova dobiju i ljudi kojima nisu prijeko potrebni. Ili sam ja u krivu sto mislim da mi je bolje nego mnogima.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:47   #158
Quote:
macka kaže: Pogledaj post
ne, u krivu si zato sto si tvrdio da drugi (koji su ti, btw., davali dobre informacije), ne znaju o cemu pricaju, da pisu na temelju indicija, i slicno... a sam nisi upoznat s cinjenicama...
da pisali su dugo bezveze, bahato i bez ikakvih konkretnih informacija.

da sam upoznat s činjenicama ne bi pital. da je točno ovak, vidjet cu na poreznoj i napraviti tako da najbolje moguce prođe sve.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:49   #159
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Cekaj, sta bi ti drzava trebala osigurati kucu od 200 m2 za 900 e/m2? Ili je uloga drzave da ti pomogne osigurati nekakav krov nad glavom pa to i cini projektom POS stanova?

Gledaj, ja ne znam kako si ti zivio, u kakvom stanu i na temelju cega imas pravo na POS stan. Ja, iskreno, nisam nikad provjeravala da li imam pravo na isti, ali jedino stoga sto mislim da sigurno ima jako puno ljudima kojima taj stan treba vise nego meni, tj. mislim da zivim bolje od mnogo ljudi. Sa svojom familijom (nas 4) cijeli sam zivot zivjela u stanu od 64 m2. Ti tvrdis da je stan od 70 m2 za troje stancic. Ocito imamo jako razlicite poglede na zivot. Zao mi je sto ispada da pravo na kupnju POS stanova dobiju i ljudi kojima nisu prijeko potrebni. Ili sam ja u krivu sto mislim da mi je bolje nego mnogima.
POS program ima određene uvjete, kada ih zadovoljiš dobiješ pravo ići na listu. jako jednostavno.

na temelju čega sam dobio stan. Evo svaka žena bi me htjela za zeta, tako me i svaki grad želi da radim u njemu. jednostavno.
NKX100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:56   #160
Quote:
NKX100 kaže: Pogledaj post
POS program ima određene uvjete, kada ih zadovoljiš dobiješ pravo ići na listu. jako jednostavno.

na temelju čega sam dobio stan. Evo svaka žena bi me htjela za zeta, tako me i svaki grad želi da radim u njemu. jednostavno.

Svaka daljnja diskusija je bespredmetna. Kao ni sve druge, nisi shvatio ni moj prethodni post.

Drugi dio posta (temelj za POS stan) komentirat cu s par neozbiljnih smajlica ... tek toliko, da potvrdim da nista ne znam.

Over and out.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.