Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2007., 01:40   #1
Grijanje na vodik

Pozdrav svima.
Evo jedna tema koja će pojedincima malo biti čudna.
Složio sam plinsku peć da grije na vodik.
Vodik sam proizvodim u elektrolizeru.
Kisik koji dobijem puštam u zrak.
Od jednog kilovata ispravljene struje dobijem cca 10-12 kubika smjese od toga dobijem čistog vodika 6 kubika.
Elektrolizer je zapremnine 2000litara ukopan u zemlju.
Molim vaše mišljenje.
Marko Martinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 09:21   #2
Ako želiš bolju iskorištenost električne energije, kupi električnu peć umjesto navedenog sustava. Druga varijanta je da prebaciš elektrolizer u kuću.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 23:24   #3
da, vodik nema smisla, to je samo dodatna karika pri kojoj gubiš energiju. dobro je i ovo justapixelovo - prebaciti elektrolizer u kuću (tako da se gubitak rasprostre po kući), ali imaš opasnost od eksplozije.
termoakumulacijska peć - to ti treba. puniš ju noću, kad je struja jeftinija.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 23:54   #4
Quote:
Marko Martinović kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Evo jedna tema koja će pojedincima malo biti čudna.
Složio sam plinsku peć da grije na vodik.
Vodik sam proizvodim u elektrolizeru.
Kisik koji dobijem puštam u zrak.
Od jednog kilovata ispravljene struje dobijem cca 10-12 kubika smjese od toga dobijem čistog vodika 6 kubika.
Elektrolizer je zapremnine 2000litara ukopan u zemlju.
Molim vaše mišljenje.
1 kwh ti je mislim 0.58 kn..
primjer za struju..

za grijanje prostorije od kojih 30 m^2 ti treba recimo grijalica od 2,5 kw i ako ona radi recimo 7 sati na dan..to oko 10 kn po danu..

također se treba znati koliko je prije koštalo grijanje.. tako da kada se usporedi sa toplinom koju proizvodi izgaranjem 6m^3 vodika, pretvorenih u kwh, dobije se koliko kwh on dobije izgaranjem tog vodika..
ako je više kwh nego što je potrošeno kod grijanja za struju,isplati se..

lagano se da napraviti usporedba ako se zna kolika je ogrijevna moć (MJ/m^3)
plina i vodika, cijena jednog kubika plina, i u ovom slučaju kubika samoproizvedenog vodika...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 00:43   #5
Bilo bi ti jednostavnije da si napravio ovo

salt water
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 00:45   #6
Vidim da ovdje ima jako puno matematike a ja to baš nevolim, pokušat ću to malo preračunati pa da se vidi. Što se tiče elektrolizera njega najradje nebi stavljao u kuću ipak zapremnina od 2000litara vode i tlak u njemu na 7bara nebi bilo dobro da to ode u zrak, mada nebi to smjelo pošto imam protupovratne ventile na elektrolizeru i na peći. Inače to je složeno i radi. Jedini problem je bio prilagoditi dizne na peći da rade na čisti vodik. Kao produkt izgaranja nastajala je voda,što baš nevalja za peć.
Marko Martinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 01:00   #7
Je li elektrolizer ručni rad ili toga ima za kupit.
Vjerojatno bi dobio veću iskoristivost ako bi kisik dovodio do peći (veća temperatura plamena), ali ne znam koliko je to dobro za peć + opasnost od eksplozije.

Što se vode tiće, ionako je zimi u grijanim prostorima suh zrak, a možeš i dimnjak napraviti unutarnji kao jedan radijator veći i odvod vode u tekučem stanju (veča iskoristivost jer je energija pare predana prostoriji) ili čak možeš vruču vodu koristit za grijanje WC-a (treba tu malo proračunat koliko tu topline dobiješ).
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 01:33   #8
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Je li elektrolizer ručni rad ili toga ima za kupit.
Vjerojatno bi dobio veću iskoristivost ako bi kisik dovodio do peći (veća temperatura plamena), ali ne znam koliko je to dobro za peć + opasnost od eksplozije.

Što se vode tiće, ionako je zimi u grijanim prostorima suh zrak, a možeš i dimnjak napraviti unutarnji kao jedan radijator veći i odvod vode u tekučem stanju (veča iskoristivost jer je energija pare predana prostoriji) ili čak možeš vruču vodu koristit za grijanje WC-a (treba tu malo proračunat koliko tu topline dobiješ).
Elektrolizer je ručne izrade. Pokraj kuće uz moju sobu iskopana je rupa, izbetonirana, poravnata. Nakon toga sam stavio stiropor od 4milimetra i spustio elektrolirer koji je načinjen od stakla(stari aquarij) malo još ojačan metalom sa strane.
Marko Martinović is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 07:35   #9
Quote:
Marko Martinović kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Evo jedna tema koja će pojedincima malo biti čudna.
Složio sam plinsku peć da grije na vodik.
Vodik sam proizvodim u elektrolizeru.
Kisik koji dobijem puštam u zrak.
Od jednog kilovata ispravljene struje dobijem cca 10-12 kubika smjese od toga dobijem čistog vodika 6 kubika.
Elektrolizer je zapremnine 2000litara ukopan u zemlju.
Molim vaše mišljenje.
Aj ti baci kakvu fotku tog svog elektrolizera kojeg si napravio, pa cemo onda dalje rasparavljat.

To mi dode nesto kao onaj tip koji je tvrdio da je napravio auto na vodik kojeg proizvodi pomocu malog elektrolizera na akumulator...

Mislim, ko ziv bi se upustio u takav projekt prije nego provjeri kolika je isplativost toga. Da ne govorim o opasnostima pri radu s vodikom. Difundira kroz sve zivo, ukljucujuci i neke metale.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 18:57   #10
KOJA glupost....bolje je uzet el. grijalicu imas manje gubitke a da i ne spominjem manje posla.... uopce ne vidim svrhu... jedino ako ti treba za raketno gorivo
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 20:51   #11
Ovo mi ima smisla jedino kad bi imao neki "besplatni" način dobivanja struje. Recimo, ako se izgradi vjetrenjaća, vodena turbina, fotovoltaik ili nešto slično, pa se onda dobivenu energiju skladišti u obliku vodika i kasnije koristi kao dodatni energent za grijanje.

Opet, skladištenje je problematično i vjerojatno bi više potrošio na tlačenje plina nego bi dobio...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 17:09   #12
Nekako mi se cini da je taj Marko Martinović odjednom ispario...

Valjda smislja nekakvu novu lovacku pricu...
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 17:20   #13
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Nekako mi se cini da je taj Marko Martinović odjednom ispario...

Valjda smislja nekakvu novu lovacku pricu...
Nije znao da ima toliko lovočuvara.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 09:29   #14
Naravno da je čovjek ispario kad ste mu "pofekalili" ideju

Po meni bi dobiveni vodik trebalo iskoristi za dobijanje drugog oblika energije koji bi se koristio kao pocetna energija za koristenje u magnetnom motoru.

















*Pale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 09:59   #15
Quote:
*Pale kaže: Pogledaj post
Naravno da je čovjek ispario kad ste mu "pofekalili" ideju

Po meni bi dobiveni vodik trebalo iskoristi za dobijanje drugog oblika energije koji bi se koristio kao pocetna energija za koristenje u magnetnom motoru.
Pa ne radi se o ideji, on prica da se on vec grije na taj njegov sustav... I to sred ljeta, kad se svi hlade...

Da, da, najbolje da ju natrag prevede u elektricnu.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 10:01   #16
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Da, da, najbolje da ju natrag prevede u elektricnu.
I onda time pogoni klima uređaj koji ima korisnost 200%. 100% potroši, 100% vrati HEPU i grije se i hladi mutke
*Pale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 14:42   #17
Naprosto je nemoguće dobiti 10-12m3 smjese vodika i kisika s samo 1kwh električne energije
mdj300B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 18:36   #18
A dobro ima li itko da je takav sistem stavio u pogon? evo ja sam laik i nemam namjeru ništa sam raditi,ako ima netko da to zna napraviti nek se javi i kaže koliko košta da to instalira!!!!!!!!!!!!!1
tražim rješenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 16:21   #19
...da ne počinjem novu temu

Nedavno je firma "Alchemy Reasearch" predstavila svoj generator za dobivanje vodika na foru sa aluminijem kao kemijskim katalizatorom. Tehnologiju i generator nazivaju Alydro.
Sad...koliko je to njihovo sve originalno, otom potom... u biti nevažno.

Poenta je da se na temperaturama do 900 C uz pomoć aluminija i vode dobiva vodik, i kao nusprodukti toplina i aluminijev-oksid prah koji se može "reciklirati" i ponovo staviti u proces.

Jedan od problema sa vodikom kao gorivom je što se mora puno energije potrošiti da bi se dobio vodik.

Ako bi peći za grijanje trošile neku količinu enrgije X, i da je taj X u razmunim granicama, pa čak i više potrošnje nego što bi dobiveni vodik davao energije, ovo bi bila idealna solucija.

Meni nekako pada na pamet sustav u kojem se otpadne vode koriste u tom procesu, a dobivena toplina kao nusproduk odlazi u sustav centralnog grijanja obližnjeg naselja i slično. Jer otprilike (negdje sam pročitao) da 50% energije potrebne za zagrijavanje odlazi u obliku viška topline (taj excess heat). Još bi se par satelitskih industrija/trošila moglo prikačiti na to, samo da je ona početna energija potrebna za zagrijavanje na 900C u "razumnim" granicama.

znači proizvodnja vodika, pročišćavanje otpadnih voda (valjda su štetne tvari izbačene kad prokuha na 900C) i dodatni višak topline koji može ići za grijanje ili u nekakav oblik termalne elektrane.

Jel zna itko kolika bi bila potrošnja takvih peći iz vlastitog iskustva da sad ne kopam po netu? pretpostavljam da se u metalurškoj industriji koriste visoke peći i na višim temp. preko 1000C
...i općenito jel ima kakva kvaka u cijeloj ovoj priči koju je predstavila ta firma?....


btw. link na firmu

Alchemy reasearch
wolf01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 10:13   #20
ah znači prvo skuriš ugljen, naftu, plin, plutonij... za dobiti struju kojom iz taline glinice (aluminij oksid) dobiješ aluminij a onda ideš taj aluminij 'paliti' da bi dobio vodik i ponovno aluminij oksid


genijalno nema što
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.