Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2004., 00:02   #1
Matematika - pitanja, pomoć?

Primijetio sam da ovdje ima dosta dobrih matematičara, a ja uvijek imam neke glupe ideje i sestra često ne zna odgovor, a do mentora nekad ne mogu doći, tlap, tlap...

Postavljajte i vi pitanja, tj. ovdje možete postavljati sva ona pitanja "ja sam glup" i sl.


1.) Jel` moguće svaki geometrijski problem riješiti koordinatnom metodom? Ako da, koliko je to složeno? I jel` to metoda za šljakere?

2.) Postoji li neka knjiga, bilo što, gdje mogu naći neke pametnije načine dokazivanja jednakosti (znate ono kad 50 minuta provedete okrećući to na razne načine i kombinirajući neke druge gluposti i uvjete, or votevr?)? Bar kod onih "simetričnih"? Tipa

ab(a+b-2c)+bc(b+c-2a)+ac(a+c-2b) ?

3.) Remseyeva teorija, votevr, ono poopćenje Dirichletova principa? Objašnjenje ukratko? Ili zašto je Dirichleta nekad tako strašno teško formulirati?

4.) Ako je netko u 1. srednje išao na natjecanje, ili zna kakvi su zadaci, koje gradivo bi mi moglo pomoći? Jel` se isplati učiti po Elementarnoj 1 i 2?

Ako netko ima vremena, zna, da mu se... Molim vas...

Mislim, pomoglo bi mi puno...
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 16.03.2004., 21:43   #2
Re: Matematika - pitanja, pomoć?

Quote:
finalnifantazista kaže:
Primijetio sam da ovdje ima dosta dobrih matematičara, a ja uvijek imam neke glupe ideje i sestra često ne zna odgovor, a do mentora nekad ne mogu doći, tlap, tlap...

Postavljajte i vi pitanja, tj. ovdje možete postavljati sva ona pitanja "ja sam glup" i sl.


1.) Jel` moguće svaki geometrijski problem riješiti koordinatnom metodom? Ako da, koliko je to složeno? I jel` to metoda za šljakere?

2.) Postoji li neka knjiga, bilo što, gdje mogu naći neke pametnije načine dokazivanja jednakosti (znate ono kad 50 minuta provedete okrećući to na razne načine i kombinirajući neke druge gluposti i uvjete, or votevr?)? Bar kod onih "simetričnih"? Tipa

ab(a+b-2c)+bc(b+c-2a)+ac(a+c-2b) ?

3.) Remseyeva teorija, votevr, ono poopćenje Dirichletova principa? Objašnjenje ukratko? Ili zašto je Dirichleta nekad tako strašno teško formulirati?

4.) Ako je netko u 1. srednje išao na natjecanje, ili zna kakvi su zadaci, koje gradivo bi mi moglo pomoći? Jel` se isplati učiti po Elementarnoj 1 i 2?

Ako netko ima vremena, zna, da mu se... Molim vas...

Mislim, pomoglo bi mi puno...
1. Iskljucivo koordinatnom metodom? Ne.
2. Heheh, ne znam za to.
3. Najjednostavniji oblik R. teorema jeste da se od bilo kojih 5 ljudi moze izdvojiti troje tako da se svi poznaju ili nitko ne poznaje. Sve ostalo je samo generalizacija istog.
4. Ja sam isao, ali bilo je to prilicno davno, ali definitivno Elementarna I i II nije dobar izbor.
matematicar is offline  
Old 18.03.2004., 20:59   #3
Re: Re: Matematika - pitanja, pomoć?

Quote:
matematicar kaže:
1. Iskljucivo koordinatnom metodom? Ne.
2. Heheh, ne znam za to.
3. Najjednostavniji oblik R. teorema jeste da se od bilo kojih 5 ljudi moze izdvojiti troje tako da se svi poznaju ili nitko ne poznaje. Sve ostalo je samo generalizacija istog.
4. Ja sam isao, ali bilo je to prilicno davno, ali definitivno Elementarna I i II nije dobar izbor.
1.) A što još treba ubaciti?

3.) Ma ok, kužim da tražim malo previše.

4.) Pa, što je dobar izbor?


Vidim da se ljudima ne da...
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 23.11.2013., 15:51   #4
Tražim pomoć matematičara. Pitanje je izuzetno glupo i pokriva gradivo vjerojatno drugog ili trećeg razreda osnovne škole. Radi so izrazu "x puta manje" koji se stalno koristi na TV i drugim medijima.

Primjer: Ako Ivica ima plaću 10000kn a Perica 5 puta manju, koliko ima Perica? Ima li to uopće smisla? Ako je nešto 5 puta znači da se osnovna vrijednost množi a ne dijeli s 5. Ili sam ja prolupala ?
Sedma is offline  
Received Infraction
Old 23.11.2013., 16:26   #5
Quote:
Sedma kaže: Pogledaj post
Tražim pomoć matematičara. Pitanje je izuzetno glupo i pokriva gradivo vjerojatno drugog ili trećeg razreda osnovne škole. Radi so izrazu "x puta manje" koji se stalno koristi na TV i drugim medijima.

Primjer: Ako Ivica ima plaću 10000kn a Perica 5 puta manju, koliko ima Perica? Ima li to uopće smisla? Ako je nešto 5 puta znači da se osnovna vrijednost množi a ne dijeli s 5. Ili sam ja prolupala ?
očigledno, tu se radi o tome da perica ima plaću 2000 kn dok ivica ima 10000 kn.
no ti tu ne trebaš pomoć matematičara, već jezičara.
__________________
"A common mistake that people make when trying to design something completely foolproof is to underestimate the ingenuity of complete fools"-Douglas Adams
ćumez is offline  
Old 23.11.2013., 16:50   #6
a ako dijelis s 5 ustvari opet mnozis samo s reciprocnom vrijednosti
random101 is offline  
Old 23.11.2013., 17:00   #7
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
očigledno, tu se radi o tome da perica ima plaću 2000 kn dok ivica ima 10000 kn.
no ti tu ne trebaš pomoć matematičara, već jezičara.
Ne znam, meni to ne stoji, zato i pitam. Jezično mi nikako nema smisla a bome niti matematički. Jer ako se kaže puta kako se onda može dijeliti. Nikako nema smisla. Ipak ću pitati nekoh profesora.
Sedma is offline  
Old 23.11.2013., 17:06   #8
reko sam ti da je dijeljenje ustvari mnozenje, koji si razred uopce
random101 is offline  
Old 23.11.2013., 17:16   #9
Quote:
randy101 kaže: Pogledaj post
reko sam ti da je dijeljenje ustvari mnozenje, koji si razred uopce
Vidim da ne razumiješ pitanje. Btw, ja sam davno završila MIOC i FER i ovako se nije učilo na faksu, da 5 puta 10000 je u stvari 10000/5.
Sedma is offline  
Received Infraction
Old 23.11.2013., 17:22   #10
Kada zelimo izvrsiti operaciju zbrajanja jezicki cemo koristiti rijec "za".
Za operaciju mnozenja rijec "puta".
Nesto moze biti nekoliko puta vece ili nekoliko puta manje isto kao sto moze biti za nekoliko vece odnosno za nekoliko manje.
Tebe zbunjuje rijec "puta" jer pretpostavljam da to povezujes sa mnozenjem. Npr. :"Tri puta pet je petnaest." Ali isto se tako moze reci: "Tri je pet puta manje od petnaest." Puta ne znaci uvecavanje vec umnozavanje a to je ipak razlicito. Randy je dobro rekao da je i dijeljenje zapravo mnozenje.
warpedcat is offline  
Old 23.11.2013., 17:23   #11
množenje - n puta više
dijeljenje - n puta manje
saskvač is offline  
Old 23.11.2013., 18:11   #12
Čini mi se da ću morati naučiti tu novu matematiku a bome i novi hrvatski jezik
Sedma is offline  
Old 23.11.2013., 19:41   #13
Sorry na trolanju jer do sad još nisam srel osobu koja ima problema s frazom "x puta manje", ni osobu koja misli da "x puta manje od y" znači x*y ali



Na koju foru je to nova matematika i novi jezik?

Baš me zanima kak bi ti to svojom matematikom i svojim hrvatskim jezikom rekla. Ak Ivica ima 10000 kn plaću, a Perica 2000 kn, ti bi rekla "Perica ima 5 podjeljeno manju plaću od Ivice"?

Zadnje uređivanje d._m. : 23.11.2013. at 19:53.
d._m. is offline  
Old 23.11.2013., 19:53   #14
Quote:
Sedma kaže: Pogledaj post
Vidim da ne razumiješ pitanje. Btw, ja sam davno završila MIOC i FER i ovako se nije učilo na faksu, da 5 puta 10000 je u stvari 10000/5.
Wow. Ovo će te koštat pristupa PZu, uz tri dana odmora.
Želim ti ugodan boravak na ostatku foruma, uz što manje chemtrailova i mind control cjepiva, te što više uslikanih NLOa.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 23.11.2013., 19:58   #15
Quote:
Sedma kaže: Pogledaj post
Čini mi se da ću morati naučiti tu novu matematiku a bome i novi hrvatski jezik
Ovdje se ne radi o novom hrvatskom jeziku. U matematici je tako otkad ja znam, a diplomirala sam prije više od 20 godina, pa tome treba dodati još i školovanje prije toga...

Primjeri:

1. Broj 8 uvećaj za 2.
8 + 2 = 10

2. Broj 8 umanji za 2.
8 - 2 = 6

3. Broj 8 uvećaj 2 puta.
2 * 8 = 16

4. Broj 8 umanji 2 puta.
8 : 2 = 4

To je "matematički rječnik", ne treba pitati jezičare, već matematičare.
__________________
Pronađi me u zvijezdama i snu, u bijelom ljiljanu i osmijehu;
pronađi me u očima bez dna, gdje tuga mrežu tka, pronađi me.
strc brc is offline  
Old 23.11.2013., 20:05   #16
Quote:
Sedma kaže: Pogledaj post
Tražim pomoć matematičara. Pitanje je izuzetno glupo i pokriva gradivo vjerojatno drugog ili trećeg razreda osnovne škole. Radi so izrazu "x puta manje" koji se stalno koristi na TV i drugim medijima.

Primjer: Ako Ivica ima plaću 10000kn a Perica 5 puta manju, koliko ima Perica? Ima li to uopće smisla? Ako je nešto 5 puta znači da se osnovna vrijednost množi a ne dijeli s 5. Ili sam ja prolupala ?
i=ivičina plaća
p=peričina plaća
perica ima 5 puta manju plaću od ivice <=> ivica ima pet puta veću plaću od perice tj.:
5*p=i =>p=i/5
korolar 1 1 13 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.