Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2010., 21:45   #61
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Kako rekoh, nisam bio ozbiljan.
No, Endimion je rasčistio stvari pa možemo dalje.



Početkom ljeta primijetih na jednom polju kukuruza zanimljivu pojavu. U svakom četvrtom redu cvatnja je počela par dana prije. Zašto?
Pri sijanju je u sijacici u jednoj od kutija bila ranija sorta kukuruza?
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 21:54   #62
između svaka 4 reda postoji razmak koji omogućava da prvi od 4 reda tokom rasta nije bio toliko zasjenjen kao ostala 3?
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 23:59   #63
Kukuruz je bio isti, redovi također. No, ideje su vam na pravom putu.

Pogledate li malo bolje sliku, vidjet ćete da nije baš svugdje jedan red prije procvao.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 00:22   #64
Kukuruz je sjemenski pa su mu pokidali metlice?
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 14:39   #65
Bioloski: svaki 4. red je muski kukuruz

Mehanicki: gume od traktora (koji je razmak kotaca?)

Mehanicko/opticki: to sto je Frogger rekao, oranje na kosini mozda uzrokuje "nabore" tocno te valne duzine (oblika pile). tri reda lagano zasjenjeni a onaj koji je na vrhu nije.
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 15:09   #66
Deponator gnojiva s 4 pluga (sad će me Gotta ubiti jer se vjerojatno ne kaže tako) je bio na nizbrdici i na donji mu je izlazilo najviše gnojiva (svaki 4. red) pa je u tom redu kukuruz brže rastao i sazrio?

__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 09:33   #67
Quote:
child_in_time kaže: Pogledaj post
Kukuruz je sjemenski pa su mu pokidali metlice?
To je i meni prvo palo na pamet, ali nekako mi se čini da bi to bilo previše sjemenskog kukuruza. S time se slaže i mater mi, s kojom sam o tom raspravljao, ali ako treba, mogu pitati i vlasnika polja.

Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Bioloski: svaki 4. red je muski kukuruz

Mehanicki: gume od traktora (koji je razmak kotaca?)

Mehanicko/opticki: to sto je Frogger rekao, oranje na kosini mozda uzrokuje "nabore" tocno te valne duzine (oblika pile). tri reda lagano zasjenjeni a onaj koji je na vrhu nije.
Malko komplicirano, premda ne i nezamislivo.

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Deponator gnojiva s 4 pluga (sad će me Gotta ubiti jer se vjerojatno ne kaže tako) je bio na nizbrdici i na donji mu je izlazilo najviše gnojiva (svaki 4. red) pa je u tom redu kukuruz brže rastao i sazrio?
S ovime bih se složio, samo što je sijačica (ili sijaćica, što bi imalo biti vjerojatnijim, ako vrijedi analogija sa spavačicom i spavaćicom) bila od one vrste što istovremeno sipa gnojivo i kukuruz (Nije da se ikome dade dvaput vozati po polju ako se može sve odjednom. ).

Novo pitanje, za koje nisam siguran da je suvislo i da mu znadem odgovor:



Zašto (pogotovo kvalitetan) ugljen gori bez vidljivog plamena?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.

Zadnje uređivanje sal_mirabilis : 03.09.2010. at 09:41.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 13:02   #68
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Novo pitanje, za koje nisam siguran da je suvislo i da mu znadem odgovor:



Zašto (pogotovo kvalitetan) ugljen gori bez vidljivog plamena?
Zato što kvaliteta ugljena ovisi o udjelu ugljika u njemu. Što je veća kvaliteta, više je ugljika, a onda je očito i manje hlapljivih organskih spojeva.
Manje hlapljivih organskih spojeva, manje razvijanja plamena, više tinjanja, oksidacije porozne matrice od ugljika pri površini.

Mislio sam da je to očito.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 18:03   #69
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
To je i meni prvo palo na pamet, ali nekako mi se čini da bi to bilo previše sjemenskog kukuruza. S time se slaže i mater mi, s kojom sam o tom raspravljao, ali ako treba, mogu pitati i vlasnika polja.
Kako misliš previše?
Jedino što (koliko ja znam) se obično kidaju 4 reda, a ostavljaju 2, a ovdje je samo jedan.
I zašto vjerojatno nije: U gornjem desnom kutu polja se vidi da nema uopće metlica.
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 21:58   #70
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Zato što kvaliteta ugljena ovisi o udjelu ugljika u njemu. Što je veća kvaliteta, više je ugljika, a onda je očito i manje hlapljivih organskih spojeva.
Manje hlapljivih organskih spojeva, manje razvijanja plamena, više tinjanja, oksidacije porozne matrice od ugljika pri površini.

Mislio sam da je to očito.
Očito ako znaš što je plamen, a što gorenje. Meni pitanje skupa s odgovorom palo na pamet tek neki dan. Ne ide mi nešto razmišljanje.

Ajde dodatak iz udžbenika kemije (8. r., 1953.) što ga baš listam:
Zašto lampaš slabije gori ako mu se makne staklo?

I jedno ne znam otkud točno:
Kako bi izgledao plamen svijeće u Međunarodnoj svemirskoj stanici?

(Inače nemam ništa protiv da netko dođe s ozbiljnim, kompliciranim pitanjima. Sljedeći tjedan ću vjerojatno jedno malko složenije sklopiti sam, samo moram izvesti još par pokusa.)

Quote:
child_in_time kaže: Pogledaj post
Kako misliš previše?
Jedino što (koliko ja znam) se obično kidaju 4 reda, a ostavljaju 2, a ovdje je samo jedan.
I zašto vjerojatno nije: U gornjem desnom kutu polja se vidi da nema uopće metlica.
Mislim da ovaj ne uzgaja kukuruz za sjeme, nego za svinje i perad. Cijelo polje za sjeme bi bilo smisleno da misli i prodavati sjeme. Inače su mu tri-četiri reda sasvim dosta. Ipak svaki klip nosi do petsto zrna.
No, da se manem spekulacija, odoh do polja i vidjeh da su sad posvuda metlice. I u kutu gore.
Postoji mogućnost da je u jednom redu bila drugačija sorta, ali onda ne bi to bilo izraženo samo na srednjem dijelu polja, nego bi se jasno vidjelo gdje je to sjeme potrošeno. Valjda.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:06   #71
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Kako bi izgledao plamen svijeće u Međunarodnoj svemirskoj stanici?
Može li tamo svijeća goriti?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 13:54   #72
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Očito ako znaš što je plamen, a što gorenje. Meni pitanje skupa s odgovorom palo na pamet tek neki dan. Ne ide mi nešto razmišljanje.
Mogu se pohvaliti da sam još kao pubescentno derište razmišljao o tom velevažnom pitanju.

Quote:
Ajde dodatak iz udžbenika kemije (8. r., 1953.) što ga baš listam:
Zašto lampaš slabije gori ako mu se makne staklo?
Zato što stavljanjem onog stakla nastaje efekt dimnjaka. Jače se usisava zrak, veća konvekcija...

Quote:
I jedno ne znam otkud točno:
Kako bi izgledao plamen svijeće u Međunarodnoj svemirskoj stanici?
Kuglasto, maleno, često plavo, ali može doći i do nepotpunog izgaranja pa bude dijelom narančasto.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 10:09   #73
Čitam temu danima i onda ju nakratko ignoriram jer se sve vrti oko fizike. I baš tad naleti jedino odskačuće pitanje

Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Početkom ljeta primijetih na jednom polju kukuruza zanimljivu pojavu. U svakom četvrtom redu cvatnja je počela par dana prije. Zašto?
Cvatnja klipa aka svilanje (znaš one brkove na vrh klipa?) obično kasni 3-5 dana za cvatnjom metlice kod sjemenskog kukuruza.

Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
svaki 4. red je muski kukuruz
Ovo je srž svega, a ovo

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Deponator gnojiva s 4 pluga (sad će me Gotta ubiti jer se vjerojatno ne kaže tako) je bio na nizbrdici i na donji mu je izlazilo najviše gnojiva (svaki 4. red) pa je u tom redu kukuruz brže rastao i sazrio?
bi imalo smisla da je merkantilni kukuruz (loša distribucija N). Ovo je sigurno polje sjemenskog.

Inače, sjemenski kukuruz traži malo ljepši teren. Bez depresija, brežuljaka i sličnog zbog ujednačenosti po svakom pitanju. To su biljke čija zrna u iduće proljeće idu u tlo, znači da moraju biti zdrave, vitalne i sposobne dati normalnu biljku.

Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
To je i meni prvo palo na pamet, ali nekako mi se čini da bi to bilo previše sjemenskog kukuruza.
Ne, ne bi. Čak mi ne pada na pamet na što ciljaš kad to kažeš. Ne postoji "previše" u poljoprivredi, tehnolozi masturbiraju na svoje prinose.

Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
sijačica ili sijaćica
Č.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:02   #74
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Čitam temu danima i onda ju nakratko ignoriram jer se sve vrti oko fizike. I baš tad naleti jedino odskačuće pitanje

(...)
Sve lijepo objašnjeno, čak bih ti i povjerovao, ali morat ćeš mi prvo reći kako se u to uklapa fotografija snimljena par tjedana kasnije:




Quote:
Č.
Ode mi analogija u mp3.


Kako je kukuruzna misterija barem na pragu bivanja riješenom, ako ne i nešto dalje, evo još nešto iz prirode:





Što je to?
Nadam se da nije opet pretrivijalno.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:18   #75
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
fotografija snimljena par tjedana kasnije


Jel poznaš gazdu? Ajd pitaj kk je radio sa kukuruzom.

Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ode mi analogija u mp3. :
... a za njom galopira moja teorija o sjemenskom kukuruzu


Ovo oranž? Neka alga?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:33   #76
Ima li ta smeđa kaka miris? Također, nalazi li se negdje u blizini kakva metalna kanalizacijska cijev?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:39   #77
Quote:
my name is... kaže: Pogledaj post
Može li tamo svijeća goriti?
Ne predugo, osim ako ne pušeš lagano u nju.


Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post


Jel poznaš gazdu? Ajd pitaj kk je radio sa kukuruzom.


... a za njom galopira moja teorija o sjemenskom kukuruzu
Pitat ću ga, ako ne zaboravim. Do toga ostajem misliti da je sijaČica, budući na kosom terenu, jednim krajem bila duboko, a drugim plitko pa je najplići kukuruz najprije izrastao i zadržao tu prednost do cvatnje.
A možda je i nešto s gnojivom.


Quote:
Ovo oranž? Neka alga?
Koliko znam, alge nisu, ali svakako nije ljudsko maslo.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ima li ta smeđa kaka miris? Također, nalazi li se negdje u blizini kakva metalna kanalizacijska cijev?
Mirisa se baš i ne sjećam (što me čudi jer pomirišem zbilja skoro pa sve, barem u labosu), a najbliža kanalizacija je par kilometara dalje.
U jezeru i jarku općenito živi dosta kornjača, a viđam povremeno i pijavičastih živina, ako to išta znači. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 16:52   #78
Pomislio sam da nisu željezne bakterije, ali sad kad pogledam pobliže, nema nikakvih naslaga hrđe po kamenju. Enigma se nastavlja...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 22:03   #79
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ovo je srž svega, a ovo
Yay!!, neko mene podebljao i povecao slova. Fala, ja seljacina, ja znati poljoprivreda...

Zasto bi pretpostavka bila pogresna. Pa zar ne izgleda to sve jednoliko nakon "oprasivanja"? A i dalje se na slici moze prepoznati originalna struktura.


Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ne predugo, osim ako ne pušeš lagano u nju.
End17 je sve vec napisao. Gori sigurno i duze nego na zemlji jer je slabija konvekcija i potrosnja voska. Otopljeni vosak se "rasplinjuje" i (pretpostavljam) izgara prilicno cisto u podrucju oko plamna gdje je temperatura dovoljno visoka. kao centar obicnog plamena.


postoji neka zuta pljesan koja oboji barice u zuckasto/narandjasto/uljasto...?
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 00:21   #80
Pa da me netko pita (u nekom drugom kontekstu od ove teme) kakva je ovo smeđecrvena masa - rekao bi netko je prolio nekakav saft ili gulaš

@ sal: zašto bi traktor (i sijačica koju vuče) vozio u ravnini? Traktor ima krutu osovinu, a ne neovisni ovjes -> tako da bi na kosom terenu, traktor i sijačica bili nagnuti i ravnomjerno bi sijali
A i na desnom dijelu slike je nagib terena veći, a nema uzorka...
Inače, taj me kukuruz mučio i mučio - gledao sam iz vlaka po putu, različita polja kukuruza (ali na ravnom terenu) i nigdje nisam vidio nešto slično... Također, čini mi se da nije vjerojatno da je neka posebna sorta kukuruza u jednoj sijačici (mislim da sam upravo rekordan broj puta u životu napisao i pomislio na tu riječ ) -> uzmimo da je od 4 dijela sijačice, poseban kukuruz u skroz desnom, kada traktor dođe do kraja polja okreće se i kreće nazad: rezultat bi bio uzorak 2posebna, 6običnih, 2posebna...
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.