Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2009., 14:54   #1
Školovanje i financiranje

Sa 16 sam počela radit,džeparac nisam dobivala nikad osim nešto siće za marendu u školi...sve šta san trošila i kupovala zaradila san sa svojih 10 prstiju.
Kroz pubertet sam olako ''projurila'' bez većih komplikacija u komunikaciji s roditeljima i već sa 19 san iz p.... m......e doselila u Zagreb i počela živit s današnjim mužem,imamo dite,već planiramo i drugo i tako.....
ne mogu ti dat pametan savjet jer nisam okusila šta to znači poludit u 18. ili 19.-oj,moji roditelji nisu dozvolili da do toga dođe ( moram napomenit da san dite rastavljenih roditelja,tim više! ) a sigurna san da ću i ja učinit sve šta je u mojoj moći da ni moja dica meni ne rade probleme u takvim godinama ni ikad,imam jako dobar uzor u tome
__________________
Više neman vrimena za ništa.
sandrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 15:34   #2
Na temi o plačanju maturalaca sam napisala kako sam za svoj zaradila i bila ponosna na što su mi neki roditelji napisali da oni žele da njihovo dijete bude što duže dijete, a ne da mora raditi. Govorimo o 17-18godišnjacima.

Što mislite što time djetetu govorite? Da je raditi zlo???

Kad te starce klinci budu šamarali sa 25 nek se malo sjete svog velikog djeteta.

Poštovanje koje dajete je ono koje primate. To je samo moje mišljenje.
__________________
07/2008

"Whenever people agree with me I feel I must be wrong."
sanja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 16:34   #3
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Kada se udaš za muža kojeg voliš, i s njim imaš djecu jer to želiš, ta mladost nije potrošena već ispunjena. Ja sam se udala sa 27 a rodila sa 28, tako da ne misliš da branim sebe.
Da, ona se udala s 19, a ti s 28.
To je razlika od gotovo čitavog desetljeća i jedne mladosti.

Inače, da ne bi bilo zabune.
Ja sam isto počela raditi preko praznika s 16 godina, ma da starci nisu željeli da to radim
To je bio jedan od mojih buntova jer sam se zaposlila i u pekari i na štandu prodavajući jagode preko ljetnih praznika.
U pekari me dotični šef šiptar doslovno izrabljivao za nikakve novce i iako su me roditelji odgovarali
od tog posla, radila sam dok me nije prevario za plaću, tako da se mladenački bunt ne odnosi samo
na razmaženu deriščad, već na sazrijevanje mladog čovjeka i želje da bude stariji nego što jest.
To je jednostavno razdoblje kad se sva znanja koja su im roditelji prenijeli, ako su, do puberteta, počinju
reflektirati na dijela.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 17:57   #4
Quote:
Frea kaže: Pogledaj post

Inače, da ne bi bilo zabune.
Ja sam isto počela raditi preko praznika s 16 godina, ma da starci nisu željeli da to radim
To je bio jedan od mojih buntova jer sam se zaposlila i u pekari i na štandu prodavajući jagode preko ljetnih praznika.
U pekari me dotični šef šiptar doslovno izrabljivao za nikakve novce i iako su me roditelji odgovarali
od tog posla, radila sam dok me nije prevario za plaću, tako da se mladenački bunt ne odnosi samo
na razmaženu deriščad, već na sazrijevanje mladog čovjeka i želje da bude stariji nego što jest.
To je jednostavno razdoblje kad se sva znanja koja su im roditelji prenijeli, ako su, do puberteta, počinju
reflektirati na dijela.

vidi, to što si ti radila nisu sranja, to su normalne situacije u životu gdje sama u određenim godinama moraš skužiti neke stvari (i skužila si ih),
(ako sam dobro shvatio ti si bila u kaznama zbog toga ?)
osobno, kao roditelj, nikad neću zabranjivati svojoj djeci takav način "eksperimentiranja" ... (dok se sam ne opečeš, ne vjeruješ da peče)
mladenački bunt je jedno, a autor teme je mislio na nešto drugo ..

njegova "djeca" šalju njega i ženu u onu stvar, viču na njih, ljenčare po cijele dane, sve to ipak ne bih nazvao mlad. buntom , nego bezobraznošću i neodgojenošću ...

naravno, jasno je tko je kriv za to ..
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 21:06   #5
Alo ljudi, kakve vi gluposti pričate!!! Kakav rad pre diplome?! Zašto?! Zato što su vas roditelji izrabljivali, pa ste prosto ljubomorni na sopstvenu decu?! Ja pre kraja fakulteta nikada nisam radila i jako jako sam srećna zbog toga!!!!!!!!! Ništa nisam propustila.

Decu treba razmaziti, jer im život sprema toliko gadnih borbi, pa im drkanje bar od strane roditelja ni najmanje nije potrebno.
smvra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 07:57   #6
Quote:
smvra kaže: Pogledaj post
Alo ljudi, kakve vi gluposti pričate!!! Kakav rad pre diplome?! Zašto?! Zato što su vas roditelji izrabljivali, pa ste prosto ljubomorni na sopstvenu decu?! Ja pre kraja fakulteta nikada nisam radila i jako jako sam srećna zbog toga!!!!!!!!! Ništa nisam propustila.

Decu treba razmaziti, jer im život sprema toliko gadnih borbi, pa im drkanje bar od strane roditelja ni najmanje nije potrebno.
Je, baš...
Pa da ih onda život lupi nepripremljene, nesvjesne ičeg što im se može desiti, u potpunosti razmažene...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 14:24   #7
ma ova je tema vjecna. nikada nece odumrijeti...nazalost.
ja sam uvijek za radnu terapiju. klincu sam davala oglase u novine za instrukcije....poceo ih je davati sa 16 godina!
pa je radio preko ljeta na nekom osiguranju, dobio je zuljeve na nogama jer je stalno tenisice nosio prije, pa zavrsio u bolnici na ciscenju ranica, jadan on....ali sve se to isplatilo.
je, malo je na mene, kaze tata, sve sto ima i zaradi, potrosi...

tata je bio veci diktator, ja sam kricala za red i higijenu u kuci, za ostalo su sa mnom mogli mesti pod!
kada su bile financijske neugode, hm...pitala bih koga cemo prodati ovaj wekend na placu jer nam novac treba....i tako su uvijek znali koliko je sati na financijskom satu.
kartice su koristili od 15-godine, uz njih i spisak za kupovinu jednom tjedno.
dobro, kada je junior bio tri tjedna u americi, potrosio mi je hrpu love sa mastersa, ali sam presutila jer je to jednom u zivotu - prvo putovanje preko bare.

zapravo, odgajani su uz rad. to je najbolja terapija.
sada cijenimo novac na razlicite nacine, ali ga znamo i zaraditi.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 14:51   #8
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Je, baš...
Pa da ih onda život lupi nepripremljene, nesvjesne ičeg što im se može desiti, u potpunosti razmažene...
Ah ne ne ne!!! Verujte da će se razmažena deca uvek mnogo mnogo bolje snaći u životu i biće neuporedivo srećnija. Ja sam danas na poslu mnogo snalažljivija i samopuzdanija nego oni koji od kojih su roditelji stvorili vojku poslušnih indoktrinisanih i koji misle da su 2 i 2 uvek 4. Prema tome, samo napred, razmazite svoju decu i ne mučite ih bilo kakvim radom pre 25!!!
smvra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 15:15   #9
o isuse!
prije 25?

idem se samoubit!
znaci maksimalno jedno dijete po prosjecnoj obitelji i po mogucnosti da majka ne radi kako bi sluzila princa ili princezu do 25!
samo naprijed!
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 15:25   #10
Quote:
oona kaže: Pogledaj post
o isuse!
prije 25?

idem se samoubit!
znaci maksimalno jedno dijete po prosjecnoj obitelji i po mogucnosti da majka ne radi kako bi sluzila princa ili princezu do 25!
samo naprijed!
Majka da ne radi?!!!!!!! NI SLUČAJNO! Roditelji moraju biti pravi primer, a pogotovo majke. Naravno da je granica 25, pa ni cyber bolonja ti ne omogućava diplomu sa 19.
smvra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 17:46   #11
Quote:
smvra kaže: Pogledaj post
Ja pre kraja fakulteta nikada nisam radila i jako jako sam srećna zbog toga!!!!!!!!! Ništa nisam propustila.
e, tako i moja poznanica. samo što ona ima 30 i još nije diplomirala, a mama joj radi dva posla da bi njoj mogla slati pare.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 17:49   #12
Quote:
smvra kaže: Pogledaj post
Majka da ne radi?!!!!!!! NI SLUČAJNO! Roditelji moraju biti pravi primer, a pogotovo majke. Naravno da je granica 25, pa ni cyber bolonja ti ne omogućava diplomu sa 19.
po sajber bolonji ti treba godina VIŠE da završiš studij ako daješ sve u roku, o čemu ti

i čak i po njoj, ako si krenuo u školu sa 7 godina, možeš do 24. završiti - po starom do 23. kojih 25?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 18:27   #13
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
po sajber bolonji ti treba godina VIŠE da završiš studij ako daješ sve u roku, o čemu ti

i čak i po njoj, ako si krenuo u školu sa 7 godina, možeš do 24. završiti - po starom do 23. kojih 25?
Jeste da nema baš neke veze sa temom, ali ovde prosto moram da intervenišem. Ovako: završiti faks u roku znači odslušati godinu za godinom i dati sve ispite zaključno sa poslednjim danom apsolventskog staža. A to iznosi 4+1 godina, dragi moj. Sad zavisi od težine fakulteta, ali prosek je negde 6,7 godina. Baš zato je uvedena bolonja da mnogo olakša i skrati mučenje. Ako ništa drugo, onda ti treba bar neko vreme da nađeš posao.

Ovo sve navodim, jer kažem, izuzetno mi smeta ta priča da se deci natovari robovski rad, jer su roditelji nesposobni da zarade. Vremena će imati 65. da se dokažu i pokažu.

Uostalom, šta znači neposlušna deca? Ona koja imaju svoj stav i ne daju da se njima manipuliše?
smvra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 20:09   #14
Quote:
smvra kaže: Pogledaj post
Ah ne ne ne!!! Verujte da će se razmažena deca uvek mnogo mnogo bolje snaći u životu i biće neuporedivo srećnija. Ja sam danas na poslu mnogo snalažljivija i samopuzdanija nego oni koji od kojih su roditelji stvorili vojku poslušnih indoktrinisanih i koji misle da su 2 i 2 uvek 4. Prema tome, samo napred, razmazite svoju decu i ne mučite ih bilo kakvim radom pre 25!!!

ne vjerujem da će se razmažena djeca bolje snaći u životu jer vidim svakodnevne situacije oko sebe, dio mladih nesposobnih za bilo kakav rad, samostalnost i odgovornost jer su roditelji od njih napravili "idiote" - (samo ti kćeri/sine lezi, mama/tata će), i ne, neće biti sretnije jer ako su tek u 25. skužili da postoje i neke obveze u životu, a ne samo ljenčarenje, tek onda su u kurcu i cijeli život nesretni ..

o tome da li si na poslu snalažljivija i samopouzdanija ne možeš reći ti, nego netko drugi ----- snalažljivost može biti i kad ne odradiš svoje obveze (jer nisi navikla) nego to elegantno uvališ nekom drugom, zar ne?

za mene je 2 i 2 uvijek 4, zar za tebe nije ?


Quote:
smvra kaže: Pogledaj post

Ovo sve navodim, jer kažem, izuzetno mi smeta ta priča da se deci natovari robovski rad, jer su roditelji nesposobni da zarade. Vremena će imati 65. da se dokažu i pokažu.

Uostalom, šta znači neposlušna deca? Ona koja imaju svoj stav i ne daju da se njima manipuliše?

o čemu pričaš, stvarno ne kužim .... znači nakon 25. godine su roditelji nesposobni da zarađuju kao do 25. pa "klinci" moraju naći posao..
oni koji se počnu dokazivati tek u 25. neće se dokazati nikad (ovdje mislim na odnos prema obvezama, ne konkretno na sam posao)..

vrlo zanimljivu analogiju si dala u svojim postovima :

odgoj = drkanje
roditelji = robovlasnici koji nisu sposobni zaraditi sami nego tjeraju maloljetnu djecu na crnčenje
djeca = žrtve koje padaju s nogu od teškog fizičkog rada

što znače neposlušna djeca, vjerovatno ćeš shvatiti kad ih budeš imala ili kad se malo okreneš oko sebe ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 20:19   #15
Iako je to smrva nediplomatski upakirala, slažem se s njom.
Ako svojoj djeci ne možete priuštiti marendu u školi i sl., onda ih nemojte ni rađati.
Moje kolegice iz srednje su sve mahom radile preko ljeta, a kad bih ih pitala na što su potrošile novce, odgovorile bi da su ih spiskale na krpice i kozmetiku. Novci spiskani na gluposti koje ionako već imaju - po čemu je to odgovorno? (Druga stvar je ako nešto baš jaaako želiš, a roditeljima je to luksuz pa si zaradiš za to - to je hvalevrijedno.)
Ja studiram, dala sam sve u roku, ne radim jer je filozofija mojih roditelja da je studiranje moj posao i dogovor između nas je bio da mi oni mogu plaćati studij i da će to i učiniti. Imala sam i ja faze kad sam iz dosade i teen bunta htjela ići raditi, ali hvala Bogu nisu mi dopustili da me netko izrabljuje za sitne pare (mislim, izrabljuju i odrasle s diplomom, a kamoli nekvalificirane srednjoškolce).
Intelektualni rad je RAD. Studiranje je također RAD i POSAO. Nije ni čudo da smo "zemlja znanja" s takvim stavovima. Da li vaši roditelji rade 2 posla (osim ako nisu primorani iz nužde)? Naravno da ne, većina ih odradi 8 sati i ode doma, nitko im ne uskraćuje ljetne i ine praznike. Ne vidim zašto za djecu (školarce) ne bi vrijedilo isto.
beryozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 06:10   #16
Jbt, koja sam ja glupača bila. A ja sam radila honorarno uz redovan studij (bez plaćanja) i sve završila u roku (a morala sam biti svaki dan na faksu), imala sam love više no sad i s 25 smo si moj sadašnji muž i ja kupili i stan i auto. I nikad se nisam osjećala kao rob, niti su me starci na to tjerali.
A mogli su me starci financirati bez beda...
Ljudi, daj odrastite i prestanite biti razmažena derišta.
__________________
Mamina ljubav najveća!; Mala mrva
Inica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 07:44   #17
Quote:
Inica kaže: Pogledaj post
Jbt, koja sam ja glupača bila. A ja sam radila honorarno uz redovan studij (bez plaćanja) i sve završila u roku (a morala sam biti svaki dan na faksu), imala sam love više no sad i s 25 smo si moj sadašnji muž i ja kupili i stan i auto. I nikad se nisam osjećala kao rob, niti su me starci na to tjerali.
A mogli su me starci financirati bez beda...
Ljudi, daj odrastite i prestanite biti razmažena derišta.

Hahahahah šta još neću danas čuti: Ti si sa 25 uspela da od honorarnog posla zaradiš 50000 evra? Kakve teške nebuloze!!!

Niko nikada ništa neće propustiti u životu ako nije fizikalisao!!!! Nego lepo kao gospođa odeš u svoju kancelariju i zaradiš platicu.

Ljudi koji nisu bili tlačeni od svojih roditelja nisu razmaženi, već jednostavno - srećni! A vi svi želite ugodan život svojoj deci, zar ne?! Ili ih ne volite baš toliko koliko ste mislili?
smvra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 08:51   #18
Quote:
beryozinka kaže: Pogledaj post

... ali ove nebuloze o nekoj teškoj vrijednosti rada uz školovanje prije 18. godine nisu me mogle ostaviti ravnodušnom

na čiji post misliš konkretno, izgleda da sam izgubio nit ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 09:12   #19
Znam da je otišlo malo off ali,

roditelji jesu dužni omogućiti svom djetetu školovanje, i trebaju se potruditi za njegovog života da uštede daj dio sredstava da mu omoguće školovanje kakvo želi. S druge strane, ako već plaćaju školovanje i hrane ga i oblače, za sve extra može se zaraditi sa strane. Zato i postoji student servis - zato što je normalno da i studenti rade. Pogotovo oni čiji roditelji nisu imućni. Može se i posao studenta odraditi bolje i lošije, pa tko je dobar u svom poslu studiranja - taj zaradi stipendiju. Davanje instrukcija isto dobar posao kojim se može zaraditi isl. A svaki onaj student kojem je raditi uz školovanje ponižavajuće je budala. U tim godinama već postajete zreli ljudi i trebali bi sami razmišljati koliko što košta i koliko su vam roditelji u mogućnosti priuštiti i trebali bi sami ŽELJETI im pomoći - jer oni pomažu vama da se školujete. To naravno ne uključuje rad sa punim radnim vremenom, ali čuvati nečiju djecu pr. preko ljeta pa da možeš zapaliti na more tjedan dana bez da žicaš starce je zrelo i odgovorno.

Još će netko reći da roditelji trebaju financirati godinu dana nakon školovanja putovanje po Evropi da dijete vidi svijeta.

Roditelji su dužni školovati dijete - a djeca su DUŽNA pomoći svojim roditeljaima.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 09:55   #20
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
...
Roditelji su dužni školovati dijete ....
Da, ali SAMO do završetka osnovne škole.
Sve ostalo je dobra volja....
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.