Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2012., 00:31   #81
Rasprodaja!

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...oa/581359.html

Kako komentirate najavu prodaje Croatia osiguranja i Hrvatske poštanske banke?

- To je potpuni promašaj i doslovce antidržavni potez, jer bi naša država, kao i sve ostale normalne države u svijetu, morala imati svoju ekonomsku bazu i financijske institucije, odnosno svoje banke i osiguravajuće kuće. Ako prodamo Croatia osiguranje i HPB to će, nažalost, značiti da nismo ništa naučili na vlastitom lošem iskustvu. Možemo onda prodati cijelu državu, pa nek' stranac upravlja! Svaka država liberalnog kapitalizma u svijetu je propala, zbog čega iz korijena mijenjaju svoje ekonomske sustave, a samo mi se u isto vrijeme odričemo nečeg što nam dugoročno treba. Ista je stvar i s Vjesnikom. Ako se nečim krivo upravljalo, ne znači da to treba gasiti. Hrvatska mora imati vlastito osiguravajuće društvo, vlastite banke i javne novine, jer su to glavne poluge državne politike. To imaju sve normalne zemlje u svijetu, osim Hrvatske. Ako Croatia osiguranje ima toliku dobit, zašto ju prodavati? Sve to govori da Hrvatska vlada ne zna upravljati.

Koje bi konkretne poteze Vlada trebala povući i prijeti li nam grčki scenarij?

- Mi doista klizimo prema Grčkoj, jer se sve više zadužujemo. Hrvatska narodna banka bi morala što prije dokapitalizirati hrvatske banke onako kako to ovih dana čine banke ostalih europskih zemalja. Sve države iz kojih dolaze vlasnici najvećih hrvatskih banaka (Italija, Austrija, Njemačka...) imaju veći deficit od Hrvatske, no središnje banke tih zemalja ovih dana tiskaju novce kojim dokapitaliziraju svoje banke, a mi za to vrijeme tim bankama plaćamo skupe kamate, te tako svojim novcem podupiremo tu dokapitalizaciju. U isto vrijeme Hrvatska narodna banka ne želi dokapitalizirati naše banke, što je suludo.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Old 19.02.2012., 12:57   #82
Quote:
Predviđa se da bi zbog političke situacije na Bliskom istoku cijene goriva mogle još rasti pa čak i probiti granicu od 12 kuna za litru.
http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n1

Ajde, dajte zaokružite više cijenu litre goriva na 15 kn da se ne mučimo s ovim "sitnijim" brojkama i da ne morate svaka dva tjedna vršiti "korekciju" cijena...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Old 20.02.2012., 03:36   #83
The ECB Has Opened Pandora’s Box

The ECB, on its own and without judicial or parliamentary review, has swapped their Greek debt for new Greek debt that is not subject to any “collective action clause.” They did this unilaterally and without the consent of any other sovereign debt bond owners of Greek debt. They did this without objection of any nation in Europe. They have retroactively changed the indenture, the contract made by Greece with all of the buyers of their bonds, when the debt was issued. There is no speculation involved in these statements, there is no longer any guesswork on what might be; the ECB swapped their bonds for new Greek bonds with the assent of the Greek government and it is now a done deal.

EUropska centralna banka je upravo zamjenila svoje grcke obveznice za "nove" grcke obveznice. Bez konzultacija

Keiser Report: Scam On Epic Scale

Postoji vjerojatnost da to dovede do rasporadaje dionica...

__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Old 20.02.2012., 13:09   #84
Island je u 2011. ostvario rast BDP-a od 2,9 posto, a u 2012. mogao bi pasti na još uvijek odličnih 2,4 posto. Deficit proračuna je sa 6,5 posto u 2009., godini nakon kraha, smanjen na samo 0,5 posto u 2011., a u 2012. se očekuje suficit proračuna.

Dakle, podaci govore da su Islanđani ispravno odlučili kada su na referendumu 2008. rekli 'ne' planu da s 85 milijardi dolara saniraju tri propale privatne banke.


http://danas.net.hr/novac/page/2012/...06.html?pos=n0

Sva sreća pa nas (građane) nitko ne pita želimo li da se proračunski novac troši na saniranje banaka ili propalih poduzeća.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Old 24.02.2012., 10:51   #85
Vlada predstavila pokretanje investicijskog ciklusa u Republici Hrvatskoj:

Quote:
Prvi potpredsjednik Vlade naglasio je kako unatoč prognozama svih institucija koje prognoziraju pad vrijednosti investicija i u ovoj godini, Vlada misli ostvariti rast od 7,4 posto i nadoknadu predviđenog pada od 2 posto. Ministar gospodarstva smatra kako treba stvoriti prostor za javno-privatno partnerstvo i dati prostor privatnom sektoru. Okrenut ćemo se modelu javno-privatnog partnerstva, kapitalu javnog sektora, nepovratnim sredstvima iz EU, te sredstvima razvojnih banaka, rekao je. Veliki investicijski potencijal vidi u javnim poduzećima, a najviše očekuje od HEP-a, Hrvatskih voda, HŽ-a, HAC-a i Hrvatskih cesta.
Laku noć Hrvatska.
FED is offline  
Old 24.02.2012., 12:20   #86
U Grčkoj će ljetovanje koštati 5€ dnevno, sjebaće nam turizam, moramo ih zajebat nekako pa makar se spustili na njihov nivo.
Fosna is offline  
Old 24.02.2012., 12:55   #87
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
U Grčkoj će ljetovanje koštati 5€ dnevno, sjebaće nam turizam, moramo ih zajebat nekako pa makar se spustili na njihov nivo.
Ma hrvatski turizam je davno poceo da propada samo pitanje na kojem stupnju dna ima da se zaustavi. Za mene osobno je hrvatski turizam preminuo prije nekoliko godina.

U Hrvatskoj mi u sezoni samo za apartman traze 60-100 eura i to uz neki partizanski smjestaj i posteljine, u zemljama kao sto su Grcka, Turska, Spanija i slicno za 100 eura dnevno mozes u sezoni rezervisati u hotelu sa 5 zvjezdica all inclusive, dakle jedes i pijes sta zelis i koliko mozes, pored privatne plaze na kojoj se nalaze ti hoteli, mozes da biras i u kojem bazenu da se kupas jer ih obicno ima barem 3 u svakom tom hotelu......Sve cisto i uredno a osoblje je na sve strane i nadasve veoma ljuubazno ....


Ne znam sta Hrvatska moze da ocekuje od svog turizma sa postojecim cijenama i sto je najvaznije sa stupnjem usluga koje pruza...

Hrvatsko more je najbolje i najljepse na svijetu ali jednostavno politika oko turizma je krajnje losa i bezobrazna...Volim uvijek vise platiti duplo ali znati sta dobijam za svoj novac....
Samsung2007 is offline  
Old 24.02.2012., 14:06   #88
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
U Grčkoj će ljetovanje koštati 5€ dnevno, sjebaće nam turizam, moramo ih zajebat nekako pa makar se spustili na njihov nivo.
Ajmo svi kod njih na ljetovanje, da zauzmemo sva slobodna mjesta
Begemotica is offline  
Old 24.02.2012., 15:43   #89
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Ma hrvatski turizam je davno poceo da propada samo pitanje na kojem stupnju dna ima da se zaustavi.
Ja stvarno ne znam po kojem to kriteriju turizam u HR propada ?
__________________
Gotta' love the bank run; Bringing people together.
wiseen is offline  
Old 24.02.2012., 18:43   #90
hr turizam bilježi rast svake godine do sada.
prošle godine hrvatska i turska bile su jedine države koje su imale veći broj turista i/ili veće prihode od turizma u usporedbi na godinu prije. mislim da je čak prošla godina bila rekordna za hr, ali ne znam činjenice pa se neću razbacivati.

no konkurencija se zaoštrava, a mi smo pre inertni da predvidimo situaciju, pa ćemo prvo čekati da imamo nekoliko loših godina onda će se naši "radnici" na jugu možda, ali možda trznuti pa se konsolidirati.
istra je izuzetak. oni ulažu cijelu vrijeme i ne štede na ničem. za njih ne brinem.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Old 24.02.2012., 20:00   #91
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Vlada predstavila pokretanje investicijskog ciklusa u Republici Hrvatskoj:
Quote:
Veliki investicijski potencijal vidi u javnim poduzećima, a najviše očekuje od HEP-a, Hrvatskih voda, HŽ-a, HAC-a i Hrvatskih cesta.

Laku noć Hrvatska.
Upravo tako.

Osim HEP-a i možda jednog dana HŽ-a, ostale tri su kako je netko jednom lijepo rekao ekonomske Jazovke.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Old 24.02.2012., 21:11   #92
Državu će izvući investicije u HŽ kojije jedna od financisjki najvećih rupa bez dna u RH ( na teret poreznih obveznika )..........mislim stvarno, to je prebolesno......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 24.02.2012., 22:17   #93
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Državu će izvući investicije u HŽ kojije jedna od financisjki najvećih rupa bez dna u RH ( na teret poreznih obveznika )..........mislim stvarno, to je prebolesno......
Problem HŽ-a je u tome što je u drugim državnim firmama korupcija 10%, a kod njih od 50 do 200%.

Drugi problem su prekobrojni zaposlenici, treći visina plaća.

Kada bi se to riješilo, ostao bi ogroman prostor za investicije. Samo što vlada ne pokazuje volju da to riješi, jer stavlja tipa koji je već bio tamo direktor i nije bog zna šta učinio.

A uostalom, i brodogradnja može biti naša velika investicija - zatvoriš brodogradilišta i otvoriš hotele.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Old 24.02.2012., 23:00   #94
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
A uostalom, i brodogradnja može biti naša velika investicija - zatvoriš brodogradilišta i otvoriš hotele.
Da mi je vidit hotel na zemljištu trećeg maja. Možda barake sa pogledom na propalu industriju ?
__________________
Gotta' love the bank run; Bringing people together.
wiseen is offline  
Old 24.02.2012., 23:00   #95
HŽ sam malo proanalizirao u vlastitom aranžmanu. U njega se ne isplati niti jedne lipe uložiti. Tek eventualno uz masivna otpuštanja, korekciju osobnih dohodaka, zatvaranja svih pravaca osim glavnih, cjelovit obračun sa korupcijom itd. Odnosno, željeznica bi trebala biti barem na nuli da ima smisla jer ne servisira u ikakvoj smislenoj mjeri domaće gospodarstvo (43% tereta u smislu "tona*km" je samo provoz kroz RH), pa da se kaže da je to vid subvencija iz sjene za korisnike HŽ-a.

Dakle, "ulaganje u željeznicu" prije žestokog restrukturiranja je bahato bacanje novaca u bunar, što pokazuje i moja krčmarska računica. No niti takvom računicom ne raspolaže politika.
Tek nakon modela cjelovitog restrukturiranja i plana budućeg poslovanja se može pokušati izračunati kuda to vodi, a i tada bi neto efekti na RH gospodarstvo mogli biti negativni.

HEP ima određeni nemali prostor u racionalizaciji proizvodnje, ali investiranju u nove pogone treba vrlo oprezno pristupiti. To su projekti eventualno isplativi na duži rok, i dok ima viška el. energije na tržištu za tako malu zemlju poput RH ista nikada neće biti prevelik problem. To su energetske mrvice na tržištu energije. Dakle, cjelovita analiza nedostaje.

Drugo je sve bacanje novaca u bunar.
"Investicijski plan" Vlade je toliko u srži bolestan, da je to za nevjerovati. Doslovno treba skupljati konzerve tune i sardina za teške dane.
FED is offline  
Old 24.02.2012., 23:16   #96
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
"Investicijski plan" Vlade je toliko u srži bolestan, da je to za nevjerovati. Doslovno treba skupljati konzerve tune i sardina za teške dane.


"New Deal" na HR nacin od kukurikavaca
Lucky is offline  
Old 24.02.2012., 23:47   #97
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Državu će izvući investicije u HŽ kojije jedna od financisjki najvećih rupa bez dna u RH ( na teret poreznih obveznika )..........mislim stvarno, to je prebolesno......
Vidi se da cijenjeni Indijanci ne razumiju smisao tog poteza. Ovakve investicije su ravne metku u potiljak ekonomije... Ali to se radi iz milosrdja, da joj se skrate muke. Kao kad John Wayne ubije svog lipsalog konja da se ne pati vise. Ali vi ste uvijek bili okrutni prema konjima pa ne kuzite to.

Moj prijedlog je da pola novaca zamisljenih za uniste..., pardon, investicije u HZ daju meni, a pola ostave u budzetu. Na kraju ce ispasti puno bolje i meni i njima. Ja cu naravno u kejnezijanskom stilu djelovati na potraznju uz poprilicni multiplikator, posebno prema zenama sa sumnjivim moralom.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 24.02.2012. at 23:53.
somied is offline  
Old 25.02.2012., 00:27   #98
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
HŽ sam malo proanalizirao u vlastitom aranžmanu. U njega se ne isplati niti jedne lipe uložiti. Tek eventualno uz masivna otpuštanja, korekciju osobnih dohodaka, zatvaranja svih pravaca osim glavnih, cjelovit obračun sa korupcijom itd. Odnosno, željeznica bi trebala biti barem na nuli da ima smisla jer ne servisira u ikakvoj smislenoj mjeri domaće gospodarstvo (43% tereta u smislu "tona*km" je samo provoz kroz RH), pa da se kaže da je to vid subvencija iz sjene za korisnike HŽ-a.
Da u pravu si Prugu Rijeka-mađarska treba zahtjevati od mađarske da je uzmu u koncesiju ili da i oni učestvuju u njenom održavanju
Split-zagreb se slobodno može zatvorit jer nema smisla
Zagreb-Beograd treba zahtjevat od njemačke i turske da je uzmu u koncesiju ili je zatvorit jer isto od nje nemamo nikakve koristi.Ili da i oni učestvuju sa barem 200 miljona eura subvencija.Turska bi vjerovatno na to i morala pristat pogotovo ako bi se i srbija pridružila zahtjevu jer alternativa im je jadna
more is offline  
Old 25.02.2012., 09:08   #99
Tako nekako. Pozatvarati treba sve izrazito nerentabilne pravce, a oko ova dva dominantna napraviti nekakvu računicu, uključujući i druge subjekte (luku, itd...). Pravac Zg-Ri još može dobiti na kapacitetu (samo elektrifikacijom na 25 kV, 50 Hz, koja je u tijeku, koliko znam), da ga ima jedno vrijeme dovoljno i za sheme razvoja luka u Ri regiji.
ZG-Bg bi trebalo naguziti europu da plati veći dio rekonstrukcija, jer im je tamo njihov provoz najveći. Iz pretpristupnih fondova EU se ista explicitno slagala glede ulaganja u taj pravac, jednako kako je explicitno bila protiv riječkog.
Dakle, jedna mudra igra, triper kombinacija, i to bi moglo imati nekog smisla i bez davanja u koncesije (naravno uz rastur sindikalnih ikebana, korupcije...). No kako je vjera u domaće mala, vjerovatno i koncesija ne bi bila loša opcija. Što dalje od domaćih prstića..
FED is offline  
Old 26.02.2012., 02:16   #100
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
No kako je vjera u domaće mala, vjerovatno i koncesija ne bi bila loša opcija. Što dalje od domaćih prstića..
Koncesija ko če biti koncesionar nije me briga ako uplačuje u proračun i iz njega ništa ne izvlači.
more is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:55.