Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2011., 12:34   #1521
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post

raštrkana su..i nalaze su u 15-tak maslinika..zato ti i triba dosta vrimena da to obiđeš, a pogotovo ako ćeš nešto i radit oko njih

a,svugdi moraš pješke i po kozjim stazama
to je druga stvar. dok ja obidjem sve svoje haciende treba mi tri ure jako dobre vožnje autom, ali to je stvar geografije...ali, realno ne treba mi baš toliko kad sam na jednoj...
nikom ne treba dan da obidje 50ak stabala... ali, maslina jedna kraj puta, druga kraj crkve, a treća kod milke, ali s dvorišne strane, da, komplikuje stvar...

lipo je imati ta stabla... zaista, nešto moćno u njima ima... pogotovo, ako se bili u lunu i njihovom masliniku... di radi talijan koji je dosao iz milana....
ali, da je naše ulje prevrijedno, premoćno, a svi drugi nemaju pojma, prosto nije istina.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 12:41   #1522
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post

lipo je imati ta stabla... zaista, nešto moćno u njima ima... pogotovo, ako se bili u lunu i njihovom masliniku... di radi talijan koji je dosao iz milana....
ali, da je naše ulje prevrijedno, premoćno, a svi drugi nemaju pojma, prosto nije istina.
ja se slažem da je naše/moje prevrijedno i premoćno, a za druge me jednostavno nije briga

sad kad bolje razmislim..imam debelo preko 50 stabala...stvarno bi ih trebao pobrojati
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 12:47   #1523
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
ja se slažem da je naše/moje prevrijedno i premoćno, a za druge me jednostavno nije briga

sad kad bolje razmislim..imam debelo preko 50 stabala...stvarno bi ih trebao pobrojati
eto, to je meni tako malomiscanski i egocentricno... zato ni ne volim te otočane i sličnu ekipu. samo njihovo nesto vridi, a nit ne znaju sto imaju...

maslinovo sam rekla kako koristim i radim(o). iako, sav moj trud se svodi da ponekad kuham s njime i ponekad, ali samo ponekad odem u maslinik. prosto, nemam vrimena, a da i imam ne bi okopavala masline, pa sam našla druge da to rade...

nema mora, nema dodavanja, osim nesto gnoja, i vode liti, nema tu neke velike investicije /pod uvjetom da je maslinik, nasljeđen/.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 14:35   #1524
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
moj stari je to analizirao prije nešto godina za svoj ćef, u tada najopremljenijem labosu u evropi, čovjek je prof.dr. u kemiji i zna kaj radi
njegov zaključak je bio što starije masline i što škrtije tlo to kvalitetnije ulje
ja mu vjerujem
vi kak hoćete
žao mi je što ste tak bahati o stvarima koje ne znate, a ja budala se registrirao samo za probat objasnit da tu ipak ima nešto, nebum više
Kaj da nam objasniš? Da tvoj stari ima najbolje ulje? E sad ovo sa starošću baš ne znam ali zakej bi se onda gnojile masline a gnoje se? Ne velim da to kaj ti pričaš nije točno al nekak sumljam....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 22.12.2011. at 14:44.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 14:44   #1525
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Najzdravije od svih vrsta maslinovog ulja je extra djevičansko maslinovo ulje zbog jednostavnog tiještenja i filtriranja masnih kiselina prilikom proizvodnje.Izuzetno je zdravo u prehrani,jer je bogato klorofilom,lecitinom,karotenom,polifenolom,vitamin ima a,d,i k i e.Lako je probavljivo,pomaže u borbi protiv raka,usporava starenje.itd.
Ovako: klorofila, karotena i polifenola ima više u jednoj jabuci ili mrkvi nego u litri ulja. Navedenih vitamina ima meso i svako drugo ulje. Nemreš ti toliko ulja konzumiat da ti zadovolji potrebe za navedenim niti ulja tome služe. Dakle ulje se ne koristi radi vitamina ili karotena nego radi ulja.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 14:45   #1526
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
... samo njihovo nesto vridi, a nit ne znaju sto imaju...
.
Malograđanština i kompleks
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 14:54   #1527
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
eto, to je meni tako malomiscanski i egocentricno... zato ni ne volim te otočane i sličnu ekipu. samo njihovo nesto vridi, a nit ne znaju sto imaju...
izvini, di sam ja reka da SAMO moje nešto vridi??
odakle si to iščitala?

ja sam samo reka da je meni moje super i ne zamaram se uopće razmišljanjem kakvih još ulja ima, niti me to zanima

ako je to tebi egocentrično...ok
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 14:54   #1528
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Malograđanština i kompleks
i još će reći da je ulje iz njihove Pripizdine donje neusporedivo bolje od onog iz susjednog sela Vukojebine gornje

Zadnje uređivanje Krkimir : 22.12.2011. at 15:03.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:10   #1529
molim da prestanete sa svađom, prepucavanjima, pametovanjim, "pametovanjima" i time koliko tko ima stabala, kako radi ulje,......... i svime ostalim što niti čini ovu temu niti ikoga zanima
fala
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:12   #1530
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
mi radimo?
misliš država?
kolike su carine na maslinovo ulje?
razlikuju li se od carina na meso ili jabuke ?
eto, zaista ne znam..pa,ako možeš malo argumentirati

s obzirom da su uvozna ulja jeftinija, nisam znao da su carine problem kod cijene maslinova ulja
Pa država to radi u ime proizvođača maslinovog ulja. Koji je, kao i pregršt drugih proizvođača, ucjenjuju što "socijalnim mirom" što glasovima.

Ti bi trebao znati u kojem točno iznosu te država financira, a ne ja. Stvarno, lijenost nema granica.

A ako su uvozna ulja jeftinija čak i uz carine, to samo pokazuje da se radi o ogromnoj pljački.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:29   #1531
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ovako: klorofila, karotena i polifenola ima više u jednoj jabuci ili mrkvi nego u litri ulja. Navedenih vitamina ima meso i svako drugo ulje. Nemreš ti toliko ulja konzumiat da ti zadovolji potrebe za navedenim niti ulja tome služe. Dakle ulje se ne koristi radi vitamina ili karotena nego radi ulja.
Ovdje se ne priča o jabuci ,nego o maslinovom ulju,to je odgovor za one koje misle da maslinovo ulje nije zdravo.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 16:50   #1532
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Proizvodnja je ista i meni i onom tko bere ranije i onom tko ne drzi u moru masline. Razlika je u okusu i u tome sto ulja od maslina koje nisu bile u moru imaju neki veci postotak tih zdravih pizdarija.

Ekstra djevicansko ne znaci nista jer toliko je ekstra djevicanskih koja to nisu na trzistu da nitko ne moze biti siguran.


A razlika nije ni neka velika. Najbolje mi je sto se tu raspravlja o tome koje je ulje zdravije i koliko a vecina ljudi se nakrka mesine, krumpira, naloce vincine, nekog kolaca tek toliko, sjedne za volan, ne veze se i tako pijan dodje nekako do doma i onda misli da je dobro sto je u salatu stavio 3 kapi ekstra djevicanskog ulja pa je zdraviji nego sto bi bio da je stavio neko biljno ili sojino.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje dobija se nakon prvog tiještenja zdravog ploda masline,a kiselost(smk) mu ne prelazi 0,8 posto.To ulje mora proći organoleptičku provjeru i ne smije imati niti jedan miris koji nije svojstven ulju.Djevičansko ulje se dobiva nakon prvog tiještenja slabijeg ploda masline,pa mu je kiselost u odnosu na ekstra veća,ali sadržaj smk ne prelazi 2 %.Treba uvesti strožu kontrolu i educirati ljude,pa ne bi bilo "podvaljivanja".
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 17:11   #1533
1. citiranje i komentiranje moderatorskih upisa je spam
2. zabavu potražite na off podforumu, četu gastronomije i u rl
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 00:06   #1534
Današnja La Repubblica piše o tome kako i zašto je u dobrom dijelu skupih "ekstra djevičanskih" talijanskih ulja zapravo mješavina jeftinih uvoznih:
http://inchieste.repubblica.it/it/re...1/?ref=HREC2-6

Kristalna kugla: Dalmatinci su lijeni, Taljani lupeži, Grci propalice, Arapi božemesačuvaj - ispašće na kraju da samo Zagorci pošteno delaju maslinovo ulje
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 02:36   #1535
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Današnja La Repubblica piše o tome kako i zašto je u dobrom dijelu skupih "ekstra djevičanskih" talijanskih ulja zapravo mješavina jeftinih uvoznih:
http://inchieste.repubblica.it/it/re...1/?ref=HREC2-6

Kristalna kugla: Dalmatinci su lijeni, Taljani lupeži, Grci propalice, Arapi božemesačuvaj - ispašće na kraju da samo Zagorci pošteno delaju maslinovo ulje
A tek delanec....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 19:45   #1536
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pa država to radi u ime proizvođača maslinovog ulja. Koji je, kao i pregršt drugih proizvođača, ucjenjuju što "socijalnim mirom" što glasovima.

Ti bi trebao znati u kojem točno iznosu te država financira, a ne ja. Stvarno, lijenost nema granica.
sorry, ali mene država ne financira - jer ja svoje ulje ne prodajem, pa me ni ne zanima cijena na tržištu ...

a,reći da država finacira "pregršt proizvođača" je jedna genijalna ekonomska teorija....slažem se, trebali bi zatvoriti svu proizvodnju,uštedjeti na tom "financiranju", kupovati novozelandsku janjetinu i živjeti ko bubrezi u loju na taj način

štoviše, JA financiram državu time što mi uzima 50% moje bruto plaće (da ne spominjem ostale poreze) da bi financirala neradnike u javnom sektoru

over & out
sorry polly, morao sam odgovoriti
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 13:50   #1537
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
sorry, ali mene država ne financira - jer ja svoje ulje ne prodajem, pa me ni ne zanima cijena na tržištu ...

a,reći da država finacira "pregršt proizvođača" je jedna genijalna ekonomska teorija....slažem se, trebali bi zatvoriti svu proizvodnju,uštedjeti na tom "financiranju", kupovati novozelandsku janjetinu i živjeti ko bubrezi u loju na taj način

štoviše, JA financiram državu time što mi uzima 50% moje bruto plaće (da ne spominjem ostale poreze) da bi financirala neradnike u javnom sektoru

over & out
sorry polly, morao sam odgovoriti
Apsolutno gdje bi nam tek bio kraj kad bi pozatvarali sve te škole, policijske stanice i bolnice da se više riješimo tih neradnika....Meni je OK novozelandska, makedonska, žumberačka ili lička janjetina.....dok je duplo jeftinija od ahmm paško/cresko/upiši otok koji hočeš prevare.
Nema niti jednog razloga zbog čega bi država financirala tolike "poljoprivrednike" a pogotovo proizvođače maslina. Večina tzv proizvođača su lopine koje samo uzimaju poticaje zato jer imaju u amanet zemlju s maslinama a za ulje ih tak i tak boli kifla. Inače ja ih znam trojicu. Sve zagrepčani sa zemljom na moru a tu istu zemlju i masline onda iznajme lokalcima, tak da dva puta dobe lovu za ništ. Pa u ovoj usranoj zemlji svatko tko ima pol hektara zemlje dobiva poticaj....haesesovsko uvlačenje u dupe biračima na državni račun, i onda im krelci vrate tak da ih ne izaberu u sabor, .....pa u toj istoj dalmaciji je vuco dobio više od hss-a...sad će te kua dobit. Barem se nadam.
Sorry, morao sam i ja.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 25.12.2011. at 13:58.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 20:05   #1538
EXTRA VERGINE 2 Eur/l

http://www.novilist.hr/Info-Fun/Zani...ije-iz-Italije
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 20:26   #1539
Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
jab kupija to po 20 centi, mafija sused mafija
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 20:43   #1540
ja bi čak dao i 50 centi
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.