Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2012., 18:58   #21
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Prije su navodno samo onu "šaku" smatrali Srijemom,ne i "rukav"
sa srpske wiki:"U srenjovekovnoj Ugarskoj državi Sremsku županiju činio je samo istočni deo današnjeg Srema sa zapadnom granicom koja se protezala između Laćarka i Suseka."

Evo gdje je Laćarak
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%...80%D0%B0%D0%BA

Evo Susek
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...81%D0%B5%D0%BA
Da puno ne ponavljam skroz svoj post. Ne navodno, već sigurno da je čitav današnji zapasni Srijem bio u sastavu Vukovske županije. Granica je išla zapadno od linije Banoštor-Manđelos-Mitrovica. No to je županija. Je li srednjovijekovni Srijem kao pokrajina išao nešto zapadnije teško je reći. Stara županija pogranična županija koja je prethodila Srijemskoj je vjerojatno išla i zapadnije. Tragovi toga vide se u nazivu markijskog arhiđakonata čije je sjedište bilo u MOroviću, tada trgovištu u Vukovskoj županiji. No to su sve nagađanja.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:48   #22
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Prije su navodno samo onu "šaku" smatrali Srijemom,ne i "rukav"
sa srpske wiki:"U srenjovekovnoj Ugarskoj državi Sremsku županiju činio je samo istočni deo današnjeg Srema sa zapadnom granicom koja se protezala između Laćarka i Suseka."

Evo gdje je Laćarak
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%...80%D0%B0%D0%BA

Evo Susek
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...81%D0%B5%D0%BA
Negdje sam pročitao kako je Srijem u nekim starim zapisima nazivan otokom. Stvar je bila u tome da se "rukav", u biti međurječje Bosuta i Save jednim dijelom godine pretvarao u područje močvara i jezera i stoga je bio slabo naseljen. tad je jedina kopnena veza Srijema sa vanjskim svijetom bilo povišeno područje između Bosuta i Dunava...

Vjerovatno je ta linija Laćarak - Susek rezultat postojanja tog "jezera" u najvećem dijelu zapadnog Srijema...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 18:13   #23
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao kako je Srijem u nekim starim zapisima nazivan otokom. Stvar je bila u tome da se "rukav", u biti međurječje Bosuta i Save jednim dijelom godine pretvarao u područje močvara i jezera i stoga je bio slabo naseljen. tad je jedina kopnena veza Srijema sa vanjskim svijetom bilo povišeno područje između Bosuta i Dunava...

Vjerovatno je ta linija Laćarak - Susek rezultat postojanja tog "jezera" u najvećem dijelu zapadnog Srijema...
Ako je to što tvrdiš tako, onda bi posavski dio Vukovske županije trebao biti slabije naseljen od onog dijela uz Frušku goru. Dio Vukovske županije od granice sa Srijemskom sve do linije Morović-Berkasovo-Voćin je potpuno ravnomjerno naseljem. Tek prostor južno od Bosuta, Otoka i Nijemaca je rijetko nasljen, možda zbog poplava, a možda i zbog gustih prašuma. U svakom slučaju, da su ti razlozi posrijedi nema nikakve prepreke da granica Srijemske županije bude i 40ak km zapadnije.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 19:16   #24
Evo malo sam podebljao granicu Srijemske i Vukovske županije.

__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 00:50   #25
Dakle nema ni komadića Srijema u Hrvatskoj,ali ima dijelić Slavonije u Vojvodini?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 06:04   #26
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Dakle nema ni komadića Srijema u Hrvatskoj,ali ima dijelić Slavonije u Vojvodini?
Pa ovo je srednjovjekovni srijem, točnije Srijemska županija. Novovjekovni je dakako neupitno veći, kao i županija .

Ja bih rekao da je danas Srijem administrativno u dvije države (slično kao Istra i Baranja).
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 13:07   #27
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Malo preemotivan tekst,a i činjenično pomalo netočan,jer ne vjerujem da je Slavonski Šamac u Srijemu
Bio je https://upload.wikimedia.org/wikiped...County_Map.jpg
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 20:11   #28
Ipak bi mogli gledati gotovo tri odvojene cjeline ovdje
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 22:03   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ipak bi mogli gledati gotovo tri odvojene cjeline ovdje
Bi. Zapadni, srednji i istočni Srijem?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 21:11   #30
Koliko ja znam, a ja sam porijeklom iz Srijema (mada naziv Srijem je novijeg datuma u Hrvatskoj, jer se u Srijemu govori ikavica i ekavica, ali rijetko gdje ijekavica, pa bi bilo pravilnije reči Srem ili Sriem-arhaizmom) granica je bila na ZAPADU Dalj-Vukovar-Jankovci-Otok - Đurići - rijeka Sava, mada postoji i druga teorija u Šokaca Dalj- Vukovar- Jankovci i nakon toga do rijeke Bosut pa cijelim tokom do ušća u rijeku Savu. Evo to je odgovor od jednog Sremca ili Srijemca.
Moonlight walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 23:41   #31
Sriem i Srijem se isto izgovaraju...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 22:26   #32
Kad je bila poplava u Gunji, nitko nije spomenuo da je to u Srijemu, svi samo spominju slavonsku Gunju.
Panzer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.