Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2012., 19:07   #1
Loko vožnja - pitanje

Smije li poslodavac od radnika tražiti korištenje osobnog automobila u službene svrhe, pritom tvrdeći da je to pokriveno mjesečnom naknadom za prijevoz od 360 kn i na temelju toga odbiti posebnu naknadu troška (loko-vožnja)?

Hvala
GunSlinger4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 21:23   #2
Naknada za odlazak na posao i s posla i loko vožnja su dvije različite stvari.

Naknada za odlazak na posao isplaćuje se neoporezivo prema cijeni dnevne ili mjesečne karte za prijevoz (autobus, vlak...) prema važećim cjenama prijevoznika.
Da li radnik zaista kupuje kartu ili ne poslodavac nema obavezu provjeravati.
Poslodavac može tu naknadu isplaćivati na osnovu predočene kupljene karte ali i ne mora. Samo se mora pridržavati važećeg cjenika određenog prijevoznika.

Ukoliko ti, pak, za vrijeme radnog vremena obavljaš poslove po nalogu poslodavca i za takav posao koristiš vlasitit auto (npr. odeš u nabavu neke robe, nešto voziš na servis i sl) tada ti poslodavac isplaćuje naknadu za loko vožnju na osnovu obračuna kojeg napraviš.

Ovo je provjereno točno.Imamo trenutno reviziju koja i to gleda, tako da znam.

Da li je kolektivnim ugovorima drugačije određeno za neke posebne djelatnosti to ne znam. Treba provjeriti kolektivni ugovor.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 19:21   #3
Da li je ispravno da poslodavac u stvarni trošak prijevoza uračunava i loko(osnovni prijevoz)...npr stvarni trošak mi je 500 kn, pa mi poslodavac na loko-osnovni prijevoz od 250kn doda još 250kn i prikaže na listi kao nekakvu korekciju prijevoza.....pitam iz razloga što ima radnika koji ne putuju ni 1km do posla a ostvaruju loko-osnovni prijevoz od 250kn, a ja kao terenac koji ponekad prelazi i 30km do posla dobijem na to +npr250
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 21:09   #4
Nije ispravno.
Provjeri si čl. 13 Pravilnika o porezu na dohodak. Velik je članak pa da ga sad ne kopiram tu. Taj članak razlikuje naknadu za prijevoz od naknade za korištenje osobnog auta u službene svrhe.

Ako poslodavcu dođe porezna u kontrolu i utvrdi da kao naknadu za dolazak na posao i odlazak s posla isplaćuje u iznosu većem od onoga iz cjenika prijevoznika onda će porezna kaznit poslodavca i odrediti mu da na sve što je platio više plati doprinose, porez, prirez.

Korištenje auta u službene svrhe je dopušteno, to se onda obračunava 2 kn/km, ali to se ne odnosi na dolazak na posao i s posla već za one situacije kad radnik u radno vrijeme svojim autom obavlja neki posao po nalogu poslodavca.

S obziriom da se kod troškova prijevoza uglavnom najviše mulja, porezna tu uvijek rado zaviri.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 16:30   #5
Hvala na pomoći. Što točno učiniti kada poslodavac inzistira da se osobni automobil koristi u službene svrhe i tvrdi da je to pokriveno naknadom za dolazak na posao? Pozvati se na Zakon o porezu na dohodak?
GunSlinger4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 16:34   #6
Pozovi se na navedeni članak Pravilnika o porezu na dohodak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:52.