Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2013., 17:16   #21
reče ti da si u osijeku .... javi se onda ponekad pa mozemo organizirati neku fotokavu pa se sve lijepo objasni i uziva , idem redovno sa par kolega na kave i fotkanja , pa se slobodno pridruzis ....
phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 17:23   #22
usput evo malo sam probao tu tvoju sliku popraviti (wb korekcija ) cisto da vidim o cemu se radi pa ti sad reci jel to ono sto trazis sto se tice boja ili sto ...

phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 20:10   #23
Quote:
mljac1 kaže: Pogledaj post
Blic direktno u grupu i okini. Ovdje je bitno hoćeš li imati fotku ili ne, a ne koliko je fotka kvalitetna. Druga solucija ti je bez blica uz ISO1600-3200, a i uz tako veliki iso ti brzine mogu biti 1/30 ili sporije (ovisi o crkvi).
Ako imaš dobar širac i neku od plastičnih kapica za blic možeš probati okinuti koju fotku s time prema stropu. To će ti pojesti puno svjetla pa ti treba širac da budeš blizu.
Kvalitetan širac nemam, 18-55 je jedini objektiv kojeg mogu iskoristit za grupu.
Ako ništa drugo, budem blicao direktno u grupu pa ću barem imat fotku.
Sad sam se sjetio da sam ovaj vikend na krstitkama gdje ću imat malo više vremena pa ću tamo isprobat koliko mi (ne)vrijedi odbijanje od stropa.
hellboy152 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 20:55   #24
Quote:
hellboy152 kaže: Pogledaj post
trebam savjet za grupnu fotku u crkvi? bljeskalica u plafon? (plafon je poprilično visok pa ne znam koliko bi se svjetla vratilo)
ili možda s onim plastičnim difuzorom? neću imati previše mogućnosti za nagađanje, a nemam iskustva s crkvama.
ak nemaš kvalitetni širac i ako nemaš........ onda direktno u grupu al smanji jačinu bljeskalice na cca.-0,7 i digni malo iso i naravno pucaš u rawu, bolje i tako nek dobiti grozne sjene sa najjačim direktnim blicem koje poslje ne budeš mogao maknuti
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 21:18   #25
@ Plavabarbie - još uvijek ti ne štima white balance, osim ako stvarno nije sve plavo, jer bi bijelo trebalo biti bijelo.
najbolje je rješenje manualno namjestiti wb. na tvom aparatu odi u izborniku na White ballance, izaberi Preset manual (OK), zatim Measure, usmjeri aparat prema bijeloj (ili sivoj) površini (npr. bijeli papir) i stisni OK. to sve pod svjetlom koje ćeš koristiti kad fotkaš. sada bi bijelo trebalo biti bijelo i sve ostalo bi trebalo imati prirodne boje.

tu ćeš postavku morati mijenjati kod idućeg fotkanja s drugačijim svjetlom.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 21:48   #26
@phoenixos - taj kamen je bas plavi, ovo tvoje mi vuce na ljubicasto.. U nekom jednostavno programu sam uklonila plavu podlogu i pojacala kontrast.. Sto se tice kave, mozda bih te i mogla angazirat da mi to malo bolje sredis i pokazes sto i kako.. To cemo se vec dogovorit..

@dile - probat cu ponovno (i to ustimat), ovo je slikano na bijelom papiru, sa vanjskim svjetlom pokraj prozora..

Hvala svima, dobit cete i slijedecu seriju..
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 22:03   #27
Quote:
Plavabarbie kaže: Pogledaj post
ovo je slikano na bijelom papiru, sa vanjskim svjetlom pokraj prozora..
to sam i mislio. bijeli papir ne bi smio biti plave boje. probaj manualno naštimati pomoću tog papira.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 17:23   #28
Zdravo,

Prije dva tjedna kupio sam Panasonic DMC-FZ150 http://www.panasonic.net/avc/lumix/c...cessories.html
Uglavno, veoma sam zadovoljan ali sam ja pocetnik pa imam neke dileme.
Uvjek kad slikam napolje kad je jako sunce, sve slike izlaze voema osvetljene. Bez razlike dali su postavke na iA ili na P bela boja je prejaka i slika je neprirodno osvetljena. Polako uspjevam preko izbora DayLight ili manuelni balans bele boje da koregiram to ali smatram da ipak nije dovoljno dobro.
Mene zanima dali je to normalno za ovaj model aparata koji ima veliku blendu?
Isto tako, na navedeni link u dolnjem djelu stranice nalazi se dopunska oprema za ovaj model.
Mozete li mi reci cemu sluze (u praksi) navedeni filtri, Lens Adaptor DMW-LA5, i druge djelove koje se nude?
Procitao sam opis za svaki djel posebno ali ipak zelim da znam sta se u praksi dobija kad se one koriste.
Dali neki filter moze da eliminira ovaj "problem" koji sam prije naveo i koji je taj filter?

Znam da su puno pitanja ali se sve vrti oko dopunske opreme pa molim za jedan kratki kurs STO, KAKO i KADA se koristi?

Hvala
sorabotnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 17:55   #29
stavi aparat u manual (M) mode gdje možeš kontrolirati otvor blende i trajanje ekspozicije. manji otvor i kraća ekspozicija = tamnija fotka.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 20:14   #30
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
stavi aparat u manual (M) mode gdje možeš kontrolirati otvor blende i trajanje ekspozicije. manji otvor i kraća ekspozicija = tamnija fotka.
Hvala, kako sam prije rekao, vec sam eksperimentirao sa (M) mode.
Ja bi malo vise da se upoznam sa filtere i ostala dopunska oprema, kako i kada se koristi, kako i dali postoje kompatabilni jeftiniji modeli.
sorabotnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 20:17   #31
@sorabotnik Još bih dodala i da pročitaš manual koji je došao uz fotić, iz njega se da dosta naučiti.
U početku ti možda neće sve biti jasno, ali kako napreduješ tako će ti to sve više značiti.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 22:53   #32
@sorabotnik, stavi slijedeće postavke u M modu - iso 100, f/8, 1/2000 sec. Ako je fotka i sad presvijetla, treba ti ND filter, recimo ND8.
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 18:28   #33
Hvala svima na edukaciju. Meni ocito treba i malo vise citanja literature paralelno na eksperimentiranje sa aparatom.
@Mljac1 sa postavke (M), iso100, f/8.0, 1/2000 slika je veoma temna, skoro i da se nista ne vidi.

Proba cu da vizuelno objasnim problem i ono sta zelim da dobijem: Znate ono kad ste u auto i stavite specijalne naocare za sunce. Efekt koji tada dobijete je plavo nebo, bjeli oblaci, zelena trava... Kad izvadite naocare, sve je nekako neprirodno bljeskavo bjelo. Probao sam da slikam upravo tako, druga slika je sa iste postvake samo sam pred aparata stavio naocare. Efekt boje neba, drvece, oblaci su vidljivi.





E sad ima dve dileme:

1. Dali mogu i kako, bez filtera, da eliminiram ono bljeskavo bjelo nebo i cjeli gorni deo fotografije?
2. Ako moram da koristim filtere, dali za ovo mi je potreban filter ND8 - 3step filter, Circular Polar filter ili neki UV filter?
sorabotnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 02:27   #34
odgovor ti je pod broj 2 , za to ti treba filter i to polarizirajuci ,(mislim to ti je najlaksi put , mozes ti to i sa vise efekata dobit poput gradacijskog filtera ili hdr tehnike ali ovo je najjednostavniji put) nd filter ti zatamnjuje staklo iliti produzuje expoziciju za nekoliko stopa ovisno o filteru , uv je skoro pa nista , al ga ljudi vole stavljati kao zastitu da se ne osteti leca na objektivu dok polarizirajuci filter uklanja odbljeske i naglasava boje i to je ono sto ti zapravo ovdje trazis ...
phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 08:23   #35
Quote:
sorabotnik kaže: Pogledaj post
E sad ima dve dileme:

1. Dali mogu i kako, bez filtera, da eliminiram ono bljeskavo bjelo nebo i cjeli gorni deo fotografije?
2. Ako moram da koristim filtere, dali za ovo mi je potreban filter ND8 - 3step filter, Circular Polar filter ili neki UV filter?
Sad je jasnije što želiš

1. Ne, treba ti filter
2. Za taj efekt ti je najbolji graduirani ND8 filter (pogledaj ovdje - http://www.cokin-filters.com/creative-system/filters/, grad nd8 filter S ili Snap veličina + ring za tvoj fotić), a tek onda cirkularni polarizator
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 10:41   #36
Quote:
sorabotnik kaže: Pogledaj post
Hvala svima na edukaciju. Meni ocito treba i malo vise citanja literature paralelno na eksperimentiranje sa aparatom.
U svakom slucaju

Quote:
sorabotnik kaže: Pogledaj post
E sad ima dve dileme:

1. Dali mogu i kako, bez filtera, da eliminiram ono bljeskavo bjelo nebo i cjeli gorni deo fotografije?
2. Ako moram da koristim filtere, dali za ovo mi je potreban filter ND8 - 3step filter, Circular Polar filter ili neki UV filter?
Moze i bez filtera, moras fotkat samo u pravo vrijeme, tehnika te samo vodi u krivi smijer.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 14:02   #37
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
@ Plavabarbie - još uvijek ti ne štima white balance, osim ako stvarno nije sve plavo, jer bi bijelo trebalo biti bijelo.
najbolje je rješenje manualno namjestiti wb. na tvom aparatu odi u izborniku na White ballance, izaberi Preset manual (OK), zatim Measure, usmjeri aparat prema bijeloj (ili sivoj) površini (npr. bijeli papir) i stisni OK. to sve pod svjetlom koje ćeš koristiti kad fotkaš. sada bi bijelo trebalo biti bijelo i sve ostalo bi trebalo imati prirodne boje.

tu ćeš postavku morati mijenjati kod idućeg fotkanja s drugačijim svjetlom.
Isprobala sam ovo, i sad je ispalo ovako.. Cini mi se i najbolje.. Nema plave.. Mozd malo..





Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 14:35   #38
puno puno puno bilje
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 21:50   #39
Pozdrav imam jedno pitanje u vezi macro opcije. Šta ovo znači
Quote:
iAuto: AF (Š: približno 20 cm (0,66') do beskonačno, T: približno 200 cm (6,56') do beskonačno) / Automatsko programiranje: AF (Š: približno 20 cm (0,66') do beskonačno, T: približno 200 cm (6,56') do beskonačno)
Fotić ima 26x optički zoom i koliko sad blizu mogu doći predmetu da slika ne bude zamućena.
Cofiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:15   #40
Kada si na najširoj postavci onda je najbliže 20 cm.
Kada si na najužoj (najveći zum) onda 2 m.
Možda naziv modela fotića?
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.