Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 17:08   #1081
Quote:
Andrew Wiggin kaže: Pogledaj post
Pitam se, koliko bi trebalo Liebermanu da nagovori Izrael na obustavu dijelova za zrakoplovstvo RH.

Ne kazem da se to mora dogoditi, ali je, po mom skromnom misljenju, vrlo izgledna opcija u ovakvom razvoju scenarija.

Znamo svi itekako dobro zašto će Izrael s nama uvijek biti na distanci i to je nešto s čime trebamo živjeti i to poštovati. Biznis je biznis, ali nekad, samo nekad, stvari su i osobne.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:12   #1082
Quote:
Andrew Wiggin kaže: Pogledaj post
Nemoj smetnuti s uma da se nalazimo u turbelentnim vremenima velikih geostrateskih i geopolitickih promjena, a da u taboru naseg glavnog "saveznika" postoji opcija koja potiho (sve otvorenije) zagovara izolacionizam.

A oni koji su 1990.-tih bili nasi glavni "prijatelji" kojima smo pjevali pjesmice zahvale, danas nas drze za vrat.

Zivimo u "zanimljivim vremenima". A nismo na njih spremni.
Ne vidim kako to ista mjenja.

Da li nas sad susjedi mogu vojno pregazit?

Da li bi sa poduplavanjem vojnog proracuna bili u mogucnosti uspjesno vojno djelovati cak i prema Italiji, kamoli velikim silama? Djetetu poduplani djeparac od 50 na 100 kn moze djelovati kao strasni napredak, ali u odnosu na primanja CEO-a kakve multinacionalke to je sve skupa tolka sica da se nece tu razliku niti primjetiti.

Ako se desavaju strateske promjene na geopolitickoj sceni moramo ih i mi pratiti prvenstveno kroz diplomaciju i saveznistva. Ako to nismo sposobni onda smo jebali jeza, ali vojska ima tu vrlo ogranicenu mogucnost samostalnog rasta.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:17   #1083
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zemlja loseg gospodarstva od 4m stanovnika i sa razjebanom granicom ima neka vrlo realna fizicka ogranicenja. Sa napadima susjeda na nas teritoriji se mozemo i sada nosit, sa napadima vecih igraca bi se mogli nosit samo gerilski. I da ulazemo 3x vise u obranu taj temeljni odnos se ne bi promjenio. Susjedi nam jednako ne bi bili prijetnja, a rusi ili ameri (ili cak lokalne sile poput Turske) nam i dalje ne bi bili nista manja prijetnja.

Od susjeda Slovenija je previse mala, Bosna previse razjedinjena, a Srbija previse siromasna.

Preveliko ulaganje u naoruzanje je iracionalno, u ovom trenutku ulaganje treba biti takvog tipa da se razvijaju logisticke (obuka, savezi, kanali nabave itd) mogucnosti jacanja vojske u relativno kratkom roku ako se promjene odnosi i ako sigurnosne sluzbe procjene da ugroze postaju realnije, sto obicno traje godinama i ne ide preko noci odmah do rata. Sada ih bas nesto i nema da trosimo pare u prazno.
Sigurnosne službe su i procijenile da se rizici povečavaju a naša sposobnost obrane granice je tri puta manja nego 1995!
Nema ročne vojske, aktivna je svedena na trečinu tadašnje, pričuva je neorganizirana i realno manja za 40%. Količina raspoloživog oružja je upola manja nego tada. Da ne pričamo o moralnoj devastaciji nacije. Stoga moramo uložiti u tehniku kako bismo dobili na vatrenoj moći. Za to nam je dovoljno 1,4% bdp-a što bi bilo oko 5,2 milijardi kuna(što je opet znatno manje od traženih 2%bdp-a).
Brzi Heinz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:21   #1084
Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Sigurnosne službe su i procijenile da se rizici povečavaju a naša sposobnost obrane granice je tri puta manja nego 1995!
Nema ročne vojske, aktivna je svedena na trečinu tadašnje, pričuva je neorganizirana i realno manja za 40%. Količina raspoloživog oružja je upola manja nego tada. Da ne pričamo o moralnoj devastaciji nacije. Stoga moramo uložiti u tehniku kako bismo dobili na vatrenoj moći. Za to nam je dovoljno 1,4% bdp-a što bi bilo oko 5,2 milijardi kuna(što je opet znatno manje od traženih 2%bdp-a).
procjenile su da postoje realne mogucnosti ofanzivnog klasicnog vojnog djelovanja prema RH?
Mozes linkati takav izvjestaj?
Porast rizika teroristickih napada i prisutnost takvih celija u BiH npr nije relevantno za ovo, puno je u toj prici bitniji obavjestajni i policijski sustav od vojnog pa bi skretanje financija na vojsku bilo kontraproduktivno.
Ali mozda postoje nekakva saznanja i analize kojih nisam svjestan, ne kazem
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:25   #1085
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Znamo svi itekako dobro zašto će Izrael s nama uvijek biti na distanci i to je nešto s čime trebamo živjeti i to poštovati. Biznis je biznis, ali nekad, samo nekad, stvari su i osobne.
Paaa... Necu u tu raspravu ulaziti. Neka jedna tema bude oslobodena "povijesti", iako ona i ovdje igra odredenu ulogu. Djelomicno se slazem. Sam si rekao, biznis je biznis.


Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako to ista mjenja.

Da li nas sad susjedi mogu vojno pregazit?

Da li bi sa poduplavanjem vojnog proracuna bili u mogucnosti vojno poraziti cak i Italiju, kamoli velike sile?

Ako se desavaju strateske promjene na geopolitickoj sceni moramo ih i mi pratiti prvenstveno kroz diplomaciju i saveznistva. Ako to nismo sposobni onda smo jebali jeza, ali vojska ima tu vrlo ogranicenu mogucnost samostalnog rasta.
Ma Italiju ne bi mogli vojno poraziti cak niti da ucetverostrucimo vojni proracun.

Rat je pitanje koristi. Ako je gubitak veci od dobitka, rat je neisplativ. S Talijanima nismo u odnosima koji bi odredivali tu "cijenu" u nekim drugim segmentima; pitanje nacionalne manjine, iskoristivosti teritorija i resursa i slicno. Dakle, Talijani nama nisu zanimljivi, jer mi nismo zanimljivi njima. Osim u slucaju da opet neki ludi Benito dode na vlast.


U tom slucaju moramo mati dovoljno snaznu vojsku da ih odvratimo njihovim vlastitim gubitcima. Ali to je sad vec SF.

Nasi potencijalni problemi su BiH s pripadajucom Republikom Srspkom i Republika Srbija, te potencijalno Slovenija.


Niti jedna od tih drzava nema neke posebne napadacke sposobnosti, ali niti mi nemamo obrambene.


Srbija se polako naoruzava. Dogledno vrijeme ce pokazati koliko je to "naoruzavanje" ozbiljno, a koliko je samo patka za kupovinu glasova "kupljenih" nacionalistickim laprdanjima.


Svejedno. Naoruzavanje nikad nije iracionalno. Iracionalni mogu biti jedino razlozi naoruzavanja.
__________________
Kad tiranija postane zakon, otpor postaje dužnost.
Andrew Wiggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:30   #1086
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne vidim kako to ista mjenja.

Da li nas sad susjedi mogu vojno pregazit?

Da li bi sa poduplavanjem vojnog proracuna bili u mogucnosti uspjesno vojno djelovati cak i prema Italiji, kamoli velikim silama? Djetetu poduplani djeparac od 50 na 100 kn moze djelovati kao strasni napredak, ali u odnosu na primanja CEO-a kakve multinacionalke to je sve skupa tolka sica da se nece tu razliku niti primjetiti.

Ako se desavaju strateske promjene na geopolitickoj sceni moramo ih i mi pratiti prvenstveno kroz diplomaciju i saveznistva. Ako to nismo sposobni onda smo jebali jeza, ali vojska ima tu vrlo ogranicenu mogucnost samostalnog rasta.
Tko će nas za saveznike ako sami ne vrijedimo ništa
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:33   #1087
Quote:
Andrew Wiggin kaže: Pogledaj post
Nasi potencijalni problemi su BiH s pripadajucom Republikom Srspkom i Republika Srbija, te potencijalno Slovenija.

Niti jedna od tih drzava nema neke posebne napadacke sposobnosti, ali niti mi nemamo obrambene.

Srbija se polako naoruzava. Dogledno vrijeme ce pokazati koliko je to "naoruzavanje" ozbiljno, a koliko je samo patka za kupovinu glasova "kupljenih" nacionalistickim laprdanjima.

Svejedno. Naoruzavanje nikad nije iracionalno. Iracionalni mogu biti jedino razlozi naoruzavanja.
Slovenija je toliko mala da ju kao vojnu prijetnju mozemo gotovo pa ignorirati.

Srbija i RS? Mozda, no u ovom trenu ne vidim takve potencijale. Etnicka situacija se na terenu promjenila, postotak srba u RH drasticno pao, cini mi se da je ta separatisticka prica sa zadnjim ratom ako ne gotova onda prilicno umrtvljena.

Teorijski postoji mogucnost sirenja sukoba iz BiH, ali sumnjam da bi se suprotstavili medjunarodnom pritisku i direktno usobno ukljucili u njih.

Opet, mozda se varam i mozda nam kolega linka tu analizu sigurnosnih sluzbi koja upozorava na vojnu opasnost, osobno ju ne vidim u ovom trenutku
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:35   #1088
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
procjenile su da postoje realne mogucnosti ofanzivnog klasicnog vojnog djelovanja prema RH?
Mozes linkati takav izvjestaj?
Porast rizika teroristickih napada i prisutnost takvih celija u BiH npr nije relevantno za ovo, puno je u toj prici bitniji obavjestajni i policijski sustav od vojnog pa bi skretanje financija na vojsku bilo kontraproduktivno.
Ali mozda postoje nekakva saznanja i analize kojih nisam svjestan, ne kazem
U nekoliko navrata je zadnjih 2-3 godine iz izvještaja sigurnosnih službi, kako naših tako i stranih a u svjetlu rata u Ukrajini, jačanja ruske konvencionalne vojne moći te njenog pokušaja širenja interesnih zona(odnosno vraćanja u tradicionalne ruske sfere) navedeno da se povečavaju klasične vojne prijetnje. Ako tu navedemo nestabilnosti na balkanu sasvim je jasno kako bi se to moglo manifestirati. Klasične vojne snage jačaju srbija a i Kosovo najavljuje stvaranje vojske. Opasnost od sukoba u BiH raste i baš me zanima kako bi ti sa policijom štitio granicu u takvim uvjetima. Bi, ako bi gradio specijalnu policiju kao 1991 ali to je onda zamjena nadležnosti. RH policija je dosegnula maksimum (treba joj još nešto opreme) a vojska je 20 godina zapostavljena. Uostalom klasična vojska od 15000 aktivnih i 20000 pričuvnih vojnika je i dalje mala i zato joj treba dati jača sredstva. A ti bi lovu spiskao na ionako predimenzioniranu policiju koja bi i dalje bila samo to, policija. Koja ne može raditi vojni posao!!!
Brzi Heinz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:36   #1089
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Tko će nas za saveznike ako sami ne vrijedimo ništa
Vrijednost nije samo u broju aviona. Zasto su nas svabe (relativno) podrzavale u devedesitima, zasto ameri (relativno) danas? Jer im trebaju nase haubice?

Vjerojatno su bitnije obavjestajne suradnje, eventualno pruzanje logistike njihovoj vojsci, ruke u UN-i ili slicno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:38   #1090
Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Je je a to što je Carl Bildt 1995 zagovarao bombardiranje Hrvatske i hrvatske vojske pred Banja Lukom je preporuka za savez sa Švedskom
A što su uopće tamo radili?

Znam, blesavo pitanje.

Branili Hrvatsku.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:42   #1091
Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
U nekoliko navrata je zadnjih 2-3 godine iz izvještaja sigurnosnih službi, kako naših tako i stranih a u svjetlu rata u Ukrajini, jačanja ruske konvencionalne vojne moći te njenog pokušaja širenja interesnih zona(odnosno vraćanja u tradicionalne ruske sfere) navedeno da se povečavaju klasične vojne prijetnje. Ako tu navedemo nestabilnosti na balkanu sasvim je jasno kako bi se to moglo manifestirati. Klasične vojne snage jačaju srbija a i Kosovo najavljuje stvaranje vojske. Opasnost od sukoba u BiH raste i baš me zanima kako bi ti sa policijom štitio granicu u takvim uvjetima. Bi, ako bi gradio specijalnu policiju kao 1991 ali to je onda zamjena nadležnosti. RH policija je dosegnula maksimum (treba joj još nešto opreme) a vojska je 20 godina zapostavljena. Uostalom klasična vojska od 15000 aktivnih i 20000 pričuvnih vojnika je i dalje mala i zato joj treba dati jača sredstva. A ti bi lovu spiskao na ionako predimenzioniranu policiju koja bi i dalje bila samo to, policija. Koja ne može raditi vojni posao!!!
Naravno da policija ne treba raditi vojni posao niti se nuzno radi o povecanju ljudstva, a govorio sam o teroristickim prijetnjama koje su ionako vise u domeni specialnih policijskih snaga i obavjestajnih struktura nego vojske. Sirenje eventualnog vojnog sukoba iz BiH je neka druga prica.

Nestabilnost na Balkanu trenutno vidim prije svega u BiH i oko Kosova te u Makedoniji. Kod nas bas i ne, iako je naravno nestabilnost na granicama uvijek situacija povisenog rizika, no tu su sad i NATO i EU, nismo igraci koji ce se nit usudit nit trebat samostalno upetljavat u sukobe u susjedstvu.

Akoanalize zaista pokazuju da se Rusko sirenje proteze i na mogucnost agresivnog djelovanja Srbije prema zapadu onda OK, makar mi djeluje malo nategnutim, al sta ja znam,nisam bas upucen.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:44   #1092
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Slovenija je toliko mala da ju kao vojnu prijetnju mozemo gotovo pa ignorirati.

Srbija i RS? Mozda, no u ovom trenu ne vidim takve potencijale. Etnicka situacija se na terenu promjenila, postotak srba u RH drasticno pao, cini mi se da je ta separatisticka prica sa zadnjim ratom ako ne gotova onda prilicno umrtvljena.

Teorijski postoji mogucnost sirenja sukoba iz BiH, ali sumnjam da bi se suprotstavili medjunarodnom pritisku i direktno usobno ukljucili u njih.

Opet, mozda se varam i mozda nam kolega linka tu analizu sigurnosnih sluzbi koja upozorava na vojnu opasnost, osobno ju ne vidim u ovom trenutku

Pa u ovom trenutku je niti ja ne vidim, ali postoji znatan potencijal. Sto politicki, sto vojni. Stvar je u tome da moramo jako dobro osluskivati sto se dogada i pratiti promjene.

Ja se slazem s onim sto si napisao, vezano uz diplomaciju i nase odnose s drugima. Ali smatram da to mora biti praceno adekvatnom vojnom silom. Adekvatnom za nase prilike i za nase okruzenje.


Prvi korak tome je nabavka spomenutih zrakoplova. Slazem se s Dominikom; i zahtjevi nasih "saveznika" idu u tom smjeru jacanja nase vlastite vojske. Necu ulaziti u rasprave oko razloga tih zahtjeva. Bitno je da nam se trenutno poklapaju interesi.

Sto se Slovenije tice... Meh, parkiraliste...


Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A što su uopće tamo radili?

Znam, blesavo pitanje.

Branili Hrvatsku.
Da! Branili su Hrvatsku. Stvar je puno kompliciranija od: "drzava se brani na vlastitom teritoriju".


Cak i kad bi sve faktore ignorirali, sto vojne, sto politicke, ostaje ona stara o glupanu koji ratuje na svom teritoriju i pametnom koji ratuje na tudem.
__________________
Kad tiranija postane zakon, otpor postaje dužnost.

Zadnje uređivanje Andrew Wiggin : 17.01.2018. at 18:25.
Andrew Wiggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:46   #1093
Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Dobro kažeš "navodno! I nije američka tehnologija ako se radi o izraelski dijelovima. I ako nam nude vipere kako misliš zaštitnički?
Amerikanci štite ssvoje i neće tolerirati da stranci prodaju njihovu modificiranu tehnologiju. O tome pričam. Nismo problem mi, već Izrael. F-16 nije F-5. F-16 je strateški proizvod, a ne sića za sirotinju.

Izrael jest strateški saveznik SAD, ali biznis je biznis.

Vidi Južnu koreju i razlog zašto su oniuopće pokrenuli proizvodnju i izvoz FA-50.

Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
A od Švedske šta imamo je naslijeđeno iz juge. Gotovo sve!I vidjeli smo šta su izvodili kada je trebalo remontirati rbs!
I jesu se remontirali na kraju? Jesu. Je li HV bombardirana pred Banja Lukom? Nije. Je li Peter Galbraight skakao na traktore srpskih izbjeglica i bio radi toga razapinjan na Dnevniku, pa danas svejedno lete Kiowe oko Zadra? Lete. Jesu Srbi izbombardirani i u Srbiji i u BiH i na Udbini? Jesu. Di je Carl Bildt? Koga boli neka stvar.

Kad smo kod naslijeđenog, što smo izraelski naslijedili od Juge? Hmda, ništa. Izrael nije bio baš blagonaklon prema Jugoslaviji, možemo i otome raspravljati...

Naslijeđeni švedski Boforsi i Oerlikoni su nam obranili nebo i more. Čudno da to kažem ja u čijoj staroj zgradi još ima gelera od 57mm sa Razarača Split, ali ko ga jebe, bilo je u njemu više gelera iz naših 40-milimetarskih.



Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Od SAD imamo helikoptere(donirane), MRAP 212 komada(donirano), hrpa razne druge opreme teške preko 600 milijuna dolara.
Upravo tako. Od Izraela imamo kopirani Uzi. Amerikanci kažu ne kupujte od Izrelaca. Koga ćemo poslušati?

Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Od Izraela nismo ništa dobili jer nismo ni partneri bili. Osim što smo ih zajebali 2000 oko remonta migova.
Ima i pokušaj uvaljivanja Tavora kojeg ne bi ni pas s maslom popušio, pa čak ni Izrael sam. Eh. Toliko o zajebima.
A ima i još jedna mala povijesna sitnica od prije kojih 75 godina kad smo ih isto malo zajebali... Biznis je biznis, ali nekad, samo nekad, stvari su i osobne.

Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Rusija devedesetih je bila na koljenima i djelovala je čisto pragmatično.Prodavala nam opremu i nije nam radila političku štetu.
Pragmatično ili ne, Rusija nam je isporučila bezbroj kalašnjikova, streljiva, protutenkovskih raketa. Svi naši helikopteri osim jednog su novoproizvedeni u Rusiji u devedesetima. Svi naši Migovi osim dva su došli iz Rusije i Ukrajine.

Rusija je nama u vrijednosti naoružanja isporučila više nego sve ostale zemlje zajedno, uključujući i SAD.
Još se tokom 91. moglo naići na nekakav Armbrust, ili još ponešto prošvercano sa zapada, ali do 1995 svo naše teško naoružanje bilo je made in SSSR ili ZND.

U međuvremenu, za vrijeme embarga, smo od ostalih dobili konkretno što?
SAD su nas obučavale i prosljeđivale informacije. Zapravo, SAD i NJemačka su nam preko Jelcina i slale sve ovo do sad nabrojano.
Ostali su nas manje više tapšali po ramenu i davali nam "moralnu podršku". Izrael niti to. Imaju svoje razloge.


Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
To vrijeme je prošlo a i jednostavno nismo u tom bloku sa Rusijom.
Europske države su nesigurne dok SAD ima konstantnu vanjsku politiku savezništva a sa Izraelom nemamo nikakve probleme i nema prepreke za strateško partnerstvo koje bi nam moglo koristiti kako a vojnom tako i političkom planu!
Pamflet.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:02   #1094
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Vrijednost nije samo u broju aviona. Zasto su nas svabe (relativno) podrzavale u devedesitima, zasto ameri (relativno) danas? Jer im trebaju nase haubice?

Vjerojatno su bitnije obavjestajne suradnje, eventualno pruzanje logistike njihovoj vojsci, ruke u UN-i ili slicno.
O moj bože! 'Bez q.... se u svatove ne idu. Nama trebaju haubice, avioni... Gdje bili Nijemci i drugi dok razarani Vukovar, .... Znaš li kako vojniku kada vatrom odgovoriti ne može, kako izgleda kada avioni bombardiraju, mitraljiraju?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:33   #1095
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
O moj bože! 'Bez q.... se u svatove ne idu. Nama trebaju haubice, avioni... Gdje bili Nijemci i drugi dok razarani Vukovar, .... Znaš li kako vojniku kada vatrom odgovoriti ne može, kako izgleda kada avioni bombardiraju, mitraljiraju?
Sve je to tako lijepo emotivno, ali nema mi puno smisla.

Znas kako je vojniku kad ga se pogodi atomskom bombom? Trebamo li zato pokrenut atomski program?

Kako je vojniku sa puskom kada se suoci sa teskom strojnicom? Kako u je sa strojnickom kada se suoci sa tenkom, kako mu je sa tenkom....

Uvijek mozes imisljati takve emotivne slikice, no politika se ne bi trebala voditi eocijama i slikama nego tablicama i brojkama.

Da se Vukovar moze desiti, tj da moze doci do sukoba, bilo je jasno prakticki od pocetka jugoslavije. Da se moze ponoviti vukovar u iducim desetljecima nisam bas siguran da je tako jasno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:57   #1096
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Sve je to tako lijepo emotivno, ali nema mi puno smisla.

Znas kako je vojniku kad ga se pogodi atomskom bombom? Trebamo li zato pokrenut atomski program?

Kako je vojniku sa puskom kada se suoci sa teskom strojnicom? Kako u je sa strojnickom kada se suoci sa tenkom, kako mu je sa tenkom....

Uvijek mozes imisljati takve emotivne slikice, no politika se ne bi trebala voditi eocijama i slikama nego tablicama i brojkama.

Da se Vukovar moze desiti, tj da moze doci do sukoba, bilo je jasno prakticki od pocetka jugoslavije. Da se moze ponoviti vukovar u iducim desetljecima nisam bas siguran da je tako jasno.
Znači i strojnice su problem.
Ajmo HS Produkt ključ u bravu.
Ništa, ti sa tom izvrnutom logikom lijepo pračku u ruke u eventualnom budućem ratu.
Sad smo došli da uspoređuješ nužnu zaštitu zračnog prostora koja ionako košta (plačali je sebi ili drugima) i normalnu podršku kopnenoj vojsci i mornarici sa nuklearnim oružjem.A nuklearno oružje je ipak za velike igrače.
Ako želiš ozbiljno komentirati budi ozbiljan.
Ako ne želiš izjasni se i nemoj nas zajebavat!
Brzi Heinz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:15   #1097
Najbolje čekati da zaratimo a onda poslati generala Zagorca s vrećom dijamanata da nam prošverca desetak migova 21. Ako je upalilo 91 i sad će.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:20   #1098
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Sve je to tako lijepo emotivno, ali nema mi puno smisla.

Znas kako je vojniku kad ga se pogodi atomskom bombom? Trebamo li zato pokrenut atomski program?

Kako je vojniku sa puskom kada se suoci sa teskom strojnicom? Kako u je sa strojnickom kada se suoci sa tenkom, kako mu je sa tenkom....

Uvijek mozes imisljati takve emotivne slikice, no politika se ne bi trebala voditi eocijama i slikama nego tablicama i brojkama.

Da se Vukovar moze desiti, tj da moze doci do sukoba, bilo je jasno prakticki od pocetka jugoslavije. Da se moze ponoviti vukovar u iducim desetljecima nisam bas siguran da je tako jasno.
Ma najbolje 'rvacki...nekome u čelo'....
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:48   #1099
Quote:
Brzi Heinz kaže: Pogledaj post
Znači i strojnice su problem.
Ajmo HS Produkt ključ u bravu.
Da, to je bas logican zakljucak koji proizlazi iz recenog posta


Quote:
Ništa, ti sa tom izvrnutom logikom lijepo pračku u ruke u eventualnom budućem ratu.
Sad smo došli da uspoređuješ nužnu zaštitu zračnog prostora koja ionako košta (plačali je sebi ili drugima) i normalnu podršku kopnenoj vojsci i mornarici sa nuklearnim oružjem.A nuklearno oružje je ipak za velike igrače.
Ako želiš ozbiljno komentirati budi ozbiljan.
Ako ne želiš izjasni se i nemoj nas zajebavat!
Naravno da ne. Vec treba kao i uvijek izvagati potrebe, mogucnosti, ponude, kontekste, popratne sadrzaje i okolnosti pa odabrati najoptimalnije.

Mozda je optimalno placati drugima za zracnu zastitu, mozda je optimalno kupiti polovno, mozda novo, mozda gripene, mozda f16, mozda je u sumi.

Ja to ne znam, ali znam sto je argument, a sto mlacenje prazne slame i prodavanje magle sa ciljem da se posto-poto opravda neko iz tko zna kojeg razloga formirano preduvjerenje. Pozivanje na emocije pricama o tome "kakako se jozo sa prackom osjeca pred kalasnjikovom u vukovaru" ili rasprave o razlikama izmedju doleta u zemlji koja nema sto traziti preko 1000, ako ne i 500km, nemaju nikakvu relevantnost vec su pokusaji blize propagandi nego konstruktivnoj argumentaciji.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:37   #1100
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Da, to je bas logican zakljucak koji proizlazi iz recenog posta



Naravno da ne. Vec treba kao i uvijek izvagati potrebe, mogucnosti, ponude, kontekste, popratne sadrzaje i okolnosti pa odabrati najoptimalnije.

Mozda je optimalno placati drugima za zracnu zastitu, mozda je optimalno kupiti polovno, mozda novo, mozda gripene, mozda f16, mozda je u sumi.

Ja to ne znam, ali znam sto je argument, a sto mlacenje prazne slame i prodavanje magle sa ciljem da se posto-poto opravda neko iz tko zna kojeg razloga formirano preduvjerenje. Pozivanje na emocije pricama o tome "kakako se jozo sa prackom osjeca pred kalasnjikovom u vukovaru" ili rasprave o razlikama izmedju doleta u zemlji koja nema sto traziti preko 1000, ako ne i 500km, nemaju nikakvu relevantnost vec su pokusaji blize propagandi nego konstruktivnoj argumentaciji.
pita ivo s. koji je ukra puno Božića talijane pa mu se nije svidija odgovor.
RBS-15B je remontiran kod nas (PCE) dok su motore servisirali francuzi koji i jesu napravili te motore. no to ne smeta gospodi iz SAAB-a zakačit da i nakon toliko godina neki tamo balkanoidni balkanci koriste prastari njihov proizvod koji je pracizan.
ericsson kada je kupija Nikolu Teslu uša je na tržište indije. jeli to po tebi dovoljno dobra akvizicija. tržište od cca miljardu ljudi priko firme dobijene za kikiriki.
opasnost na brdovitu Balkanu postoji,a mi imamo par haubica i prastare migove. ako vas veseli vrlo smo tanki južnije od Splita. kome nije jasno neka uzme kartu i neka gleda. ima puno ljudi koji bi rado vidili pod svojom zastavom Dubrovnik,ali i Ploče i Makarsku i svo otočje ravno prema italiji.
odbacivanje letačkih mogućnosti,a podmorničke i protupodmorničke smo odbacili, je po meni čin ravan izdaji nacionalnih interesa. ne kažen da mi sada tribamo nabavit avione za ratovat s nekim,ali mi tribaju avioni da odvratim nekog da ne ratuje sa mnom. pa ako iman 12-16 aviona spregnutih sa kakvom takvom PZO onda ono na zemlji je zaštićenije nego kada nema ničeg.
pa tako jedan F-16 ako zakači dva AGM-119 pingvina onda ni Jadran neće bit regatno polje.
za sredit stavri u nas tribalo bi puno toga. prvo preustrojit obalnu stražu da bude civilna a ne vojna (osim u slučaju rata) odlukom Sabora. operacije traganja i spašavanja i medicinkog leta tribaju radit civili a ne vojska. protpožarnu eskadrilu tribaju radit civili a ne vojska ( sve navedeno civili a ne vojska triba napravit formalno pravno onako kako su to napravili talijani). a onda bi se nenamjensko i stihijsko trošenje love smanjilo,a letovi za čehe na Biokovu i poljake na madracu naplaćivali,kao i letovi gašenja požara.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.