Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2007., 14:25   #21
Nemam klince,još, ali tko ih ima mislim da su roditelji ti koji odlučuju kako će sexualno odgajati svoje dijete.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 16:24   #22
Ništa od dobrog odgoja u školi dok god školstvo vodi ministar koji izgleda kao proizvod neuspjelog laboratorijskog pokusa a ne seksa između dvoje ljudi.

A i roditelji bi mogli malo razgovarati s djecom, a ne prepuštati sve školi.

Zadnje uređivanje putnica : 10.12.2007. at 11:34.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 17:53   #23
a djeca s 7 - 8 godina ves sve bolje znaju od roditelja.... jedino fali praksa
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 18:10   #24
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
mislim da su roditelji ti koji odlučuju kako će sexualno odgajati svoje dijete.
Da, u idealnom svijetu. Gdje svi imaju kvalitetne roditelje.

Ali u ovom našem takvi nisu u većini, čini mi se.
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 21:39   #25
program od Grozda je katastrofa.
koliko se sjećam, oni kao svoju prednost navode to što su u izradi sudjelovali predstavnici vjerskih zajednica. vjerske zajednice i njihovi pogledi na seks ionako nisu u skladu sa današnjim tempom i načinom života i tu se nikakve iole napredne ideje ne mogu očekivati.
pa jasno je da će oni propagirati da je seks prije braka počasna ulaznica za pakao a od masturbacije će ti se valjda kičma osušiti.
a dobro znamo svi da je ogroman postatak mladih katolika koji prakticiraju seks prije braka. (ne znam točne brojke)

seks u škole - da, ali tako da o njemu govore stručnjaci. ali ne baš ko u onoj staroj epizodi od Monty Phytona
__________________
I better work with sugar than the whip.
tatiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 22:44   #26
Quote:
tatiana kaže: Pogledaj post
seks u škole - da, ali tako da o njemu govore stručnjaci.

Tako je. Ginekolozi.
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 00:12   #27
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
Nemam klince,još, ali tko ih ima mislim da su roditelji ti koji odlučuju kako će sexualno odgajati svoje dijete.
Da se neke roditelje pita neka djeca ne bi ucila ni biologiju, jer je Bog stvorio Adama i Evu.

Djeca u skolu idu po znanje, po cinjenice do kojih je nauka dosla do odredjenog trenutka. Tako bi trebalo biti i sa seksualnim obrazovanjem.
Mislim da djeca imaju pravo na informacije o svom tijelu i svojoj seksualnosti, na informacije koje kasnije mogu uticati na njihovo zdravlje.

A za seksualno obrazovanje vlada je trebala skupiti tim strucnjaka, pedagoga, psihologa, seksologa...svih strucnih na polju seksa i djecije psihologije, pa da oni sastave plan i program iz kojeg ce djeca nauciti mnogo, nauciti tacne informacije, koji ce biti prilagodjen djecijem uzrastu...

Crkva ima svoje casove vjeronauke, a u seks se zaista ne bi trebala mjesati.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 03:05   #28
A, ova tema je očito podložna tumačenjima koja su vrlo usko povezana s roditeljskim vjerskim (ne)opredjeljenjima. Pa se tako roditelji (ili samo autori postova, ne nužno i roditelji) ateisti zgražaju nad programom Grozda jer su ga njima bliski "tumači" proglasili "zatucanim" - a da jedne rečenice iz tog programa pročitali nisu. I - ne znam na osnovi koje to ankete - proglašavaju kako je "javnost protiv tog programa". Koja to "javnost"? Mediji - u kojima caruju ti njihovi "tumači"? Mnogi moji prijatelji odabrat će, ako im to uopće bude omogućeno, program Grozda - jer ga smatraju sveobuhvatnijim u odnosu prema seksualnosti, i primjerenijim načinom odgoja za svoju djecu. I imaju na to jednako pravo koje im nitko ne može uskratiti (koliko god se propagandom trudio) kao i roditelji koji se odluče za alternativni program. Ako bi se stvari išle rješavati baš po principu "kako odluči većina", bojim se da bi, na žalost onih koji su protiv Grozda, upravo njihov program za većinu roditelja u Hrvatskoj bio prihvatljiviji. Sviđalo se to nekome ili ne, želio to priznati, ili ne. Jer su većina roditelja u Hrvatskoj - katolici, i - iako svjesni vrlo "bez-moralnog" (ne amoralnog!) okruženja u kojem im djeca odrastaju - to ne znači da ih žele još i dobrovoljno prepustiti takvom načinu odgoja i edukacije.

Moje je mišljenje da bi najbolje bilo da se omogući roditeljima da izaberu po kojem od ta dva programa će se njihovo dijete "seksualno uzdizati", a možda čak i da - zašto ne? - takvo obrazovanje za svoje dijete u potpunosti odbace. Mislim da i ta opcija ima određeni legitimitet i da spada u slobodu odabira.
Najlošije će biti ako način edukacije vezane za ovu temu bude bilo kome nametnut.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 05:01   #29
Evo, ja sam samo zriknula verziju koja je dostupna na netu.

Smetaju mi insinuacije, izbor rijeci kojim se iznose neki stavovi, jer na lukav nacin provlace negativnost prema nekom drugom misljenju ili izboru u seksualnom zivotu.

Smeta mi razdvajanja na djecake i djevojcice prilikom izvodjenja nastave.
To djeci usadjuje stav da curice trebaju da se stide pricati o tome pred djecacima i obrnuto.

Djecu treba uciti da je ljudska seksualnost nesto cega te ne treba biti sramota, da je ljudska seksualnost prirodna i lijepa stvar.
To je sve fino zamaskirano u to da se djeca u toj dobi osjecaju prijatnije kad dijele tajne sa osobama istog pola. Ali ovdje djeca uce. Casovi seksualnog odgoja sluze za djeca steknu znanje, a ne da cuju neku tajnu, koju trebaju zadrzati za sebe.
Ja mislim da je to veoma negativno, jer potice djevojcice i djecake da se klonu onih drugih, da niti ne razgovaraju o tome sta su oni drugi ucili na casu seksualnog odgoja. Seks postaje tabu tema, a sama seksualnost postaje zigosana.
Sem toga, mislim da bi oba pola trebala uciti i o muskom i o zenskom tijelu kompletno, a ne da se informacije o suprotnom polu cenzurisu i svedu na najmanju mogucu mjeru.

Negativnost prema samozadovoljavanju.

Kontracepcija - dovodjenje u vezu sa nacinom oslobadjanja od odgovornosti za nase postupke.
Negativan stav prema kontracepciji uopste i njenoj svrsi!
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 14:08   #30
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
A, ova tema je očito podložna tumačenjima koja su vrlo usko povezana s roditeljskim vjerskim (ne)opredjeljenjima. Pa se tako roditelji (ili samo autori postova, ne nužno i roditelji) ateisti zgražaju nad programom Grozda
Kao prvo, ja nisam ateist, pa sam također protiv ovog programa (a pročitala sam ga upravo u cjelosti).

Smatram da edukacija o spolnosti (u državnim školama) nikako ne smije imati ikakve veze s vjerskim (ne)opredjeljenjima i program mora biti sastavljen na način da u to područje uopće ne zalazi.
I svaki onaj program oko kojeg će doći do prijepora po toj osnovi je automatski loš i neprihvatljiv, jer mu onda evidentno nije mjesto u državnim školama.
To nije predmet koji će se predavati u sklopu vjeronauka, već je predmet koji je potreban svoj djeci, bez razlika, pa bi ga takvim, jedinstvenim i cjelovitim trebalo i organizirati.

A ovaj GROZDov, s primarnim naglascima na ratio amoris, čistoću i uzdržljivosti, te rečenicama tipa: da je ljudska spolnost prije svake brige oko zaštite najprije pro-kreativnost, tj. jedno vrhunsko dobro koje svoju istinsku svrhu i autentično ispunjenje može dobiti samo u uzajamnom osobnom oplođivanju koje stvara i rađa život - spada već u vjersku etiku.

Smatram da je za djecu važnije da ih se, u školi, prvenstveno kvalitetno upozna sa opasnostima od spolnih bolesti (da ih se nauči kako se prenose, koje su, kakve su njihove posljedice i u kojoj mjeri su one danas prisutne), te da ih se educira, naravno, o psihičkim posljedicama promiskuitetnog ponašanja, ali ne na način da se o tome govori kao na vjeronauku (na koji sam ja išla i ova GROZDova retorika je vrlo bliska tom načinu).

Quote:
Jer su većina roditelja u Hrvatskoj - katolici, i - iako svjesni vrlo "bez-moralnog" (ne amoralnog!) okruženja u kojem im djeca odrastaju - to ne znači da ih žele još i dobrovoljno prepustiti takvom načinu odgoja i edukacije.
Ti ovime impliciraš da moral može postojati samo na vjerskim temeljima, što osim što nije točno je i prilično bezobrazno i uvredljivo. Za moral je razum potpuno valjan kriterij (pitaj bilo kojeg svećenika i teologa )

Pa zar ti misliš da roditelji koji nisu vjernici žele da im djeca budu ''bez-moralno'' educirana?!
Oni također žele da im se djecu obrazuje o opasnostima promiskuitetnog ponašanja (i psihičkim i fizičkim), ali žele da se to uradi sa znanstvenog, a ne sa vjerskog aspekta. Dakle, također moralno i etički, ali bez nadopunjavanja istoga vjerskim argumentima!

A ako tebi i nekim drugim katolicima to nije dovoljno, onda vam stoje na raspolaganju Crkva i vjeronauk. (A postoje i katoličke škole.) I tamo će onda vaša djeca dobiti ove religiozne nadopune o moralu i pogledu na spolnost.


Smatram da je alternativa apsurdna. Gdje ćemo stići ako ćemo za predmete u državnim školama nuditi roditeljima na biranje različite programe na osnovi njihovih vjerskih opredjeljenja?! Edukacija o spolnosti bi trebala biti obvezan predmet (ako ništa onda stoga što je 75% mladih zaraženo HPVom - a, pazi - u državi u kojoj su katolici u većini. Dakle, evidentno da vjerska edukacija o spolnosti (gdje su težišta čistoća, ratio amoris, uzdržljivost i općenito jedan više filozofski pristup) - nije učinkovita

Na stranu sad sve ovo, pogledajmo čisto realno i praktično - neće li daleko efikasniji pristup biti da djecu prvenstveno kvalitetno educiramo o spolnim bolestima i tako postignemo (barem) da se odgovorno štite, nego ovaj pristup koji se bazira na ratio amoris i ostalome?!
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 16:29   #31
nisam puno proučavala programe, ali mislim da bi se prvenstveno trebali odnositi na edukaciju na temelju znanstvenih (biološko-kemijskih) principa, a nakon toga ili odvojeno od toga i moralno-etičkih principa (pa ako je potrebno i vjerskih).

seksualnost (posebno njeno otkrivanje) u teen dobi je stvar koja ne zaobilazi nikoga.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 00:18   #32
Quote:
Mary Bellows kaže: Pogledaj post
nisam puno proučavala programe, ali mislim da bi se prvenstveno trebali odnositi na edukaciju na temelju znanstvenih (biološko-kemijskih) principa, a nakon toga ili odvojeno od toga i moralno-etičkih principa (pa ako je potrebno i vjerskih).

seksualnost (posebno njeno otkrivanje) u teen dobi je stvar koja ne zaobilazi nikoga.
Što se mene osobno tiče, ovo mi je sasvim prihvatljivo.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 08:56   #33
Meni se taj projekt udruge GROZD ni malo ne sviđa.
__________________
milo moje
moja volja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 23:54   #34
E, znao sam da će ovakav post krenuti u smjeru religije i vjere u boga

Koja je svrha seksualnog odgoja u školi?
Da od djece napravi male dobre katolike ili da ih upozna sa ČINJENICAMA vezanim uz sex, opasnosti istog, čemu to služi, kako se odnositi prema spolnosti, ...

Problem je zapravo u tome što je takav vid odgoja u školi nužan jer jednostavno postoji veliki broj roditelja koji NE ZNAJU, NE MOGU ili NE RAZUMIJU POTREBU da o seksu rezgovaraju sa svojom djecom!!!
Oni koji to rade, njima je svejedno kakav će vlada donijeti program, oni će svojoj djeci ionako te stvari objasniti na način koji oni smatraju prikladnim
dado385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 11:05   #35
Quote:
dado385 kaže: Pogledaj post
Oni koji to rade, njima je svejedno kakav će vlada donijeti program, oni će svojoj djeci ionako te stvari objasniti na način koji oni smatraju prikladnim
namjeravam o seksu razgovarati s djecom, i svejedno sam ozbiljno protiv toga da u školi slušaju vjeronauk koji se zove spolni odgoj. ne želim da u državnoj školi (dakle, ne privatnoj, katoličkoj, u koju sam ih upisala jer želim da osim obrazovanja u njoj dobiju i religijski odgoj) uče kako je njihova spolnost primatska ako se, ne uzdržavajući se, poševe s nekim koga ne vole. ne želim da u srednjoj školi slušaju kako je ljudska spolnost, prije svake brige oko zaštite, prokreativna, i istinsku svrhu i autentično ispunjenje može dobiti samo u buci buci maloj bebi. ne želim da spolnost moje djece bude prokreativna u srednjoj školi.

u ovom programu djecu uče kako nijedno sredstvo kontracepcije ne predstavlja sigurnu zaštitu ni od trudnoće, ni od bolesti. poanta? ne trošite, djeco, novac na kondome, ionako nisu sigurni. je li to poruka koju žele poslati djeci?
odgojni zadaci
  • - razvijati svijest o tome da masturbacija predstavlja okretanje prema unutra, prema sebi, onog dijela spolnosti i osobnosti koji je očito namijenjen da bude u odnosu s drugom osobom
  • razvijati svijest da se stjecanjem navike ulaska u veze s površnim i krivim motivima gubi sposobnost ostvarivanja veze s dubljim i pravim motivima (imajte nekoliko vezica od tjedan i pol do dva na početku srednje škole i vaš ljubavni život je gotov prije nego je imao priliku započeti. NIKAD nećete voljeti.)
  • razvijati svijest o tome da se homoseksualni čin protivi samoj prirodi spolnog čina
  • razvijati svijest o tome da je spolni odnos fizička oznaka predanja jedne osobe drugoj i da on dobiva svoj stvarni smisao samo u cjelovitom odnosu utemeljenom na ljubavi između muškarca i žene u trajnoj i vjernoj zajednici (braku)
  • razvijati svijest da se stjecanjem navike ulaska u spolne odnose s površnim i krivim motivima gubi sposobnost življenja pravih vrijednosti spolnog odnosa

- uzroci rastave braka često leže u nesposobnosti za pravu ljubav osoba koje su u njega ušle


jedan od zadataka: analizirati kako kontracepcija pospješuje odvajanje spolnog odnosa od cjelovitog odnosa i ljubavi muškarca i žene - kontraceptivna sredstva mijenjaju bit spolnog čina jer ne respektiraju cjelovitu prirodu odnosa žene i muškarca, koja je u svojoj biti složena, ali i fascinantno skladna

učilo bi se i o razlici između metoda potpomognute oplodnje koje pomažu prirodi i onih koje zamjenjuju prirodu.



Quote:
Špranja kaže:
Mnogi moji prijatelji odabrat će, ako im to uopće bude omogućeno, program Grozda - jer ga smatraju sveobuhvatnijim u odnosu prema seksualnosti
krasan mu je odnos prema seksualnosti. ako je konzumiraš prije braka, ili ne daj bože upotrijebiš pri tome kontracepciju, onda je tvoja seksualnost primatna. ali, barem nisi protuprirodan kao tvoj gay prijatelj, primati su ipak, za razliku od homoseksualaca, prirodni. što će reći djeci ako se razvedu? da su bili nesposobni za ljubav?
što ako su prijatelji njihove djece začeti umjetnom oplodnjom (od vrste koja zamjenjuje prirodu), teško nemoralnom tehnikom koja uzrokuje odvajanje roditelja, i vrijeđaju pravo djeteta da bude rođeno od oca i majke koje poznaje i koji su među sobom vezani ženidbom, koje su izdaja 'isključivog prava supružnika da postanu otac i majka samo jedno pomoću drugoga'?

sveobuhvatan pristup, baš.

sad jedan zadatak: pročitati deklaraciju o seksualnim pravima, i napisati koja od njih se krše grozd programom.
matza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 04:22   #36
Grozd-ov program je notorna pizdarija. Ne bih želio da nekakva ultra-liberalna struja pusti u opticaj svoj program u kojem zagovara totalni seksualni rampage u dobi od 16-26 pod geslom "uživaj dok možeš" ali zasuti mlade ne(in)formirane umove pizdarijama tipa samozadovoljavanje je nezdravo, seks postoji u svrhu prokreacije je također glupost.

Apsolutno sam protiv nekakvog woodstock načina razmišljanja i anything goes teorije, dakle jebaljka s kim god gdje god, mislim da to nije dobro za emocionalni ustroj čovjeka, promijeniti 50tak partnera u životu. Isto tako je iluzorno očekivati da će rezultata dati, danas u doba sveopće informiranosti gdje se ništa ne može sakrit nameće nekakav ne samo konzervativni modus vivendi nego najprije zaglupljujuć.

I nemojte napravit grešku i ovo miješat s vjerom, Bogom, pa čak ni religijom. To su različite stvari. Ovo je nekakva propaganda bolesnih umova koji zagovaraju neučinkovitost kontracepcije. Naglasak je na odgoju i informaciji, dakle cjelokupnoj slici koje dijete dobiva kako odrasta. Dalje je sve njegov izbor. A ovo će bojim se, stvoriti samo kontra efekt, ako uopće bude imalo efekta, što bi čak bila i najbolja varijanta. Glavno da su pare ulupane.
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 11:11   #37
Ako svrha seksa nije prokreacija, zašto ti treba kontracepcija?
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 11:13   #38
Quote:
Patagonija kaže: Pogledaj post

Yebo RiD, koga dok mijenja pelene boli Q za nastavne programe o spolnom odgoju
Svaki odgovoran roditelj o odgoju počinje razmišljati i prije nego ima djecu. Ne vidim zašto one koji mijenjaju pelene ne bi to trebalo zanimati.
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 11:20   #39
He he, dati crkvama da rade program sexualnog odgoja u školi je isto kao dati im da naprave program iz kemije, fizike i biologije.

Kao prvo - gospodin Ilčić, predsjednik Udruge GROZD i suradnik na izradi programa je akademski muzičar. U udruzi GROZD ima i časnih sestara... Od kad su časne sestre i muzičari kompetentni za izradu sexualnog programa? To je isto kao da profesoru filozofije i povijesti daš da izradi program iz matematike.

I slažem se s onim što je rekao Dražen Lalić: "Smatramo da roditeljima ne treba dopustiti da o tome odlučuju jer ako neki od njih nemaju dovoljno zdravstvenih i stručnih spoznaja da bi predavali primjerice matematiku ili fiziku u školama, zašto bi onda odlučivali o ovome."
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 11:44   #40
Quote:
Marelina kaže: Pogledaj post
Ako svrha seksa nije prokreacija, zašto ti treba kontracepcija?
Da je svrha seksa samo prokreacija, muškarac i žena u katoličkom braku smjeli bi imati koitus isključivo za vrijeme ovulacije.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.