Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2015., 02:28   #881
Prekopavali smo neke nalaze od prije desetak godina i na njima je već dijagnosticirana cista na bubregu, pa smo odgodili op. dok ne budemo sigurni o čemu se točno radi.
Gdje se sve može obaviti PET CT pretraga, ide li na uputnicu, a ako ne ide - koliko kuna košta takva pretraga i koliko se čeka na red?
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 11:31   #882
Iskreno,ako ste to na svoju ruku,mislim da to nikako nije pametno. Kako znate da cista s vremenom nije prerasla u nesto maligno sto sada pusta metastaze na pluca? Priroda tvorbe se nedvojbeno moze znati tek kad se odstrani inapravi phd analiza. Pet ct ,mr,uzv su samo dijagnosticka sredstva kojima se moze dati osnovana sumnja u nesto. Lijecnici ga ne bi poslali na op.da za to ne postoji debelo opravdani razlog. Ako eelite stvar rijesiti morate vjerovati dr. jer kad" kola odu nizbrdo" tesko se "krive Drine poprave".
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 15:38   #883
Znam, ali valjda mjesec-dva nije presudno vrijeme ako dijagnoza postoji već 10 godina. Nismo op. potpuno otkazali nego malo odgodili.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 15:52   #884
Quote:
zgabareto kaže: Pogledaj post
Znam, ali valjda mjesec-dva nije presudno vrijeme ako dijagnoza postoji već 10 godina. Nismo op. potpuno otkazali nego malo odgodili.

Ne, neznate, jer da znate shvatili bi što sam napisala u prethodnom postu:
Dijagnoza nije postojala prije 10 godina. Prije 10 godina je imao cistu koja se očito u međuvremenu promijenila i liječnici smatraju da je treba sada maknuti i vidjeti točno o čemu se radi. Da se radi o istoj dijagnozi učinili bi to prije 10 godina.
Oprosti na mojoj direktnosti, al stvarno sam zatečena lakoćom kojom donosite odluke i izvodite zaključke na temelju nečeg što uopće ne stoji i što ne razumijete te zanemarujete znanje i iskustvo stručnjaka. Vi niste ovu odluku donjeli na temelju nekog drugog mišljenja koje je u suprotnosti s prvim, nego vi uopće nemate povjerenje u liječnike, ljude koji rade svoj posao. Meni je jasno kako bi vi sad najradije da nije ništa i da ne mora nigdje, ali ignoriranje liječničkog mišljenja i savjeta neće promijeniti stvari. PET Ct će samo potvrditi ono što su liječnici već odokativno pretpostavili i žele ubrzati stvari. Samo odgađate to, a odgađanje kod potencijalno maligne dijagnoze od mjesec- dva nerijetko znači doslovce život ili smrt.
Pa sad vi igrajte ruski rulet.

P.S. nastavimo pisati na nekoj temi vezanoj za bolesti bubrega jer ovdje je off topic
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 20:58   #885
Mogu li dobiti link gdje ima tema o bubrezima?
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 08:18   #886
https://www.forum.hr/showthread.php?t=267967
Inace lako se sve na forumu nadje ako se u gornji lijevi ugao u trazilicu upise zeljeni pojam.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 07:13   #887
Ja bih svakome uvijek preporučio da ukoliko mora birati između savjeta liječnika i savjeta ljudi oko sebe, uvijek odabere savjet liječnika. Nama su ljudi pred operaciju karcinoma pluća govorili svašta, da je deda prestar za to, da će mu se rak još više proširiti itd. Ali onda kad malo razmislite, shvatite da se liječnički konzilij sigurno (dakle ne radi se o jednom ili dva liječnika) ne bi odlučio na operaciju da za to ne postoji dobar razlog. Isto tako, shvaćam da Vam je puno stvari možda nelogično, neshvatljivo i kontradiktorno, ali nemojte na svoju ruku donositi ovako važne odluke. Sretno!

Zadnje uređivanje Herr Lick : 14.01.2015. at 07:30.
Herr Lick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 11:34   #888
Quote:
Herr Lick kaže: Pogledaj post
Ja bih svakome uvijek preporučio da ukoliko mora birati između savjeta liječnika i savjeta ljudi oko sebe, uvijek odabere savjet liječnika. Nama su ljudi pred operaciju karcinoma pluća govorili svašta, da je deda prestar za to, da će mu se rak još više proširiti itd. Ali onda kad malo razmislite, shvatite da se liječnički konzilij sigurno (dakle ne radi se o jednom ili dva liječnika) ne bi odlučio na operaciju da za to ne postoji dobar razlog. Isto tako, shvaćam da Vam je puno stvari možda nelogično, neshvatljivo i kontradiktorno, ali nemojte na svoju ruku donositi ovako važne odluke. Sretno!
Nismo odustali od operacije, ali ćemo načiniti još neke pretrage.

Hvala na savjetu. Nadam se da je djeda sad dobro.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 21:43   #889
Zna li netko koji su uvijet potrebni da bi se pacijentu s rakom pluca poceli davati tzv pametni ljekovi? Jedino sto sam ja nasla je da se jedan ciklus kemo mora pokazati bez uspjeha, a taj dio mama zadovoljava, a ostalo nista nisam nasla, pa ako netko zna jos sto god molim da napise.
Hvala.
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 14:19   #890
Cool

Quote:
*Aria* kaže: Pogledaj post
Zna li netko koji su uvijet potrebni da bi se pacijentu s rakom pluca poceli davati tzv pametni ljekovi? Jedino sto sam ja nasla je da se jedan ciklus kemo mora pokazati bez uspjeha, a taj dio mama zadovoljava, a ostalo nista nisam nasla, pa ako netko zna jos sto god molim da napise.
Hvala.
Za svaki lijek postoje tocno propisane indikacije kad i u kojim uvjetima se daju i ona su globalno gledajuci za sve i uvijek ista. lijecio se u Hrvatskoj ili Americi ili Kini. Osim toga postoje smjernice HZZOa u smislu pokrivanja troskova lijekova. Nerijetko se dogadja da ono sto u datom trenutku nudi socijalno nije i najbolje dostupno, no o tome se najcesce radi u nekim daljim linijama lijecenja.
Lijek se mijenja. tj. prelazi se u slijedecu liniju lijecenja ako na prethodnoj terapiji dodje do pogorsanja. Cak i stagnacija bolesti se smatra kvalitetnim odgovorom na lijecenje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 14:34   #891
Samo da se javim, deda je bio na pregledu torakalnog kirurga i pulmologa početkom veljače. Hvala Bogu, svi nalazi su odlični. Cyfra 21-1 marker je bio čini mi se oko 1.7, nalaz pluća pokazuje odličan oporavak nakon lobektomije. Naravno, nije u istoj kondiciji kao i prije dijagnoze, tu su i godine, ali opće stanje je jako dobro. Pozz
Herr Lick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 15:16   #892
Quote:
Herr Lick kaže: Pogledaj post
Samo da se javim, deda je bio na pregledu torakalnog kirurga i pulmologa početkom veljače. Hvala Bogu, svi nalazi su odlični. Cyfra 21-1 marker je bio čini mi se oko 1.7, nalaz pluća pokazuje odličan oporavak nakon lobektomije. Naravno, nije u istoj kondiciji kao i prije dijagnoze, tu su i godine, ali opće stanje je jako dobro. Pozz
Odlicno! Neka potraje i ne vrati se vise
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 21:02   #893
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Za svaki lijek postoje tocno propisane indikacije kad i u kojim uvjetima se daju i ona su globalno gledajuci za sve i uvijek ista. lijecio se u Hrvatskoj ili Americi ili Kini. Osim toga postoje smjernice HZZOa u smislu pokrivanja troskova lijekova. Nerijetko se dogadja da ono sto u datom trenutku nudi socijalno nije i najbolje dostupno, no o tome se najcesce radi u nekim daljim linijama lijecenja.
Lijek se mijenja. tj. prelazi se u slijedecu liniju lijecenja ako na prethodnoj terapiji dodje do pogorsanja. Cak i stagnacija bolesti se smatra kvalitetnim odgovorom na lijecenje.

Hvala, ma mi u biti vise ne znamo sto da mislimo. Mami su prije 2 godine nasli oziljak na plucima i rekli da je to od tuberkuloze preboljene u djetinjstvu, Ona je cijele te 2 godine kao papagaj ponavljala da nikad TBC nije imala, prije kojih godinu dana joj se i kvrga na vratu pojavila i dr ju je slala na bronhoskopiju i punktiranje, ali 3 razlicita doktora na Rebru su to odbila napraviti, bronho su smatrali nepotrebnom a kvrgu zadebljanjem na zilama ili masnim naslagama. Na kraju smo otisli na Jordanovac prosle god u srpnju i nakon mjesec dana u bolnici i brda pretraga dg je bila adenocartinom pluca i metastaze na limfnim cvorovima vrata. Isla je mama na kemo i nakon 4 doze su prekinuli jer je primarni tumor na plucima ostao kakav je i bio a mete s vrata su se jedna povukla a druga smanjila s 22mm na niti 2mm. Mamu sad bole kosti i dr je odmah pomislila na mete, ali nije trazila nikakve preglede ni nista nego danas kad smo bili na kontroli bez da su nalazi od danasnjih pretraga stigli najednom bez objasnjenja je predlozila zracenje pluca. Totalno smo zbunjeni i kao sto sam rekla ne znamo sto da mislimo jer nam sve skupa izgleda jako zbrda zdola.

Ja sam predlozila da trazimo drugo misljenje (po pitanju terapije i svega skupa, nije da sumnjam u dijagnozu) ali mama i teta imaju misljenje pa zna valjda doktorica sto radi i zasto. Buduci da sam najmladja u siroj familiji bez obzira na mojih skoro 30 godina ja sam jos uvije dijete pa "ne znam sto pricam" tako da moje ideje tj prijedlozi ne nailaze bas na plodno tlo
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 18:21   #894
Mislim da def.treba drugo misljenje. Odite kod.dr. Ćepulića privatno to obaviti.
Inace moguce je da je preboljela tbc ali to nije znala, a posto su oziljci stanicno promijenjeno tkivo pluca iz toga se moze kroz vrijeme razviti tumor, koliko sam ja upucena.
Sretno u naporima da iskomuniciras drugo misljenje.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 20:09   #895
Molim bilo kakav savjet, iskustvo...ili mišljenje ako je netko stručan.

Ovako, riječ je o mojoj mami koja ima 56 godina, prije skoro 10 godina operiran joj je karcinom tonzile sa metastazama na l. čvorovima na vratu. Prošla je terapiju zračenjem i što se toga tiče redovito odlazi na kontrole i sve je 5. Od tada ne puši.

Prije 5 godina počela je odlaziti na Jordanovac na kontrole jer je gubila dah, zapuhala bi se pri naporu. RTG je pokazao da su vršci pluća oštećeni, u prijevodu dr. je zaključio da su stradala pluća od zračenja. Dijagnoza joj je bila KOPB.

28.11.2013. nalaz RTG: Skelet toraksa uredan. Parenhim je uredno ventiliran. U lijevom gornjem režnju je nodozna lezija veličine 13x24 mm. Lezija ima izgled ožiljka ali je potrebno isključiti bronhoproliferativni proces ili sekundarizam. Nema adenopatija ili izljeva. Srce je morfološki uredno i kompenzirano.
9.12.2013. CT Toraksa: U apikoposteriornom segmentu gornjeg režnja lijevog plućnog krila uočava se ovalna tvorba lobuliranih kontura (1,7x1,2x1,2cm) s centralnim raspadom koja može odgovarati stanju po specifičnom upalnom procesu ali ne može se isključiti niti druga etiologija. uz opisanu tvorbu uočavaju se još dva sitna nodusa promjera 0,5 cm.
Obostrano apikalno linearne fibrosklerotične ožiljne promjene, a obostrano se u plućnom parenhimu nalazi nekoliko periferno smještenih sitnih fibrosklerotičnih nodusa (promjera 0,3cm).
Traheja i glavni ogranci bronha su primjerene širine lumena.
Medijastinalni i aksilarni limfni čvorovi su veličinom u granicama normale.
Obostrano znakovi centrilobularnog emfizema.
28.1.2014. Bronhoskopija: Kod pacijentice se učinjenom bronhocitološkom obradom ne nalazi malignih stanica. S obzirom na nalaz ABG koji se izolira S. Pneumoniae te H. Influenzae potrebno je provesti antibiotsku terapiju cefuroksim tbl. 2x500 mg 14 dana.
4.2.2014. Kontrolni pregled, te naručena na kontrolu za godinu dana.
RTG 2.3.2015. u komparaciji sa snimkama od 21.2.2014. lezija lijevog gornjeg režnja je u progresiji za 5 mm, današnji promjer lezije je 28mm. U hilusima i medijastinumu nisu prošireni limfni čvorovi. Nema pleuralnog izljeva. Srce je uredne konfiguracije i tonusa.
Danas smo dobili nalaz markera: AFP uredan, CEA 4,2 (Ref vrijednost <3,8), CA 19-9 uredan, CA 15-3 uredan, NSE čekamo nalaz, CYFRA 21-1 5,14 (Ref. Vrijednost <3,30)

Još trebamo obaviti CT prije kontrole.
Ono što me zabrinjava su ovi povišeni markeri, jer sam nestručna i google mi je jedini izvor informacija a tamo nailazim samo na jedno..
Je li moguće da je Cyfra povišen a da nije riječ o karcinomu?
Je li moguće da se uz sve ove snimke i bronhoskopiju od 2013. Do danas ne bi otkrio eventualni karcinom?
I ova veličina od 28mm tj. porast od 5mm u godinu dana, je li to puno, malo?
šehi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 10:17   #896
šehi markeri nisu pouzdana dijagnostika.Hoce biti poviseni i kod drugih stanja tipa upala. KOPB je na zalost progresivna bolest i bojim se da ovo ima veze upravo s tim lezijama. Da se radi o ca vec bi se do sad to dobrano izmanifestiralo i bronhoskopija bi sigurno izolirala maligne stanice. Sto se samog ca tice mozete biti na miru, no na zalost KOPB nije nista previse sretnija dijagnoza.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 23:15   #897
Ma svjesna sam da niti KOPB nije neka sreća ali strah od ponovnog karcinoma je u mojoj glavi veći od bilo čega drugog...
Evo danas smo dobili i nalaz od posljednjeg markera NSE i uredan je

Pretpostavljam da je Jordanovac najstručniji za plućne bolesti, no koja bi privatna klinika bila ok, za eventualno potražiti drugo mišljenje?
šehi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 16:50   #898
Nisam sigurna, al ima dosta tih privatnih pulmologa pa se raspitajte.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 15:03   #899
Quote:
šehi kaže: Pogledaj post
Molim bilo kakav savjet, iskustvo...ili mišljenje ako je netko stručan.

Ovako, riječ je o mojoj mami koja ima 56 godina, prije skoro 10 godina operiran joj je karcinom tonzile sa metastazama na l. čvorovima na vratu. Prošla je terapiju zračenjem i što se toga tiče redovito odlazi na kontrole i sve je 5. Od tada ne puši.

Prije 5 godina počela je odlaziti na Jordanovac na kontrole jer je gubila dah, zapuhala bi se pri naporu. RTG je pokazao da su vršci pluća oštećeni, u prijevodu dr. je zaključio da su stradala pluća od zračenja. Dijagnoza joj je bila KOPB.

28.11.2013. nalaz RTG: Skelet toraksa uredan. Parenhim je uredno ventiliran. U lijevom gornjem režnju je nodozna lezija veličine 13x24 mm. Lezija ima izgled ožiljka ali je potrebno isključiti bronhoproliferativni proces ili sekundarizam. Nema adenopatija ili izljeva. Srce je morfološki uredno i kompenzirano.
9.12.2013. CT Toraksa: U apikoposteriornom segmentu gornjeg režnja lijevog plućnog krila uočava se ovalna tvorba lobuliranih kontura (1,7x1,2x1,2cm) s centralnim raspadom koja može odgovarati stanju po specifičnom upalnom procesu ali ne može se isključiti niti druga etiologija. uz opisanu tvorbu uočavaju se još dva sitna nodusa promjera 0,5 cm.
Obostrano apikalno linearne fibrosklerotične ožiljne promjene, a obostrano se u plućnom parenhimu nalazi nekoliko periferno smještenih sitnih fibrosklerotičnih nodusa (promjera 0,3cm).
Traheja i glavni ogranci bronha su primjerene širine lumena.
Medijastinalni i aksilarni limfni čvorovi su veličinom u granicama normale.
Obostrano znakovi centrilobularnog emfizema.
28.1.2014. Bronhoskopija: Kod pacijentice se učinjenom bronhocitološkom obradom ne nalazi malignih stanica. S obzirom na nalaz ABG koji se izolira S. Pneumoniae te H. Influenzae potrebno je provesti antibiotsku terapiju cefuroksim tbl. 2x500 mg 14 dana.
4.2.2014. Kontrolni pregled, te naručena na kontrolu za godinu dana.
RTG 2.3.2015. u komparaciji sa snimkama od 21.2.2014. lezija lijevog gornjeg režnja je u progresiji za 5 mm, današnji promjer lezije je 28mm. U hilusima i medijastinumu nisu prošireni limfni čvorovi. Nema pleuralnog izljeva. Srce je uredne konfiguracije i tonusa.
Danas smo dobili nalaz markera: AFP uredan, CEA 4,2 (Ref vrijednost <3,8), CA 19-9 uredan, CA 15-3 uredan, NSE čekamo nalaz, CYFRA 21-1 5,14 (Ref. Vrijednost <3,30)

Još trebamo obaviti CT prije kontrole.
Ono što me zabrinjava su ovi povišeni markeri, jer sam nestručna i google mi je jedini izvor informacija a tamo nailazim samo na jedno..
Je li moguće da je Cyfra povišen a da nije riječ o karcinomu?
Je li moguće da se uz sve ove snimke i bronhoskopiju od 2013. Do danas ne bi otkrio eventualni karcinom?
I ova veličina od 28mm tj. porast od 5mm u godinu dana, je li to puno, malo?
imam istu diagnozu,operirana prije godinu i pol,35 zračenja i to je sve,posljedice;djelomična paraliza lica,slaba pokretnost vrata i desne ruke,mišić ispod desne dojke uzet i ugrađen u vrat da drži glavu,bez sline i teško gutanje,kopb diagnosticiran prije karcinoma,uglavnom živim sa svim tim nevoljama i pokušavam biti kao prije,nije lako ali mora se,ne se bojati,strah je neprijatelj
marta1953 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 16:53   #900
Pozdrav svima na forumu. Mojoj mami su dijagnosticirali rak pluca, neuroendokrini (T2aN1MO), u u 11 mjesecu je operirali (izvrsena desna donja lobekotomija). Post operativni tijek se malo zakomplicirao, tako da je zapocela sa kemoterapijom po PE protokolu nesto kasnije od planiranog. Dobro podnosi kemoterapiju (nema povraacanja I sl.). E sad, njen zadnji nalaz nas je malo zabirnuo pa bih molila nekog strucnog na forumu da mi pojasni. Primila je tri kemoterapije; zadnja cetvrta je planirana koncem travnja. Zadnji nalaz na, nakon trece kemoterapije kaze 'na profilnoj snimci dorzano vidi se ovalno relativno homogeno zasjenjenje promjera 3, cm, moguce pleuralno zadebljanje no obzirom na osnovnu bolest korisno bi bilo uciniti I CT toraksa. Jedna ndoozna lezija vidi se i lijevo u donjem plucnom polju subplueralno promjera oko 4 mm." Nas brine da to nije slucajno neka metastaza? Mama inace ima 63 godine, i od ranije ima diajgnozu bilijarne ciroze jetre i sclerodermie. Takodjer, u zadnjem nalazu pise "postoperativni PHD - tumor makroskopsi infiltrira viscelarnu pleuru, od bronhalnog reseckcosjokg ruba je udaljen 0,4 cm. Pozitivna su dva l.c.". To nas dodatno brine.

Unaprijed hvala i sretno svima koji su nasoj i slicnoj situaciji!
amicus curiae is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.