Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2009., 13:09   #61
ovisnost

ma coaksil je antidepresiv.........to nije anksiolitik
pobjesneli_max is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 14:41   #62
I ja mislim da bi ipak trebao biti strpljiviji i prvenstveno vjeroati svom liječniku. Pa nemožeš 16 godina nešto piti i onda samo tako, za koji mjesec prestati.
Ajmo to prebaci na bukvalan primjer - 16 godina se ždereš i toviš se i sad bi ti za koji mjesec htio postat tanašan. E pa ne bi išlo!

Živce na hozlintregere i polako
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 01:47   #63
Valjda sam vec deset puta pisala o zlu zvanom LORSILAN (a i opcenito anksioliticima). Bila sam u bas u situaciji da sam pila Coaxil i Lorsilan. No, to je bilo samo 3 mj. I ucinilo mi je samo gore. A taj tvoj psihijatar nema pojma. Bio je jedan strucan clanak na netu, gdje je jedan psihijatar u detalje objasnio postupak skidanja sa anksiolitika. Eh, ali sad vise ne znam gdje sam to bila nasla.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:26   #64
Pa jesi uopće prestajala piti postupno, prema uputama, ili si na svoju ruku samo prestala? Vjerojatno su od tuda problemi...
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 20:48   #65
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Valjda sam vec deset puta pisala o zlu zvanom LORSILAN (a i opcenito anksioliticima). Bila sam u bas u situaciji da sam pila Coaxil i Lorsilan. No, to je bilo samo 3 mj. I ucinilo mi je samo gore. A taj tvoj psihijatar nema pojma. Bio je jedan strucan clanak na netu, gdje je jedan psihijatar u detalje objasnio postupak skidanja sa anksiolitika. Eh, ali sad vise ne znam gdje sam to bila nasla.
Draga kikakm, nova sam na ovom forumu ali citam ga i posecujemo ovu temu vec neko vreme jer imam isti problem, dakle dugogodisnje iskustvo sa anksioliticima i raznim zepamima vec 4 godine. Doduse ne znam da li je za utehu to sto su uglavnom male doze u pitanju a cije je koriscenje pocelo iz razno raznih razloga...

U svakom slucaju, nasla sam jedan link sa detaljno opisanim semama skidanja sa istih, ako je to to sto si ti pominjala...

http://www.benzo.org.uk/manual/bzsched.htm#s7

link sam nasla na drugom forumu (depresija.org), i prilazem donji tekst, koji takodje citam i citam vec danima (da ne kazem mesecima) sve u nadi da cu uspeti da ga prenesem svojoj psihijatrici koja nazalost, posto je u drzavnoj instituciji ne nalazi dovoljno vremena (vise od 15 min) da porazgovara sa pacijentom.....

evo i teksta, nadam se da je od koristi:

Pošto sam prestala piti Zoloft prije šest mjeseci ,a pila sam g apune dvije godine,ja danas imam veliku anksioznost i napadaje,ko da se sve vratilo.Pa kako tražim po netu svašta tako me zainteresirao članak iz Linden metode o apstinencijskoj krizi.



DUGOTRAJAN BENZODIJAZEPINSKI APSTINENCIJALNI SINDROM

Ne postoji tacna definicija simptoma ovog stanja, koje se cesto naziva post-apstinencijalni sindrom. Ovo stanje moze trajati mesecima pa i godinama i javlja se u proseku kod 10-15% slucajeva. Ovo stanje moze izazvati pojavu fizickih i psihickih simptoma koji cine kompleksi skup neprijatnih osecanja, misli i senzacija. Vecina ovih simptoma se vezuje za anksioznost, nesanicu, neke smetnje vezane za cula i generalno gastrointestinalne probleme.
-anksioznost bi trebala nestati tokom prve godine
-nesanica u toku prvih 6-12 meseci
-depresija obicno nakon par meseci
-smetnje u opazanju: zvonjenje u usima, bol u misicima i ekstremitetima
-simptomi vezani za motorne neurone: bol u misicima, slabost, napetost, bolni grcevi, drhtavica, napadi drhtanja, trnjenje
Gastrointestinalni simptomi obicno nestaju nakon 6-12 meseci, iako mogu biti i trajni.
Malo o ovom stanju je do sada shvaceno. Cinjenica da postoji, i da se njime moze objasniti mnostvo simptoma, do nedavno je bila ignorisana kao povratak anksioznosti ili apstinencijalni sindrom. Cinjenica da je identifikovan kao zasebno stanje je ogromna uteha ugrozenima. Oni se cesto vracaju svojim doktorima, mesecima nakon odvikavanja, zaleci se na simptome slicne anksioznosti, samo da bi im prepisali jos antidepresiva, anksiolitika i sedativa.
U vecini slucajeva, ovo stanje traje nedeljama ili mesecima, a retko moze trajati i godinama. Nije poznato zasto su neki osetljiviji, ali moguce je da je to zbog hemijske preosetljivosti ili alergije.
Ako osetite da bi ovo moglo biti povezano sa vasim stanjem, morate se konsultovati sa svojim doktorom ili psihologom. Ako vas doktor nije dovoljno ili uopste upoznat sa ovim stanjem, odsek za psihofarmakologiju Univerziteta Newcastle upon Tyne u UK, poseduje dokumente o ovome, koje je napisala prof. Heather Ashton, DM, FRCP. Dr Ashton je vodeci autoritet za stanja izazvana upotrebom benzodijazepina, a njen sajt sadrzi mnostvo informacija vezanih za ovu temu.
Sajt mozete naci na: http://www.benzo.org.uk/profash.htm
Jos zanimljivih informacija o benzodijazepinima, ovisnosti i bitkama da se zabrani njihova dostupnost, nalazi se na:
http://www.benzo.org.uk/



Što mislite o ovome??Ja sam misla da kriza traje koji tjedan,možda do mjesec dana,ali i do godine dana blink.gif .
ivineve is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:26   #66
Bok ivineve, hvala za linkove. Nisam ni ja znala da kriza moze trajati mjesecima pa i godinu. Onaj link za detaljno skidanje s benzodiazepina je taj na koji sam mislila. A sto je najgore, rijetki psihijatri citaju novija istrazivanja, te obavljaju svoj posao rutinski i s malo motivacije. Sad sto je tome uzrok ne znam. Dio njih vjerojatno ne zanima, a dio je pretrpan poslom i sustavom rada koji im drugacije ne omogucuje. Kad sam jos prije o clanku rekla psihijatrici ona se uvrijedila i rekla da ako sam nezadovoljna njome da si nadem drugoga, a uopce stvar nije bila u tome.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 19:54   #67
Quote:
Munafir kaže: Pogledaj post
Zabluda je da bi se trebalo skidati s anksiolitika i da je to "ovisnost".
Quote:
Anksiolotici itekako stvaraju ovisnost, neki ljudi se sa njih skidaju u strogo kontroliranim uvjetima-bolnicama jer ambulantno ne mogu.
Da li bi smatrao da se moraš skidati s lijekova protiv visokog tlaka?
Činjenica je da tolerancija s vremenom raste, ali se isto tako i zaustavlja na nekoj točci i više ne raste.
Quote:
koliko je to; 10, 20 tbl dnevno?
Te količine današnji psihijatri smatraju "nedopustivima", "pretjeranima" i slično, pa ljudima prepisuju Xanax, Zoloft, Ziprexu i slično, što izaziva puno teže posljedice i puno veću ovisnost, koja na kraju završava psihičkim i financijskim slomom, jer su ti lijekovi puno skuplji.
Ziprexa košta po tisuću kuna za par tableta, a normabel od 2 mg osam kuna.
Quote:
Zyprexa je antipsihotik i originalni lijek i zato košta toliko, ali ju komisija odobrava u većini slučajeva kada je opravdano liječenje njome.
Zato je doktorima i apotekama u interesu da te navuku na jači lijek, jer od toga zarađuju, a ako uzimaš obični jeftini anksiolitik, njihova zarada je premala, taman se pokriju i to je to.
Quote:
notorna laž
Sad, lorsilan je malo nezgodniji, jer izaziva veću ovisnost od većine drugih anksiolitika, kao što su oksazepam (praksiten), diazepam (normabel, apaurin) ili bromazepam (leksaurin), pa bi bilo bolje uopće ne počinjati s njim, ili ga eventualno istisnuti s ovim drugima, ako je moguće.

Coaxil ne poznajem, ali vjerojatno je isto neko novo skupo sranje, koje izaziva još veću ovisnost.

Mislim da bi trebalo promijeniti onaj zakon koji zahtijeva da se svi koji uzimaju te lijekove drže pod kontrolom i mijenjaju recept svakih 6 mjeseci, kao da su narkomani na heptanonu, jer je to nepotrebno zadiranje u privatnost osobe i postoje suptilniji načini da se kontrolira eventualna zloupotreba lijeka, dok ovaj način omogućava zloupotrebu i ucjenjivanje od strane poslodavaca, doktora i socijalnih službi.
Quote:
ovisan možeš biti i o psihofarmacima i zloupotrebljavati ih, pa je normalno da se vodi evidencija
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 23:34   #68
Quote:
Zabluda je da bi se trebalo skidati s anksiolitika i da je to "ovisnost".
Da li bi smatrao da se moraš skidati s lijekova protiv visokog tlaka?
Da, ako bi ih ukidao iz nekog razloga. Inače su moguće hipertenzivne krize.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 00:53   #69
Spominje se puno riječ "ovisnost" a premalo kako ju okončati,iskorijeniti ili barem pokušati svesti na minimalan mogući nivo.
Istraživanja su dosegla daleko i to prilično i vrlo je jasno da čovjek može danas postati ovisan o dnevnim novinama, a di nešto konkretnije.
Naime pročitao sam neko istraživanje u kojem dokazuju da čovjek koji čita svako jutro novine i sada mu vi to maknete iz dnevne "rutine2 jednostavno više ne može funkcionirati ostatak dana..
Nadam se da nisam otišao u off, namjera mi je bila da se ipak skrene pozornost na "skidanje" jer primjera ovisnosti imamo zbilja puno.. pozz
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 19:53   #70
Slazem se s Thumb. Dok sam se skidala s anksiolitika mislila sam da ta kriza nece proci, ali je prosla. Jednostavno sam trebala pretrpjeti taj dio. Mogu jedino reci da su mi obitelj i decko jako pomogli jer se znalo dogoditi da bih najrade ponovo uzela za smirenje i sl., pa sam radije pricala o tom osjecaju i on se smanjio. Istina je da kad dugo imamo odredenu rutinu da je se tesko rijesiti.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 20:21   #71
Smile

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
I ja mislim da bi ipak trebao biti strpljiviji i prvenstveno vjeroati svom liječniku. Pa nemožeš 16 godina nešto piti i onda samo tako, za koji mjesec prestati.
Ajmo to prebaci na bukvalan primjer - 16 godina se ždereš i toviš se i sad bi ti za koji mjesec htio postat tanašan. E pa ne bi išlo!

Živce na hozlintregere i polako
Slažem se s tobom. Moji receptori postali lijeni i zahtjevni. Nedostaje im"hrana" koju su dobivali 16 godina. Ali osim apstinencije nikako ne mogu razlučiti aimptome apstinencije i primarnoh psihičkih tegoba, te koliko se poboljšalo moje izvorno stanje koje je uzrokovalo.
Evo nakon 6 mjeseci sam tek pogledao forum, jer ja ne živim za svou bolest, prihvaćam je, ne pridajem joj važnost i ne obuzima me.Zato živim, ali ponekad vrlo teško.
Da završim, uz Coaxil i dalje pijem Lorsilan najmanje do koliko sam došao je 3x1 mg i za dalje nemam hrabrosti. Mučno je i ne funkcioniram.

Hvala ti na podršci i kritici.

I daljle mi je svako iskustvo dobrodošlo.
-10+1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 20:49   #72
Smile

Quote:
ivineve kaže: Pogledaj post
Draga kikakm, nova sam na ovom forumu ali citam ga i posecujemo ovu temu vec neko vreme jer imam isti problem, dakle dugogodisnje iskustvo sa anksioliticima i raznim zepamima vec 4 godine. Doduse ne znam da li je za utehu to sto su uglavnom male doze u pitanju a cije je koriscenje pocelo iz razno raznih razloga...

U svakom slucaju, nasla sam jedan link sa detaljno opisanim semama skidanja sa istih, ako je to to sto si ti pominjala...

http://www.benzo.org.uk/manual/bzsched.htm#s7

link sam nasla na drugom forumu (depresija.org), i prilazem donji tekst, koji takodje citam i citam vec danima (da ne kazem mesecima) sve u nadi da cu uspeti da ga prenesem svojoj psihijatrici koja nazalost, posto je u drzavnoj instituciji ne nalazi dovoljno vremena (vise od 15 min) da porazgovara sa pacijentom.....

evo i teksta, nadam se da je od koristi:

Pošto sam prestala piti Zoloft prije šest mjeseci ,a pila sam g apune dvije godine,ja danas imam veliku anksioznost i napadaje,ko da se sve vratilo.Pa kako tražim po netu svašta tako me zainteresirao članak iz Linden metode o apstinencijskoj krizi.



DUGOTRAJAN BENZODIJAZEPINSKI APSTINENCIJALNI SINDROM

Ne postoji tacna definicija simptoma ovog stanja, koje se cesto naziva post-apstinencijalni sindrom. Ovo stanje moze trajati mesecima pa i godinama i javlja se u proseku kod 10-15% slucajeva. Ovo stanje moze izazvati pojavu fizickih i psihickih simptoma koji cine kompleksi skup neprijatnih osecanja, misli i senzacija. Vecina ovih simptoma se vezuje za anksioznost, nesanicu, neke smetnje vezane za cula i generalno gastrointestinalne probleme.
-anksioznost bi trebala nestati tokom prve godine
-nesanica u toku prvih 6-12 meseci
-depresija obicno nakon par meseci
-smetnje u opazanju: zvonjenje u usima, bol u misicima i ekstremitetima
-simptomi vezani za motorne neurone: bol u misicima, slabost, napetost, bolni grcevi, drhtavica, napadi drhtanja, trnjenje
Gastrointestinalni simptomi obicno nestaju nakon 6-12 meseci, iako mogu biti i trajni.
Malo o ovom stanju je do sada shvaceno. Cinjenica da postoji, i da se njime moze objasniti mnostvo simptoma, do nedavno je bila ignorisana kao povratak anksioznosti ili apstinencijalni sindrom. Cinjenica da je identifikovan kao zasebno stanje je ogromna uteha ugrozenima. Oni se cesto vracaju svojim doktorima, mesecima nakon odvikavanja, zaleci se na simptome slicne anksioznosti, samo da bi im prepisali jos antidepresiva, anksiolitika i sedativa.
U vecini slucajeva, ovo stanje traje nedeljama ili mesecima, a retko moze trajati i godinama. Nije poznato zasto su neki osetljiviji, ali moguce je da je to zbog hemijske preosetljivosti ili alergije.
Ako osetite da bi ovo moglo biti povezano sa vasim stanjem, morate se konsultovati sa svojim doktorom ili psihologom. Ako vas doktor nije dovoljno ili uopste upoznat sa ovim stanjem, odsek za psihofarmakologiju Univerziteta Newcastle upon Tyne u UK, poseduje dokumente o ovome, koje je napisala prof. Heather Ashton, DM, FRCP. Dr Ashton je vodeci autoritet za stanja izazvana upotrebom benzodijazepina, a njen sajt sadrzi mnostvo informacija vezanih za ovu temu.
Sajt mozete naci na: http://www.benzo.org.uk/profash.htm
Jos zanimljivih informacija o benzodijazepinima, ovisnosti i bitkama da se zabrani njihova dostupnost, nalazi se na:
http://www.benzo.org.uk/



Što mislite o ovome??Ja sam misla da kriza traje koji tjedan,možda do mjesec dana,ali i do godine dana blink.gif .
Hvala na trudu.
Evo mene na 1,25 + 1.25 + 1,0 mg Lorsilana (ako se sjeaćaš uzimao sam 4x3,5 mg !!!). Živim normalno, malo nervozan i potišten kad mijenja vrijeme, ali sad sve ide jako sporo. Pokušat ću sd diazepanom. MAlo po malo.
-10+1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 21:03   #73
Quote:
Coaxil ne poznajem, ali vjerojatno je isto neko novo skupo sranje, koje izaziva još veću ovisnost.
Iz iskustva - coaxil ne izaziva ovisnost..meni je pomogao i kad sam se skidala nakon 1 god korištenja nisam imala nikakve probleme ( btw bojim se tableta a pogotovo tableta koje izazivaju bilo kakvu ovisnost )

samo to
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 15:08   #74
Ja sam prestao piti tablete i nisam ih pio 5g. ne zato što sam svaki dan razmišljao moram prestati joj što ako se poveća doza... Nego jednostavno polagano ti više nisu potrebne.

Sada postoji problem kako doći do toga da ti više nisu potrebne tj. da zaboravljaš na njih

Svatko mora sam pronaći ono što ga usrećuje i čini zadovoljnim
Lion02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 19:32   #75
Ja bi se trebala skinuti s lijekova za spavanje koje pijem vec nešto više od godinu dana. 14 dana Lorsilan, pa 14 dana Stilnox, odnosno Sanval. Jucer nisam popila lijek i nisam praktički cijelu noć spavala. Hocu li to i kako uspjeti? Ima li tko kakva iskustva?
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 22:16   #76
naravno da ces uspjeti,nista nije
nemoguce...odi kod psihijatra
__________________
believe...always believe...and keep the faith ... !
be real is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 16:44   #77
Skidanje s antidepresiva

Nisam mogla pronaći thread skidanje s antidepresiva, pa ga ovdje otvaram. Pozivam sve vas koji imate iskustva bilo pozitivnih bilo negativnih da ih napišete, koliko je opasno sam odlučiti kada se skinuti i da li postoje krize kao kod narkića cold turkey itd. Čitala sam da su nuspojave skidanja očajne, a bojim se da sam ih i iskusila. Kod mene se radilo o pregadnom pritisku u glavi, glavobolji, mučnini, boli u stomaku koja mi se pojavila nakon prestanka pijenja AD koje sam pila oko 3 godine, a zadnjih 6 mjeseci u količini od 10 mg. Mjesec dana nisam ništa pila, izvrsno sam se osjećala i onda sam se gadno napila. Da li je moguće da je to teže pijanstvo potaklo depresiju CNS i gore navedene simtome. Molim nekog sa iskustvom da prokomentira. Što sad, pričekati ili ponovo početi piti AD? Hvala
haligali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 19:15   #78
Najbolje što možeš učiniti je otići liječniku koji ti je tu terapiju dao, reći da si prekinula terapiju i što se dogodilo te se posavjetovati s njim.

Nitko ovdje ne zna tvoju povijest bolesti niti je toliko stručan pa da bi ti mogao reći trebaš li zanemariti nuspojave ili da ponovno počneš piti terapiju. To bi bilo jako neozbiljno. A prihvaćanje takvog savjeta s tvoje strane poprilično neodgovorno.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 23:00   #79
Kao prvo, na svoju ruku se ne smiješ igrati s AD-ima bez znanja liječnika. Ja kad sam se skidala nisam osjetila nikakve promjene a skidanje je bilo postupno. Još jedan savjet - ako si ikada bila na AD-ima zaboravi na alkohol za vijeke vjekova. Naravno da su malene količine dopuštene ali stvarno moraš paziti. Tko će ti pomoći ako ti sama nećeš.
__________________
Čovjek nikada ne dobije veći križ nego što može nositi...
n0ra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 23:06   #80
Talking

Quote:
n0ra kaže: Pogledaj post
Kao prvo, na svoju ruku se ne smiješ igrati s AD-ima bez znanja liječnika. Ja kad sam se skidala nisam osjetila nikakve promjene a skidanje je bilo postupno. Još jedan savjet - ako si ikada bila na AD-ima zaboravi na alkohol za vijeke vjekova. Naravno da su malene količine dopuštene ali stvarno moraš paziti. Tko će ti pomoći ako ti sama nećeš.
Dobro a zasto ne alkohol!!!
Xbot Alliance is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.