Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2010., 13:15   #1
Ugrizi pasa i "opasne pasmine"

Ponukana raspravom sa nekolicinom prijatelja, zanima me vaše mišljenje.
Da li mislite da li su svi psi potencijalno opasni ili samo neke pasmine? Trebaju li brnjicu nositi svi psi ili samo pojedini (veliki i "opasni")?
Da li vi kao vlasnik smatrate da je vaš MALI pas bezopasan i da li su traume od psećeg ugriza ( ne mislim samo na fizičke posljedice) bitno različite u samoj osnovi? Da li se vi kao vlasnik VELIKOG psa smatrate predmetom diskriminacije kada mu "morate" stavljati brnjicu iako znate da je vaš pas "velika beba" a neko vodi MALOG i agresivnog psa bez povodca i brnjice, ali na to nitko ne reagira jer njegov ugriz nije "opasan"?

Ljudi se uglavnom boje velikih pasmina, ali poznato je da su mnoge male pasmine ili mješanci agresivniji od većih pasmina! Da li je zakon o psima manjkav i licemjeran ili je sasvim ok? Postoje statistike, u kojima se ugl. navode ugrizi i ostalo nanešeni od strane većih pasmina, a mali psi su izostavljeni vjerojatno zbog lakših posljedica nanešenih ugrizom, što stvara prilično nerealnu sliku...
Hvala svima
groznababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 13:32   #2
Quote:
Postoje statistike, u kojima se ugl. navode ugrizi i ostalo nanešeni od strane većih pasmina, a mali psi su izostavljeni vjerojatno zbog lakših posljedica nanešenih ugrizom, što stvara prilično nerealnu sliku...
Ne. Vodi se knjiga ugriza kada psi dođu na trokratni pregled bilo veliki ili mali
Jedne godine je vet kod gojeg idem vodio pažljiviju statistiku pa je ispalo da najčešće grizu mješanci
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 13:38   #3
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Ne. Vodi se knjiga ugriza kada psi dođu na trokratni pregled bilo veliki ili mali
Jedne godine je vet kod gojeg idem vodio pažljiviju statistiku pa je ispalo da najčešće grizu mješanci
Da, i mješanci ... to sam izostavila, hvala ti! Eto, malo sam tražila statistike sa područja Lijepe Naše ali nigdje ih nisam pronašla! Voljela bih čuti mišljenja vlasnika pasa o toj temi u kojoj statistike nisu prioritet to naglašavam! Voljela bih da o ovoj temi raspravljamo što je moguće objektivnije jer subjektivnost ne možemo izbjeći!

Zadnje uređivanje groznababa : 25.03.2010. at 14:40.
groznababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 14:33   #4
mislim da će ova tema brzo pod ključ, uvijek završi svađom i prepucavanjima.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 14:39   #5
Ja se nadam da neće jer bi bilo jako lijepo vidjeti pravu situaciju i razloge zbog kojih su ljudi postali vlasnici pasa određene pasmine ili neodređene pasmine (mješanci itd)! Bilo bi odlično kada bi mogli biti objektivni i iskreni!
Eto kao primjer... imala sam nekoliko pasmina u životu (čistokrvnih i mješanaca). Dok je stafordica bila živa, zajedno sa njom sam prolazila kroz različite borbe sa predrasudama. Sada sam vlasnik pekinezerice(?) i mješanca rota i nj. ovčara! Pekinezerici svi prilaze iako zna biti prgava (ponekad i sasvim malo), a velikoga se svi boje iako je veća maza od ove male! Zar je veličina psa jedini adut zbog kojega ja njemu moram stavljati brnjicu (velik je pa je potencijalno ubojica)?
groznababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 14:43   #6
Na netu ne znam kakve su statistike.
Koliko ja znam osim evidencije u stanicama se vodi samo u knjigama, možda ovi iz javnog zdravstva...
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 14:46   #7
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Na netu ne znam kakve su statistike.
Koliko ja znam osim evidencije u stanicama se vodi samo u knjigama, možda ovi iz javnog zdravstva...
Što se tiče HR na netu nema podataka, jedino neke statistike iz USA, Švicarske itd.
Na žalost.

Zadnje uređivanje groznababa : 25.03.2010. at 15:05.
groznababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 21:41   #8
Na drugoj smo temi govorili o tome koji psi moraju nositi brnjicu (link), a to nema nikakve veze s veličinom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 21:48   #9
A ima razlike između vrsta velikih pasmina.
Imala sam njemačkog ovčara i svi su mislili da je opasan, a nije bio, pa bi mu stvarno rijetko tko prilazio.
Sad imam bernardinku i svak je hoće mazit i to bez iti malo straha.
Moj zaključajk je da nije problem u veličini psa, nego u predasudama prema određenim pasminama.
Neke ljudima izgledaju opasno, neke ne i tako se ponašaju.
Osim toga primjetila sam da na dobermane s kupiranim ušima skroz drugačije reagiraju, nego na one druge.
spyro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 22:02   #10
Ono što ja mislim, a ne što je po manjkavom zakonu. Dakle čisto moje osobno razmišljanje je da se nošenje brnjica ne smije uvjetovati nečim apsurdnim kao što je ideja o opasnim psima. Odrasla sam s kao "opasnim pasminama" pa mi je stoga jasno da je to idiotizam i da je sve što ne valja ljudska krivnja. Nikad mi se ništa loše nije dogodilo s nijednom od tih "opasnih pasmina". Dobri smo vlasnici, i zato imamo dobre pse. Vrlo jednostavno. Također smatram da svi psi moraju biti na povodniku, u šetnji. Mali, i veliki. To se ne poštuje, pogotovo s malim pasminama, a ti psići su redovno agresivni prema mom psu, primjerice. Nije njihova krivnja, pretpostavljam da reagiraju iz straha. I mene bi bilo strah svega da imam četiri kile. Nisu svi maleni psići takvi, ali dobra većina je. To je moje iskustvo iz šetnji. Takvi psi nemaju što tražiti slobodni, s vlasnicima metrima iza njih. To nijedan pas po meni ne bi smio, osim ako nije neko područje gdje nema puno drugih ljudi i pasa. No, nije mi se dogodilo da mog psa velik pas napada, hvala Bogu. Oni rijeđe slobodno šeću okolo. Njihovo slobodno šetuckanje jednako osuđujem. Mali su se pokazali većim problemom, a njihovi vlasnici su se pokazali kao ljudi koje nije briga jer "nema veze". To su ljudi koji će mi platiti veterinarski račun za i najmanji ugrizić na nozi mog psa. Iz principa. Uglavnom. Svi na povodnik, bez brnjice. Ogromna kontrola kalibra ljudi koji nabavljaju "opasne pasmine". Iako je to nemoguće, to mi je san, jel.
Maiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 23:18   #11
To me zanima... predrasude! Društvo u kojem sam bila smatra da samo "opasne pasmine" i "veliki psi" MORAJU biti na povodcu i nositi brnjicu!
Razlog jest: oni mogu ubiti čovjeka, a mali psi to ne mogu pa zato ne moraju nositi brnjice i biti na povodcu!
groznababa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 23:36   #12
Pa ok, ali to je stara priča na koju mi ne možemo utjecati. Možemo samo biti frustrirani. To su ljudi koji nikad nisu bili vlasnici takvih pasa i/ili ne znaju ništa o psima. Nit takvome mogu išta utuviti u glavu nit ću se time zamarat. To što oni tvrde je apsurdno i neinteligentno, i meni je drago što nisam takva. Ako ne znam problematiku, šutim. Možda bi i oni trebali isto postupiti.
Maiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 01:15   #13
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Ono što ja mislim, a ne što je po manjkavom zakonu.
Taj "manjkavi zakon", ako si slučajno pročitala propise, kaže točno isto što i ti. Tako da ti ovo baš i nije trebalo.
Quote:
Dakle čisto moje osobno razmišljanje je da se nošenje brnjica ne smije uvjetovati nečim apsurdnim kao što je ideja o opasnim psima.
Po gore navedeno "manjkavom zakonu" nošenje brnjice nije uvjetovano idejom o opasnim psima, nego činjenicom da je neki pas, i to bez obzira na pasminu, nekoga ugrizao te je o tome izdano sudsko rješenje. Izuzetak su nekontrolirana legla pitbula, jer se tu doista svašta događalo, no to je ujedno i jedino o čemu se može raspravljati.
Quote:
Također smatram da svi psi moraju biti na povodniku, u šetnji. Mali, i veliki.
Onaj "manjkavi zakon" to ne smatra, nego to određuje.
Quote:
To se ne poštuje, pogotovo s malim pasminama, a ti psići su redovno agresivni prema mom psu, primjerice. Nije njihova krivnja, pretpostavljam da reagiraju iz straha. I mene bi bilo strah svega da imam četiri kile.
Mislim da je to manje pseći strah, a više strah njihovih vlasnika koji su, kako negdje i sama kažeš, krivi ili zaslužni za ponašanje vlastitog psa. Naime, većina vlasnika takvih malih pasa gleda na druge pse, pogotovo velike, kao na potencijalnu opasnost pa čim vide da im se neki pas približava, podignu psića na ruke. Drugi pas, dakako, prilazi u želji da ponjuši psića i upozna se njime, na što se vlasnik uspaniči u uvjerenju da ga drugi pas želi napasti pa počne skakati i vrištati i time u svojem psu nepotrebno potencira strah. I to bez obzira je li onaj drugi pas na lajni ili bez lajne - već na kilometar udaljenosti podižu pseto u zrak.
Quote:
Ogromna kontrola kalibra ljudi koji nabavljaju "opasne pasmine".
Ne skačeš li ovom rečenicom sama sebi u usta? Na početku si rekla da je sama ideja o opasnim psima apsurdna. Otkuda sad najednom opasne pasmine?

Budimo kratki i jasni: prvo, nema loših pasa, ima samo loših vlasnika. Postoje tu i tamo problematični psi, ali i takav pas može naći svoje mjesto i svog vlasnika uz kojeg će se njegov problem pretvoriti u kvalitetu. Naši su bivši susjedi imali rotvajlera s kojim se doista nije moglo izaći na kraj, ne samo oni, pa su pametno postupili - dali su ga u policiju (vjerojatno prodali) gdje odlično odrađuje obranu i napad.

Drugo, bez obzira na to koliko psi bili mali ili veliki, miroljubivi ili nemiroljubivi, bez dogovora i pristanka oba vlasnika dva se psa nemaju što njušiti, pozdravljati, skakati jedan po drugome. Netko može izvesti psa u šetnju i s njim vježbati ili ga pokušavati nešto naučiti i drugi vlasnici to trebaju poštovati, netko može imati starijeg psa kojem baš ne bi dobro činilo da nekakvo štene, ma koliko bilo malo, divlja po njemu, pa i to treba poštovati. a ovo su samo dva primjera.

Više od ovoga dvoga nije potrebno. Osim, dakako, ne samo nositi vrećice u džepu da ih se može pokazati inspektoru, nego ih i upotrijebiti. A poslije toga odnijeti i baciti. Naime, danas sam na jednom travnjaku vidjela ostavljenu vrećicu - netko je spakirao pseći uradak i ostavio ga u travi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 01:22   #14
Quote:
groznababa kaže: Pogledaj post
To me zanima... predrasude! Društvo u kojem sam bila smatra da samo "opasne pasmine" i "veliki psi" MORAJU biti na povodcu i nositi brnjicu!
Razlog jest: oni mogu ubiti čovjeka, a mali psi to ne mogu pa zato ne moraju nositi brnjice i biti na povodcu!
U tome i jest prednost zakona u odnosu na privatno mišljenje. Po zakonu "opasne pasmine" (uz izuzetak nekontrolirano uzgajanih pitbula) ne postoje, samo spi kojima je to sudski određeno moraju nositi brnjicu, a ostali ne i svi moraju biti na lajni. Na glupe prigovore treba tako odgovoriti i točka. Kao što i Maiya kaže, taj će se mentalitet teško promijeniti, ali se treba truditi da ga promijenimo, i to pozivanjem na pozitivne propise i vlastitim primjerom - s psom koji u šetnju ide na lajni, osim na za to predviđenim i dozvoljenim mjestima - i opet ne po izboru, nego tamo gdje je u propisu navedeno da je dozvoljeno, te psom koji se pristojno ponaša.

Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Pa ok, ali to je stara priča na koju mi ne možemo utjecati. Možemo samo biti frustrirani. To su ljudi koji nikad nisu bili vlasnici takvih pasa i/ili ne znaju ništa o psima. Nit takvome mogu išta utuviti u glavu nit ću se time zamarat. To što oni tvrde je apsurdno i neinteligentno, i meni je drago što nisam takva. Ako ne znam problematiku, šutim. Možda bi i oni trebali isto postupiti.
Dodala bih, osim onoga što sam gore napisala, da su to često i ljudi koji nikad nisu imali ni psa ni bilo kakvu životinju, a uzimaju sebi za pravu da drugima dirigiraju kako će živjeti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 01:34   #15
O zaboga. Znam zašto sam rekla manjkavi zakon. Nisam blesava, no također ne mogu pisati litanije jer mi se ne da.

Ne, ne skačem sebi u usta, kaj ti je? Navodnici su tu s razlogom. Da, po meni to ne postoji. No također znam kakvi su neki ljudi i što mogu napraviti od pasa jer izgledaju impresivno i ljude treba kontrolirati, kontrolirati i kontrolirati. I kad završimo s tim....još ih malo kontrolirati. Ja mogu pudlu i pit bulla odgojiti da budu jednako krasni ali isto tako znam da neki manijak neće kupit pudlu. Sve što sam rekla je po meni, dosta jasno.
Maiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 06:16   #16
Quote:
Maiya kaže: Pogledaj post
Sve što sam rekla je po meni, dosta jasno.
Sve pet. Samo što sam ja mislila da ovdje vodimo nekakav dijalog. A i zanimalo bi me zašto misliš da je zakon manjkav. U dijelu koji se odnosi na problematiku o kojoj govorimo u ovoj temi meni se čini da nije. A tupim po zakonu zato što mislim, čini mi se, jednako kao i ti kad govoriš o kontroli, da se zakon ne provodi kako treba - od vođenja psa na lajni pa do dopuštanja da pogrešno ogojen i loše socijaliziran pas ("opasan pas") ugrize drugu osobu ili životinju, malo tko odgovara za prekršaj. Da neki upravo od tih "manijaka" za svoje postupke plate drakonsku kaznu i da znaju da ih svaki put kad naprave prekršaj to isto čeka, bome bi se i oni, a i drugi među njima dobro zamislili nad onim što rade.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 20:17   #17
Zakoni su inače u Rh manje više OK, ali uvijek im nedostaju sankcije i tu je problem. Zaludu zakon koji će nešto propisat, ako ga ne prati neka kazna za nepoštivanje ili još gore uopće nije određena.
Kao što je već napisano postoje opasni psi, ali činjenica da ako je pudlica " opasna" da to niko ne ferma iako ona može napravit takav nered da kasnije " opasna pasmina" nafrkne jer ju je ova toliko isprovocirala da je na kraju reagirala neprimjereno.
Imam velikog psa i uvijek je na vodilici, ali gomila malih nam ne daje mira i onda se moram natezat s njima, njihovim vlasnicima... ma užas!
spyro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 11:32   #18
Quote:
spyro kaže: Pogledaj post
Zaludu zakon koji će nešto propisat, ako ga ne prati neka kazna za nepoštivanje ili još gore uopće nije određena.
Kao što je već napisano postoje opasni psi, ali činjenica da ako je pudlica " opasna" da to niko ne ferma iako ona može napravit takav nered da kasnije " opasna pasmina" nafrkne jer ju je ova toliko isprovocirala da je na kraju reagirala neprimjereno.
Imam velikog psa i uvijek je na vodilici, ali gomila malih nam ne daje mira i onda se moram natezat s njima, njihovim vlasnicima... ma užas!
Zakonske su sankcije propisane i određene, samo što kod nas "šteka" provođenje prava, a često, kada se i provodi, ne primjenjuje se načelo da su pred zakonom svi jednaki.

Primjerice, u Zagrebu negdje ima komunalnih inspektora, a negdje je posljednji primjerak te vrste, kao u mojem kvartu, viđen prije par godina. S druge strane, redovito se šeću u Trnskom gdje postoji cijeli pseći park. Valjda im je tako lakše držati vlasnike na oku. Tu čak ne dolazimo u situaciju da onaj tko ima veze ili je više pozicioniran bolje prolazi prilikom podnošenja prekršajne prijave ili na sudu, nego se cijeli dijelovi grada jednostavno zanemaruju.

Ja sam počela primjenjivati podli štos: bio na lajni ili bez lajne, u oba je slučaja odgovornost na vlasniku što ga pušta da jaše po mojem psu, kad mi se neki od tih malih dosadnjakovića, samo tiho kroz zube prosikćem "drž ga!" Ova me moja redovito pogleda blago telećim pogledom, kao, šta je sad ovo, to još nismo učili", ali se drugi vlasnici najednom jako zainteresiraju za svog psića.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 11:50   #19
Didi, odličan potez. Provat ću i ja! Sa NJO od kuće do kavice trebalo mi je 10 min lagane šetnje, a sa bernardinkom treba mi cca 30 min.
spyro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 16:43   #20
evo, nisam alkoholicar, ali mogu istupiti: da, ja imam MALOG psa.
ma nije bas mali, tele se razvuklo do 8 kiiiiila

jako je ruzno citati to generaliziranje malih pasa, a svi znaju da sve ovisi o vlasniku... moj je kao manji, i priznajem da ga ne kontroliram u punoj mjeri... opravdavam sebe i njega tim da je jos mlad... kad vidi drugog psa, on trci prema njemu ko sasav. samo to se vidi, psi to kuze da se on hoce igrati.
nikad dok je na lajni nisam ga pustila drugom psu, ako to nije prihvatio njegov vlasnik.
najvise od svega mi je drago kad odemo van na livadu i on trci ili valja se s drugim psima. i on u tom trku, mene ne slusa kad ga zovnem da se vrati, priznam. ne dobijemo svi odgojene skolovane pse, a ja ne znam kako da ga naucim da se druzi s malima i velikima, osim da ga pustim tamo gdje i drugi puste svog psa. nikad nikog nije ugrizao, cak ni mene , ni onako slucajno, dok je zubice mijenjao, i zao mi je da se takve predrasude donose... i mali i veliki pas su problem ,ako je vlasnik problem.
i ne bih htjela da je moj peso na livadi, i hoce se igrat, a da netko drekne "drz ga".
ja bih reagirala odmah da moj pas zarezi na nekog ili nesto slicno, bilo da je mali ili veliki...
eto, sudeci po napisanom na ovom topicu, ljudi s velikim psima ne vole male, a ovi s malima se boje velikih. moj pas trci i igra se i s NJO i samojedom i rotom, ali i dodzom i westyem svaki dan i nikad nikakvih problema nije bilo.
logicno je da je ugriz rota jaci od ugriza pudlice, ali i kad uzimas psa, uzimas u obzir odgovornost za tog psa i sve sto on radi. nemres biti ljut na cijeli svijet jer pudlica napada tvog staffa, jer kad si kupio staffa, znao si da svijet nije idealan.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.