Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2006., 16:36   #1
Egzotične biljke

Nedavno sam kupila mango, pojela ga i ostala mi je koštica. htjela bi ga posaditi, ali ne znam kako: koja zemlja mu treba i koliko duboko ga moram staviti, te kako dalje s njim. Za sada je u vodi, jer sam pročitala da prvo mora nabubriti. Molim vas pomozite mi, nebi htjela da mi propadne.
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:33   #2
Quote:
Vrtni_Patuljak kaže:
Nedavno sam kupila mango, pojela ga i ostala mi je koštica. htjela bi ga posaditi, ali ne znam kako: koja zemlja mu treba i koliko duboko ga moram staviti, te kako dalje s njim. Za sada je u vodi, jer sam pročitala da prvo mora nabubriti. Molim vas pomozite mi, nebi htjela da mi propadne.
Prepisano iz knjige:
Prije sijanja košticu treba dobro očistiti od plodnog mesa i dobro oprati te je nekoliko dana držati potopljenu u vodi. Zatim je treba posaditi u uobičajenu zemlju za lončanice tako da u posudi stoji okomito (strana sa malim udubljenjem mora biti okrenuta prema gore) i da je potpuno prekrivena zemljom. Posudu treba držati na toplom mjestu i održavati umjerenu vlažnost zemlje. Tek kada biljka bude dovoljno velika zemlja se između zalijevanja može osušiti. Ljeti se prihranjuje redovito a zimi tek povremeno. Mango je jako osjetljiv na hladnoću pa ga treba držati na toplom mjestu. Veće biljke podnose sunce. Presađuje se svake tri do četiri godine a mlade biljke svake godine.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 14:12   #3
Puno ti hvala! Kad uberem prve plodove , poslat ću ti jedan
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 21:14   #4
Quote:
Vrtni_Patuljak kaže:
Puno ti hvala! Kad uberem prve plodove , poslat ću ti jedan
Može, može! Želim ti uspješan uzgoj !
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 16:48   #5
Imam jos jedno pitanjce!
Sto mislis
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 16:55   #6
Greska mi se dogodila na kompu pa mi je poslao samo dio.
Nastavak: Sto mislis kakvo je to udubljenje, da se to misli na dio gdje se plod drzao za biljku (ne znam knjizevni naziv)? Jer ja nisam nasla nikakvo drugo udubljenje. Unaprijed hvala, bilo kome tko je vidio kosticu manga i moze mi objasniti na kakvo udubljenje se misli u knjizi iz koje je Lela to prepisala.
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 21:59   #7
Quote:
Vrtni_Patuljak kaže:
Greska mi se dogodila na kompu pa mi je poslao samo dio.
Nastavak: Sto mislis kakvo je to udubljenje, da se to misli na dio gdje se plod drzao za biljku (ne znam knjizevni naziv)? Jer ja nisam nasla nikakvo drugo udubljenje. Unaprijed hvala, bilo kome tko je vidio kosticu manga i moze mi objasniti na kakvo udubljenje se misli u knjizi iz koje je Lela to prepisala.
Evo ti link na jednu sliku www.eslkidstuff.com/images/mango.gif. Primijetit ćeš da je na desnoj strani sjemenke to udubljenje pa usporedi sa svojom
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:13   #8
Hvala! Slika ti je originalna!
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:17   #9
Znaci, ni ja ne mogu uzgojiti svoj mango?
A sto se tice datulja x-type, one ti imaju dugacak korijen, zato je bitno da ih posadis u dovoljno vekiku teglu, jer ti inace nece niknuti. datulje prvo puste svoj korijen i ako on nema dovoljno mjesta, nece ni pustiti listove (bar meni nije).
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 19:54   #10
ja patim na uzgoj egzotičnih biljaka, ali dosad sam uspio uzgojiti samo avokado (i pomelo). mango sam pokušao 100 puta i nikad nije pustio nikakvu klicu tako da nemam pojma koji mu je vrag. datulje bi trebale također prilično jednostavno ići.
sad zganjam pistaciju, ali za to otvaram temu
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 20:12   #11
Quote:
x-type kaže:
ja patim na uzgoj egzotičnih biljaka, ali dosad sam uspio uzgojiti samo avokado (i pomelo). mango sam pokušao 100 puta i nikad nije pustio nikakvu klicu tako da nemam pojma koji mu je vrag. datulje bi trebale također prilično jednostavno ići.
sad zganjam pistaciju, ali za to otvaram temu
problem ti je u tome što plod manga koji kupujemo za jelo nije sazrio na drvetu (slično ko i banane), jer ono "praavo zreli" nije ukusan za jelo ...nego ga oni beru zelenog i dozrijeva u skladištenju, što ne osigurava hranjenje same sjemenke (ono u tvrdoj koštici ; ono što jedemo je plodno meso), tako da je sama koštica vrlo vjerojatno šuplja, a u svakom slućaju bez razvijene klice ...tako da, žao mi je, ali ništa od manga iz kućne proizvodnje

(btw. zrela banana, sazrela na stablu, uopće nema meso, nego je više nalik na one "zelene papigice" koje se stave preko ruba čaše s vodom i onda se rastvore sa sijaset pernatih sjemenki)
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 20:41   #12
Unhappy bok!

Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
problem ti je u tome što plod manga koji kupujemo za jelo nije sazrio na drvetu (slično ko i banane), jer ono "praavo zreli" nije ukusan za jelo ...nego ga oni beru zelenog i dozrijeva u skladištenju, što ne osigurava hranjenje same sjemenke (ono u tvrdoj koštici ; ono što jedemo je plodno meso), tako da je sama koštica vrlo vjerojatno šuplja, a u svakom slućaju bez razvijene klice ...tako da, žao mi je, ali ništa od manga iz kućne proizvodnje

(btw. zrela banana, sazrela na stablu, uopće nema meso, nego je više nalik na one "ZELENE PAPIGICE" koje se stave preko ruba čaše s vodom i onda se rastvore sa sijaset pernatih sjemenki)
Oprosti što ti sad pišem. Prije nisam vidjela post. Jaaako me zanima kako se zovu ove zelene papigice. Neki dan sam ih vidjela kod nekoga i nitko ne zna kako se zovu. već očajno to tražim po svim forumima i googlam, ali ništa. Sorry ako smetam. Jako me zanima.
Znaš li možda gdje ih se može naći? Hvala unaprije LP
anna ana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 01:11   #13
meni na balkonu rastu papaje jel zna netko na kojoj visini pocinju rasti plodovi, nema teorije da mi narastu do pune visine na balkonu jel im se moze nekako odrzavat visina ili cu ih morat preselit?
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:30   #14
Koštice manga mi se suše već 15-20 dana...da li sam dobro postupio ili sam ih odmah trebao ubaciti u vodu?
I da li ih sada mogu staviti u vodu i na koliko dana?
Cuzco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 17:26   #15
a jel datulje prvo bućnem u vodu dok ne puste klicu kao i avokado?
btw, probajte uzgojiti avokado, zaista je jednostavno!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 19:42   #16
evo mene - sveznalice na metli u niskom letu vhuuuuušššš
ja sam svoje datuljice, a imala sam dva tipa ( friške arapske ravno iz Dubai-ja i suhe Tuniske kupljene kod nas) obradila prema uputama iz časopisa Flora ;
daklem ... koštica na poleđini ima jedan mali 'ko pupak - na tom mjestu se zagreca nožićem tak da se skine onaj smeđi "celofan" i ostane bijelo ; hrpica takvih sjemenki se ubaci u prozirnu staklenku i prelije vodom preko duplo, stavi se na polusvjetlo/polutoplo mjesto (kod mene je bilo u špajzi na polici) i zaboravi se na to
nakon nekog vremena (2-3 tjedna) iz zagrebanog mjesta izbije 2-3 milimetra bijelog roščića ; onda ih staviš svaku (po jednu) u čašu od jogurta sa kupovnom zemljom za cvijeće (ili reciklirane plastične teglice, kojih se kod mene uvijek nađe hrpa jer sve kupljeno u njima sadim ili u glinene tegle ili žardinjere) , staviš na prozorsku dasku (iznutra) i čekaš (u tom periodu, bolje je prskati prskalicom da ostane vlažno, a ne zalijevati)...nekad i mjesecima, dok ne ispika prvi list ...kad se taj razvije odma ga slijedi i drugi, pa onda odma možeš presaditi skupa sa korijenskom balom u pravu teglu u dosta pjeskovito tlo, dovoljno veliku da u njoj napreduje bar 3 godine bez narušavanja korijena (uzmi u obzir da godišnje izbacuje po jednu lisnu rozetu (kat) koji se sastoji od tri (3) lista )

meni je, od nekih 25 sjemenki, korijenčić izbacilo 10, od tih deset izlistalo je 6 , sad su stare oko 6 mjeseci, imaju po 1 veliki list, jedan na pola i mali svjetlozeleni nosić trečeg lista .........i ni po čemu ne mogu zaključiti koja je od svježih (UAE) a koja od suhih (Tunis) datulja
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 16.11.2006. at 21:11.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 22:10   #17
i ja sam pokušao s receptom iz Flore, al mi nije uspjelo. valjda sam imao peh pa mi niti jedna nije nikla. a i bio sam škrt pa sam ih samo 5 zalio vodom. probat ću ponovo
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:08   #18
Kad sam ja sadila datulje, stavila sam ih samo u zemlju i zalijevala, nisam ih stavljala u vodu i niknule su, ali kad sam ih presadila, nisam ih stavila u dosta veliku teglu, a jos manje u pjeskovitu zemlju i posusile su se. Dakle, zakljucak, datulje trebaju dosta prostora. Mozda mi iduci put uspiju, pokusat cu s receptom Madame Hooch.
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 17:52   #19
hvala na povjerenju !
ali, imajte na umu da s biljem treba i dosta sreće ...biti tzv. zelenoprstić

moja mama se šali i veli da kad bi ja zabola kišobran u zemlju protjerao bi lišće

no, kad već probavate - probajte s ananasom - on je jedan od najlakšij, jer je u biti već "polugotova" biljka;
zelena lisna kruna se odreše sa ploda sa jedno 2cm mesa (kod kupovine probati s prsima najmlađe listove u sredini da li su čvrsti i pružaju otpor kad ih se miče)
prerez se posipa sa malo praha od drvenog ugljena, ostavi se na zraku (ne na suncu) par dana da se zasuši meso na prerezu

gurne se u zemlju tak da je cijeli taj mesnati dio pokriven, zalijeva se normalno, ne preobilno ...i to je to
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 23:15   #20
Kad smo već kod ananasa: je li ti već izrasao koji plod ananasa? Kako veliki ananas izraste? Imam mali stan i jedva sam smjestila tih nekoliko biljaka koje sam uspjela uzgojiti, pa me zanima kako velika tegla mi treba za uzgoj ananasa.
Madame Hooch imaš sreće što ti tako uspijevaju biljke, meni više uspijevaju biljke poput ljubica, a s ostalima baš nisam vješta, no jako volim egzotične biljke i nadam se da će mi uspjeti s tvojim savjetom.
Vrtni_Patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:24.