Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2009., 10:01   #21
stavi ga u ruter mod
potraži upute
imaš i ovdje u starijim postovima
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 16:52   #22
Thumbs up

Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
hmm ne vidim sličicu

ali da, to što hoćeš napraviti je zapravo pristupna točka iliti access point - točka na koju se spajaju drugi kompovi. za 200-300 m su te antene preskupe, jedna dobra kantena je sasvim dovoljna i neusporedivo jeftinija. relativno jednostavno se može napraviti u kućnoj radinosti ( ima uputstava na netu ) ali je i kupnja gotove isplativa: http://kantena.freehostia.com/ - cca 120kn + poštarina, i onda treba još pošten kabel. bez tanjura naravno, tanjur ide na kilometarske udaljenosti

što se ostatka tiče - nije baš jednostavno. moraš znati nešto o mrežama, kako je postavljena ta na koju se želiš spojiti. komp koji će služiti za to može biti i neki stari na 200MHz sa LAN i wireless karticama, najbolje sa instaliranim Pfsense, Mikrotik ili sličnim linuxoidnim OS-om koji služi baš za to. pa onda treba i sa time znati nešto.

IMHO najbolje bi bilo kantenu spojiti na recimo Airlive 5460 (pa uzeti i neki jeftini switch ako treba spojiti više kompova, ili malo skuplji model 5470 koji ima 4 LAN konektora pa ne treba dodatni switch), on se kao klijent spoji na mrežu u domu a kompovi se na njega spoje kabelom. najmanje muke
(probaj direktan link za skicu(ako vec nisi)) http://www.imagesforme.com/out.php/i437057_skica.JPG

Thnx na preporukama za kantenu, svakako bi isao na gotovo, nemam vremena ni volje (niti mi je uzitak) radit svoju, a toliko love imamo pa cemo to prepustit nekome ko ima iskustva ...Sto mislis o ovom li(n)ku. Ipak bi isao na malo jace rjesenje (10-14db kao bolji zalog za buducnost - isto tako sadasnja lokacija mi je dobra za wireless, no kako je studentski zivot nepredvidljiv u smislu mjesta boravka bolje imat nesto jace )

Dakle, da pojednostavnimo, kabel iz antene ide u Acess point (on je neka vrsta jacka), a iz njega ide obican (LAN) kabel do kompa/ova?

Sto se tice linux os-a na tom kompu, shema mi se ne svidja jer sam (zasad) totalna linux/mrezna njubara, zar se to ne moze u windowsima natjerat da radi kako spada (jer bi i taj "glavni" komp sluzio za net)? Moram priznat da sam mislio da je to neka vrsta plug&play-a sad si me malo zabrinuo

Zadnje uređivanje perpetuum mobile : 08.04.2009. at 17:00.
perpetuum mobile is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 09:08   #23
ova yagi ima malko bolji dobitak. teoretski. za tvoju udaljenost nebitno, ali ako misliš da budeš bio jednom dosta dalje onda je kantena i dalje bolji izbor - jer se može namontirati na tanjur i onda imaš domet i 10 km, pod određenim uvjetima. yagica baš i ne ide na tanjur...

plug'n'play su samo kupovna rješenja, slaganje kompa da služi tome nije jednostavno. access point je višeznačan pojam, jedno od značenja onaj uređaj koji sam ti linkao. Airlive 5460 je jedan od najjeftinijih na tržištu ali radi dosta dobro. u klijent modu on se spaja na AP u studentskom domu, LAN kabelom spojiš komp(-ove) na njega i ako sve dobro podesiš to je onda sve u jednoj mreži. na taj 5460 možeš spojiti 2 kompa direktno, ima 2 LAN konektora. možeš uzeti i dodatan switch za više njih, ili Airlive 5470 koji ima 4 LAN konektora za 4 kompa. a 5470 ima i WAN port, a to malo proguglaj
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 10:31   #24
http://www.youtube.com/watch?v=sUTT8...12959&index=10

možda ovo
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 13:50   #25
odabir wireless routera

Interesira me što mislite koji bi uređaj bio bolji za kućnu primjenu (ADSL, t-com):
1) Router Cisco 871-K9 - 177,29 kn
2) Airlive IP-1000R - 175.29 kn

Da li je Cisco kompliciraniji za konfiguraciju? Znam da je Cisco općenito jedan od boljih proizvođača mrežne opreme ali ne bih htio pretjerano se mučiti samo oko spajanja 2 - 3 računala na Internet.
Uglavnom, svaki savjet je dobro došao.
Hvala...
eox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 18:22   #26
Za 871 će ti još trebati ADSL modem, jer ga nema ugrađenog u sebi...
Francisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 19:50   #27
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
Za 871 će ti još trebati ADSL modem, jer ga nema ugrađenog u sebi...
Pitanje - razmisljam o nabavci 1812, jel to cemu za kucnu mrezu? Ciljam na kombinaciju Cisco 1812 routera i catalyst 2950 switcha.

Sorry kaj otimam temu, al kad je vec "kucni" router u pitanju...
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 20:32   #28
Eox, taj Cisco router ti ne košta ni približno toliko koliko si napisao.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 03:03   #29
Quote:
jets0n kaže: Pogledaj post
Pitanje - razmisljam o nabavci 1812, jel to cemu za kucnu mrezu? Ciljam na kombinaciju Cisco 1812 routera i catalyst 2950 switcha.

Sorry kaj otimam temu, al kad je vec "kucni" router u pitanju...
to je za manje firme... i ne baš jeftina kombinacija za po doma!

Ako je lova problem, uzmi 1711/1712 i s njima možeš razne kombinacije izvoditi...
Ako lova nije problem...uzmi novi 880!
Francisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 19:55   #30
Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
to je za manje firme... i ne baš jeftina kombinacija za po doma!
Znam, al rek'o da i tu pitam, pa da vidim kaj misle ljudi. 1812 mi se cinil OK po feature setu.

Quote:
Francisco kaže: Pogledaj post
Ako je lova problem, uzmi 1711/1712 i s njima možeš razne kombinacije izvoditi...
Ako lova nije problem...uzmi novi 880!
Lova je uvijek problem, normalno . 1712 zgleda na prvi pogled OK, hvala na prijedlogu. Moram videt kaj eBay veli na to . Mozda tak nekaj uparim s ovim kaj imam doma da se malo ucim .
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 02:05   #31
Za po doma 1711/1712 su i više nego dovoljni... nisu ni skupi na ebayu, ima ih za 50-60$!
Francisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 00:16   #32
Exclamation Pomoć oko Wireless antene,Access pointa i(ili) routera

pozdrav;
znaci, treba bi wireless antena od 24dbi za udaljenost od cca 2-3 km.
gledao sam ovu,zanima me ima li ko bolju preporuku u ovom cjenovnom rangu ?

e,sad tu antenu bi htio spojit na "router",, znači da daje wifi signal po cijeloj kući.
neznam razliku između access pointa i routera,pa ako mi netko može pojasnit;:mig

trebam li AP ili mogu bez njega?
frend je preporučio ovaj

hvala !
__________________
ignorance is bliss...
MacBookPro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 14:36   #33
ljudi može malo preporuka/pomoći plizz???
__________________
ignorance is bliss...
MacBookPro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 11:07   #34
Access point je uredjaj na koji se spajaju klijenti, a router je uredjaj koji spaja mreze i omogucuje preko NATa spajanje na Internet. Ono sto ljudi doma zovu "router" je zapravo router, switch, modem i access point (ako ima wireless) sve u jednom. Svi "wireles routeri" u sebi imaju access point, ako ti je za doma onda ti ne treba drugo. Za sto ti treba domet od 2-3 km? Hoces tamo slati wireless signal?
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 12:01   #35
Quote:
TommyZG kaže: Pogledaj post
Access point je uredjaj na koji se spajaju klijenti, a router je uredjaj koji spaja mreze i omogucuje preko NATa spajanje na Internet. Ono sto ljudi doma zovu "router" je zapravo router, switch, modem i access point (ako ima wireless) sve u jednom. Svi "wireles routeri" u sebi imaju access point, ako ti je za doma onda ti ne treba drugo. Za sto ti treba domet od 2-3 km? Hoces tamo slati wireless signal?


hvala,
treba mi neka dobra antena za hvatat wireless signal sa udaljenosti 2-3 km.

znas neku dobru?
__________________
ignorance is bliss...
MacBookPro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 12:48   #36
Imam ja jedno pitanje u vezi bežične mreže zanima me kakva bi mi antena bila potrebna da se spojim na router ako sam udaljeni oko 5 metara. Između postoje 4 zida kao prepreke.

Hvala!
filip18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 13:42   #37
Router, modem, wireless, antene, kantene ...........

molim vas da sva pitanja koja se odnose na rutere, wireless, antene, kantene i slične probleme kučnih korisnika postavljate ovdje
svako postavljanje teme u okvirima kučnog korisnika se sankcionira, a forumaš kažnjava
hvala na razumjevanju
pozz
NNJ
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita

Zadnje uređivanje NNJ : 17.04.2009. at 16:37.
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 16:30   #38
Quote:
MacBookPro kaže: Pogledaj post
hvala,
treba mi neka dobra antena za hvatat wireless signal sa udaljenosti 2-3 km.

znas neku dobru?
Ne znam, nazovi neki ducan i pitaj, odmah ce ti reci.

Quote:
filip18 kaže: Pogledaj post
Imam ja jedno pitanje u vezi bežične mreže zanima me kakva bi mi antena bila potrebna da se spojim na router ako sam udaljeni oko 5 metara. Između postoje 4 zida kao prepreke.

Hvala!
Nikakva, sve ce ti uhvatiti wireless na 5 m, osim ako nemas celicne ploce u zidovima. Debeli beton sa armaturom takodjer smeta, ali vjerujem da ne zivis u atomskom sklonistu.
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 16:44   #39
Lovi on signal ali je jako nizak.Samo jedna crtica.I možda sam malo pretjerao udaljenost je veća od 5 m otprilike 30
filip18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 17:43   #40
Mislio sam izraditi kantenu.Proučio sam uput ali im nije jasno koji kabel treba za spajanje na wlan karticu te koji konektor mi je potreban jer sam vidio da se u nekim slučajevima spominje F a u drugima N.
filip18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.