Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2014., 19:52   #7281
Elektronska konfiguracija od Fe3+?
Posto je od Fe 4s2 3d6 mislila sam da se iz 3d ljuske otpuštaju elektroni pa da je od Fe3+ 4s2 3d3, ali sam na nekom forumu nasla da je 3d5 (kao da su elektroni otisli iz 4s) pa me zanima jeli ovo moje ili ovo drugo tocno?
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 20:20   #7282
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
Elektronska konfiguracija od Fe3+?
Posto je od Fe 4s2 3d6 mislila sam da se iz 3d ljuske otpuštaju elektroni pa da je od Fe3+ 4s2 3d3, ali sam na nekom forumu nasla da je 3d5 (kao da su elektroni otisli iz 4s) pa me zanima jeli ovo moje ili ovo drugo tocno?
Zeljezo je
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d6 4s2

Gubi 3 elektrona (redom od kraja)
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d5
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 23:00   #7283
Ak se zrak zagrijava uz konstantan tlak s temp 25 do 125 stupnjeva celzijevih ta koliko se povecao volumen Znam rijesit da pita za koliko puta? 😭
__________________
No pain, no game.
Dinamo557 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 23:44   #7284
Quote:
Dinamo557 kaže: Pogledaj post
Ak se zrak zagrijava uz konstantan tlak s temp 25 do 125 stupnjeva celzijevih ta koliko se povecao volumen Znam rijesit da pita za koliko puta? 😭
V1/T1=V2/T2
V2=V1*T2/T1=[(125+273,15)/(25+273,15)]*V1= 1,33 V1
Volumen se povecao 1,33 puta. Tako je i postavljeno pitanje, nisam shvatio sto je tocno nejasno?
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 00:12   #7285
Pozdrav, hitno mi je potrebna pomoc.
Ne znam da li ovo moje pitanje spada u ovu kategoriju ali vezano je za kemiju. Prije svega da kazem da nisam kemicar i nemam kemiju u školi.

Znači treba mi za jedan eksperiment plamen u bojama tj. u crvenoj (po mogućnosti da gori što više crveno), žutoj, plavoj i zelenoj. Tražio sam po internetu ali to su sve strucni nazivi (bar meni tako izgledaju), pa ako bi neko bio toliko ljubazan da mi napiše kako dobiti plamen u navedenim bojama puno mu hvala.

Ako sam fulao temu neka mi neko kaže jer sam tražio slično ali nisam našao. Hvala
CAA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 02:32   #7286
alkalijski i zemnoalkalijski metali boje plamen
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 16:16   #7287
osmotski tlak

pitanje iz osmotskog tlaka:
ako imamo naboj -5 i -2 gdje je veći tlak? i ako je +2 i +5?
kako naboj utječe na tlak, zar on ne ovisi samo o koncentraciji iona?
juliejuliette is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 18:32   #7288
Mene zanima kako napraviti te plamenove skuzio sam da modra galica daje zeleni plamen i kuhinjska sol daje zuti a da li ima isto iz kućanske "opreme" nesto sto bi mi dalo plavi i crveni plamen.
CAA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 19:21   #7289
http://1.bp.blogspot.com/_09K0lSeb8o.../s320/NaCl.bmp

Ekipa molim vas, kod ionskih spojeva. Čemu ova množenja kod elektrona (prvi red)? U knjizi piše da je potrebno množiti iz razloga što broj primljenih i puštenih elektrona mora biti jednak? Nije mi to baš jasno, molio bih da mi netko objasni to kod jednadžbi.

http://2.bp.blogspot.com/_09K0lSeb8o.../s320/MgF2.bmp

^^ U ovom zadatku iznad ne množimo ništa. Zašto? Znam da je nekima ovo smiješno, ali zaista bih bio zahvalan kad bi mi netko ovo objasnio, pa da mogu na iduću lekciju. Na youtubeu nema ništa slično, samo pisanje formula i lewisove oznake koje razumijem.
lakrdijaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 22:27   #7290
Quote:
lakrdijaš kaže: Pogledaj post
http://1.bp.blogspot.com/_09K0lSeb8o.../s320/NaCl.bmp

Ekipa molim vas, kod ionskih spojeva. Čemu ova množenja kod elektrona (prvi red)? U knjizi piše da je potrebno množiti iz razloga što broj primljenih i puštenih elektrona mora biti jednak? Nije mi to baš jasno, molio bih da mi netko objasni to kod jednadžbi.

http://2.bp.blogspot.com/_09K0lSeb8o.../s320/MgF2.bmp

^^ U ovom zadatku iznad ne množimo ništa. Zašto? Znam da je nekima ovo smiješno, ali zaista bih bio zahvalan kad bi mi netko ovo objasnio, pa da mogu na iduću lekciju. Na youtubeu nema ništa slično, samo pisanje formula i lewisove oznake koje razumijem.
Nema puno mudrosti, ionizacijom neutralni atomi/molekule prelaze u elektricki nabijene cestice, tj. prime ili predaju jedan ili vise elektrona. Ti elektroni ne mogu nestati niti nastati iz nicega. Da bi jedan atom primio elektron, drugi ga mora otpustiti (i obrnuto, da bi atom mogao otpustiti elektron, mora postojati atom koji bi ga primio). Dakle suma otpustenih i primljenih elektrona mora biti 0.

U specificnom slucaju natrij otpusta jedan elektron i prelazi u Na(+). Atom klora prima taj elektron i prelazi u Cl(-). Ali imamo Cl2, tj. 2 atoma klora, pa nam nedostaje jos jedan elektron. Tj. nedostaje nam jos jedan atom natrija koji bi donirao taj drugi elektron.

Ili kako je napisano na tvojim slikama:
Na -> Na(+) + 1 e(-) (jedan otpusteni elektron)
Cl2 + 2e(-) -> 2Cl(-) (dva primljena elektrona)

Vidi se da nedostaje jedan otpusteni elektron. Kako bi izjednacili broj otpustenih i primljenih elektrona, gornju jednadzbu moramo pomnoziti sa 2.

2 Na -> 2 Na(+) + 2e(-) (dva otpustena elektrona)
Cl2 + 2e(-) -> 2Cl(-) (dva primljena elektrona)

2 Na + 2e(-) + Cl2 - 2e(-) -> 2 Na(+) + 2 Cl(-)

U drugom slucaju sa Mg i F2 ne treba mnoziti jer je zbroj otpustenih i primljenih elektrona vec nula.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 15:30   #7291
^^Puno hvala.
lakrdijaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2014., 19:27   #7292
Quote:
CAA kaže: Pogledaj post
Pozdrav, hitno mi je potrebna pomoc.
Ne znam da li ovo moje pitanje spada u ovu kategoriju ali vezano je za kemiju. Prije svega da kazem da nisam kemicar i nemam kemiju u školi.

Znači treba mi za jedan eksperiment plamen u bojama tj. u crvenoj (po mogućnosti da gori što više crveno), žutoj, plavoj i zelenoj. Tražio sam po internetu ali to su sve strucni nazivi (bar meni tako izgledaju), pa ako bi neko bio toliko ljubazan da mi napiše kako dobiti plamen u navedenim bojama puno mu hvala.

Ako sam fulao temu neka mi neko kaže jer sam tražio slično ali nisam našao. Hvala
Za crvenu (pa, barem narančastu) možeš probati otopiti kredu ili komad vapnenca ili ljuske jajeta (sve je to pretežno kalcijev karbonat...) u octu ili (što bi trebalo ići brže i biti bolje, ali i moglo biti malčice opasno, tj. bilo bi pametno raditi uz otvoreni prozor, ne udisati pare i držati posudu u posudi s vodom radi hlađenja) solnoj kiselini, pa tu otopinu pažljivo ispariti. Ili ako uspiješ kupiti kalcijev klorid.
Za plavu ne znam ništa iz kućne radinosti, kao ni baš jaku crvenu, jer to daju samo rjeđi elementi, koji su preskupi da bi imali primjene u svakodnevnom životu dovoljno čisti, koliko mi je poznato. Osim možda ako trebaš toga jako malo a imaš nekog s bipolarnim poremećajem ili nečim srodnim tko koristi lijekove na bazi litija (litij daje jaku crvenu boju).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 25.12.2014. at 19:35.
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 20:56   #7293
Iskorištenje kemijskih reakcija

U dvije uzasstopne reakcije A--> B i B-->C iskorištenja su 82% odnosno 65%. Koliko iznosi iskorištenje A--> C? R: 53 % što ne znam kako dobiti i od kud kreniti. Hvala!
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 21:29   #7294
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
U dvije uzasstopne reakcije A--> B i B-->C iskorištenja su 82% odnosno 65%. Koliko iznosi iskorištenje A--> C? R: 53 % što ne znam kako dobiti i od kud kreniti. Hvala!
Najlakse je pretvoriti u grame.
Imas 100 g A, iskoristenje je 82 %, pa dobijes 82 g B
82 g B uz 65 % iskoristenja daje C.
0,65*82=53,3 g C
Dakle, ukupno iz 100 g A dobijes 53 g C ili 53 %.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 21:33   #7295
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
U dvije uzasstopne reakcije A--> B i B-->C iskorištenja su 82% odnosno 65%. Koliko iznosi iskorištenje A--> C? R: 53 % što ne znam kako dobiti i od kud kreniti. Hvala!
Pa 82% * 65%, odnosno 0.82*0.65.

Ako kreneš od jednog mola A, dobit ćeš 0.82 mola B, a od 0.82 mola B dobiješ 0.53 mola C. To je cijela mudrost.

E - Preduhitren sam, prespor internet.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 21:36   #7296
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
Pa 82% * 65%, odnosno 0.82*0.65.

Ako kreneš od jednog mola A, dobit ćeš 0.82 mola B, a od 0.82 mola B dobiješ 0.53 mola C. To je cijela mudrost.

E - Preduhitren sam, prespor internet.
Ali tvoje rjesenje je jednostavnije
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 21:43   #7297
Hvala!
Kako bi ovo išlo (zadatak je iz zbirke iz kemije za 2.r. gimn.):

Ne razumijem princip očitavanja tlakova u u-manometrima. Evo primjer:
Koja slika najbolje prikazuje što će se dogoditi kada otvorimo pipac A (manometrar je otvorenog tipa)
Ne znam zašto je autor zadatka naglasio to zadnje u zagradi- zašto je to bitno.
Rješenje je (3), ali ne razumijem zašto je to baš tako.
Zašto recimo nisu ostale slike pošto ako otvorim pipac plin istječe i svojom silom potiskuje stupac prema dolje.
http://www.anony.ws/i/2014/12/28/img0344dbc9.jpg
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:48   #7298
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Hvala!
Kako bi ovo išlo (zadatak je iz zbirke iz kemije za 2.r. gimn.):

Ne razumijem princip očitavanja tlakova u u-manometrima. Evo primjer:
Koja slika najbolje prikazuje što će se dogoditi kada otvorimo pipac A (manometrar je otvorenog tipa)
Ne znam zašto je autor zadatka naglasio to zadnje u zagradi- zašto je to bitno.
Rješenje je (3), ali ne razumijem zašto je to baš tako.
Zašto recimo nisu ostale slike pošto ako otvorim pipac plin istječe i svojom silom potiskuje stupac prema dolje.
http://www.anony.ws/i/2014/12/28/img0344dbc9.jpg
Otvoreni znaci da je jedan krak izlozen atmosferi. Nije nuzno naglasiti s obzirom da su skice dovoljno jasne, ali vjerojatno je spomenuto da netko poslije ne kaze "mislio sam da je desni krak zacepljen".

Ono sto je bitno je da otvaranjem ventila A plin dolazi u kontakt s atmosferom. Kakav god bio tlak u posudi (nadtlak ili podtlak) prije otvaranja ventila A, nakon otvaranja ce se tlak izjednaciti na 1 atm. Jednostavno ce visak plina otici u atmosferu dok se tlak plina ne izjednaci s atmosferskim.
Na desni krak uvijek djeluje 1 atm, tako da je jedino rjesenje (3).


Dok je ventil A zatvoren, moguce su opcije (1), (2) i (4), ovisno o tlaku plina. Ako je manji od atmosferskog (4), a ako je veci (1) ili (2).
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 23:03   #7299
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Ono sto je bitno je da otvaranjem ventila A plin dolazi u kontakt s atmosferom. Kakav god bio tlak u posudi (nadtlak ili podtlak) prije otvaranja ventila A, nakon otvaranja ce se tlak izjednaciti na 1 atm. Jednostavno ce visak plina otici u atmosferu dok se tlak plina ne izjednaci s atmosferskim.
Na desni krak uvijek djeluje 1 atm, tako da je jedino rjesenje (3).
Hvala . Pa nisam znao da se moraju izjednačiti.
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 00:15   #7300
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Hvala . Pa nisam znao da se moraju izjednačiti.
Cisto logicno gledano, ako otvoris grlo napuhanom balonu, da li ce se balon ispuhati do atmosferskog tlaka ili ce ostati napuhnut? Isto tako ce plin izlaziti iz tikvice dok se ne uspostavi ravnoteza.

Boyle-Mariottov zakon, p*V=konst. Povecanjem volumena (otvaranjem ventila smo povecali volumen na citavu atmosferu) mora se smanjiti tlak da bi umnozak ostao konstantan.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.