Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 12:38   #41
Znam ja čemu služi FID sklopka, ali šta će ti u stanu?
lix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:36   #42
Ako imaš pristup do uzemljenja, tj. potegnut vodič uzemljenja do tvog stana, uzmi FID 40 A kao glavnu i jedinu zaštitnu sklopku. Ne moraš se toliko bojati zbog kupaone, zaštitit će te i ta sklopka, uz uvijet da je uzemljenje dobro izvedeno.

Ako već vučeš tri žice u kupaonu, onda ćeš valjda i potrošače razmjestit po svim fazama... U tom slučaju trebat ćeš manje osiguraće, koji će lakše pregorjeti u slučaju eventualnog kratkog spoja, bez spoja na masu..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 14:46   #43
Quote:
lix kaže: Pogledaj post
Znam ja čemu služi FID sklopka, ali šta će ti u stanu?
to je najvažniji dio svakog RO-a, taj sklop jedini čuva tvoj život. Možda ipak ne znaš čemu služi?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 19:44   #44
Najbolji savjet!

Quote:
nn-st1 kaže: Pogledaj post
nisi.
nije.

nemoj ti ništa radit, nije to za tebe..


Najbolji savjet! Slažem se!
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:41   #45
Quote:
lix kaže: Pogledaj post
Znam ja čemu služi FID sklopka, ali šta će ti u stanu?
Zašto ne bi trebala u stanu???
Pa stan-kuća ista stvar, kako i u kućama tako i u stanovima je poželjno imat tu jebenu FID sklopku.
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 07:42   #46
Pa dobro ljudi moji imate li vi u stanovima motore, generatore (i sl. trošila) ili se samo panicno bojite struje???
lix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 13:29   #47
Quote:
lix kaže: Pogledaj post
Pa dobro ljudi moji imate li vi u stanovima motore, generatore (i sl. trošila) ili se samo panicno bojite struje???
Po popisu vidim da neki ljudi ipak neshvaćaju čemu služi fid sklopka!

Možda nemaju motore i generatore i sl. , ali imaju vodovod direktno povezan sa el. bojlerima, plinskim bojlerima u kojima ima dovoljno struje , hidromasažne kade, perilice rublja, perilice posuđa i još more jedno strojeva koji ubijaju alo probiju na vodu. Ovo je bio samo primjer sa vodom, a ima ih u svakom kućanstvu još ohohoo. Prema tome fid sklopka ili ne - UVIJEK DA!
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 13:43   #48
Ma slazem se ja s tobom da je dobro imati FID sklopku, ali te stvari se montiraju kod adaptacije stanova, gradnje kuca.... A ne u postojeći objekt osim ako nije potreba!
lix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 14:23   #49
Evo da i ja zakompliciram oko FID sklopke...
Dakle , adaptacija stana u zgradi u kojoj je zaštita izvedena nulovanjem. Skinuta stara dvožična instalacija i stavljena nova trožična, uzemljenja sa utičnica spojena na nulu na RO.
Pitanje : kako spojiti FID sklopku u zgradi u kojoj nema uzemljenja? Zgrada ima limene dijelove koji su vjerojatno spojeni na gromobransku instalaciju. Može li se na taj lim spojiti uzemljenje iz stana ? Neko drugo rješenje ?
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 14:52   #50
Nemože! Uzemljenje je inače malo specifično za kvalitetno izvesti. Npr., ako je ugrađena fid sklopka onda se moraju poštovati i neka osnovna pravila kao što je dužina uzemljivača (ne striktno dužina koliko otpor uzemljenja), a to ovisi o više stvari. Jedna od njih je i u kakvo tlo je uzemljivač ukopan tj. nije jednak otpor ako je uzemljivač ukopan u ilovaču i ako se nalazi u pjeskovitom tlu. Kamen neću ni spominjati. Dakle da bi se uzemljenje kvalitetno izvelo mora biti poseban uzemljivač i po mogučnosti za jedan stan jedan vodić za uzemljenje. Napominjem da i zaštita sistemom nulovanja nije loša zaštita. I ona će odraditi svoju zadaću savršeno ako je pravilno izvedena!
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 16:02   #51
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Pitanje : kako spojiti FID sklopku u zgradi u kojoj nema uzemljenja? Zgrada ima limene dijelove koji su vjerojatno spojeni na gromobransku instalaciju. Može li se na taj lim spojiti uzemljenje iz stana ? Neko drugo rješenje ?
Možeš sklopku spojit i u takvoj zgradi.
Sve vodove uzemljenja povzat s nulom prije nego što nula uđe u sklopku.
zaboravi te limove i pomisao uzemljenja pomoću njih
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 18:07   #52
Quote:
Mali Plavi kaže: Pogledaj post
Možeš sklopku spojit i u takvoj zgradi.
Sve vodove uzemljenja povzat s nulom prije nego što nula uđe u sklopku.
zaboravi te limove i pomisao uzemljenja pomoću njih
A što će mu u tom slučaju fid sklopka? Kao osigurač neće služiti jer ima previsoke nazivne struje, a na ono što bi trebala reagirati nemože jer kod spoja nule i uzemljenja prije izlaza iz sklope (a bez posebnog vodiča za uzemljenje) nikada se neće dogoditi da se pojavi razlika potencijala između ulaznih i izlaznih faza i nule!
__________________
...dovedite mi poštenog političara pa ću ja vama dovesti nevinu kurvu...
in@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 20:20   #53
Ajde da se pridružim temi:

Zaštitna strujna skloka je zaštita od dodirnog napona koja se sastoji od diferencijalnog prekidača koji se zasniva na činjenici da pri normalnom pogonu, kad su struje u sve tri faze jednake, vektorski zbroj struja iznosi nula. U tom slučaju jednak je i nuli zbroj magnetskih tokova, pa se zbog toga u sekundarnom namotu tog transformatora neće inducirati nikakav napon, prikazano na slici
http://xs513.xs.to/xs513/07096/sl47.gif
U instalacijama zaštitne strujne sklopke moraju svi vodljivi dijelovi, koji normalno nisu pod naponom, biti posebno uzemljeni i to tako da se na njima ne može pojaviti dodirni napon visi od 65 V. Neutralni vodič ne smije se spojiti s uzemljenim dijelovima. Pojavom opasnog dodirnog napona na vodljivim dijelovima trošila, koji su posebno uzemljeni, zaštitna sklopka iskapča kod struje greške od 0,3 A ili 0,5 A u vremenu za 0,1 s. Time se sprečava da se previsoki dodirni napon odrzi na vodljivim dijelovima trošila i instalacije. Radi ispitivanja zaštitne strujne sklopke postoji tipka P. Posebno treba naglasiti da zaštitna sklopka ne štiti od preopterećenja i kratkog spoja.
750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 20:50   #54
Quote:
in@ kaže: Pogledaj post
....... Napominjem da i zaštita sistemom nulovanja nije loša zaštita. I ona će odraditi svoju zadaću savršeno ako je pravilno izvedena!

Znam da će nulovanje odraditi svoje u slučaju kratkog spoja i do sada je stvarno savršeno radilo. FID me više zanim kao zaštita od napona dodira. Mislim da tu nulovanje ne pomaže. Ili griješim ?
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 20:50   #55
Diferencijalni svitak mjeri razliku (diferenciju) struja koje su "ušle" i "izašle" preko faznih i nul-vodiča. Pri tome se ne mora raditi o tropolnoj sklopki, niti ne mora biti simetrično trofazno opterečenje, koje vektorski daje 0 A u nultome vodiču...

Ukoliko postoji i mala struja koja otječe prema masi trošila (0,5, 0,3 ili 0,03 A), pojavit će se razlika i sklopka će izbaciti...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 21:02   #56
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Znam da će nulovanje odraditi svoje u slučaju kratkog spoja i do sada je stvarno savršeno radilo. FID me više zanim kao zaštita od napona dodira. Mislim da tu nulovanje ne pomaže. Ili griješim ?
Nulovanje se kao zaštita od napona dodira koristilo kad još nije bilo boljih zaštitnih uređaja..
U kućanstvima to je nužno zlo, po sistemu "bolje išta, nego ništa". Nulovanje se koristi još jedino u velikim industrijskim pogonima, halama i sličnim mjestima.

Ako bi na pr. bojler bio zaštićen nulovanjem, morala bi na kučište bojlera poteći tolika struja, koliki je osigurač preko kojeg se bojler napaja.. Ako je osigurač 16 A, bit će potrebno prilično vremena da on izgori.

FID-ovka će izbaciti već na 0,3 ili 0,03 A, u vremenu od 0,1 s...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 11:55   #57
Da li mi netko može pojasniti što je to ZEN sklopka?
Toko Poko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 12:58   #58
Quote:
Toko Poko kaže: Pogledaj post
Da li mi netko može pojasniti što je to ZEN sklopka?

ZN (zaštitna naponska) sklopka služila je za istu namjenu, sve dok se nije pojavila sigurnija i savršenija FID-sklopka.

Ona ne mjeri struju greške, nego ima naponsku zavojnicu koja djeluje na okidač za prekidanje glavnog strujnog kruga.

Ta zavojnica je spojena na dolazni vod uzemljenja, a drugi vod ide na uzemljivač. Ukoliko se na uzemljenom kučištu pojavi opasni napon dodira (65 V ili više), ona bi trebala isključiti kompletnu instalaciju.

FID sklopka je daleko pouzdanija, njezina osjetljivost može se birati po želji, pa se ZN sklopka danas više ne prihvaća, na pr. kod uvođenja struje u kuću.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 10:34   #59
Imam stan star 25 godina i one stare klasične osigurače, dali trebam stavljati FID sklopku i naravno koliko bi me to koštalo (sklopka + ruke).
Toko Poko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 11:02   #60
Evo ukratko:

STAVITE FID!!!
Zar vam je zivot tako jeftin (200 kuna pa navise kostaju FIDovi,ovisno o jacini...) ?

I ako nemas zemlju, mozes spojiti na DOVODNU NULU.Nakon toga napravis instalaciju 3zilnu. A iako imas i 2 zilnu, pa da imas FID 0,03A, i to te moze zastititi.

U kupaone ide obavezno 0,03. Instalaciju mozes izvesti s 2 FIDa, manje osjetljivim za sve prostorije osim kupaone te osjetljivim za kupaonu. Ili cijelu kucu spojiti na osjetljivi 0,03A.Dogadja se da prilikom udara groma moze iskopcati tako osjetljivu sklopku, pa ako ste bas tad na godisnjem, a u zamrzivacu vam je 50 kila mesa....

Van kuce je najbolje napraviti klijetku(krug) (oko kuce pocinkani vodic 25*4 ili barem 20*3).


Nulovanje vas nece zastitit ako recimo faza dodje na kuciste uredjaja. Moguce je da probija izolaciju, ali ne u punoj mjeri, pa nece izbacit osigurac van, dok vas jos uvijek moze ubit.
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.